Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές από φοιτητές της Μουσικολογίας.


runstratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαλαμοκοφτης γινεσαι και εδω.

 

Μην υποτιμάς τους σαλαμο...κόφτηδες( :o),ξέρεις ΤΙ μαεστρία θέλει για να κόψεις την άτιμη τη ΜΟΡΤΑΔΕΛΑ(γεμίζει το στόμα σου μόνο που τη λες τη λέξη...  :-X  :P).Μόνο έναν έχω βρει που ξέρει να κόβει όπως πρέπει(quartersawn δηλαδή!  ;D),όλοι οι άλλοι...ότι βρέξει κι ότι κατεβάσει... ;D

 

Απορώ τι κάθεσαι και ασχολήσαι,τους είπες μερικές αλήθειες,διαφωνούν και όπως βλέπεις δεν πρόκειται να αλλάξουν γνώμη, μα να χτυπιέσαι ΣΕ λέω... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ως φοιτητης και εργαζομενος βεβαια,σαλαμοκοφτης γινεσαι και εδω.

Και λοιπόν?Τι θα πάθω αν γίνω σαλαμοκόφτης μέχρι να σπουδάσω? ::)

Αν όμως δεν σπουδάσω με την λογική ότι τι να σπουδάζω  τώρα αφού  έτσι  και αλλιώς σαλάμια θα κόβω μια ζωή(το οποίο πάντα υπάρχει η πιθανότητα να συμβεί) απλώς θα έχω καταστρέψει ΣΙΓΟΥΡΑ την ζωή μου.

φιλικά runstratis

 

υ.γ. Μια χαρά αξιοπρεπής εργασία είναι και το κόψιμο των σαλαμιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λοιπόν?Τι θα πάθω αν γίνω σαλαμοκόφτης για να σπουδάσω? ::)

 

Τιποτα. Ισα ισα, πιθανοτατα θα εκτιμησεις παραπανω τον κοπο και την προσπαθεια που θα καταθεσεις για να αποκτησεις το πτυχειο.

 

Ο Sf δε σου ειπε να μη σπουδασεις μουσικολογια...απλα οτι, αν οπωσδηποτε θελεις να σπουδασεις μουσικολογια και οχι καποιο αλλο επαγγελμα με περισσοτερες πιθανοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης, καλυτερα θα ηταν να το εκανες στο εξωτερικο. Mπορει να χρειαστει μεν να κοβεις σαλαμια/σερβιρεις καφεδες για να τα βγαλεις περα αλλα μαλλον θα αξιζει τον κοπο.

 

 

Κατα τα αλλα,

 

3. Η καλυτερη αποκατασταση για εναν αποφοιτο Μουσικολογιας ειναι μια θεση ως καθηγητης σε σχολειο. Στην αρχη θα ειναι δυσκολα (οπως και με ολους τους καθηγητες) μεχρι να βρεις μια μονιμη θεση, καθως θα πρεπει να δωσεις εκ νεου εξετασεις (ΑΣΕΠ), να δουλεψεις ως ωρομισθιος ή και αναπληρωτης σε παραμεθοριες περιοχες, αλλα μια θεση μονιμη σε σχολειο σου εξασφαλιζει τα προς το ζειν.

 

θεωρω το παραπανω ενα απο τα πιο τρομακτικα πραγματα που θα μπορουσα να ακουσω στη θεση σου, ποσο μαλλον οταν ανταποκρινεται σχεδον αψογα στην πραγματικοτητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

θεωρω το παραπανω ενα απο τα πιο τρομακτικα πραγματα που θα μπορουσα να ακουσω στη θεση σου, ποσο μαλλον οταν ανταποκρινεται σχεδον αψογα στην πραγματικοτητα.

 

 

 

συμφωνώ απόλυτα. Σπούδασα Φυσική και έχω δεί απο πρώτο χέρι πως δουλεύουν τα πράματα. Η κατάσταση είναι χάλια, δουλειά δεν υπάρχει ούτε για δείγμα και οι απολαβές είναι πραγματικά της πείνας.

 

Φαντάσου πόσο πιό δύσκολα θα είναι για ένα καθηγητή μουσικής απο τη στιγμή που το Υπουργειό έχει ήδη κάνει (και θα κάνει και άλλες) περικοπές σε καθηγητές Φυσικής, Μαθηματικών, Φιλόλογους κλπ

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως, με το χέρι στη καρδία (και για τα ίδια τα παιδιά μου, ή όπως προσπάθησα κι εγώ να κάνω) αυτό θα πρότεινα σε όποιον με ρωτήσει:

 

1. Να κάνει βασικές σπουδές στην Ελλάδα. Τα πράγματα (μακάρι) δε θα είναι για πάντα τόσο χάλια. Το χαρτί από πανεπιστήμιο, όσο και να χτυπιέται κανείς κάτω, κάτι αξίζει. Κάνεις επαφές. Γνωρίζεις κόσμο και πράγματα, και την Ελληνική πραγματικότητα. Ποτέ δε ξέρεις αν θα καταλήξεις πίσω, για όποιον λόγο. ΑΡΑ; Δεν κλείνεις καμία πόρτα.

 

2. Μετά την κάνεις για έξω. Κάνεις ένα μεταπτυχιακό, μπορεί και διδακτορικό, κλπ. Γνωρίζεις κι εκεί κόσμο, μαθαίνεις πως ζει ο υπόλοιπος κόσμος, κλπ.

 

3. Και μετά διαλέγεις. Εδώ ή εκεί, για όποιους λόγους μπορεί να έχεις!

 

Τα επιχειρήματά μου:

 

α. Τα Bachelor (τουλάχιστον σε Αγγλία) είναι ψιλομάπα. Και δε μιλάω ΜΟΝΟ για μουσική. Υπάρχουν, φυσικά, και εξαιρέσεις, αλλά δε σημαίνει ότι σε όποιο πανεπιστήμιο θα μπεις, θα βρεις την υγειά σου! Αντιθέτως!

 

β. Πολλά πτυχία του εξωτερικού δύσκολα, ή καθόλου, δεν αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ. Καλώς ή κακώς! Άρα; Αν ΠΡΕΠΕΙ να γυρίσεις, σου μένει ένα χαρτί, που αλλιώς θα ήταν έστω... κάτι.

 

γ. Πας έξω για μεταπτυχιακά. Δε χάνεις ευκαιρίες, δε χάνεις χρόνο, πας κατευθείαν εκεί που θες, με εξειδίκευση! Ανοίγεις το κεφάλι σου, και τα μάτια σου με αυτά που βλέπεις έξω.

 

δ. Επειδή, πραγματικά, κανείς δε ξέρει τι θα του φέρει η ζωή, κάνεις ότι μπορείς για να έχεις όσες πιο πολλές πόρτες μπορείς ανοιχτές!

 

Στο εξωτερικό, θεωρώ, οτι ΠΡΕΠΕΙ να πάει κανείς! Αλλά όχι απ'την αρχή, έχοντας απορρίψει τα πάντα χωρίς γνώση, έχοντας κλείσει ένα σωρό ευκαιρίες εδώ (οποιουδήποτε είδους!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ταμάλα με τον Νικόλα  ;D

 

Επίσης τα ελληνικά πανεπιστήμια σε θέματα γνώσεων και κατάρτισης έχουν πολύ καλό επίπεδο. Όποιος θέλει τα καταφέρνει πολύ καλά ακόμα και σε μετέπειτα εργασιακή ή ακαδημαϊκή καριέρα στο εξωτερικό. Οι έλληνες φοιτητές που συνεργάζονται με φοιτητές ευρωπαϊκών πανεπιστημίων σε διαγωνισμούς και projects τα πάνε πολύ καλά. Τουλάχιστον εγώ αυτή την εικόνα έχω και είναι ένας λόγος ακόμα για να συμφωνήσω σε όλα όσα προείπε ο Νικόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

γεια σας

εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα και θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν μπορουσατε να μου απαντησετε

 

Πηγαινω 2α γυμνασιου (στις βρυξελλες, αλλα σε ελληνικο τμημα)  και σκεφτομαι σοβαρα να σπουδασω μουσικολογια στην αθηνα.

Εχοντας υποψη οτι  στην 3η λυκειου θα δωσω μπακαλορεα και οχι  παννελληνιες, θαπρεπε να παρακολουθησω και τα μαθηματα μουσικης του σχολειου και να δωσω και σε αυτα εξετασεις? ή μήπως μπορω να μαθω κάλα αρμόνια και ντικτεε? δλδ χρειαζομαι καποιου ειδους πτυχιο απο ωδείο ή αν καταφέρω να περάσω τις εξετάσεις εισάγωγης στο πανεπηστήμιο γίνομαι δέκτος? προλαβαίνω να τα μάθω (εχοντας υπόψη ότι εχό μία μίκρη εμπείρια σε σολφέζ κίθαρα και πιάνο απο ιδιωτικά μαθήματα τα οποία συνεχίζω,και εχώ αρχίσει το¨ΤΟ ΤΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ¨)

 

συγγνωμη αν σας ζαλισα

 

Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γεια σας

εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με το θεμα και θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν μπορουσατε να μου απαντησετε

 

Πηγαινω 2α γυμνασιου (στις βρυξελλες, αλλα σε ελληνικο τμημα)  και σκεφτομαι σοβαρα να σπουδασω μουσικολογια στην αθηνα.

Γιατί αυτό; Πιο πολύ από περιέργεια... αλλά αν μένεις ήδη Βρυξέλλες και έχεις σπίτι, οικογένεια κλπ, μου φαίνεται παράξενο να έρθεις Ελλάδα. Εκτός αν θέλεις απαραίτητα να ζήσεις εδώ μετά, οπότε το πτυχίο από τον τόπο σου αποκτάει κάποιο νόημα...

 

Εχοντας υποψη οτι  στην 3η λυκειου θα δωσω μπακαλορεα και οχι παννελληνιες, θαπρεπε να παρακολουθησω και τα μαθηματα μουσικης του σχολειου και να δωσω και σε αυτα εξετασεις? ή μήπως μπορω να μαθω κάλα αρμόνια και ντικτεε? δλδ χρειαζομαι καποιου ειδους πτυχιο απο ωδείο ή αν καταφέρω να περάσω τις εξετάσεις εισάγωγης στο πανεπηστήμιο γίνομαι δέκτος?
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι ΔΕΝ χρειάζεσαι πτυχίο από ωδείο για να περάσεις σε πανεπιστήμιο.

 

Τώρα το πως δίνεις εξετάσεις απ'έξω, και τι μαθήματα πρέπει να δώσεις, δυστυχώς αυτά δεν τα γνωρίζω. Κάποιος άλλος ίσως; Αν και είναι λίγο δύσκολη η περίπτωσή σου...

 

Μια ιδέα θα ήταν να επικοινωνήσεις με το υπουργείο παιδείας, ή κάποια σχολή εδώ στην Ελλάδα, ή στο προξενείο. Μπορεί να βαρεθούν, μπορεί όμως και να σου πουν (στο κάτω κάτω πληροφορίες ζητάς, όχι να τους βάλεις βόμβα). αξίζει να προσπαθήσεις εσύ ή οι γονείς σου.

 

προλαβαίνω να τα μάθω (εχοντας υπόψη ότι εχό μία μίκρη εμπείρια σε σολφέζ κίθαρα και πιάνο απο ιδιωτικά μαθήματα τα οποία συνεχίζω,και εχώ αρχίσει το¨ΤΟ ΤΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ¨)
Έχεις 4 χρόνια μπροστά σου.

 

Κανονικά, υποτίθεται ότι για να μπεις στο μουσικό πανεπιστήμιο δίνεις περίπου επιπέδου πτυχίου αρμονία και dictee, του οποίου οι σπουδές διαρκούν 3 χρόνια. βάλε και άλλο 1 η θεωρία (δε θέλει και πολύ παραπάνω), και νομίζω ότι είσαι άνετος, δεδομένου ότι αφωσιωθείς φυσικά.

 

συγγνωμη αν σας ζαλισα

 

Κωστας

Καθόλου Κώστα μου.

 

Όταν μάθεις κάποια πράγματα πόσταρέ τα να τα ξέρουμε και οι υπόλοιποι (σχετικά με το πως μπαίνεις, κλπ).

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, με το χέρι στη καρδία (και για τα ίδια τα παιδιά μου, ή όπως προσπάθησα κι εγώ να κάνω) αυτό θα πρότεινα σε όποιον με ρωτήσει:

 

1. Να κάνει βασικές σπουδές στην Ελλάδα. Τα πράγματα (μακάρι) δε θα είναι για πάντα τόσο χάλια. Το χαρτί από πανεπιστήμιο, όσο και να χτυπιέται κανείς κάτω, κάτι αξίζει. Κάνεις επαφές. Γνωρίζεις κόσμο και πράγματα, και την Ελληνική πραγματικότητα. Ποτέ δε ξέρεις αν θα καταλήξεις πίσω, για όποιον λόγο. ΑΡΑ; Δεν κλείνεις καμία πόρτα.

 

2. Μετά την κάνεις για έξω. Κάνεις ένα μεταπτυχιακό, μπορεί και διδακτορικό, κλπ. Γνωρίζεις κι εκεί κόσμο, μαθαίνεις πως ζει ο υπόλοιπος κόσμος, κλπ.

 

3. Και μετά διαλέγεις. Εδώ ή εκεί, για όποιους λόγους μπορεί να έχεις!

 

Τα επιχειρήματά μου:

 

α. Τα Bachelor (τουλάχιστον σε Αγγλία) είναι ψιλομάπα. Και δε μιλάω ΜΟΝΟ για μουσική. Υπάρχουν, φυσικά, και εξαιρέσεις, αλλά δε σημαίνει ότι σε όποιο πανεπιστήμιο θα μπεις, θα βρεις την υγειά σου! Αντιθέτως!

 

β. Πολλά πτυχία του εξωτερικού δύσκολα, ή καθόλου, δεν αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ. Καλώς ή κακώς! Άρα; Αν ΠΡΕΠΕΙ να γυρίσεις, σου μένει ένα χαρτί, που αλλιώς θα ήταν έστω... κάτι.

 

γ. Πας έξω για μεταπτυχιακά. Δε χάνεις ευκαιρίες, δε χάνεις χρόνο, πας κατευθείαν εκεί που θες, με εξειδίκευση! Ανοίγεις το κεφάλι σου, και τα μάτια σου με αυτά που βλέπεις έξω.

 

δ. Επειδή, πραγματικά, κανείς δε ξέρει τι θα του φέρει η ζωή, κάνεις ότι μπορείς για να έχεις όσες πιο πολλές πόρτες μπορείς ανοιχτές!

 

Στο εξωτερικό, θεωρώ, οτι ΠΡΕΠΕΙ να πάει κανείς! Αλλά όχι απ'την αρχή, έχοντας απορρίψει τα πάντα χωρίς γνώση, έχοντας κλείσει ένα σωρό ευκαιρίες εδώ (οποιουδήποτε είδους!)

 

+1000 Νικόλα,

 

Το τι θα κάνεις και τι θα πάρεις από το Πανεπιστήμιο, εξαρτάται κατά πολύ μεγάλο βαθμό από εσένα. Αν είσαι από αυτούς τους φοιτητές που εμφανίζονται μόνο στις εξεταστικές (για νιοστή φορά) τότε όπου και να σπουδάσεις μόνο χαρτί στο τάβλι θα πάρεις. Αν όμως πραγματικά θέλεις να μάθεις τα ελληνικά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο είναι πολύ καλά σε επίπεδο γνώσεων. Σίγουρα υπάρχουν προβλήματα, αλλά που δεν υπάρχουν; Άλλωστε μην νομίζετε και έξω έχουν στριμώξει πολύ τα πράγματα και σε δουλειές και σε ευκαιρίες. Κόβονται ήδη πάρα πολλές υποτροφίες από ευρωπαϊκά πανεπιστήμια, τα δίδακτρα ακριβαίνουν. Άσε για έξω το μεταπτυχιακό. Πρέπει να πας έξω για να ξέρεις τι θα απορρίψεις.

 

Φιλικά Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σας εκανα και μια λεπτομερη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ αναλυση (για να μη ξεχναμε και το επαγγελμα δηλ. ;D) για ολα τα παραπανω αλλα ξερω οτι θα κουρασει και δεν το κανω.. ;D

...

 

 

Σιγά μη σκίσεις κανένα καλτσόν.  ;D

Είναι γνωστό σε όλους ότι οι οικονομολόγοι απλά κάνουν τις καφετζούδες να μοιάζουν επιστήμονες. ;D

 

Εγώ για την οικονομική μου ενημέρωση διαβάζω τον Μπάμπη τον τορναδόρο από το Ηράκλειο που έχει και μια στις 10 να πέσει μέσα.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου