Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab SE "can do" metal tones easily!


Deadmeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα παίδες!  :)  Το θέμα με την συγκεκριμένη πεταλιέρα είναι ότι όσο την ψάχνεις τόσο πιό πολλούς και ενδιαφέρον ήχους σου δείνει. Θα μου πείτε "έ, εντάξει εννοείτε αυτό". Θέλω να πώ, ότι για να μπορέσω να βρώ τις πιό "ωραίες" (για τα δικά μου αυτιά) και πιό βαριές ρυθμίσεις έκανα περίπου κανα εξάμηνο (μετά απο πολύ βαβούρα,αργού ρυθμού και διαβάσματος του manual). Κάτι που έδωσα μεγάλη σημασία τώρα τελευταία είναι αυτό που γράφει στο manual:

 

"As in how the original amps work, we have made the relationship between preamp and power amp work in the same way. Therefore to obtain truly authentic tones please use the VR GAIN control in the same way, i.e. with VINTAGE type models that do not have Master Volume control’s, turn the VR GAIN control up to maximum. When using a model of a modern amp that does have a master volume control, adjust VR GAIN just as you would adjust the master volume control. Low settings of VR GAIN will tend to produce more of a preamp distortion, while high settings will add the distinctive distortion and warmth of the Valve Reactor."

 

To VR GAIN όταν πρόκειται για "high gain ρυθμίσεις" το έχω μεταξύ 5 και το πολύ 8 (στο 10 χάνει πολύ definition και "βαβουριάζει και τζιτζικίζει" αρκετά). Το gain του ενισχυτή χαμηλά, μεταξύ 2 και 5. Και πάντα χρησιμοποιώ είτε το boutique od ή treble booster με ανάλογες ρυθμίσεις για το τελικό αποτέλεσμα.

 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι στην Tonelab SE μπορώ να κάνω "ακόμα πιό βαριές" high gain ρυθμίσεις διότι ούτε η ίδια μπορεί (έλεος όχι death-black extreme godlike super heavy metal ;D ,αυτά αλλού!)...είναι αυτό που ακούσατε, μετά ξεκινάει ο θόρυβος.Άσε που είχα πονοκέφαλο για κανα τρίωρο μετά τα δύο βίντεο που έφτιαξα! Πάνε αυτές οι εποχές για μένα, βαβουριάζουν εύκολα τα αυτιά μου τώρα πιά.Όσο αναφορά λαμπάτος ενισχυτής, Tonelab & high gain ρυθμίσεις, μιά χαρά ήταν το αποτέλεσμα, φυσικά πιό ωραίος ήχος και πιό γεμάτος.Το patch το δοκίμασα σε πρόβα και σε test πρίν απο κάποιο live, όλα καλά και +1 (ή εγώ δεν ακούω καλά ή άλλοι δεν μου λένε τίποτα  :D ).

 

Anyway...το patchάκι θα το ανεβάσω για όποιον ενδιαφέρεται στο ανάλογο thread που υπάρχει και όχι εδώ. Πάντα φιλικά και με εκτίμηση αδέλφια, Peace

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ. Kαιρός να προσηλωθώ να γράψω κάτι πιό mellow και vintage και να το μοιραστώ μαζί σας...πάντα με την Tonelab φυσικά!!!  ;)

 

Θα με υποχρέωνες προσωπικά. Με ενδιαφέρουν οι vintage δυνατότητες της TL, ιδίως όσον αφορά σε πιο βαριούς ήχους, e.g. Cream, Hendrix, Gallagher. 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με υποχρέωνες προσωπικά. Με ενδιαφέρουν οι vintage δυνατότητες της TL, ιδίως όσον αφορά σε πιο βαριούς ήχους, e.g. Cream, Hendrix, Gallagher. 

 

Πήγαινε εδώ: http://guitarpatches.com/patches.php?unit=tonelabse Έχω ανεβάσει κάποια patches με το όνομα "sp".

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με υποχρέωνες προσωπικά. Με ενδιαφέρουν οι vintage δυνατότητες της TL, ιδίως όσον αφορά σε πιο βαριούς ήχους, e.g. Cream, Hendrix, Gallagher. 

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Είναι μάνα σε αυτά

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με υποχρέωνες προσωπικά. Με ενδιαφέρουν οι vintage δυνατότητες της TL, ιδίως όσον αφορά σε πιο βαριούς ήχους, e.g. Cream, Hendrix, Gallagher

Ειδικά αυτά τα τρία που έγραψες τα έχει άνετα. και όταν με το καλό αποκτήσεις πες μου να σου στείλω τα "pacthάκια"

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys. Με την ΕΧ γίνεται δουλειά όμως; Γιατί SE δεν πρόκειται να βρω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys. Με την ΕΧ γίνεται δουλειά όμως; Γιατί SE δεν πρόκειται να βρω...

 

Κοίτα τις αγγελίες.  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένω Ελλάδα. Και αποφεύγω τα μεταχειρισμένα πράγματα που δεν μπορώ να ελέγξω έτσι κι αλλιώς. Οπότε η ερώτηση παραμένει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου