Προς το περιεχόμενο

Beatles - Come Together (by Haryy)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα cover σε μια ..ψιλοάγνωστη μπάντα που ήθελε λένε να αλλάξει τον κόσμο μέσω της μουσικής. Φυσικά και δεν τα κατάφερε ποτέ! ;)

 

Αρκετά με την πλάκα..λοιπόν, ελπίζω να κατάφερα να πιάσω λίγο άρωμα ..Λίβερπουλ με αυτό, σίγουρα πάντως έμαθα πολλά για τον ήχο τους.

Καλή ακρόαση και οποιεσδήποτε παρατηρήσεις έχετε...shoot! που λέει και το τραγούδι. ;D

BeatlesComeTogetherByHaryy.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν να σου πω τι θα έλεγε να κάνεις; Βρες 2 3 άτομα ακόμα κ στήσε τους σαν μπάντα. Να επιμελείσαι εσύ τον ήχο τους κ να παίζεις ότι μπορείς καλύτερα, φωνή, κιθάρα πχ και τα αποτελέσματα θα είναι πάρα πολύ ωραία, κ σίγουρα πιο δεμένα έτσι. Θα μου πεις εύκολο το λέω, αλλά και μόνος σου να προσπαθείς να κάνεις το αποτέλεσμα μιας μπάντας είναι εξίσου παίδεμα!! Πολύ μπράβο για την προσπάθεια πάντως!!

αν θες μπορώ να κάνω την D'Arcy σε μερικά κομμάτια :P

 

Ωραίο το come together. Έχει σημεία που δε δένει, αλλά μου άρεσε συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ αρχας,μπραβο για το εγχειρημα!

Νομιζω οτι επιασες το κλιμα του Λιβερπουλ...

και μπραβο στο κουραγιο και το μερακι σου.

Με επεισες 100%.

Το μονο που θα ηθελα,θα ηταν να βαλεις ενα δικο σου στοιχειο και να μην το αντιγραψεις τοσο πιστα.Ισως ενα πιο δυνατο ρεφραιν με τη φωνη χωρις το

phone line effect.

Προτεινω αν σ αρεσουν πολυ οι Βeatles και τα καβερ τους(οπως καβειρια μυστηρια.. ;D)

να το δοκιμασεις με το ''Get back''.

H φωνη σου ταιριαζει πολυ!

Μπραβο hαryy!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικά δουλεμένο και στο κλίμα. Μουσικά και εκτελεστικά το βρίσκω άψογο.

 

Όσον αφορά την παραγωγή, θα συμφωνήσω με τον freerock και θα πω ότι περίμενα στο ρεφρέν να "ξεμπουκώνει" η φωνή. Επίσης προσωπικά με κούρασε λιγάκι το μπάσο τόσο μπροστά συνέχεια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν με όλους τους προλαλήσαντες θα συμφωνήσω, το συγκεκριμένο τραγούδι το θεωρώ ένα από τα καλύτερα τραγούδια των Beatles που παίζουν οι Aerosmith....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το εγχείρημα. Όλα σωστά είναι παιγμένα και πειστικά, μέσα στο κλίμα του αυθεντικού. Τώρα για να εισπράξω το 100% μιας καλοπαιγμένης διασκευής θα ήθελα:

1) Tα φωνητικά λίγο πιο πάνω

2) Το μπάσσο λίγο πιο κάτω

3) Έμφαση σε 2ες φωνές

4) Διαφορετικό eq στις lead κιθάρες.

 

Στα λέει ένας (αν όχι ο μεγαλυτερος εδώ μέσα οπαδός τους) που έχει λιώσει τους δίσκους τους  στις ακροάσεις. Και που βέβαια είναι παλαβός τόσο που δεν έχει μόνο τα original lp's τους και τα 7ιντσα τους αλλά και συλλογές τύπου (Beatles in Italy, Rock'n'roll music, 1967-1970, Past masters κλπ.) δηλ. τα ίδια κομμάτια 2 και 3 και 4 φορές. :D 8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να σου πω τι θα έλεγε να κάνεις; Βρες 2 3 άτομα ακόμα κ στήσε τους σαν μπάντα. Να επιμελείσαι εσύ τον ήχο τους κ να παίζεις ότι μπορείς καλύτερα, φωνή, κιθάρα πχ και τα αποτελέσματα θα είναι πάρα πολύ ωραία, κ σίγουρα πιο δεμένα έτσι. Θα μου πεις εύκολο το λέω, αλλά και μόνος σου να προσπαθείς να κάνεις το αποτέλεσμα μιας μπάντας είναι εξίσου παίδεμα!! Πολύ μπράβο για την προσπάθεια πάντως!!

αν θες μπορώ να κάνω την D'Arcy σε μερικά κομμάτια :P

 

Ωραίο το come together. Έχει σημεία που δε δένει, αλλά μου άρεσε συνολικά.

 

Αυτό που μου λες είναι αδύνατον να γίνει γιατί θα απαιτούσε παίχτες-στρατιωτάκια που θα έφευγαν την πρώτη ώρα. Αυτό που αναζητώ κάνοντας τα cover δεν μπορεί να γίνει με άλλους μουσικούς γιατί δεν θα έχει νόημα για αυτούς και γιατί δεν νομίζω ότι θα πάρω το αποτέλεσμα που θέλω ακόμη και με ..βούρδουλα ;D. Δεν το λέω για να παραστήσω κάτι, ίσα-ίσα που αφήνω ελεύθερα τις μουσικές μου αδυναμίες να εκτεθούν όπως βλέπεις, απλά έχω συγκεκριμένη τακτική για να πάρω αυτό που θέλω και είναι τρομερά δύσκολο κάτι που νιώθεις να μπορέσεις να το μεταδώσεις πρακτικά σε άλλους μουσικούς. Τουλάχιστον εγώ. Οπότε καταναλώνω τον περιορισμένο μουσικό χρόνο μου δημιουργώντας με αυτό τον τρόπο.

'Αλλωστε παίζοντας ο ίδιος τα όργανα, μαθαίνω και πράγματα για την αισθητική του κάθε παίχτη ξεχωριστά και μαθαίνω καινούργια πράγματα για τους ήχους και τις ενορχηστρώσεις.

Anyway, ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και τα καλά σου λόγια (υγ για d'arcy στο μέλλον θα σε προτιμήσουμε ;D)

 

Kατ αρχας,μπραβο για το εγχειρημα!

Νομιζω οτι επιασες το κλιμα του Λιβερπουλ...

και μπραβο στο κουραγιο και το μερακι σου.

Με επεισες 100%.

Το μονο που θα ηθελα,θα ηταν να βαλεις ενα δικο σου στοιχειο και να μην το αντιγραψεις τοσο πιστα.Ισως ενα πιο δυνατο ρεφραιν με τη φωνη χωρις το

phone line effect.

Προτεινω αν σ αρεσουν πολυ οι Βeatles και τα καβερ τους(οπως καβειρια μυστηρια.. ;D)

να το δοκιμασεις με το ''Get back''.

H φωνη σου ταιριαζει πολυ!

Μπραβο hαryy!

 

 

Σταύρο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ειδικότερα γιατί σε σέβομαι και σε θαυμάζω ως μουσικό. ;)

Οι Beatles δεν θα έλεγα ότι με τρελαίνουν, απλά τους σέβομαι απεριόριστα και επίσης με ιντριγκάρει το κομμάτι γιατί έχει κλασσικό vintage ήχο και ψυχεδελίζει αρκετά.

Νομίζω ότι στο ρεφρέν ίσως έπρεπε να είναι πιο δυνατά η κιθάρα και η φωνή, όπως και γενικά πιο κάτω το μπάσο όπως ανέφεραν 2 παιδιά. Θα τα "διορθώσω" και θα ξαναποστάρω το κομμάτι να δούμε αν είναι καλύτερο.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η τελική μορφή (και καλύτερη νομίζω) ύστερα από τις υποδείξεις σας.

Το μπάσο κατέβηκε 4db (gasp!), οι φωνές ανέβηκαν 1.2db και η δεύτερη φωνή λίγο παραπάνω.

Η κιθάρα στο ρεφρέν ανέβηκε 2db και οι lead πήραν παραπάνω μεσαία.

 

Nestoras, Jazzjoker και gdevelek μην ξεχάσω να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια και για την επέμβαση στο mix,

Studio54gr επίσης thanks!

BeatlesComeTogetherByHaryy2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το σεβασμό στον κόπο σου, στην απόφαση να τολμήσεις κάτι τέτοιο και στις γνώσεις σου που φαίνονται από τα μηνύματά σου γενικά, αυτό που σκάλωσε στ' αφτί μου είναι το shhh ... νομίζω ότι στο αυθεντικό το delay time είναι τέτοιο που κάθεται στα 6ηχα (τα οποία ακολουθούν τα τύμπανα) ενώ στο δικό σου είναι λίγο πιο γρήγορο. Επίσης σε τόνο η ουρά του δικού σου είναι πιο χαμηλό. Όλα αυτά στα ηχειάκια του laptop μου.

 

Το αποτέλεσμα πέρα από αυτή τη λεπτομέρεια είναι εντυπωσιακό! Ίσως να μας έλεγες και τον εξοπλισμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου