Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe players


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενώ λοιπόν, σκέφτομαι διάφορα περί αγοράς νέας κιθάρας, ανανέωσης εξοπλισμού και όλα αυτά τα ζωτικής σημασίας θέματα γενικότερα μου προτείνει ένας καλός φίλος την εξής κιθάρα:

 

Fender Deluxe Player...

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0133000327

 

Γνωρίζει βεβαίως την αδυναμία μου στο ash σώμα με χρώμα blue transparent, τώρα για τα χρυσά έχουν φύγει μέσα στην πρώτη εβδομάδα, όπως μάλλον και το pickguard...

 

Το ερώτημα είναι το εξής: Αξίζει τον κόπο να την πάρει κανείς?

Φαίνεται πολύ καλή από τα specs που ανακοινώνονται στο site της Fender. Vintage noiseless μαγνήτες, switch για επιπλέον 2 συνδυασμούς μαγνητών, 12" radius, medium jumbo τάστα κλπ...

 

Περιμένω τις απόψεις όσων γνωρίζουν...Ευχαριστώ πολύ

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που είχα παίξει ήταν αξιοπρεπέστατη, πολύ καλή για τα λεφτά της. Βέβαια ήταν και σεταρισμένη καλά...

 

Από εμφάνιση η μπλε είναι λίγο... γιιιιχααα :P Να ξέρεις ότι πρέπει να 'πειράξεις' το καινούργιο pickguard που θα βάλεις για να χωρέσει το έξτρα κουμπάκι... :wink:

 

Αν έχεις συνηθίσει σε Strat θα σου φανεί 'κάπως' το radius, βέβαια αν έχεις παίξει και σε βολεύει... προχώρα! :wink: Α, και οι noiseless μαγνήτες είναι λίγο θέμα γούστου, 'αποτελεσματικοί' πάντως.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα αυτή είναι ο απόγονος της Deluxe Super strat την οποία έχω εδώ και 3 χρόνια και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

Όταν μάλιστα την είχα αγοράσει, δεν είχε τους Noiseless αλλά κάποιους άλλους (μάπα) μαγνήτες. Εγώ τότε είχα βάλει τους Noiseless τους οποίους αργότερα άλλαξα με τους Custom 69.

deluxe.JPG

 

Η κιθάρα έχει ένα διακοπτάκι το οποίο είναι Π Α Ρ Α πολύ χρήσιμο μιας και σου δίνει 2 ακόμη ήχους:

1) neck+middle+bridge

2) neck+bridge (μοιάζει λίγο με tele ο ήχος)

 

Η συγκεκριμένη έχει 12" radius σε αντίθεση με τη δική μου που έχει 9.5" κάτι που μάλλον είναι υπέρ γιατί λογικά θα βολεύει για bends ;)

 

Μπορείς να δεις έναν απίστευτο κιθαρίστα να παίζει με αυτήν εδώ:

http://thegearpage.net/board/showthread.php?t=118702

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το pickguard φαντάζομαι μια τρύπα είναι, οπότε ο μάστορας θα τα καταφέρει πιστεύω.

 

Όσον αφορά στους noiseless γνωρίζω ότι είναι λίγο άψυχοι, αλλά θέλω να πιστεύω ότι το ash σώμα σε συνδυασμό με τη maple ταστιέρα που θα έχει θα εξισσοροπήσει τα πράγματα. Αν και πάλι δε γίνει κάτι, δεν πειράζει, από μαγνήτες άλλο τίποτα. Έχω ήδη 3 texas special και ενα jb jr που είναι διαθέσιμοι ανα πάσα στιγμή και αν όχι, εδώ είμαστε με διάθεση ανανέωσης!¶λλωστε ποτέ δεν τελειώνει η αναζήτηση του ήχου...

 

Τώρα για το χρώμα, η αλήθεια είναι ότι σε συνδυασμό με το Pickguard αυτό κάνει μπαμ, αλλά όπως είπα και στο πρώτο ποστ αυτό θα αλλαχθεί...Και επίσης περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

 

Με 12" radius παίζω κυρίως, οπότε δεν τίθεται θέμα συνήθειας

 

Απλά με ενδιαφέρει αν αξίζει το όργανο αυτό γενικά από κατασκευαστικής άποψης.

 

Ευχαριστώ!!!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ είναι να αλλάξεις pickguard, δε χρειάζεται να κάνεις τρύπα!

Πάρε ένα Push - Pull ποτενσιόμετρο και αντικατέστησε πχ το volume και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να επηρρεάζεις το κλασικό strat look ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ είναι να αλλάξεις pickguard' date=' δε χρειάζεται να κάνεις τρύπα!

Πάρε ένα Push - Pull ποτενσιόμετρο και αντικατέστησε πχ το volume και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να επηρρεάζεις το κλασικό strat look ;)[/quote']

 

COOL!

Μια χαρά μου ακούγεται...

 

Έχω ψηθεί άσχημα...

 

Thanks elavd!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτενσιόμετρο που σου λέω είναι αυτό και η συνδεσμολογία περιγράφεται σε αυτό το site:

http://www.guitarnuts.com/wiring/allpickups.php

;)

 

Προσωπικά κι εγώ μάλλον θα άλλαζα το pickguard γιατί δεν μου πολυκάθεται στο μάτι με το μπλε χρώμα και μάλλον θα έβαζα κάτι τέτοιο:

183090.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να γινεται η παραγγελεια στου Θωμα :twisted: , μονο μη μου ζητησεις τα ρεστα για την "κακια" ιδεα :D

 

Βασικα ενα ασπρο πεαρλ πικγκαρντ θα δεσει αψογα εκει

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να γινεται η παραγγελεια στου Θωμα :twisted: ' date=' μονο μη μου ζητησεις τα ρεστα για την "κακια" ιδεα :D

 

Βασικα ενα ασπρο πεαρλ πικγκαρντ θα δεσει αψογα εκει[/quote']

 

Έχουμε τα ίδια γούστα ! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να γινεται η παραγγελεια στου Θωμα :twisted: ' date=' μονο μη μου ζητησεις τα ρεστα για την "κακια" ιδεα :D

 

Βασικα ενα ασπρο πεαρλ πικγκαρντ θα δεσει αψογα εκει[/quote']

 

Έχουμε τα ίδια γούστα ! ;)

 

Σωστος! επισης εχω μαθει οτι στα Γιαννενα , εκτος απο πολυ ωραιες καφετεριες και φαγαδικα, παιζει και ενα καλο κιθαραδικο... επιπεδου εξωτερικου... οποτε βγαλε το "γιαννενα" απο το προφιλ σου γιατι μερικοι απο εδω ειμαστε απειλητικοι να ερθουμε προς τα πανω 8) 8)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου