Προς το περιεχόμενο

Κινέζικες κιθαρες. (Αντίγραφα Fender, Gibson, etc.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υπογραφη δειχνει τουλαχιστον αυτο! :)

 

Η λογικη της ρεπλικα:

Αντιγραφω ενα επιτυχημενο προϊον,

που ομως ισως να ειναι αναλογης η και ανωτερης ποιοτητας απο το αυθεντικο.

Φυσικα,δεν αντιγραφω και τη φιρμα,αλλα δειχνω καθαρα στον πελατη οτι το δικο μου προϊον δεν ειναι το αυθεντικο,αναγραφοντας πανω του τη δικη μου φιρμα.

 

Η λογικη της "μαϊμους":

Αντιγραφω (ασχημα συνηθως ωστε η τελικη τιμη να ειναι "τσαμπα" συγκριτικα)

και το πρωτοτυπο και τη φιρμα,και ο μονος που με ενδιαφερει ειναι ο διανομεας...

...αφου μετα απο αυτον,κανεις δεν ξερει ποιος ειμαι εγω ο κατασκευαστης...

Ειμαι απλος τυχοδιωκτης,σημερα φτιαχνω κιθαρες και αυριο εσωρουχα.

Και ποιος να μου "την πει" αραγε...

...αφου ολοι στην "αλυσιδα" ψωνιζουν τσαμπα και με ΦΙΡΜΑ! ;)

 

 

 

Σωστο! Οποτε το post αρχικα δεν αναφερεται στις ρεπλικες αλλα στις μαιμουδες ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη αλλά δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα σας γτ όλοι έχουμε τα δικά μας στάνταρς,επιχειρήματα και γκάου στο μυαλό μας και θεωρούμε σωστά κάποια πράγματα που για κάποιους άλλους είναι απλά εξωφρενικά..Εγώ π.χ δεν έχω καταλάβει πόοοοοση διαφορά μπορεί να έχει μια κιθάρα (ηχητικά μιλάω) που να δικαιολογεί μια διαφορά της τάξης των 2000€ π.χ  οπότε θα παραθέσω άλλο ένα videaki που είναι στην ίδια λογική με το θέμα για να σας φουντώσω κι άλλο και θα πω το εξής ρητό....ΕΣΥ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ??(ενισχυτής) ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ(κιθάρα)??ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ...οι δικές μας γνώμες είναι μόνο γνώμες και απόψεις.....Τα δεδομένα και τα στάνταρς είναι ΜΟΝΟ δικά σου στην δύσκολη οικονομικά εποχή που πλέον ζούμε..

Peavey 6505 metal riffs

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μιλαμε για τον bugera pou peaveιζει ;)

μιλαμε για τον peavey που grafei peavey αλλα δεν ειναι!

Και εδω γεννιεται το μεγα ερωτημα ....

gibson μαιμου αγοραζουμε, peavey μαιμου θα επερνε κανενας(αν υπηρχε εστω)?

Αν αγοραζεις μαιμου κι8αρα αλλα οχι μαιμου ενισχυτη τοτε καποιο προβλημα υπαρχει  ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μιλαμε για τον bugera pou peaveιζει ;)

μιλαμε για τον peavey που grafei peavey αλλα δεν ειναι!

 

Αυτο ακριβως. Spiros69, μαντεψε ποιο απο τα δυο ειναι παρανομο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη αλλά δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα σας γτ όλοι έχουμε τα δικά μας στάνταρς,επιχειρήματα και γκάου στο μυαλό μας και θεωρούμε σωστά κάποια πράγματα που για κάποιους άλλους είναι απλά εξωφρενικά..Εγώ π.χ δεν έχω καταλάβει πόοοοοση διαφορά μπορεί να έχει μια κιθάρα (ηχητικά μιλάω) που να δικαιολογεί μια διαφορά της τάξης των 2000€ π.χ  οπότε θα παραθέσω άλλο ένα videaki που είναι στην ίδια λογική με το θέμα για να σας φουντώσω κι άλλο και θα πω το εξής ρητό....ΕΣΥ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣ??(ενισχυτής) ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ(κιθάρα)??ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ...οι δικές μας γνώμες είναι μόνο γνώμες και απόψεις.....Τα δεδομένα και τα στάνταρς είναι ΜΟΝΟ δικά σου στην δύσκολη οικονομικά εποχή που πλέον ζούμε..

Video snipped

 

Δεν πρόκεται να φουντώσει τίποτα στη συγκεκριμένη περίπτωση. Δεν λέμε ότι οι bugera και οι κάθε bugera είναι σκ@τ@, λέμε ότι οι μαιμούδες είναι ουσιαστικά κάτι που δεν θα'πρεπε να'χει χώρο στο αγοραστικό κοινό, μια και εξυπηρετεί μόνο μια αίσθηση "μούρης" και τίποτα παραπάνω, αφού δεν είναι σε καμμία περίπτωση ούτε καν κοντά στην ποιότητα του αντίστοιχου προιόντος που κοπιάρει.

 

Αντιθέτως, οι bugera και οι squier κι ένα σωρό άλλο ΔΕΝ είναι μαιμούδες, είναι όμως αξιοπρεπέστατες κιθάρες που κουβαλάνε το δικό τους λογότυπο.

 

Όσο για το νομικό του θέματος, φαντάζομαι είναι και αυτονόητο, έτσι?

 

Από 'κεί και πέρα, δεν γίνεται πάλι πόλεμος για ακριβά vs φθηνά, αλλά για the real thing vs monkey business. Αν όμως θέλαμε να επεκταθούμε σε φθηνά vs ακριβά, δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που θα προτιμούσε μια Epiphone αν είχε τα χρήματα για το αντίστοιχο μοντέλο της Gibson. Όπως και οποιοσδήποτε θα προτιμούσε έναν Peavey από έναν Bugera ΑΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ. Και υπ'όψην, δεν μιλάω ούτε ελιτίστικα ούτε αφ'υψηλού. Αντιθέτως, η βασική μου κιθάρα είναι μια Michael Kelly (την οποία και υπεραγαπάω) και το λοιπό rig μου αποτελείται μόνο από μια GT8.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλοι σας που κράζετε τις ρέπλικες έχετε παίξει μία και στην αρχή ψιλογουστάρατε..άν δεν έχετε αγοράσει κιοόλας αλλά σας έφαγαν οι τύψεις ότι δεν ειναι originale και το αφήσατε το θέμα..εγώ όμως έχω ακόμα μια απορία..ηχητικά δικαιολογείται η διαφορά τιμής από μια monkey Gibson των 300€  άντε να βάλω 500€ μ ενα καλο set up & ένα σετ μαγνητες.. με την Gibson 59 special selected brazilian  neck injection 16Valve 4χ4  που κοστίζει 2.000 και βάλε??Γιατί εδώ στο Ελλάντα είμαστε και λίγο

Λαλάκης ο Εισαγόμενος - Παφ και τάληρο!

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι όλοι σας που κράζετε τις ρέπλικες έχετε παίξει μία και στην αρχή ψιλογουστάρατε..άν δεν έχετε αγοράσει κιοόλας αλλά σας έφαγαν οι τύψεις ότι δεν ειναι originale και το αφήσατε το θέμα..εγώ όμως έχω ακόμα μια απορία..ηχητικά δικαιολογείται η διαφορά τιμής από μια monkey Gibson των 300€  άντε να βάλω 500€ μ ενα καλο set up & ένα σετ μαγνητες.. με την Gibson 59 special selected brazilian  neck injection 16Valve 4χ4  που κοστίζει 2.000 και βάλε??Γιατί εδώ στο Ελλάντα είμαστε και λίγο

Λαλάκης ο Εισαγόμενος - Παφ και τάληρο!

 

Έχω παίξει και Gibson και μαιμού. Ούτε δευτερόλεπτο δεν μπήκα στον "πειρασμό" γιατί πολύ απλά ήταν μούφα σκέτη. Και δεν χρειάζεσαι πτυχίο αστροφυσικής για να το καταλάβεις. Και ναί, η διαφορά δικαιολογείται. Από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ παράγοντες, που έχουν ΠΟΛΛΑΚΙΣ συζητηθεί. Αν βέβαια ο μόνος παράγοντας στην επιλογή μιας κιθάρας για 'σένα είναι ο ήχος τότε δεν υπάρχει πολύ ψωμί για περαιτέρω συζήτηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω με μαιμου δεν εχω παιξει, δεν ετυχε δηλαδη και την εχω την απορια!

Και δεν κραζω κανεναν, απλως λεω μια αποψη :)

Στο κατω-κατω περι ορεξεως....

8)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει και Gibson και μαιμού. Ούτε δευτερόλεπτο δεν μπήκα στον "πειρασμό" γιατί πολύ απλά ήταν μούφα σκέτη. Και δεν χρειάζεσαι πτυχίο αστροφυσικής για να το καταλάβεις. Και ναί, η διαφορά δικαιολογείται. Από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ παράγοντες, που έχουν ΠΟΛΛΑΚΙΣ συζητηθεί. Αν βέβαια ο μόνος παράγοντας στην επιλογή μιας κιθάρας για 'σένα είναι ο ήχος τότε δεν υπάρχει πολύ ψωμί για περαιτέρω συζήτηση.

 

Για μένα είναι ΝΑΙ μόνο ο ήχος....Για άλλους είναι τα υπόλοιπα

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου