Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab SE "can do" metal tones easily!


Deadmeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο νήμα για τις tonelab μιας και μιλάμε για tonelab + metal, η ερώτηση μου είναι η εξής: η Vox Tonelab ST (αν γνωρίζει κανείς) έχει περισσότερα γκάζια/προσφέρεται για περισσότερο metal σε σχέση με την SE ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην ανοίγω νέο νήμα για τις tonelab μιας και μιλάμε για tonelab + metal, η ερώτηση μου είναι η εξής: η Vox Tonelab ST (αν γνωρίζει κανείς) έχει περισσότερα γκάζια/προσφέρεται για περισσότερο metal σε σχέση με την SE ??

 

Παλίκαρε έχω την le και έχει ίδιους ήχους με την SE το ίδιο πιστεύω γίνεται και μα την ST.

 

Για καλό γκάζι θα επιλέξεις us higain και κάποιο overdrive που σου κάθεται καλά από καμπίνα η  US V30 είναι η δικιά του αλλά η TWEED 1X12 μου φένεται πιο ωραία στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

 

Απλώς διαβάζω στα specs και βλέπω ότι η SE έχει μόνο us high gain ενώ η ST έχει και uk metal, και us metal κλπ..γι αυτό σκεφτόμουν μήπως η ST (παρότι σαφώς πολύ διαφορετική από την SE) έχει μερικούς ήχους πιο metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

 

Απλώς διαβάζω στα specs και βλέπω ότι η SE έχει μόνο us high gain ενώ η ST έχει και uk metal, και us metal κλπ..γι αυτό σκεφτόμουν μήπως η ST (παρότι σαφώς πολύ διαφορετική από την SE) έχει μερικούς ήχους πιο metal

Η ST είναι σαφώς καλύτερη σε metal ήχους.

Διαθέτει περισσότερες και ρεαλιστικότερες προσομοιώσεις τέτοιων ενισχυτών.

 

Υ.Γ. Είμαι κάτοχος και των δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πας σε μια λύση Digitech ή Line6 HDx00 αν θες μέταλ. Αυτές είναι πολύ καλύτερες στο είδος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ρε γαμώτο έχω ακούσει line6 και μου φάνηκε ψεύτικος ο ήχος της..digitech μόνο στο youtube έχω ακούσει..και ενώ η tonelab δεν ανταποκρίνεται πλήρως στο στυλ μου, έχω ακούσει κάποιες φορές και μου έκανε πολλά κλικ..μιλάμε για τρομερό μπέρδεμα...

 

anyway σας ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου καλησπέρα, πιστεύω ως κάτοχος μια ''τλ σε'', ότι αν δε σε καλύπτουν τα γκάζια της, δεν θα σε καλύψει περισσότερο τίποτα απο ένα βαρβάτο ενισχυτή..

 

αφού όμως μιλάμε για πεταλιέρα, βρες μια τλ σε, και ανέτρεξε πιο πίσω στο θέμα αυτό, και τήρησε κατα γράμμα τις συμβουλές του ''playloud'', o οποίος μου δίνει στεγνά τις συμβουλές, για γκάζια που ρε φίλε, δε σου χρειάζονται ότι κ αν θες να παίξεις... μιλάμε ότι εγώ που γουστάρω τρελά τους high gain ήχους, σε ορισμένες ρυθμίσεις, και ΧΩΡΙΣ έξτρα μπούστ της πεταλιέρας που κυριολεκτικά σε στέλνει(επιμένω πως τόσο γκάζι δεν το χρειάζεσαι με τίποτα),δε θα μπορείς να το βάλεις πάνω απο το 7, χωρίς να γίνεται της κατίνας απο παράσιτα..

 

αν πάλι θες κ άλλο, δώστο τέρμα(μα δε χρειάζεται), και ενεργοποίησε το νόισ ρεντιούσες όσο σου χρειάζεται.. ρε φίλε αν τα κάνεις αυτά και δεν καλυφθείς, σου χαρίζω την tonelab, η οποία δε με κάλυψε, γιατί μου τη σπάει το τζιτζίκισμα και ενώ τελικά ψαχνόμουν για high gain κεφάλι, κατέληξα σε rack.

 

η δική μου εμπειρία λοιπόν είναι ότι αν δοκιμάσεις την τονε λαμπ και δε σε καλύψει, ο θεός μαζί σου.

 

φιλικά έτσι...

 

επίσης τα λάιν σιξ μπροστά στο θέμα που συζητάμε και με μια μικρή δοκιμή που έκανα κάποτε, είναι νεροπίστολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν πάλι θες κ άλλο, δώστο τέρμα(μα δε χρειάζεται), και ενεργοποίησε το νόισ ρεντιούσες όσο σου χρειάζεται.. ρε φίλε αν τα κάνεις αυτά και δεν καλυφθείς, σου χαρίζω την tonelab, η οποία δε με κάλυψε, γιατί μου τη σπάει το τζιτζίκισμα και ενώ τελικά ψαχνόμουν για high gain κεφάλι, κατέληξα σε rack.

 

Ένας φίλος που πουλάει την LE λέει ότι του αλλάξανε λάμπα και πως ο ήχος έγινε πιο γλυκός.

 

Του έκανα κάποιες ερωτίσεις και μπορώ να πω πως η ανταπόκριση του ήταν άριστη.

 

Στο θέμα λοιπόν μου είπε πως ο ήχος έγινε πιο γλυκός,χωρίς να χάσει τα γκάζια του,πιθανόν να απομακρίνει και τα σπαστικά τζιτζίκια.

 

Η T,L φοράει 12ΑΧ7 λάμπα,ένα πράμα που μου την δίνει είναι πως ακόμα και με λίγη παραμόρφωση τζιτζικάρει σίγουρα μπορεί να γίνει δουλειά με τις ρυθμίσεις αλλά μπορεί και μια άλλη λάμπα να δώσει κάτι ακόμα,θα μας το πουν αυτοί που είναι πιο διαβασμένοι στις λάμπες.

 

Επίσης παίζει ρόλο και ο ενισχυτής(πάντα,ότι και να βάλεις)

 

 

αυτός αν δεν απατόμαι πρέπει να έχει τον ac15(κάπου το λέει ο τύπος) δες απλά το metal distortion pedal μόνο του χωρίς μοντέλο ενισχυτή,τι φυσικό ήχο έχει σαν να έχεις ένα αληθινό μέταλ πεταλάκι.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου