Προς το περιεχόμενο

χαριν ευφωνιας


indianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Χάριν Ευφωνίας "

Ισως η πιο σπουδαια μουσικη ελληνικη εκπομπη στον αξιολυπητα φτωχο χωρο της μιζερης ελληνικης τηλεορασης .

Παρουσιαστης ενας πολυ μεγαλος μουσικος - οργανοπαιχτης , πρωην μελος Των Παιδιων απο την Πατρα , ο Χρηστος Παπαδοπουλος , στο τηλεοπτικο καναλι Seven .

Αυτο που εχει συγκινησει indiano ειναι οτι οι καλεσμενοι ειναι τις περισσοτερες φορες νεα παιδια , νεοι μουσικοι , οχι απαραιτητα γνωστοι επαγγελματιες καλλιτεχνες , νεοι ανθρωποι απο διαφορες χωρες του κοσμου , με διαφορετικες μουσικες κουλτουρες , με σπανια παραδοσιακα μουσικα οργανα μαζι τους , με αγαπη, περισσιο μερακι και λατρεια για την μουσικη .

Ενα λιτο και προχειρο σκηνικο , λιγες διαφημισεις , πολυ μουσικη , αυτοσχεδιασμοι , " τρελα σολα " , και το καλυτερο , ο παρουσιαστης να συμμετεχει μαζι με τους καλεσμενους στο "παιξιμο .

Ενα μεγαλο μπραβο στον μεγαλο Χρησταρα και στο Seven .

Indiano πολυ συγκινημενο , δεν χανει ποτε εκπομπη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση πως οχι , χωρις να ειμαι σιγουρος

το Seven σαν καναλι πρεπει να εκπεμπει σε ολοκληρη την ελλαδα .

με μια μικρη επιφυλαξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα απο τις ελάχιστες, αν όχι η μόνη του είδους που μας "σερβίρει" η ελληνική τηλεόραση.Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα τα κολακευτικά εγκώμια για τον παρουσιαστή και τους δημιουργούς της εκτός από ένα "αδύνατο" κατά τη γνώμη μου σημείο που ομολογώ πολλές φορές με έφτασε στο σημείο να κλείσω την TV.

 

Αναφέρεις φίλε indiano για να δανειστώ ακριβώς τα λόγια σου..."αυτοσχεδιασμοι , " τρελα σολα " , και το καλυτερο , ο παρουσιαστης να συμμετεχει μαζι με τους καλεσμενους στο "παιξιμο "

Ακρίβως λοιπόν το γεγονός πως σχεδόν πάντα ο παρουσιαστής "παίζει" μαζί με του καλεσμένους του είναι και αυτό που με βρίσκει αντίθετη.

 

Καλό θα ήταν ίσως μετά απο μερικές πρόβες, -και όχι όπως ο ίδιος περίτρανα καυχιέται ..." χωρίς ούτε μια πρόβα" πράγμα το οποίο πολλές φορές τον οδηγεί αναπόφευκτα σε τραγικό βιασμό του ακουστικού μου πόρου- να συμμετέχει στη μουσική δημιουργία των καλεσμένων του.Ειλικρινά πιστέυω όμως πως κάτι ο υπερβάλων ζήλος για την εκτέλεση κυρίως παραδοσιακών οργάνων, κάτι το παρείστικο κλίμα ίσως που θέλει να προσδώσει στην εκπομπή, ...ε και για να πώ την κακία μου κάτι το "ψώνιο" του να μην μένει απλός παρουσιαστής κυρίως όταν οι καλλεσμένοι του είναι γενικά παραδεκτά ανώτεροι, μουσικά και αισθητικά απο τον ίδιο, τον οδηγούν πολλές φορές σε φιάσκο.

 

Όλοι όσοι γρατσουνάμε έστω ένα όργανο θέλουμε να παιξουμε παρέα με άλλους λάτρεις του είδους αλλά κάποιες φορές οφείλουμε να το βουλώνουμε και να καθόμαστε απλά να θαυμάζουμε το καλύτερο εκστασιασμένοι, χωρίς να χοροπηδάμε ολόκληροι κρατώντας τον ρυθμό και με τα δύο πόδια (φτέρνα -μύτη μάλιστα), ξεπερνώντας πολύ εύκολα την γραμμή του καλαίσθητου και περνόντας στη σφαίρα του κιτς....

 

Κατά τα άλλα χαιρετίζω και επικροτώ την προσπάθεια αναγνωρίζοντας την προσπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητη φιλη

σεβομαι και συμφωνω σε μερικα απο οσα λες .

εμενα παλι σε αυτον τον ανθρωπο αυτο ειναι που μου αρεσει .

οτι παιζει μαζι με τους καλεσμενους μουσικη - δεν ξερω κατα ποσο καλα τα καταφερνει , και αν κανει λαθη τραγικα στο παιξιμο - αλλα το οτι συμμετεχει κι αυτος μαζι τους και δεν στεκεται σαν χαχας να μιλαει και να περιαυτολογει , αυτο μου κανει και τον παω .

απο την αλλη ξερεις τι αλλο παραδεχομαι στον τυπο .

οτι δεν μενει κολλημενος στο μπουζουκι και στην λαικη - ελαφρολαικη μουσικη που καποτε επαιζε .

το βλεπεις οτι το παλευει και το παιδευει και με αλλα ειδη μουσικης , με αλλα καινουρια (για αυτον ) παραδοσιακα οργανα , και θεωρω οτι ακομα και λαθακια να κανει , τουλαχιστον προσπαθει και διευρυνει τους μουσικους του οριζοντες και τις τεχνικες γνωσεις στο παιξιμο του .

δεν νομιζω το γεγονος οτι συμμετεχει ειναι "κακια" και "ψωνιο".

ταπεινη μου γνωμη . μερικες φορες σαφως και οι καλεσμενοι ειναι ανωτεροι μουσικοι απο αυτον . ειναι μαγκια του που τους καλει , και ακομα μεγαλυτερη μαγκια του που τους επιλεγει να τους φιλοξενησει .

φιλικα και μουσικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την οπτική που το θέτει ο indianos, γιατί για εμένα είναι και ένα καλό παράδειγμα αυτός ο τύπος ώστε να καταπιάνομαι με διάφορα είδη. Δείχνει δηλαδή μία ευκολία στο να συμμετέχει σε μία ποικιλία ειδών και είναι καλό να το βλέπει κάποιος αυτό.

 

Ναι, θα μπορούσε να κάνει μία εκπομπή και να κάθεται στην άκρη να βλέπει τους άλλους να παίζουν. Όμως, μάλλον όλα τα λεφτά της εκπομπής είναι ακριβώς αυτό: θα προσπαθήσω να παίξω μαζί τους, ό,τι και αν παίζουν.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω και εγω με τον Ινδιάνο ,είναι ενδιαφέρον αυτό που κάνει ο Παπαδόπουλος.Εξ'αλλου είναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ ο άνθρωπος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και εγώ ότι είναι καλός μουσικός με μεγάλη άνεση στον αυτοσχεδιασμό αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι κολάνε παντού τα παιξίματα του και όταν ένας καλιτέχνης ή μπάντα παρουσιάζει την δουλειά τους ενορχηστρομένη είναι λίγο άδικο να ακούμε τζαμαρισματα και μουσικές υπερβολές που ο καλιτέχνης δέχετε ως φιλοξενούμενος, ίσως αν την ονόμαζε, πχ " προσκεκλημένοι και μουσικοι αυτοσχεδιασμοί" θα ήταν ωραίο και για τους καλιτέχνες και για τους ακροατές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου