Προς το περιεχόμενο

σεταρισμα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γραφω εδω για να μη δημιουργησω αλλο θεμα...

Στη Strat μου πισω απ'το nut εχει ενα μικρο περιθωριο ξυλου της ταστιερας, πριν ξεκινησει το headstock. Εχει καμμια σημασια αν οι χορδες, ακουμπουν σε αυτο το σημειο στο ξυλο, πριν "συναντησουν" τα tuners; Πρεπει να τις ξανατυλιξω με λιγοτερες στροφες; (Τις τυλιγω προς τα κατω οπως λεει στο αρθρο του ο Superfunk.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφω εδω για να μη δημιουργησω αλλο θεμα...

Στη Strat μου πισω απ'το nut εχει ενα μικρο περιθωριο ξυλου της ταστιερας, πριν ξεκινησει το headstock. Εχει καμμια σημασια αν οι χορδες, ακουμπουν σε αυτο το σημειο στο ξυλο, πριν "συναντησουν" τα tuners; Πρεπει να τις ξανατυλιξω με λιγοτερες στροφες; (Τις τυλιγω προς τα κατω οπως λεει στο αρθρο του ο Superfunk.)

 

Άμα ακουμπάνε δραματικά και αυτή η πίεση προς το ξύλο σηκώνει την χορδή από το nut.

 

Για strat ρίξε και μια ματιά εδώ

 

http://www.fender.com/news/how-to-measure-neck-relief/

 

Ότι γνωρίζεις καλό κάνει,καλή ευκολία  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, δεν ασκει τοση πιεση. Ισα-ισα να μη δονειται ελευθερα εκεινο το τεντωμενο κομματι της χορδης μερι το tuner...

 

Τότε είαι ΟΚ  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κ κατι αλλο; Εστω οτι εχω εκεινο το "εργαλειο" που μου δειχνει την καμπυλη των διαφορων radius της κιθαρας (7,25", 9,5", 10", 12"). Με αυτο πως ρυθμιζω το υψος των saddles? Το βαζω απο πανω απ'τις χορδες και ανεβαζω/κατεβαζω ωστε να το ακολουθουν; Ρωταω γιατι η καθε χορδη εχει κ διαφορετικο παχος κ αυτο με μπερδευει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κ κατι αλλο; Εστω οτι εχω εκεινο το "εργαλειο" που μου δειχνει την καμπυλη των διαφορων radius της κιθαρας (7,25", 9,5", 10", 12"). Με αυτο πως ρυθμιζω το υψος των saddles? Το βαζω απο πανω απ'τις χορδες και ανεβαζω/κατεβαζω ωστε να το ακολουθουν; Ρωταω γιατι η καθε χορδη εχει κ διαφορετικο παχος κ αυτο με μπερδευει λιγο.

 

Δες εδώ

http://www.fender.com/en-GR/support/articles/stratocaster-setup-guide/

ανάλογα με το radius της ταστιέρας σου λέει ποιές είναι οι επιθυμητές αποστάσεις σε bass side και treble side.

 

Οπότε ρεγουλάρεις τις ακριανές χορδές (τις δυό Μι) και μετά ακουμπάς(ίσα ίσα) το εργαλείο σου στις δύο άκρες που ρεγουλάρισες και "φέρνεις και τις υπόλοιπες

 

Understring_Radius_Gauges_2lg.jpg

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου