Προς το περιεχόμενο

Κινέζικες κιθαρες. (Αντίγραφα Fender, Gibson, etc.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μια κιθάρα ακούγεται τόσο καλά και παίζει τόσο καλά όσο μια αυθεντική, δεν βλέπω τον λόγο να μην αγοράσω μια τέτοια!!! Στην τελική μην ξεχνάτε παιδιά πως οι εταιρείες οι γνωστές χτυπάνε στο κεφάλι τις τιμές γιατί μπορούν. Πάντως στο βίντεο με την Les Paul Replica, δεν κατάλαβα διαφορά από μια πραγματική Les Paul Gibson!!!

 

Σε τελική φάση, κάποιος που θα πάρει μια ρέπλικα θα έχει πρωτίστως στο μυαλό του να ΦΑΙΝΕΤΑΙ σαν μια αυθεντική [insert brand name here]. Οπότε όσο καλά και να ακούγεται, ήδη μιλάμε για συμβιβασμό και... αυθυποβολή!

 

Όσο για το αν ορισμένες μάρκες έχουν overpriced προιόντα, άκρη δεν θα βγεί ποτέ, οπότε... Do what thou will(st)! ;D

 

 

Πάντως στο βίντεο με την Les Paul Replica, δεν κατάλαβα διαφορά από μια πραγματική Les Paul Gibson!!!

 

Μόνο απ'το youtube κι εξ'αποστάσεως, μη έχοντας παίξει την κιθάρα δεν παίζει να καταλάβεις και μεγάλη διαφορά. Τα λέγαμε πρόσφατα για το youtube και τις... χάρες του!  ;)

 

 

ποτε δεν καταλαβα την λογικη της ρεπλικας.

Δεν θελω να γινω σαν τις γκομενες που ψωνιζουν τσαντακια luis vitton απο τους μαυρους στις εξοδου του μετρο γιαυτο και δεν θα αγοραζα ποτε.

 

Μπορει ολοι να νομιζουν οτι ειναι το αυθεντικο αλλα μονο και μονο που ΕΓΩ θα ξερω οτι ειναι μουφα θα ξενερωνω ολο και περισσοτερο.

 

Exactly.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως στο βίντεο με την Les Paul Replica, δεν κατάλαβα διαφορά από μια πραγματική Les Paul Gibson!!!

 

Ακριβώς. Όταν την πιάσεις στα χέρια σου όμως, μάλλον θα το καταλάβεις (και θα ειναι αργά!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια κιθάρα ακούγεται τόσο καλά και παίζει τόσο καλά όσο μια αυθεντική, δεν βλέπω τον λόγο να μην αγοράσω μια τέτοια!!! Στην τελική μην ξεχνάτε παιδιά πως οι εταιρείες οι γνωστές χτυπάνε στο κεφάλι τις τιμές γιατί μπορούν. Πάντως στο βίντεο με την Les Paul Replica, δεν κατάλαβα διαφορά από μια πραγματική Les Paul Gibson!!!

 

θα καταλαβεις αν σου ορμηξουν ενα τσουρμο μαιμουδες !  ;D

 

τωρα πραγματικα αν παιξεις θα καταλαβεις . ο ηχος που ακουει ο θεατης με τον ηχο που ακουει- νοιωθει ο κιθαριστας εχει απιστευτη διαφορα.

 

Δεν ειμαι υπερ της αγορας πανακριβων κιθαρων μονο και μονο για να χεις να λες.

Αλλα πραγματικα αυτες οι κινεζικες ειναι πραγματικα ιδιες μονο στον οπτικο τομεα. σε τιποτα αλλο

Αν καποιον τον νοιαζει να ικανοποιει τα ματια του τοτε ας παρει αφοβα.

αν θελει να ικανοποιει τα αυτια του και τα δακτυλα του τοτε μακρυα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις δωσει μονο 200 ευρω ομως για μια τετοια στα .... σου! απλα κανεις τη μουρη σου!

 

Αν ξέρεις να παίζεις κάνεις τη μούρη σου και με harley benton. Αν δεν ξέρεις ένα container Gibson δεν σε σώζει. Δεν στο λέω αρνητικά ούτε επικριτικά, απλά μου φαίνεται πλέον δίνουμε περισσότερη σημασία στο τι παίζουμε παρά στο πως παίζουμε κι εκεί χάνεται το νόημα.

 

Κατά τ'άλλα...

 

Η κιθάρα είναι μουσικό όργανο.

Δεν είναι βουβουζέλα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα την λογικη της ρεπλικας.

Δεν θελω να γινω σαν τις γκομενες που ψωνιζουν τσαντακια luis vitton απο τους μαυρους στις εξοδου του μετρο γιαυτο και δεν θα αγοραζα ποτε.

 

Μπορει ολοι να νομιζουν οτι ειναι το αυθεντικο αλλα μονο και μονο που ΕΓΩ θα ξερω οτι ειναι μουφα θα ξενερωνω ολο και περισσοτερο.

 :)

και ,συνεχιζοντας, προτιμω να δωσω το αντιστοιχο ποσο για κατι που εχει θαρρος να φερει την υπογραφη καποιας εταιριας εστω κι αν αυτη δεν ανηκει στις πρωτοκλασσατες! ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να παίζεις κάνεις τη μούρη σου και με harley benton. Αν δεν ξέρεις ένα container Gibson δεν σε σώζει...

Πολύ πολύ σωστός! Και να προσθέσω ότι με τα λεφτά για τη ρέπλικα μπορείς να πάρεις πολύ πιο αξιόλογο όργανο που να γράφει για παράδειγμα squier η epiphone στο headstock, και να ευχαριστιούνται τα δάχτυλα σου καλύτερα.

Τώρα αν προτιμάς τη "μούρη"... Περι ορέξεως.. τηγανιτές πατάτες, μιαμ!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  :)

και ,συνεχιζοντας, προτιμω να δωσω το αντιστοιχο ποσο για κατι που εχει θαρρος να φερει την υπογραφη καποιας εταιριας εστω κι αν αυτη δεν ανηκει στις πρωτοκλασσατες! ;)

Η υπογραφη δειχνει τουλαχιστον αυτο! :)

 

Η λογικη της ρεπλικα:

Αντιγραφω ενα επιτυχημενο προϊον,

που ομως ισως να ειναι αναλογης η και ανωτερης ποιοτητας απο το αυθεντικο.

Φυσικα,δεν αντιγραφω και τη φιρμα,αλλα δειχνω καθαρα στον πελατη οτι το δικο μου προϊον δεν ειναι το αυθεντικο,αναγραφοντας πανω του τη δικη μου φιρμα.

 

Η λογικη της "μαϊμους":

Αντιγραφω (ασχημα συνηθως ωστε η τελικη τιμη να ειναι "τσαμπα" συγκριτικα)

και το πρωτοτυπο και τη φιρμα,και ο μονος που με ενδιαφερει ειναι ο διανομεας...

...αφου μετα απο αυτον,κανεις δεν ξερει ποιος ειμαι εγω ο κατασκευαστης...

Ειμαι απλος τυχοδιωκτης,σημερα φτιαχνω κιθαρες και αυριο εσωρουχα.

Και ποιος να μου "την πει" αραγε...

...αφου ολοι στην "αλυσιδα" ψωνιζουν τσαμπα και με ΦΙΡΜΑ! ;)

 

edit-

-"Ρεπλικα" δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση "μαϊμου"!

Σημαινει αντιγραφη μεν,καλοπροαιρετα δε.

 

Πχ.:Ρεπλικες παραγουν και οι Warmoth-All Parts-Rockinger-etc...,

δεν ειναι ομως μαϊμουδες στρατ ή τμηματα τους,

εχουν τη δικη τους αυθεντικοτητα! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μία τέτοια και καθάρισες. Ούτε ρέπλικα ούτε τίποτα. Τιμή λέει κάτω κάτω.

 

http://www.rondomusic.com/product1670.html

 

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου