Προς το περιεχόμενο

Τα ερωτηματικά της αγοράς (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το μεγεθος της αγορας σαφως και παιζει ρολο... αλλα αμα μαθαινε κανεις ποσο διαφορα παιζει δεν θα το ελεγε σαν επιχειρημα.... αντε να παρεις εκπτωση 5-10% απο το εργοστασιο για μεγαλη παραγγελια.

 

Μαγαζια αρκετα εχουμε... αγορα σχετικη εχουμε... το γεγονος του οτι ο ψαγμενος κιθαριστας θα ψωνισει ΧΟΝΤΡΑ απο εξω κατι λεει ...

 

Δηλαδη εαν θες να παρεις κιθαρα 700+ ευρω... ή ενισχυτη 1000+ ευρω, υπαρχει πιθανοτητα να τον παρεις απο Ελλαδα?

 

Η πλακα ειναι οτι το θεμα της τιμης δεν ειναι το μονο.

 

Εαν παρω απο ξενο μαγαζι ξερω οτι εαν παει κατι στραβα ο Γερμανος/Αγγλος θα με καλυψει και θα μου δωσει πισω τα λεφτα μου εαν θελω... ενω ο Ελληνας αν και πολυ πιο κοντα μου συνηθως θα μου τα μασισει... αυτο για μενα ... το θεμα της υποστηριξης ειναι ακομα πιο σημαντικο απο το θεμα της τιμης.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεροντας απο αλλους χωρους , οι μεγαλες εταιρεις , εχουν τιμολογιακη πολιτικη ιδια για τις χωρες της Ευρωπης ,ανεξαρτητα με το μεγεθος της καθεμιας, μαλλιστα ισα ισα που τις περισσοτερες φορες ,στις οικονομικοτερα ασθενεις δινουν καλυτερες τιμες

στους αντιπροσωπους , δεν παει δηλαδη με την ποσοτητα . Το πιθανοτερο

ειναι οτι ο Ελληνας αντιπροσωπος παιρνει καλυτερες τιμες απο τον

Γερμανο η το Γαλλο ,και ας εχει μικροτερη ποσοτητα . .

Οποτε ειναι αδικαιολογητες μεγαλες διαφορες τιμων μεταξυ χωρων της

κοινοτητας .

alpatman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεροντας απο αλλους χωρους ' date=' οι μεγαλες εταιρεις , εχουν τιμολογιακη πολιτικη ιδια για τις χωρες της Ευρωπης ,ανεξαρτητα με το μεγεθος της καθεμιας, μαλλιστα ισα ισα που τις περισσοτερες φορες ,στις οικονομικοτερα ασθενεις δινουν καλυτερες τιμες

στους αντιπροσωπους , δεν παει δηλαδη με την ποσοτητα . Το πιθανοτερο

ειναι οτι ο Ελληνας αντιπροσωπος παιρνει καλυτερες τιμες απο τον

Γερμανο η το Γαλλο ,και ας εχει μικροτερη ποσοτητα . .

Οποτε ειναι αδικαιολογητες μεγαλες διαφορες τιμων μεταξυ χωρων της

κοινοτητας .

alpatman[/quote']

 

Η Gibson με τις λοιπές εταιρίες του ομίλου της τα τελευταία χρόνια έχουν 2 κατηγορίες εκπτώσεων: Μεγάλη έκπτωση (50-60%) γι'αυτούς που κάνουν παραγγελίες πάνω από ένα όριο (δεν ξέρω το ποσό αλλά θυμάμαι ότι εταιρίες σαν τον Richard Cholerton στην Αγγλία, www.guitars.co.uk, σταμάτησαν να φέρνουν γιατί το όριο ήταν παράλογο) και την μικρή έκπτωση για τους υπόλοιπους (25-35% νομίζω). Θυμάσται ένα άλμα που έκαναν οι τιμές τους πριν κάτι χρόνια χωρίς προφανή λόγο;

 

Δεν αμφιβάλλω ότι κάποιες εταιρίες μπορεί να δουλεύουν με ευνοϊκούς όρους για τις μικρές αγορές αλλά καθαρά εμπορικά δεν έχει πολύ νόημα να κάνεις καλές τιμές σ'αυτόν που αγοράζει λίγα και ακριβότερες σ'αυτόν που πουλάει πολλά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου