Προς το περιεχόμενο

Πως ηχεί tube μικρόφωνο σε tube preamp ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, από περιέργεια, πως ακούγεται ένα tube μικρόφωνο σε tube preamp ? Δεν έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό να δοκιμάσω γιαυτό ρωτάω....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, παραδίδεται ένα εκτελωνισμένο λαμπάτο μικρόφωνο και μάλλον θα μπορώ να ανεβάσω ένα δείγμα μαζί με Avalon. 

1 λυχνία το μικρόφωνο + 4 λυχνίες ο Avalon, θα είναι κάτι αντιπροσωπευτικό. 

 

Όμως σκέφτομαι ότι θα είναι ακόμα καλύτερα, με υπομονή, όταν το στήσω σε ταυτόχρονη συγκριτική εγγραφή με Avalon και Neve, στο Artrack.

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλά φίλε μου, ορίστε :  

 

http://soundcloud.com/jajavax/dptm1av737

 

 

Χωρίς EQ, χωρίς Reverb.  Μόνο μικρόφωνο και προενισχυτής.

Επειδή είμαι 4 μέρες με φάρμακα, θεώρησε πως δοκιμάστηκε

"μπουκωμένο" σε κάθε πρώτη στροφή και πολύ πιό οξύ, πιό  ένρινο σε κάθε δεύτερη.

 

Μάλλον είναι πιό ζεστό, αλλά θα πρέπει να μου περάσει η μύτη και το στήθος.  

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα φίλε jajavax !!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το sample. Τι μικρόφωνο είναι αυτό ? Το compression να υποθέσω ότι είναι απο τον Avalon ε ?  Αν και μπουκωμένο και ένρινο όπως λες μου ακούγεται ωραίο, γεμάτος ήχος και πλούσιος θα έλεγα. Θα έχουμε και συγκριτικό με τον 1073 ? ::)

 

Ωραία φωνή παρεπιπτόντως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που αρέσει, να είστε καλά.

 

Δεν έχει ούτε compressor, εγώ έκανα κάτι λίγες διορθώσεις με το χέρι, για να μην χαλάσω το ουδέτερο (μικρόφωνο +  προενίσχυση).

Υπόψη ότι με τέτοια μικρόφωνα, ακούς τα ακουστικά να καίγονται, να πικάρουν, γυρνάς και βλέπεις την κυματομορφή κανονική.  Το έπαθα μερικές φορές στα δυνατά σημεία και δεν το πίστευα !     

 

Πρώτα απ' όλα, είναι "κλωνοειδές" μικρόφωνο.  Αλλά μου αρέσει περισσότερο αυτό, παρά το ίδιο το θρυλικό Neumann U47 εδώ "κλικ" για δείγμα.

Εξαιτίας αυτής της σελίδας και του συγκριτικού σύνδεσμου που έχει κάτω από το δείγμα U47, αγόρασα το TLM 103 (που φοράει την κάψα του U87) και δεν το μετάνιωσα.

 

Γιατί όμως μου αρέσει περισσότερο το δικό μου ;  Για πολλούς λόγους.

 

Πρώτον, επειδή το φτιάχνει ο καλός, παραδοσιακός, Αμερικάνος τεχνίτης, χειροποίητο στο εργαστήριό του, αφού τον επισκεφτείς και αφού δοκιμάσει τη φωνή σου.  Μπορείς να του ζητήσεις και διορθώσεις.   Το μουσικό σπίτι στο λιβάδι...

 

Δεύτερον, επειδή είναι το μοναδικό μικρόφωνο που έχει επιλογή "High Cut".  

Αφού την επιλογή "Low Cut" την έχουν ήδη πάμπολοι προενισχυτές και οι κονσόλες.

 

Τρίτον, επειδή η τιμή του, είναι στο 1/6 περίπου, από αυτή που πωλείται ένα καλοσυντηρημένο U47.

 

Τέταρτον, επειδή είναι κλωνοειδές και όχι κλώνος.  Δηλαδή είναι βασισμένο και όχι πιστή αντιγραφή.  Γίνεται και αυτή αν την ζητήσεις, όμως το βασισμένο μικρόφωνο, έχει λάβει υπόψη και εσένα.  Δεν είναι απρόσωπο το καθεστώς αγοράς.

Η ιστοσελίδα του κατασκευαστή είναι εδώ

 

Τώρα για δοκιμή με το Neve, θα πρέπει πρώτα να γίνω καλά, να ξεμπουκώσω και να κλείσω ραντεβού.  Θα το κάνω όμως κάποια στιγμή.

Προς το παρόν, βάζω συνημμένο ένα αρχείο με το TLM103 και τον Avalon (πολύ καλός συνδυασμός πράγματι), για το πώς μπορεί κάποιος, να δώσει δείγμα φωνής, αντί να επισκεφθεί τον Dave Pearlmann.        

 

   

 

Jims_voice_for_TM-1_mod.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TLM 103 είναι πράγματι φανταστικό μικρόφωνο. Τα χω ακούσει και σε overhead !!! Στο συγκριτικό τεστ πρόσεξα μια διαφορά στο low end. To u47 είχε κάτι λίγο παραπάνω, αλλά 'νταξει.

 

Άντε να γίνεις καλά να ακούσουμε και το άλλο. Περαστικά και μπράβο για το μεράκι που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου