Προς το περιεχόμενο

Γιατι πρεπει να εχουμε πάντα το master fader στα 0;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν είναι απλά θέμα "μαλακίας" να μη παίζεις με το gain.

Αυτό ρυθμίζεται ΜΙΑ φορά και αφορά την ευαισθησία εισόδου της γραμμής. Οι μικρομετρικές ρυθμίσεις γίνονται στο fader.

 

Οταν λέω ότι ιδανικά τα fader πρέπει να είναι στο 0, εξυπακούεται ότι ΔΕΝ πειράζουμε το gain!

 

Στο tracking ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ του σήματος που γράφουμε πρέπει να είναι κοντά στο 0db. Οχι τα peaks (κορυφές). Για αυτό είναι προτιμότερο να γράφουμε με VU-μετρα που δείχνουν μέσο όρο. Φροντίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το σήμα που πάει στην "ταινία" να κινείται από -3db έως +3db, ενώ κατα καιρούς αλλάζουμε σε peak meter για να ελέγχουμε ta δυνατά περάσματα, αν υπάρχει δυνατότητα.

 

Μη ξεχνάμε ότι δεν είναι όλες οι πηγές ίδιες. Κάποιες είναι πολύ γρήγορες και δύσκολες να κρατήσεις μέσο όρο, όπως το hi-hat πχ.  Σε αυτές τις περιπτώσεις εμπιστεύομαι τα αυτιά μου κυρίως, περισσότερο κι απο τα μάτια μου (τα μέτρα δηλαδή).

VU_Meter.jpg.8d4d031703c3ed754edd61c72e7081fc.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια καταλαβα.οταν λες το vu μετρο να παιζει στα +- 3 ,φανταζομαι στην περιπτωση που ειναι αναλογικη η κονσολα.Στον ψηφιακο ηχο αν το vu meter περασει τα 0 υπαρχει παραμορφωση οπως στο peak meter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το σκευτομουνα και καταλαβα τι κοτσανα πεταξα.απ την στιγμη που ο μεσος ορος εχει περασει το σημειο παραμορφωσης θα πρεπει σιγουρα πρωτα να το εχουν περασει τα peaks.οποτε ακυρη η ερωτηση :-[ sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...απ την στιγμη που ο μεσος ορος εχει περασει το σημειο παραμορφωσης θα πρεπει σιγουρα πρωτα να το εχουν περασει τα peaks....

 

Αυτό δεν ισχύει. Μπορείς να έχεις tracks που δεν "κλιπάρουν" και όλα μαζί (προφανώς) να οδηγούν το master στο "κόκκινο".

 

Δες κι εδώ μια παρόμοια συζήτηση.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164943.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε δεν ελεγα για το master bus.αν καταλαβα καλα ο yameth μου εξηγησε πως να ρυθμιζω το gain οταν παιρνω σταθμες για ηχογραφηση.εγω τις ελαχιστες φορες που εχω κανει (μιας και δεν παιζω καποιο οργανο ουτε εχω τον εξοπλισμο πχ για να ηχογραφησω δικα μου samples ) σε μια mackie 32-8-2 κοιταζα στο meter bridge το peak meter του καναλιου να ειναι στο +- 5 ενω ο yameth μου ειπε να κοιταω το VU meter της κονσολας για να παιρνω μια πρωτη σταθμη αναφορας.εκτως αν εχω ηχους γρηγορους οπως ειναι το hi hat γρηγορο atack decay και πολυ μικρο release γιατι(το vu μετρο)εχει αποκριση 300ms οποτε ενω το σημα θα παραμορφωνετε θα σου δειχνει το αντιθετο.εκει αναφερομουν στο προιγουμενο post στις ενδειξεις που σου δινει το vu για τον μεσο ορο της σταθμης του σηματος ενος καναλιου και για τις ενδειξεις του peak meter οχι για το master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου