Προς το περιεχόμενο

Ποιον τελικό θα προτείνατε για το PSA-1 ?


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους νοιζάδες. Εδώ και κάποιους μήνες χρησιμοποιώ το tech21 psa-1 για μπάσο. Ειδικά στα live με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Mέσα από ampeg καμπίνα 8x10 σκοτώνει. Θα ήθελα όμως να πάρω έναν δικό μου τελικό. Τι θα προτείνατε? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

χρησιμοποιω το psa 1.1 αλλα περα απο εξωτερικες αλλαγες, νομιζω οτι εσωτερικα ειναι το ιδιο κυκλωμα με το psa 1.

αν και κιθαριστας, ο ηχος μου ειναι αρκετα μπασος λογω χρησης κατα καιρους 7-χορδης, detune, 15" ηχεια κλπ.

χρησιμοποιησα τελικο electro voice cp2200. η χροια του δε με ικανοποιησε αν και η ποιοτητα ηχου ηταν πολυ καλη.

τελος βρηκα τον υπερτατο ηχο για μενα (υποκειμενικοτατα) με μια κεφαλη ampeg του 1975 περιπου full λαμπα. ο ενισχυτης, λογο ηλικιας εχει σβησμενα γραμματα πια και ετσι δε φαινεται ο τυπος του. ειναι μαλλον μπασου κι οχι κιθαρας, αλλα κωλογουσταρω το αποτελεσμα.

ειναι ο ιδιος (ή πολυ ομοιος) με τις 2 καφαλες μπασου που φαινονταi στο video clip του green machine των kyuss.

ελπιζω η γνωμη μου να βοηθησε.

anyway, καλη ευρεση της αντικειμενικα καλυτερης λυσης ευχομαι!! :wink:

hop-thrash-booze that`s about everything!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίζουν και ενισυτές κιθάρας ampeg έτσι κι αλλιώς? Δεν έχω ακούσει ποτέ μου. Μάλλον μπάσου είναι. Πάντως εγώ το έχω ακούσει στο return ενός ampeg svt 3 και ενος peavey και τους 2 με ampeg 8x10 καμπίνες και μου άρεσαν πολύ. Βασικά το πήρα γιατί παίζω κ κιθάρα. Σκέφτομαι κανέναν solid state τελικό καθαρό και δύνατό. Τι έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παλια χρησιμοποιουσα raks ειχα δοκιμασει πολλους τελικους (αx θυμαμαι ενα χειροποιητο rauesengen )και οντως παιζουν το μεγαλυτερο ρολο στον ηχο. χωρις δευτερη κουβεντα λενε μονο οι λαμπατοι. ακουγονται μουντοι

σε σχεση με combo και θελουν ενταση για να δειξουν..

παρε οποιον βρεις λαμπατο. (οι χροιες μοιαζουν αρκετα.)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στα υπ'όψιν αυτό που μου λες, αλλά η tech21 προτείνει solid state τελικό, λόγω του ήδη υπάρχοντος tube emulation των κυκλωμάτων της, ώστε να μην κομπρεσάρεται περισσότερο ο ήχος κ γενικά να μην χρωματίζεται πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου