Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση φεντερ στρατ μεξικο


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...

 

εχω μια φεντερ στρατ μεξικο και θα ηθελα να της κανω καποιες αναβαθμισεις... εχω ηδη αλλαξει μαγνητες , αλλαξει ηλεκτρικα και λεω να προχωρησω σε αλλαγη τρεμολο με καποιο αντιστοιχο που φορανε οι ακριβες αμερικανες... νομιζω αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/fender_tremolo_5762.htm

 

αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει...

 

αλλα και κλειδια... που δεν εχω βρει πια πρεπει να βαλω... γενικα σε οτι αναβαθμιση κανω θελω να ειναι τα γνησια φεντερ αξεσουαρ...

 

περιμενω προτασεις... ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχεις σκεφτει οτι με τα λεφτα που εχεις ξοδεψει επαιρνες αμερικανα strat?

Γιατι αν βαλουμε μαγνητες (3*50 = 150) τρεμολο (115), κλειδια, κτλ πας ανετα στα 350 - 400 ευρω ακομα... Εφοσον θες να ειναι και Fender αυθεντικα τοτε ισως πας και πιο πανω...

Πριν προχωρησεις σε ακομα μια αναβαθμιση, σκεψου και το ενδεχομενο πωλησης της Μεξικανας και αγορας μιας μεταχειρισμενης Αμερικανας...

Γενικα πιστευω πως αν ειναι να παρουμε Μεξικανα strat να μην τις αλλαζουμε τα φωτα. Με μαγνητες της προκοπης (αν δε μας αρεσουν αυτοι που εχει) και κλειδακια καλα (παλι προαιρετικα) φτιαχνουμε ενα πολυ καλο οργανο. Ο,τι παραπανω δωσεις ειναι κριμα γιατι στην ουσια ηθελες Αμερικανα strat, το μετανιωσες και θες να ''αμερικανοποιησεις'' τη Μεξικανα σου.

Ξεχνοντας ομως οτι δε θα εχει το βασικοτερο. Αξια μεταπωλησης... ;)

 

Σκεψου το καλα πριν προχωρησεις.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει οτι με τα λεφτα που εχεις ξοδεψει επαιρνες αμερικανα strat?

Γιατι αν βαλουμε μαγνητες (3*50 = 150) τρεμολο (115), κλειδια, κτλ πας ανετα στα 350 - 400 ευρω ακομα... Εφοσον θες να ειναι και Fender αυθεντικα τοτε ισως πας και πιο πανω...

Πριν προχωρησεις σε ακομα μια αναβαθμιση, σκεψου και το ενδεχομενο πωλησης της Μεξικανας και αγορας μιας μεταχειρισμενης Αμερικανας...

Γενικα πιστευω πως αν ειναι να παρουμε Μεξικανα strat να μην τις αλλαζουμε τα φωτα. Με μαγνητες της προκοπης (αν δε μας αρεσουν αυτοι που εχει) και κλειδακια καλα (παλι προαιρετικα) φτιαχνουμε ενα πολυ καλο οργανο. Ο,τι παραπανω δωσεις ειναι κριμα γιατι στην ουσια ηθελες Αμερικανα strat, το μετανιωσες και θες να ''αμερικανοποιησεις'' τη Μεξικανα σου.

Ξεχνοντας ομως οτι δε θα εχει το βασικοτερο. Αξια μεταπωλησης... ;)

 

Σκεψου το καλα πριν προχωρησεις.

 

 

εχεις κατι παραπανω απο δικιο !!! ομως η συγκεκριμενη μεξικανα ειναι η πρωτη μου κιθαρα αγορασμενη το 1998 απο τον πατερα μου που μου την εφερε απο την συγκαπουρη εκπληξη... δεν προκειται να την πουλησω ποτε και εχει πολυ μεγαλυτερη αξια συναισθηματικη παρα οικονομικη... γενικα μια αμερικανα θα ηθελα αυτο ειναι αληθεια... τωρα ομως οχι τοτε... γιατι τοτε ισα που ηξερα να την κραταω... γενικα το τρεμολο γραφει φεντερ... υπαρχει κανενα ενδεχομενο να ειναι το γνησιο ?

 

παντως ευχαριστω για την συμβουλη αλλα εδω προκειται για αλλη περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεχε το spacing!

 

υπαρχει διαφορα αναμεσα στις μεξικανικες και τις αμερικανικες.

 

παρε μια ιδεα απο τον callaham:

 

http://www.callahamguitars.com/partsstr.htm

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προκειται να την πουλησω ποτε και εχει πολυ μεγαλυτερη αξια συναισθηματικη παρα οικονομικη...

 

Συγγνωμη δεν ειχα προβλεψει αυτο το ενδεχομενο... ;)

Σε αυτες τις περιπτωσεις τιποτα δεν μπορει να υποκαταστησει τη (συναισθηματικη) αξια της κιθαρας... Εχω και εγω μια τετοια και σε καταλαβαινω απολυτα.

Καλη συνεχεια λοιπον..!

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1 για το spacing - αλλο οι mexico κι αλλο οι usa, δεν ειναι συμβατες. Αυτο που θα μπορουσες να αλλαξεις στον καβαλαρη και να παραμεινει Fender, ειναι το steel block. Δεν ξερω αν ο Calaham βγαζει για mexico - δες στο Guitar Fetish, εχει διαφορα blocks που ταιριαζουν. Τα κλειδια να τ αφησεις οπως ειναι - μια χαρα κλειδια ειναι και ειναι τα ιδια με πολλες αμερικανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τελει να μην πειραξω τιποτα ?  :'( :'( :'( :'( :'(

 

αν η κιθαρα παιζει καλα γιατι να αλλαξεις,αλλωστε η μονη ουσιαστικη αναβαθμιση ειναι οι μαγνητες,τα αλλα εξαρτηματα που εχει η κιθαρα σου ειναι μια χαρα.(δεν μας ειπες καν τι κιθαρα ειναι βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μια φεντερ στρατ του 1999 αγορασμενη... τωρα δεν ξερω τι ακριβως στοιχεια χρειαζονται για να καταλαβετε πιο ακριβως μοντελο ειναι...μια χαρα αιζει απλα επειδη ειναι η πρωτη ελεγα να την φροντισω λιγο... απο αγαπη δηλαδη οτι οτι εχει ζητησει τιποτα... ουτε παρατηρω ξεκουρδισματα κτλ... το τρεμολο εχει σεταριστει πολυ καλα απο τον οικονομακη και εχουν αλλαχθει και ολα τα ηλεκτρικα καθως και οι μαγνητες...παρα θετω και μια φωτο που βρηκα μηπως και καταλαβετε πια ακριβως φεντερ ειναι... δεν φενεται καλα αλλα εσεις εισαστε αστερια...

DSCN2479.thumb.JPG.af86d778f8fb06a4321783ce92015baf.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου