Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab SE "can do" metal tones easily!


Deadmeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, για όνομα του Κθούλου, μην ανεβάζετε ή προτείνετε βιντεάκια από το youtube, που η ηχογράφηση έχει γίνει με το μικροφωνάκι της κάμερας.

 

Τα μόνα άξια λόγου βίντεο με παρουσιάσεις gear είναι αυτά που έχει γίνει ηχογράφηση με υψηλή δειγματοληψία χωριστά από την εικόνα και μετά έχουν γίνει sync εικόνα και ήχος. Ας πούμε τέτοια ανεβάζει ο elavd.

Και εγώ ;D http://www.noiz.gr/index.php?topic=179598.msg482034#msg482034

Πέραν της πλάκας, η SE έχει περιθώρια για πάαααρα πολλά γκάζια.

Στο λινκ που έδωσα πάνω, ακόμα και στο πιο γκαζάτο ήχο, οι ρυθμίσεις των VR και gain δεν είναι πάνω απ'το 7.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ένα δείγμα από την LE. Και σε λίγο καιρό από την SE μου (υπομονή)!

Vox Tonelab LE + METAL

 

υ.γ. Σόρι που έβγαλα το πρώτο βίντεο. Θα ανεβάσω άλλο βίντεο με καλύτερο high gain patch με πιό καθαρό ήχο,απευθείας line in στο PC και stereo ήχο.  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δείγμα από την LE. Και σε λίγο καιρό από την SE μου (υπομονή)!

Vox Tonelab LE + METAL

 

υ.γ. Σόρι που έβγαλα το πρώτο βίντεο. Θα ανεβάσω άλλο βίντεο με καλύτερο high gain patch με πιό καθαρό ήχο,απευθείας line in στο PC και stereo ήχο.  ;)

στον υπολογιστη καλα τα παει η le με ενισχυτη ομως για high gain δεν το εχει καθολου.....για πιο light ειναι ταμαμ...την ειχα 2 χρονια και δεν.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον υπολογιστη καλα τα παει η le με ενισχυτη ομως για high gain δεν το εχει καθολου.....για πιο light ειναι ταμαμ...την ειχα 2 χρονια και δεν.

Δηλαδή δοκίμασες με "US Higain (gain 10, VR 10) & UKT75 4X12 (ή US V30)"  και δεν είχε αρκετό γκάζι?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά! Έφτιαξα δύο demo βιντεάκια με την SE. Xρησιμοποίησα την Tokai μου με bridge pickup 7.10 Khom - Alnico II (vintage output) και δικά μου τύμπανα και μπάσο μέσω Guitar Pro στο πρώτο κομμάτι. Το δεύτερο είναι Metallica backing track (το κομμάτι το έβγαλα με το αυτί, οπότε συγχωρέστε με αν σε κάποια σημεία έκανα κάποια λάθη...όντως έκανα  ;D). Παρεμπιπτόντως, το YouTube μου έκανε τον ήχο άντε γειά...τέλος πάντων.  Ά ναί, μιά ιδέα είναι τα κλιπάκια για την βρώμα της πεταλιέρας οπότε μην περιμένετε σολαρίσματα. Take care! :-*

 

Vox Tonelab Se - High Gain

 

Ένα κομμάτι για τις μέρες που ζούμε...

Vox Tonelab SE - Metallica

 

Πολύ καλύτερη ποιότητα του πρώτου κομματιού: http://www.wikiupload.com/SLQXJF124H9P8I9

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά! Έφτιαξα δύο demo βιντεάκια με την SE. Xρησιμοποίησα την Tokai μου με bridge pickup 7.10 Khom - Alnico II (vintage output) και δικά μου τύμπανα και μπάσο μέσω Guitar Pro στο πρώτο κομμάτι. Το δεύτερο είναι Metallica backing track (το κομμάτι το έβγαλα με το αυτί, οπότε συγχωρέστε με αν σε κάποια σημεία έκανα κάποια λάθη...όντως έκανα  ;D). Παρεμπιπτόντως, το YouTube μου έκανε τον ήχο άντε γειά...τέλος πάντων.  Ά ναί, μιά ιδέα είναι τα κλιπάκια για την βρώμα της πεταλιέρας οπότε μην περιμένετε σολαρίσματα. Take care! :-*

Μετά από αυτό, θέλω να βγει και να πει κάποιος ότι αυτό το gain δεν είναι αρκετό....Και αν δεν είναι αρκετό, τι θεωρούν αρκετό?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολονότι

 

I) ακόμα και μετά από τόσα χρόνια δεν έχω ασχοληθεί με την Tonelab SE στο βαθμό που να μου επιτρέπει να εκμεταλλεύομαι έστω και το 50% των δυνατοτήτων της

II) πάντα με ενδιέφεραν τα γεμάτα drives, αν και όχι με τη στενή "metal" έννοια

 

λέω να πω μερικές μου σκέψεις / παρατηρήσεις σχετικά με το πώς προσεγγίζω ένα preset "from scratch".

Τα σχόλια αυτά αφορούν κυρίως overdriven ήχους (αλλά όχι αποκλειστικά) και μιλάω πάντα για χρήση της SE μπροστά από λαμπάτο ενισχυτή.

 

PEDAL

 

Το έχουμε εμπεδώσει: Αν θέλουμε ένα wah ή ένα univibe θυσιάζουμε όλα τα γκαζοπέταλα αυτής της μπάνκας. Δεν είναι για θάνατο! Μπορούμε να πάρουμε τα γκάζια μας από τη μπάνκα των ενισχυτών.

Όσοι χρησιμοποιούν κιθάρες με humbuckers καλό θα ήταν να περάσουν λίγο χρόνο με το treble booster που υπάρχει εδώ: Ανάλογα με το πώς θα παίξουμε με τα ρυθμιστικά και εφόσον αυτό απαιτείται απ’ τα «συστατικά» της αλυσίδας μας, έχουμε ένα γιατρικό για περιπτώσεις που ό,τι και να πειράξουμε ο ήχος μας είναι μουντός και χωρίς definition.  Σε πολύ bright κιθάρες/ενισχυτές ή με treble-heavy single coils μάλλον θα είναι περιττό.

Τα γκαζοπέταλα που υπάρχουν εδώ δε με συγκλόνισαν ποτέ αλλά έχει ενδιαφέρον να δοκιμάστε να έχετε ανοιχτά "αρπαγμένο" πετάλι και "αρπαγμένο" ενισχυτή ταυτόχρονα. Θεωρώ ότι υπάρχει πολύ ψωμί και περιθώριο για ωραία αποτελέσματα.

 

AMP

 

Υπάρχει η σχολή σκέψης που λέει ότι ενεργοποιώντας amps & cabinets "θάβεις" το χαρακτήρα του ενισχυτή σου. Τυχαίνει να μη συμφωνώ με αυτό: Υπάρχουν αρκετά ωραίες προσομοιώσεις εδώ, χώρια που θα τις χρειαστούμε σίγουρα αν π.χ. θέλουμε έναν overdriven ήχο με wah. Επίσης, δεν έχω πετύχει κάποιον «δυσάρεστο» χρωματισμό ενεργοποιώντας τα. Διαφορετικό σίγουρα, όχι κατ’ ανάγκη χειρότερο.

Στους ενισχυτές γενικά μ΄αρέσει το Virtual Gain κολλημένο στο 10. Δε θα παιδευτώ να βρω το manual για να θυμηθώ τι ακριβώς παίζει με το V. Gain: αυτό που εισπράττω εγώ στην πράξη είναι ότι παίρνω το ύφος του x ενισχυτή παιγμένο δυνατά. Τα EQ των ενισχυτών τα βρίσκω λίγο αναίσθητα (καλά, μάλλον εγώ είμαι κτήνος και όχι αυτά  ;D) και γι’ αυτό σπάνια πια ασχολούμαι σε βάθος – εκτός αν το έχω παραχέσει και τα πρίμα με κουρεύουν, οπότε μια δραστική μείωση τους απ' το EQ θα ακουστεί σίγουρα.

 

PRES-NR

 

Κρίσιμο κομμάτι! Εμείς με τους humbuckers θα παίζουμε πιθανότατα με το Presence κοντά στο τέρμα – και είναι ωραίο! Οι single coils δεν το χρειάζονται τόσο, τουλάχιστον για τις τέσερις νότες του Shine On, για παράδειγμα. Για το Bombtrack μπορεί.  ;D ;D

Το Noise Reduction, από τη φύση του, επαφίεται στον πατριωτισμό του πάικτου.  :D Για έναν lead ήχο π.χ a la Gary Moore μια υψηλή τιμή στο NR θα αφήσει πιθανότατα μια αφύσικη γεύση στο decay της νότας. Σίγουρα το NR "κάτι" αφαιρεί αν το τελικιάσεις, αλλά απαλλάσει απ’ το πολύ χράτσα – χρούτσα. Μένει να αποφασίσουμε τι έχει περισσότερη σημασία - για μένα συνήθως έχει η μείωση του όποιου θορύβου.

 

CABINETS

 

Δεν ξέρω αν το κάνανε σκόπιμα, αλλά οι Vox καμπίνες είναι κατά τη γνώμη μου οι πιο "εύγευστες" και all around, είτε για clean είτε για lead. Βέβαια,  μιλώντας για "καμπίνες" στην Tonelab μάλλον μιλάμε απλά για ένα συγκεκριμένο EQ…πέπλο που πέφτει πάνω στον ήχο μας. Άρα το "δια ταύτα" είναι να δούμε αν το πέπλο ομορφαίνει ή είναι πολύ μακρύ και φοβόμαστε μη το πατήσουμε. Επαναλαμβάνω ότι ελάχιστοι ήχοι μου (και δη αυτοί που έχω χρησιμοποιήσει λιγότερο) είναι άνευ καμπίνας ή ενισχυτή.

 

MODULATION-DELAY-REVERB

 

Έχω κάνει τόσο συντηρητική χρήση των εφέ που στεγάζονται στις τρεις τελευταίες μπάνκες που δε θα διακινδυνεύσω να κάνω προτάσεις. Συνήθως φροντίζω να υπάρχει πάντα ανοιχτό ένα delay σε διψήφια επίπεδα ms. Δηλαδή, δεν το ακούν ούτε τα δελφίνια, αλλά εγώ είμαι θύμα του marketing και νομίζω ότι ο ήχος μου "φαρδαίνει" ανεπαίσθητα (για να’ μαστε ασορτί). 8)

 

Το chain delay – reverb – modulation αλλάζει κατά το δοκούν και πειραματιζόμενοι θα δείτε κάποιες ήπιες διαφορές. Δεν ξέρω αν έχετε βρεθεί στο σημείο που ο ήχος είναι "σχεδόν εκεί" αλλά κάτι απ’ όλα έχει παραπέσει στη μαρμίτα…εγώ έχω βρεθεί και πατώντας το θαυματουργό "chain"...σώθηκα.

 

 

Γενικότερη παρατήρηση: Όσο περνά ο καιρός με συλλαμβάνω να σκαλίζω ήχους που έχουν βγάλει το ψωμί τους και σε πρόβες και σε live. Σχεδόν πάντα η παρέμβαση είναι να αφαιρέσω gain. Οπότε αν είστε ήδη κάτοχοι και δεν μπορείτε να αποφασίσετε αν σας κάνει ή όχι, αφήστε την ηλικία να κάνει τη δουλειά της.

Θα την κρατήσετε. ;D :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου