Προς το περιεχόμενο

U2 - Καλύτεροι από Αληθινοί


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα με την εννοια "μεγαλυτερο" (γκρουπ,εταιρεια,επιχειρηματια κτλ) ο κοσμος εννοει συνηθως το πιο εμπορικα πετυχημενο,και εμενα μου αρεσει περισσοτερο η...ΕΨΑ απο τη Fanta ομως οσο και να χτυπιεμαι η Coca Cola ειναι η μεγαλυτερη  εταιρεια αναψυκτικων στον πλανητη και οχι η..ΕΨΑ... :) & εγω εκτιμω ιδιαιτερα την ASTON MARTIN ;D... αλλα ο μεγαλυτερος κατασκευαστης αυτοκινητων στον κοσμο ειναι η ΤΟΥΟΤΑ (ειναι?δεν ξερω...) κτλ,κτλ.....

 

Τα αλλα ,οπως ειπα και πριν,ανηκουν στον εξαιρετικα ενδιαφεροντα ,αλλα εκτος θεματος,χωρο της φιλοσοφιας... :)

 

Η ποιοτικη αντικειμενικη "μετρηση" ειναι αδυνατη,πες μου ας πουμε ποιος ποιητης ειναι..αντικειμενικα ....μεγαλυτερος ο Yeats ή ο Καβαφης? (τυχαια παραδειγματα)....βλεπεις? δεν γινεται.... (ογκολιθος ο ενας,ογκολιθος και ο αλλος,αλλα αν ρωτησεις 10 σχετικους ανθρωπους καποιοι θα πουν τον εναν και καποιοι τον αλλον για εναν απλο λογο...τους ΑΡΕΣΕΙ περισσοτερο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πα ν ακουσω ΔΕΔΕ...

Μου κινησες το ενδιαφερον...

Εψα εχω πιει.Ειναι λιγο πιο ξεθυμασμενη απ τη Φαντα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξηγω οτι ειναι τοσο ΑΠΛΟ να καταλαβει κανεις τι σημαινει αυτη η εννοια που δεν καταλαβαινω γιατι "πειραζει" τοσο πολυ

 

Δεν νομίζω πως "πειράζει". Ισα ίσα νομίζω πως έγινε αντιληπτό τι εννοείς. Επίσης μιλήσαμε και γι άλλα ζητήματα σ'αυτό το θρεντ. Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να στηρίξουμε τις απόψεις μας σε μη ποσοτικά δεδομένα(και συ ο ίδιος το κάνεις και πολύ καλά μάλιστα). Ήδη είχαμε 2-3 ποστ στις προηγούμενες σελίδες όπου είδαμε μια χαρά ποιοτικές (όχι ποσοτικές) προσεγγίσεις. Και η τοποθέτηση του op δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο ποιοτική.

Τέλος πάντων, χάνουμε το χρόνο που θα μπορούσαμε να δαπανήσουμε σε φιλοσοφίες για τους the the. :) :)

 

Πα ν ακουσω ΔΕΔΕ...

Άκου το Mind Bomb 8)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να στηρίξουμε τις απόψεις μας σε μη ποσοτικά δεδομένα(και συ ο ίδιος το κάνεις και πολύ καλά μάλιστα). Ήδη είχαμε 2-3 ποστ στις προηγούμενες σελίδες όπου είδαμε μια χαρά ποιοτικές (όχι ποσοτικές) προσεγγίσεις.

 

Σαφως,απλα εξηγω,για οσους δεν καταλαβαν και απο οτι φαινεται ηταν πολλοι,τι ακριβως εννοουσα με την εννοια "μεγαλυτερο". ;)

 

ΠΟΙΟΤΙΚΑ τωρα μιλωντας για εμενα οι U2 ειναι πολυ μεγαλο συγκροτημα αλλα το  "καλυτερο" μου γκρουπ ή εστω το  πιο αγαπημενο μου  δεν ειναι με την καμμια (ο κιθαριστας τους ομως ειναι ο καλυτερος του..... πλανητη..ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.. ;D),σαφως ομως δεν ειναι και συγκροτημα επιπεδου ..Καλομοιρας οπως πολλοι εδω μεσα υποστηριζουν.....

 

Αν ενδιαφερεσαι παντως για τα...γουστα μου... το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για εμενα γκρουπ του πλανητη για εμενα (που δεν ακουω και πολυ ροκ πια) ΓΕΝΙΚΑ ειναι η μπαντα του ΙΒΟ ΠΑΠΑΣΟΦ. ;) (τα εχουν ολα και συμφερουν...μια και παιζουν τη μουσικη που μου αρεσει περισσοτερο απο ολες,και την..παιζουν με τον τελειοτερο τροπο που υπαρχει και ειναι και παλικαρια πρωτα...χωρις ψωναρες και αλλα τετοια φαιδρα),μπροστα τους ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ροκ μπαντα κατα την ταπεινη και ασημαντη γνωμη μου ειναι απλα αστεια... ;) (οπως αλλωστε και το ροκ,αλλα και οποιαδηποτε δυτικη μουσικη ειναι αστεια κατα την ταπεινη και ασημαντη γνωμη μου ;D μπροστα σε οποιαδηποτε,σοβαρη , μουσικη απο την Ιστανμπουλ, (αντε και τη Σοφια,αν ειμαστε στα 60s θα εβαζα και την Αθηνα αλλα οχι την Αθηνα του 2010 φυσικα), και δεξια οπως κοιταμε τον χαρτη.. ;D ;D)

 

Μου αρεσει που κανω τοσες μερες κουβεντα για τους..U2 ακουγοντας κατα 90%  ....Τουρκικη (ή μαλλον οθωμανικη) κλασσικη μουσικη του 18ου αιωνα... ;D ;D (σαν να κουβεντιαζεις για ταινια του Ψαλτη βλεποντας Fritz Lang ενα πραμα....δηλ. ;D)

 

Ομως τα παραπανω ειναι απλα η ταπεινη και ασημαντη γνωμη μου & αρα ουδεις χρειαζεται να ασχοληθει μαζι μου ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk,κανενος η γνωμη δεν ειναι ασημαντη.

Ασημαντη μπορει να την κανουμε εμεις οι ιδιοι αν δεν την πιστευουμε 100%.

 

Επειδη το θεμα ξεκινησε ο τρολευ με το κειμενο του,οφειλω να ομολογησω πως το βρισκω

σχεδον συγκλονιστικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τους U2 ομως που το μοναδικο τους μειονεκτημα ειναι οτι εχουν ψωναρα τραγουδιστη (αν και προσωπικα δεν εχω γνωρισει ποτε μου τραγουδιστη που να ΜΗΝ ειναι ψωναρα ;D ;D) τους "σταυρωνουμε"..

 

 

 

Όχι. Το μεγαλύτερό τους μειονέκτημα είναι ότι έχουν να βγάλουν πραγματικά ΚΑΛΟ ΔΙΣΚΟ πολλάάάάά χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, μπορεί μια μπάντα να βγάζει δίσκους που έχουν να πουν κάτι όταν είναι στο προσκήνιο 30 τόσα χρόνια??

 

Λίγο (εως πολύ) δύσκολο πιστεύω...

 

Το..."ας πάνε λοιπόν σπίτι τους", το βρίσκω πολύ δύσκολο επίσης.

Όταν έχεις τη δυνατότητα να γεμίζεις τα μεγάλα στάδια συνήθως κάθεσαι στ'αυγά σου και δεν πας πουθενά, τί να κάνουμε έτσι λειτουργεί το πράγμα.

 

Θα πρέπει να διαχωρίσουμε κάπως και το κοινό που πήγε στην συναυλία...

Υπάρχει μια σεβαστή μερίδα (που δεν παύει όμως να είναι μειοψηφία) που πήγε μόνο και μόνο για τους u2 σαν μπάντα, ή μάλλον γι'αυτό που υπήρξαν κάποτε.

Πολλοί μεγάλωσαν με τα τραγούδια τους.

 

Όπως ακριβώς για τον ίδιο λόγο πήγαν αρκετοί πέρυσι στους ac/dc, στους zztop, στον santana...

 

Τους παραπάνω δεν τους ανέφερα τυχαία, είναι όλοι τους δεινόσαυροι (και οι u2 φτάνουν με τη σειρά τους στο κατώφλι της "δεινοσαυροποίησης") και ένα απο τα βασικά τους όπλα για να γεμίσουν τα στάδια είναι πλέον αυτό.

Το ένδοξο παρελθόν τους θυμίζει σε πολλούς το δικό τους "ένδοξο" παρελθόν (τα νιάτα τους).

Αυτή λοιπόν η μερίδα θα πήγαινε έτσι κι αλλιώς, με ή χωρίς 360, με ή χωρίς supershow και γιγάντιες οθόνες.

 

Βέβαια υπάρχουν και οι άλλοι, αυτοί που πήγαν επειδή ήταν "must", γιατί "όλοι θα είναι εκεί,θα γίνει χαμός, άρα πρέπει κι εγω".

Αν και απο την άλλη πιστεύω οτι αρκετοί ΔΕΝ πήγαν επειδή "όλοι θα είναι εκεί,θα γίνει χαμός, άρα ΟΧΙ κι εγώ"...

 

Ήμουν ένας απο αυτούς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Το μεγαλύτερό τους μειονέκτημα είναι ότι έχουν να βγάλουν πραγματικά ΚΑΛΟ ΔΙΣΚΟ πολλάάάάά χρόνια τώρα.

 

Εδω θα διαφωνησω ο τελευταιος τους ειναι πολυ καλος δισκος,οχι βεβαια αριστουργημα οπως το Achtung Baby ή το Joshua Tree,αλλα πολυ καλος.

 

@ longshadow

 

+1000

 

Superfunk,κανενος η γνωμη δεν ειναι ασημαντη.

Ασημαντη μπορει να την κανουμε εμεις οι ιδιοι αν δεν την πιστευουμε 100%.

 

Φυσικα και δεν ειναι,απλα οσο και να την πιστευει αποκλειεται να επηρεασει την παγιωμενη αντιληψη ζωης οποιουδηποτε αλλου σκεπτομενου ενηλικα ;),μη μου πεις οτι ξυπνησες το πρωι και αρχισες να ακους.... μακαμια & Emel Sayin ;D επειδη εγω τα θεωρω την υψιστη μορφη μουσικης?   ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μου πεις οτι ξυπνησες το πρωι και αρχισες να ακους.... μακαμια & Emel Sayin ;D επειδη εγω τα θεωρω την υψιστη μορφη μουσικης?   ;D ;D

Εγώ που μόλις ξύπνησα πάντως είπα να βάλω the the :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που μόλις ξύπνησα πάντως είπα να βάλω the the :P

 

;D ;D ;D

 

Αμ εγω που κοιμηθηκα 6 η ωρα λογω the the... ;D

 

εδιτ:Mιας και ο SF ανεφερε τουρκικη μουσικη,ψαξτε στο youtube αν δεν τους ξερετε τους laco tayfa.(Τουρκοπρογκρεσιβοφανκοφιουσιον..)

Ιδιως οι μπασιστες,θα γουσταρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου