Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μαγνητων σε mexican stratocaster


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν αρχη ειναι οι μαγνητες! :lol:

Τωρα για τις τρεις μεγαλες στρογγυλες τρυπες που λες τις εχω δει σε αρκετες μεξικανικες Fender,δεν νομιζω να εχουν σχεση με το βαψιμο μια και πλεον δεν χρησιμοποιουνται καρφια για τη στηριξη των κιθαρων.

Τις ειχα δει και σε αρκετες Fender California series.

Μυστηριο.... 8O

Αν αλλαξεις και το απαραδεκτο zinc τρεμολο με ενα με steel block θα δεις ακομα μεγαλυτερη βελτιωση στον ηχο (ειδικα στα καθαρα) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά όντως η γέφυρα μετά τους μαγνήτες παίζει απίστευτο ρόλο στη διαμόρφωση του ηχητικού αποτελέσματος. Σε μια μεξικάνα Σαμπόρα που έχω το απαράδεκτο Φλόυντ ΙΙ κάνει να ακούγεται ο εξαιρετικότατος Παφ Προ Ντιμάρτζιο τόσο μπουκωμένος που σου σπάει τα νεύρα! :cry:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχη ειναι οι μαγνητες! :lol:

Τωρα για τις τρεις μεγαλες στρογγυλες τρυπες που λες τις εχω δει σε αρκετες μεξικανικες Fender' date='δεν νομιζω να εχουν σχεση με το βαψιμο μια και πλεον δεν χρησιμοποιουνται καρφια για τη στηριξη των κιθαρων.

Τις ειχα δει και σε αρκετες Fender California series.

[/quote']

 

Kαι ομως χρησιμοποιουνται γι αυτο ακριβως το λογο που περιεγραψα(επιβεβαιωμενα). Δεν χρησιμοποιουνται καρφια (εξαλλου φαινεται και απο το μεγεθος) αλλα καποια εργαλεια σαν ταναλιες που "σφηνωνουν " εκει ακριβως το σωμα............επιπλεον ακριβως απο αυτες τις "τρυπες" "πιανονται" και τα CNC κατα το routing/shaping του σωματος. Οσοι εχετε την περιεργεια να λυσετε και τον λαιμο πιθανον να βρειτε KAI στο neck joint μια(λιγοτερο βαθια, της ιδιας διαμετρου, αλλα φαινεται καθαρα πως το ξυλο στο σημειο αυτο εχει "πιεστει")............ :oops: :oops: :oops: :oops: Αν κοιταξετε τη προηγουμενη φωτογραφια που ποσταρα(αυτη με το μαυρο στρατ body) προσεκτικα θα την δειτε...... 8) 8)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK,απλα μου κανει εντυπωση γιατι στις αμερικανικες δεν εχει τετοιες τρυπες ,φαινεται το μεξικανικο εργοστασιο εχει αλλο συστημα βαφης,κοψιματος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια τρύπα ακριβώς έχει και το μεξικάνικο μου Jazz Bass. H μεξικάνικη τελε που είχα όμως δεν είχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK' date='απλα μου κανει εντυπωση γιατι στις αμερικανικες δεν εχει τετοιες τρυπες ,φαινεται το μεξικανικο εργοστασιο εχει αλλο συστημα βαφης,κοψιματος :wink:[/quote']

 

Η προηγουμενη φωτογραφια ειναι σωμα US STRATOCASTER του 2005 (της deluxe strat μαλιστα :) :) ).................και μια απο τις δικες μου αμερικανικες (2002) εχει και αυτην στο σωμα και στο αυτην στο neck joint....... 8O 8O 8O :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου