Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab SE "can do" metal tones easily!


Deadmeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks guys. Με την ΕΧ γίνεται δουλειά όμως;

Για να απαντήσω θα πρέπει να ξέρω. Έχει VR Gain η ΕΧ και αν ναι που είναι? Στις φωτογραφίες δε βλέπω κάτι.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά καλησπέρα.

Σαν πιο έμπειροι που όπως φαίνεται είστε, θα ήθελα τα φώτα σας.

Πρόσφατα απέκτησα την tonelab se κι εγώ, και πέρα του ότι δηλώνω ευτυχής,

για την καταπληκτική της κατάσταση, μα και για την τρομερή ποιότητα ήχου αντίστοιχα,

ως λάτρης των καθαρών, μου λείπει λίγο το ''βρώμικο'' σκέλος, καθώς και να τονίσω πως για κάποιο λόγο, μου ακούγονται οι ήχοι λίγο ''μουντοί'', αν μου επιτρέπεται να πω.

 

Ακόμα δεν την έχω πειράξει, γιατί απολαμβάνω, για να μην πω δοκιμάζω τους ήδη υπάρχοντες ήχους. Με βάση τα όσα προανέφερα, διόρθωσα τη μουνταμάρα με την εξής συνδεσμολογία, και παράλληλα ''άλλαξα'' όλη την πεταλιέρα με το eq της boss.

 

Η σειρά έχει ως εξής.

 

mesa boogie sattelite 60-boss equalizer-vox sachulator-tonelab-guitar.

Επίσης να πω, ότι στο fx loop του ενισχυτή, έχω ένα peavey 31 band eq, όλα τα άλλα μπροστά.

 

Χρησημοποιώ το sachulator με το gain ''παρα τέταρτο'' σαν boost όπου χρειάζεται, αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση είτε συνδεσμολογικά, είτε με κάποιο άλλο πετάλι, που να βρωμίζει την tonelab όχι τόσο παραπάνω, αλλά πιο αξιοπρεπώς?

μήπως να δοκίμαζα κανένα overdrive?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα (κι απ ότι βλέπω, καλώς ήρθες)

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να συνδέσεις την tl και ψιλο αρκετά πραγματάκια να πειράξεις.

1. Παίζεις με τις καμπίνες ον;

2. Στο Global το έχεις στο ap η στο line

Μήπως να δοκίμαζες να τη βάλεις στο loop και να παίξεις με τη βρώμα του ενισχυτή σου και το satchurator να δεις αν σ αρέσει;

Πειραματήσου κι εδώ είμαστε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μιλάμε αγαπητέ..

Να δηλώσω fan απο τις colorado εποχές, επι Ταξιάρχη στα drums...

Παρ'αυτα, είσαι αυτός που ονειρευόμουν να απαντήσει πρωτος.. χαχαχα

 

τις λεπτομέρειες που λες, δεν τις έχω υπόψιν μου.

θα τη βάλω στο fx loop του boogie κ θα δω το manual, μια που με καθοδηγείς μπρος τα εκεί. Εσύ αν δεν κάνω λάθος, χρησημοποιείς το tubedreamer, τι γνώμη έχεις για το mid booster της bbe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην thanx για τα καλα σου λογια (blush)

 

Λοιπον, στο Colorado δεν ειχα καν ακομα την TL. Τοτε επαιζα με ενα preamp Tech 21 psa1, σε ενα intelifex (μετα εγινε TC Gmajor), σε ενα Mesa Boogie 50/50 και μια καμπινα 4x12 split

Μπορω να δηλωσω περιχαρης που τα ξεφορτωθηκα (σχεδον) ολα αυτα και πια παιζω με την TL MONO (κι ενα crybaby extra) στο input ενος καθαρου combo ενισχυτη.

ΟΛΑ τα γκαζια τα παιρνω απο την TL, με τις καμπινες off στην αρχη αλλα τωρα τις εχω βαλει μεσα, μου δινει λιγο bottom παραπανω κατι που οι open back combos δεν εχουν, και κανει τον ηχο λιγο πιο "σφιχτο".

Κατα κορον χρησιμοποιω τον jcm800 σαν "αφετηρια" για crunch και βαζω κι ενα drive απο την πρωτη μπανκα για σολο

Αυτα ομως κανω ΕΓΩ, γι αυτο και σου ειπα να το ψαξεις, γιατι ενδεχομενως σε αλλο setup αυτα να μην ακουγονται καλα

 

Αυτα κι εδω ειμαστε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Κατ'αρχην να σου πώ πως επι colorado θαύμαζα σκηνική παρουσία, γιατί τότε δεν είχα καν σκευτεί να παίξω κιθάρα. Μετ'επειτα επι sticky, θαύμαζα την tl  ;D ;D ;D.

 

Μετά.

Ο ενισχυτής μου δεν έχει δικό του βρώμικο, ή μάλλον έχει ένα υποτιπώδες, αλλά δεν έχω το πεταλάκι του(μάλλον θα αναθέσω στο μέλλον στον telegun να μου φτιάξει ένα).

Οσον αφορά το να βάλω την tl απο πίσω, εννοώντας να συνδέσω το mono με το send του boogie, και την κιθάρα στο input της tl, αστο καλύτερα.

 

Ναι, τις καμπίνες τις έχω ανοιχτές, γιατί έχω πλειάδα ήχων, και είναι όπως λες κι εσύ πιο δεμένος ο ήχος, αν και σε μερικές περιπτώσεις, λέει να τις έχω κλειστές.

Όσον αφορά το global σε υπερευχαριστώ, γιατί το έβαλα στο line και απο τότε δεν τη χορταινω :).

 

Επίσης, έκανα το eq bypass, το κράτησα βέβαια μόνο του στο loop του ενισχυτή, και μπροστά έχω την tl.

Στο loop της tl τωρα, έχω το sachulator, 2 eq της boss, το freq booster της bbe, και το cry baby του wylde.

 

Δουλεύει ρολόι, φοβερός ήχος και με λίγο boostάρισμα όπου χρειάζεται, σε συνδιασμό με τα eq της boss, δεν μαζεύεται αγαπητέ.

 

Αν έχεις κανέλα άλλο tip προς δοκιμή, εκτός απο το global, ευπρόσδεκτο.

 

Οσον αφορά αυτο που λες για το setup, συμφωνώ τόσο πολύ, που πιστεύω ότι ακόμα και αν είχαμε ακριβώς το ίδιο, και πάλι δε θα ηταν το ιδανικό.

Οπως τη βρισκει ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.box.com/files#/files/0/f/99896371/1/f_2041250706

 

Εγώ προσπαθώ κανένα μήνα για να φτιάξω αυτόν τον ήχο στην SE αλλά δεν....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Κατ'αρχην να σου πώ πως επι colorado θαύμαζα σκηνική παρουσία, γιατί τότε δεν είχα καν σκευτεί να παίξω κιθάρα. Μετ'επειτα επι sticky, θαύμαζα την tl  ;D ;D ;D.

 

Μετά.

Ο ενισχυτής μου δεν έχει δικό του βρώμικο, ή μάλλον έχει ένα υποτιπώδες, αλλά δεν έχω το πεταλάκι του(μάλλον θα αναθέσω στο μέλλον στον telegun να μου φτιάξει ένα).

Οσον αφορά το να βάλω την tl απο πίσω, εννοώντας να συνδέσω το mono με το send του boogie, και την κιθάρα στο input της tl, αστο καλύτερα.

 

Ναι, τις καμπίνες τις έχω ανοιχτές, γιατί έχω πλειάδα ήχων, και είναι όπως λες κι εσύ πιο δεμένος ο ήχος, αν και σε μερικές περιπτώσεις, λέει να τις έχω κλειστές.

Όσον αφορά το global σε υπερευχαριστώ, γιατί το έβαλα στο line και απο τότε δεν τη χορταινω :).

 

Επίσης, έκανα το eq bypass, το κράτησα βέβαια μόνο του στο loop του ενισχυτή, και μπροστά έχω την tl.

Στο loop της tl τωρα, έχω το sachulator, 2 eq της boss, το freq booster της bbe, και το cry baby του wylde.

 

Δουλεύει ρολόι, φοβερός ήχος και με λίγο boostάρισμα όπου χρειάζεται, σε συνδιασμό με τα eq της boss, δεν μαζεύεται αγαπητέ.

 

Αν έχεις κανέλα άλλο tip προς δοκιμή, εκτός απο το global, ευπρόσδεκτο.

 

Οσον αφορά αυτο που λες για το setup, συμφωνώ τόσο πολύ, που πιστεύω ότι ακόμα και αν είχαμε ακριβώς το ίδιο, και πάλι δε θα ηταν το ιδανικό.

Οπως τη βρισκει ο καθένας...

 

Χαιρομαι που βοηθησα, αντε, μπραβο

Tips, γενικα δεν εχω να σου δωσω. Ειμαι οπαδος του keep it simple, ακομα και οι ηχοι μου ειναι αρκετα straight forward. Ο,τι θελεις ρωτα ομως

 

@Studio54GR

δεν βγαζει τιποτα το λινκ μαν, μονο στο box σε πηγαινει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ κανένα μήνα για να φτιάξω αυτόν τον ήχο στην SE αλλά δεν....

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια, εγώ 4 μέρες την έχω, και ακόμα δεν την έχω πειράξει, όσον αφορά το να αποθηκεύσω κάποιον ήχο.

 

Μπορώ όμως να σου πω ότι με το fx loop της tl, κυριολεκτικά σου λύνονται τα χέρια.

Ας πούμε όμως, ότι όπως έχε, με ένα ωραίο setup και με ένα distortion με ένα υποτιπώδες gain, θεωρώ πως ήχους σαν αυτόν τους έχεις για πλάκα.

 

Επίσης όσον αφορά τα λεγόμενα του playloud να τον ακούτε.

Είχα πάει μια νυχτιά στο μαγαζί που έπαιζε, μαζι με ένα άλλο καλο παιδι, ένα κομμάτι των europe αν θυμάμαι καλά, και περισσότερο με guitar battle μου έμοιαζε, παρά με solo.

Τα γκάζια τους  και ειδικά του playloud που είχε και την tl (-όχι πως και το άλλο το παιδί δεν είχε ωραίο ήχο, απλά δεν τον έπαιρνε απο tl..) θυμίζανε κάτι γδούπους, που θα δυσκολευτώ να σου περιγράψω...

 

Οπως και να έχει όμως, όπως είπαμε και παραπάνω δοκίμασε τίποτα διαφορετικό απο άποψη συνδεσμολογίας, αν βλέπεις ότι δε σου βγαίνει.

Το λέω και απο τη δική μου εμπειρία. Εγώ την ξεσκόνισα και έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου