Προς το περιεχόμενο

χαριν ευφωνιας


indianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε indianos.

 

Ίσως να σου φάνηκε αυστηρό το πνεύμα μου στην κριτική μου για τον παρουσιαστή αλλά δεν κατηγόρησα και ούτε και θα το κάνω ποτέ τον αυθορμητισμό, το πάθος, την αγάπη, την ανάγκη εξέλιξης και διεύρυνσης των μουσικών οριζόντων έστω και αν αυτό στα πρώτα του στάδια σίγουρα δεν έχει και το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.

Όπως έγραψα και παραπάνω επικροτώ την προσπάθεια και φυσικά μία εκπομπή του είδους σε καμμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να γίνεται από κάποιον "χάχα που περιαυτολογεί" (χρησιμοποιώντας τα δικά σου λόγια)αλλά ούτε φυσικά να φτάνει συχνά να μοιάζει με "προβάδικο".Πιστεύω λοιπόν πως για όλα τα πράγματα μπορεί να υπάρξει μιά χρυσή τομή και έτσι θα έπρεπε να έχει τη διάθεση αλλά και την καλλιέργεια ο παρουσιαστής να πράξει και στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Φυσικά και είναι πολύ όμορφο να συμπράτει με τους μουσικούς φιλοξενούμενούς του αλλά χωρίς αυτό να γίνεται πανάκεια....

Αρκετές φορές μάλιστα παρατήρησα πως η σύμπραξη αυτή δεν γινόταν με την προηγούμενη έστω συναίνεση, για να μην πω επιθυμία των φιλοξενούμενών του, πράγμα που είναι εύκολο να κατανοήσει κανείς απλώς παρατηρώντας την έκπληξη στα πρόσωπα τους και ίσως μερικές φορές την αγανάκτηση , σαν να έλεγαν μέσα τους "Τί θέλει και χώνεται σαν τον μαιντανό χωρίς καν να έχει ιδέα τι ήχο θέλουμε να παρουσιάσουμε"....

Καλό το παρεϊστικο κλίμα αλλά κάποιες φορές πρέπει να το θυσιάζουμε όταν θέλουμε να προσδώσουμε τιμή και σοβαρότητα στο έργο μας, εφόσον το αγαπάμε πραγματικά

Ακόμα και αν είναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ η εκπομπή δεν γίνεται για την δική του προβολή αλλά είναι βήμα για τους καλεσμένους του. Ακόμα και αν είναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ δεν έχει το δικαίωμα να παρεμβαίνει στην προσωπική έκφραση των καλεσμένων του για να αυτοπροβάλει τις δικές του γνώσεις ή καλλιτεχνικές του αναζητήσεις «βιάζοντας» ορισμένες φορές το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ξαναθυμιζω οτι συμφωνω σε μερικα απο αυτα που λες , και ετσι μαλιστα οπως τα θετεις σε καποια σημεια .

εχε υποψιν σου πως το καναλι θα μπορουσε να ειχε τοποθετησει καλλιστα ενα μοντελο στην θεση του παρουσιαστη , που θα εβλεπε κιθαρα και θα νομιζε οτι ειναι κουπι βαρκας , και θα ταν ολα καλα και ωραια , τουλαχιστον "αισθητικα" .

επισης ειμαι της αποψης πως οι καλεσμενοι γνωριζουν εκ των προτερων σε ποια εκπομπη πανε , με ποιον παρουσιαστη εχουν να κανουν , και "τι τους περιμενει " , και θεωρω οτι δεν πρεπει να εχουν κανενα προβλημα για την μια ωρα που θα περασουν στο χωρο εκεινο .

εγω ξερεις τι εχω παρατηρησει ? καμια φορα οταν το "χανει" ο χρηστος ( και ειναι πολλες οι φορες - λογικο ) , σηκωνει τα ματια στον εκτελεστη που καθεται απεναντι του , "χαρτογραφει" αμεσως τα δακτυλα του , και συντονιζεται κι αυτος χαμογελωντας σε χρονο dt .

το παληκαρι δεν νομιζω να την εχει ακουσει meola . ταπεινη μου γνωμη .

φιλικα και μουσικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε indianos

Νομίζω για άλλη μία φορά πως δεν κατανόησες τα γραφόμενα μου και κυρίως το πού διαφωνώ με το τρόπο παρουσίασης της συγκεκριμένης εκπομπής.

Φυσικά και δεν θα ήθελα να παρουσιάζεται η εκπομπή από μία "μοντέλα" που θα νόμιζε το μπράτσο της κιθάρας για κουπί και ειλικρινά αναρωτιέμαι πως θεώρησες πως αυτό θα ήταν που θα με έκανε να αποδεχτώ ως σωστό αισθητικό αποτέλεσμα....

Δεν σχολίασα ποτέ την εμφάνιση του παρουσιαστή αλλά τον τρόπο που "παρουσιάζει" τους καλεσμένους του. Και βάζω σε εισαγωγικά το παρουσιάζει γιατί με τον τρόπο που λειτουργεί ή "χαρτογραφεί" τα δάχτυλά τους και συντονίζεται όταν " το χάνει" όπως αναφέρεις , σε τι θα μπορούσε να διαφέρει το αποτέλεσμα απο το να τους είχε καλέσει στο σπίτι του για μπύρες να "τζαμάρουν" απλά έχοντας κάπου χωμένη μιά κάμερα για να βλέπουμε κι εμείς το πώς μπορεί να λειτουργεί , να μαθαίνει, να αντιγράφει με ευκολία θέσεις στα τάστα, να πειραματίζεται ρυθμικά και τονικά πάνω στις δημιουργίες των καλεσμένων του, και τελικά να "παρουσιάζει" σε καμία περίπτωση πια το αυθεντικό έργο τους ,αλλά κάτι που έχει απλώς σαν βάση το αυθεντικό, μεταλλαγμένο από την δική του ρυθμολογία αισθητική και κρίση.

Αυτή είναι και η διαφορά του παρουσιάζω από το παρουσιάζομαι αν δεν κάνω λάθος παραθέτοντας την ερμηνεία που δίνουν τα λεξικά της ελληνικής.

Παρουσιάζω =εμφανίζω, επιδείχνω κάτι, συστήνω, γνωρίζω κάποιον σε άλλον ή άλλους

Παρουσιάζομαι = εμφανίζομαι, φαίνομαι, επιδεικνύομαι, συστήνομαι

Αφήνω λοιπόν στην κρίση σου να αποφασίσεις τί από τα δύο κυριαρχεί στην εκπομπή.

Όσο για το αν οι καλεσμένοι ξέρουν καλά σε ποια εκπομπή πάνε και ¨τι τους περιμένει" εν μέρη μπορεί να έχεις δίκιο αλλά δεν θα ήταν καλύτερα απλώς να του επέτρεπαν να παρουσιάσουν με αξιοπρέπεια τη δουλειά τους αντί να " πλήρωναν" ως αντίτιμο για την πολυπόθητη προβολή τους στην πανάκριβη πίτα του τηλεοπτικού χρόνου, την μετάλλαξη η ακόμα και στις χειρότερες των περιπτώσεων τον ευνουχισμό του έργου τους από κάποιον που έμμεσα τους επιβάλει να παρουσιάσει ΚΑΙ τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη φανταζομαι που το πας εχω να σου απαντησω ως εξης

ο χρηστος ο παπαδοπουλος δεν εχει καμια μα καμια αναγκη προβολης , αυτοπροβολης , διαφημισης , προωθησης ή οτιδηποτε αλλο μπορει να σκεφτεσαι .

ο χρηστος ο παπαδοπουλος ηταν μελος ενος group , μιας μπαντας , πες το οπως θες ( ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ) , η οποια κατα γενικη ομολογια αφησε εποχη στην ελλαδα , θεωρειτο επιτυχημενη - τουλαχιστον δισκογραφικα - και τυγχανε ευρειας αποδοχης και αναγνωρισης απο ολες τις ηλικιες , και ητανε ιδιαιτερα αρεστη .

ο χρηστος ο παπαδοπουλος δεν περιμενε μια εκπομπη στο seven για να δειξει ποιος ειναι , και να αυτοπαρουσιαστει σαν μουσικος και καλλιτεχνης στους καλεσμενους του . ημαρτον . σαν σκεψη την θεωρω αδικη και ακυρη .

αλλωστε μην ξεχνας πως οταν ο χρηστος ο παπαδοπουλος επαιζε μουσικη , οι μουσικοι που προσκαλει ο ιδιος σημερα στην εκπομπη του , κρατουσαν ενα σημαιακι στο χερι και φωναζανε στο συνταγμα " μαμα μαμα περναει ο στρατος " .

ολους μα ολους τους καλεσεμους του , μονο και μονο που ειναι μουσικοι κι αυτοι , και οι περισσοτεροι "πορωμενοι εκτελεστες" , τους εκτιμα , τους σεβεται και δειχνει κολακευμενος που εκτελει μαζι τους.

βρες μπας και εχεις προσωπικα μαζι του και δεν μας το λες ? :lol:

κοιτα να δεις που υπεραμυνομαι ενος λαικου καλλιτεχνη ... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ημαρτον indiano...

Χλωμό πρόσωπο Αffectuoso31 poutena den to paei giati den exei benzina και καμμία προσωπική εμπάθεια δεν έχει για τον Χρήστο που μάλιστα είχε και την τύχη να τον γνωρίσει ένα φεγγάρι απο κοντά σαν μουσικός.

Απλώς κατέθεσα την προσωπική μου άποψη βάση της όποιας αισθητικής μπορώ να διαθέτω για το θέμα χωρίς φυσικά να προσπαθήσω να την επιβάλω σε κανέναν.

'Αλλωστε είναι σε όλους μας γνωστή η λαική ρήση " περι ορέξεως κολοκυθόπιτα yammy yammy" ( είναι και νόστιμη η ρημάδα) :D

Μην μου τεντώνεις λοιπόν και αγριεύομαι...είμαι και καινούργια στα κατατόπια σας γιατί θα φωνάξω τη μαμά μου...Εντάξει??? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πουμε κι εμεις ρε παιδια εδω πανω, που δεν εχουμε ουτε ηχνος απο τετοιες εκπομπες. Αχαριστοι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα γράψει και από την πρώτη μου αναφορά στο θέμα επικροτώ και επαυξάνω το να γίνονται τέτοιου είδους εκπομπές στην ελληνική τηλεόραση και δυστυχώς άλλη παρόμοια δεν βρήκα.

 

 

Και το κανάλι αν και για την "ΚΟΙΝΗ" γνώμη( το κοινή μπορείτε να το ερμηνεύσετε κατά συνείδηση) έρχεται στα δεύτερα μην πω τρίτα ή τέταρτα σε τηλεθέαση είναι από αυτά που έχουν γίνει τις ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ φορές αιτία να κλείσω την TV και να μου έρχεται να την πετάξω από τον 4ο....

 

Αυτό άλλωστε δεν θα έπρεπε να μας παραξενεύει σαν γεγονός αν κρίνουμε το επίπεδο των τηλεθεατών με αυτά τα "διαβολεμένα" μηχανάκια της AGB στα σπίτια τους που κρίνουν και μας καταδικάζουν στο απόλυτο σκοτάδι....

 

Μακάρι να υπήρχαν και άλλες εκπομπές που να μας επέτρεπαν να ακούμε από τον καναπέ μας live μουσική αλλά σαν άνθρωπος κι εγώ κοιτάζω προς το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα σε κάθε τι μπορεί και πάρει βελτίωση. Σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερα αλλά προτιμώ να μην αρκούμε στο ότι μπορώ να έχω κάτι παραπάνω από το χειρότερο, αλλά να αναζητώ και να ελπίζω να βρω το καλύτερο. Ποιος ήταν αυτός να δείς που είπε πως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία? Αυτός μου την έκανε τη ζημιά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αυτό το "13 Χρόνια Seven", "14 Χρόνια Seven", "15 Χρόνια Seven", δεν το βγάζει ποτέ; Μιά ζωή εκεί το βλέπω, χειμώνα-καλοκαίρι, αισθάνομαι να γερνάω μαζί του.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου