Προς το περιεχόμενο

Κινέζικες κιθαρες. (Αντίγραφα Fender, Gibson, etc.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνω κι εγώ στο θέμα γιατί πρόσφατα έπαιξα με ρέπλικα Gibson LP Studio Gold Top. Για τον συμφορουμίτη που ανέβασε τα βίντεο με τον ήχο κλπ. Μια συμβουλή, αν παίζεις με παραμόρφωση και καυσόξυλο να βάλεις δεν ακούγεται τόσο χάλια. Το θέμα είναι στα καθαρά. Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός το τονίζω αλλά... οι αρμονικές, η ακρίβεια στο κούρδισμα σε ΟΛΑ τα τάστα, η αίσθηση του βάρους, το ξεκούραστο παίξιμο και εν τέλει ο ήχος στα ΚΑΘΑΡΑ που είναι κρύσταλλο χωρίς τα ενοχλητικά βζζζζζζζ, ακόμα κι αν είσαι με το tone τέρμα και τα πρίμα φουλ στον ενισχυτή. ΑΥΤΑ πληρώνεις με μια πανάκριβη κιθάρα εταιρίας. Πληρώνεις οτι αν παίξεις στο 20ο τάστο στι μι καντίνι θα ακούγεται καρφί η νότα κι όχι στο περίπου. Εκεί είναι η διαφορά από όλες τις ρέπλικες, φτηνές, άλλες μάρκες κλπ.

Τώρα για το θέμα ρεπλικα ή αυθεντική. Καμία από τις 2. Εγώ λέω να πειραματιστεί ο κιθαρίστας διάφορα όργανα ανεξαρτήτως τι γράφει στο headstock να πάρει ο,τι τον βοολευει στην τσέπη και την αισθητική του. Και σε τελική ανάλυση ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΝΑ ΛΑΛΑΕΙ ΚΑΛΑ, ο,τι και να ναι μια χαρά λαλάει... Θυμίζω οτι ο Χέντριξ έπαιζε με αντεστραμένη δεξιόχειρη κιθάρα και μάλιστα χωρίς να σετάρει τον καβαλάρη για καλύτερο κούρδισμα και η στρατοκάστερ του Ρόρυ Γκάλαχερ ήταν για πέταμα από την πολύ βάρβαρη χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παντως οταν ηταν να παρω κιθαρα βγηκα εξω βολτα και δοκιμασα οτι βρηκα πανω κατω στα λεφτα που ηθελα να χαλασω (γυρω στα 600 ευρω) χωρις τον παραγωντα μαρκα στο μυαλο μου και μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα σε μια epiphone g-400 made in china (400 ευρω) την οποια εχω λατρεψει και τα αλλαξα ολα (κλειδια, γεφυρα, ηλεκτρικα, μαγνητες SD alnico pro II δηλαδη + 320) και εχω μια κιθαρα που τα σπαει με το μονο μειων στο φυνιρισμα (βαψιμο). Τωρα αν θελει καποιος να βλεπει το logo της gibson και να την βρισκει παω πασο και ενω εχει ενα οργανο που αξιζει 300 ευρω παραπανω να εχει δωσει 1000-1500 και συγουρα δεν μπορει να χωνεψει οτι υπαρχουν φτηνοκιθαρες που παιζουν στα ισα πολυ ακριβοτερες κατι που δεν προκειτε να παραδεχτει μιας και θα κλαιει αυτα τα παραπανω χρηματα. Καπιοι ειχαν φαει κολλημα μια εποχη εδω στο noiz και ψωνιζαν αβερτα rockinger αντι για fender. Λες χωρις λογο; Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα αγοραζα gibson, απλα δεν θα την επερνα για το logo της παρα μονο επειδη θα μου αρεσε πρωτα το μπρατσο της και μετα τα λοιπα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) αν παίζεις με παραμόρφωση και καυσόξυλο να βάλεις δεν ακούγεται τόσο χάλια.

Νομίζω υπάρχει στο νοιζ βίντεο κιθάρας από ξύλο μπαλέτας.

 

Ίσως αν κάποιος συμφορουμίτης έχει πρόσβαση σε μία αυθεντική κιθάρα και μια κόπια της, να κάνει τον κόπο να ανεβάσει κλιπάκια audio (όχι video) παιγμένα με το ίδιο σετάπ. Εκεί ίσως βγάλουμε συμπέρασμα να τελειώνει μια και καλή αυτή η ιστορία...

 

Γενικά συμφωνώ με τον nkraounakis στο θέμα του ήχου. Κι εγώ είχα (καθαρά για οικονομικούς λόγους) μια σειρά από μαϊμούδες -όχι ρέπλικες, μαϊμούδες. Όταν κατάφερα να αγοράσω μια "αυθεντική", κατάλαβα τη διαφορά. Χωρίς να είμαι ούτε επαγγελματίας μουσικός, ούτε η ενασχόλησή μου με το όργανο να ξεπερνά τον (ελάχιστο) ελεύθερο χρόνο που έχω...

 

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως οταν ηταν να παρω κιθαρα βγηκα εξω βολτα και δοκιμασα οτι βρηκα πανω κατω στα λεφτα που ηθελα να χαλασω (γυρω στα 600 ευρω) χωρις τον παραγωντα μαρκα στο μυαλο μου και μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα σε μια epiphone g-400 made in china (400 ευρω) την οποια εχω λατρεψει και τα αλλαξα ολα (κλειδια, γεφυρα, ηλεκτρικα, μαγνητες SD alnico pro II δηλαδη + 320) και εχω μια κιθαρα που τα σπαει με το μονο μειων στο φυνιρισμα (βαψιμο). Τωρα αν θελει καποιος να βλεπει το logo της gibson και να την βρισκει παω πασο και ενω εχει ενα οργανο που αξιζει 300 ευρω παραπανω να εχει δωσει 1000-1500 και συγουρα δεν μπορει να χωνεψει οτι υπαρχουν φτηνοκιθαρες που παιζουν στα ισα πολυ ακριβοτερες κατι που δεν προκειτε να παραδεχτει μιας και θα κλαιει αυτα τα παραπανω χρηματα. Καπιοι ειχαν φαει κολλημα μια εποχη εδω στο noiz και ψωνιζαν αβερτα rockinger αντι για fender. Λες χωρις λογο; Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα αγοραζα gibson, απλα δεν θα την επερνα για το logo της παρα μονο επειδη θα μου αρεσε πρωτα το μπρατσο της και μετα τα λοιπα

 

1. Κανένας δεν κλαίει τα λεφτά του αν πάρει μια επώνυμη ποιοτική κιθάρα...

Οι περισσότεροι που το αποφασίζουν ξέρουν τί θέλουν και γιατί το θέλουν.

 

2. Στο παρόν θέμα γίνεται συζήτηση για τις κιθάρες μαιμού, αυτή που έχεις εσύ είναι μια επώνυμη κιθάρα, όχι μαιμού, επομένως το να συγκρίνεις τη δικιά σου με μια gibson είναι λίγο off topic, άλλο πράγμα συζητάμε εδώ... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει ποτε ρεπλικα ούτε μαιμου.Θα το θελα βεβαια απο περιεργεια.

Νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα του αν υπαρχει διαφορα μεταξυ μιας κιθαρας 300 με μια των 1500 ευρω.

Και βεβαια υπαρχει.Οχι αναλογη με τη διαφορα τιμης.Ισως και πολυ μικρη.

Ισως σε καποιον ν αρεσει πιο πολυ η φτηνη για τους δικους του λογους.

Το 2%,3%,5%,10%,50% στη διαφορα τους ομως,δυστυχως το πληρωνεις.

Υπαρχει κατι σε ενα επωνυμο,διακεκριμενο οργανο που του δινει τον χαρακτηρα

που το καθιερωσε,σαν μυστικη συνταγη.

Αυτο πληρωνεις.Την πατεντα των κατασκευαστικων λεπτομερειών.

Κοκα κολα ενα πραμα...

Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να υπαρχουν αγνωστοι κατασκευαστες που να ξεπερασαν

τις γνωστες εταιρειες,ισως και Κινεζοι.Ισως μια ρεπλικα ενος τρελαμενου Κινεζου να ναι κιθαρακλα...

Το θεμα ομως ειναι οτι η στρατ,η γκιμπσον ειναι αυτο που ειναι και δινουν αυτο το κατι

που εχουμε συνδεσει με το μπλουζοροκοτζαζοφανκοσοουλ.

Ε, αυτο το κατι,δυσκολα ρεπλικαρεται.Ακομα και να ξεπερνιεται... ;)

(μια σουρ που δοκιμασα ηταν πιο ''ακριβη'' απο τις στρατ και κιθαρακλα,επαιζε τα παντα αλλα δεν ειχε αυτο το κατι...στα δικα μου αυτια)

Στο ζουμι του παιχνιδιου..αν παιζεις με 500 πεταλια,μπεταλιερες και 35 τονους drive

μια χαρα ειναι οι ρεπλικες.

Στα καθαρα και στο drive  ενος λαμπατου..αστο...δυσκολο...

Εμενα εστω και το 10% κατω με πειραζει.Και πρεπει να το πληρωνω...

Θελω να βαραω μια σολ συγχορδια με drive και να τ ακουω ολα...if you know what I mean..

Και επειδη δεν εχω δοκιμασει ρεπλικα,θα θελα να το δω...

Αλλα ειδα διαφορά σε στρατ με στρατ,γκιμπσον με γκιμπσον,

θα τα καταφερνε μια ρεπλικα?Δε νομιζω..μακαρι...

Και κατι τελευταιο...ο Gary Moore και με ρεπλικα να παιζε,Gary θ ακουγοτανε..

Γι αυτο..να παιζουμε,να μαθαινουμε ολοι μας και μετα ασχολουμαστε και με το 10% παραπανω του αυθεντικου εναντι της ρεπλικας... ;)

Μονο τοτε θα μπορουμε να το διαπιστωσουμε...

(Πα να παραγγειλω ρεπλικα κινεζικια...)

 

 

Play that funky music my friends!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε τα ίδια για χιλιοστή φορά.

 

Εγώ πιστεύω ........

- Αν τα χεις και σου περισσεύουν, παίρνεις το επώνυμο και τέρμα, το παιχνίδι έληξε.

- Αν είσαι στο σχεδόν, πες μετά από ψάξιμο σε μεταχειρισμένο επώνυμο ή φτιάχνεις την δικιά σου partcaster (αν ψάχνεις για συγκεκριμένα specs).

- Αν δεν τα χεις:

α) Πας μετά από ψάξιμο όπως είπε και ο oselifer σε κάτι replica, όπως Epiphone και Squire και αναβαθμίζεις κατά το δοκούν και δύνασθαι, έχοντας στο τέλος μια πολύ καλή κιθάρα.

β) Παίρνεις μια china noname κιθάρα σε χαμηλή τιμή (οι sx που αναφέρθησαν νωρίτερα είναι καταπληκτικές στα λεφτά τους) και αν σου κάτσει και δεν είναι κουπί (που πλέον σπάνια είναι) κάνεις τα ίδια με το α)

γ) Αν έχεις κόλλημα και θέλεις να σε βλέπουν οι φίλοι σου με φίρμα στο headstock και να μην σε κοροϊδεύουν (καιρός να αλλάξεις φίλους) και δεν κολώνεις ηθικά αλλά και δεν κοκκινίζεις όταν κάποιος θα το πάρει πρέφα ότι λες παπαριές, πας και παίρνεις μαϊμού και κάνεις το παγώνι. Βέβαια μπορείς να το κάνεις και για τη πλάκα (άλλη μια κιθάρα) ή από περιέργεια. Προσωπικά, έχοντας δει κιθάρα συμφορουμίτη (που συμμετέχει στο thread  ;) ) που πήρε από αυτό το site που αναφέρθηκε, μπήκα πολύ στον πειρασμό. Αλλά δεν χρειάζομαι άλλη κιθάρα (και τα μπάσα τους είναι τρισάθλια).

Αμα πας να πουλήσεις όμως τη μαϊμού και δεν το λές, μπορώ να σκεφτώ πολλά προς λογοκρισία επίθετα για το ποιόν σου. Το παράνομος είναι το πιο ήπιο.

 

Τώρα τα ζητήματα που ψάχνει (και έχει την ικανότητα να ψάξει) ο καθένας μας σε μία κιθάρα προκειμένου να ικανοποιήσει τόσες πολλές και πολύπλοκες εσωτερικές διεργασίες, είναι τόσο διαφορετικά που καθιστά μάλλον ανούσιο το ερώτημα "ποιά είναι η καλύτερη αγορά".

 

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος .......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω παίξει με κάποια ρεπλίκα, πιστεύω τα εξής

1) Αγοράζεις μια ρεπλίκα για να έχεις την τάδε επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις την αυθεντική.

2)Για να πουλήσεις μούρη στους φίλους σου ή σε ένα live να έχεις και μία διαφορετική κιθάρα για κάθε τραγούδι :)

3)Για να έχεις μια ωραία οπτική συλλογή γιατί μπορεί να έχουν άθλιο ήχο (όπως μπορεί να έχουν και πολύ καλό για τα αυτιά του κατόχου και όχι μόνο)

 

Αυτά πιστεύω και φυσικά μπορεί να είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε τα ίδια για χιλιοστή φορά.

 

Εγώ πιστεύω ........

- Αν τα χεις και σου περισσεύουν, παίρνεις το επώνυμο και τέρμα, το παιχνίδι έληξε.

- Αν είσαι στο σχεδόν, πες μετά από ψάξιμο σε μεταχειρισμένο επώνυμο ή φτιάχνεις την δικιά σου partcaster (αν ψάχνεις για συγκεκριμένα specs).

- Αν δεν τα χεις:

α) Πας μετά από ψάξιμο όπως είπε και ο oselifer σε κάτι replica, όπως Epiphone και Squire και αναβαθμίζεις κατά το δοκούν και δύνασθαι, έχοντας στο τέλος μια πολύ καλή κιθάρα.

β) Παίρνεις μια china noname κιθάρα σε χαμηλή τιμή (οι sx που αναφέρθησαν νωρίτερα είναι καταπληκτικές στα λεφτά τους) και αν σου κάτσει και δεν είναι κουπί (που πλέον σπάνια είναι) κάνεις τα ίδια με το α)

γ) Αν έχεις κόλλημα και θέλεις να σε βλέπουν οι φίλοι σου με φίρμα στο headstock και να μην σε κοροϊδεύουν (καιρός να αλλάξεις φίλους) και δεν κολώνεις ηθικά αλλά και δεν κοκκινίζεις όταν κάποιος θα το πάρει πρέφα ότι λες παπαριές, πας και παίρνεις μαϊμού και κάνεις το παγώνι. Βέβαια μπορείς να το κάνεις και για τη πλάκα (άλλη μια κιθάρα) ή από περιέργεια. Προσωπικά, έχοντας δει κιθάρα συμφορουμίτη (που συμμετέχει στο thread  ;) ) που πήρε από αυτό το site που αναφέρθηκε, μπήκα πολύ στον πειρασμό. Αλλά δεν χρειάζομαι άλλη κιθάρα (και τα μπάσα τους είναι τρισάθλια).

Αμα πας να πουλήσεις όμως τη μαϊμού και δεν το λές, μπορώ να σκεφτώ πολλά προς λογοκρισία επίθετα για το ποιόν σου. Το παράνομος είναι το πιο ήπιο.

 

Τώρα τα ζητήματα που ψάχνει (και έχει την ικανότητα να ψάξει) ο καθένας μας σε μία κιθάρα προκειμένου να ικανοποιήσει τόσες πολλές και πολύπλοκες εσωτερικές διεργασίες, είναι τόσο διαφορετικά που καθιστά μάλλον ανούσιο το ερώτημα "ποιά είναι η καλύτερη αγορά".

 

Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος .......

 

Και απλά τέλος. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία τα συνόψισε ο audiokostas

 

το μονο που θα διαφωνισω ειναι οτι...

τα μπασα τους ειναι τριςαθλια..... ;D

 

ΑΚΟΥΣΤΑ ΜΕΝ

ΠΑΤΑΞΟΝ ΔΕ

 

;)

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου