Προς το περιεχόμενο

Τα ερωτηματικά της αγοράς (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μη το συζητάτε άλλο το θέμα αυτό... Δυστυχώς δεν πρόκειται (σύντομα τουλάχιστον) να υπαρξει γιατρειά στην Ελλάδα...

Για αυτό και ο Thomann έχει τέτοιες εγκαταστάσεις (επιλέξτε το Virtual Tour) με τόσο συνάλλαγμα που φεύγει (και) από εμάς... :roll: :roll:

 

 

YΓ. Ο Στόλλας έχει εκτός των άλλων και λάθος photo στην Eric Clapton...Γράφει Noiseless ενώ στη photo δείχνει την παλιά με τους Lace Sensors :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον

 

Το Μεμορυ Μαν της Ελεκτροχαρμονιξ εχει 145ευ στον Μπανζαι, 166ευ στον θωμα, και .... 250-300ευ (με την εκπτωση μετρητοις) στην Αθηνα (και 230ευ στην Αγγλια)

 

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ εναν λογο για να μην σκασω τα λεφτα μου στον Γερμανο.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια ειναι μια & ο μπακλαβας γωνια.

Οι περισσοτεροι "πελατες" των μουσικομαγαζων ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.

Για αυτο τον λογο υπερισχυει ο βασικοτερος νομος της ΑΓΟΡΑΣ:

Aυτος που εχει την καλυτερη τιμη/ποιοτητα παιρνει τη δουλεια.

ΟΛΑ τα αλλα ειναι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ. :wink:

 

Η προβλεψη μου ειναι οτι σε καμμια 10αρια χρονια που ΟΛΟΙ οι Ελληνες (& οχι μονο το 10% που εχει σημερα) θα εχουν προσβαση στο διαδικτυο & οι κινδυνολογιες του τυπου "θα σου κλεψουν το νουμερο της καρτας & θα αγορασουν ηρωϊνη :lol: " δεν θα πιανουν τοπο ΚΑΙ οι εγχωριοι εμποροι θα αναγκαστουν να εχουν τις ΣΩΣΤΕΣ τιμες.

 

Ως τοτε ο καθε πελατης θα κανει αυτο που τον συμφερει :wink:

 

Προσωπικα εδω και 5 χρονια αγοραζω ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ακομα & ρουχα) εκτος απο τροφιμα απο το διαδυκτιο σε τιμες 30%-50% χαμηλοτερες απο τις εγχωριες (και γλυτωνω & την κινηση)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ξέρετε τι χρειάζονται; Ένα mail με ένα link σε τέτοια threads.

Αυτό έχει γίνει ήδη. :wink:

Και όχι μόνο αυτό... αλλά νά 'χεις υπ' όψη σου ότι το forum μας παρακολουθείται στενότατα από τους περισσότερους αντιπροσώπους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταλάβουν, δε μπορεί! Συμφωνώ απόλυτα με τον Superfunk. Όταν ένα μεγαλύτερο ποσοστό ελλήνων θα είναι ok με το να δώσει τον αριθμό της κάρτας του online, τότε θα πέσουν και οι τιμές στα σωστά επίπεδα. Το θέμα βέβαια είναι ότι δε θα πέσει έτσι η τιμή της ντομάτας, ή ενός κουτιού dentine ice, αλλά σε ακριβά πράγματα όπου μπορείς απλούστατα να παραγγείλεις απ'έξω, θα καταλάβουν πόσα λεφτά χάνουν με τις τιμές τους. Πόσες κιθάρες αγοράζουμε μόνο εμείς τα μέλη του forum απ'έξω κάθε χρόνο; Πόσα μικρόφωνα; Εγώ τουλάχιστον όπως σας έχω ξαναπεί έχω δώσει πάνω από 3000¤ τα τελευταία δύο χρόνια, όλα σε αγορές από το εξωτερικό γιατί με τις εδώ τιμές θα έπρεπε να έχω δώσει 4500¤. Ας δούνε τι χάσανε λοιπόν σε δύο χρόνια από έναν μουσικό που δεν είναι καν επαγγελματίας. Και ας φανταστούν τι χάνουν από επαγγελματίες που ξοδεύουν πολύ περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω απολυτα ..αν και πιστευω οτι ηδη τα πραγματα αλλαζουν σιγα σιγα!

Εγω τουλαχιστον κανω οτι μπορω απο την δικη μου μερια ... και συζητωντας μαζι τους σε αλλη βαση εχω (ελληνες αντιπροσωπους), εχω βγαλει το συμπερασμα οτι το λαμβανουν σοβαρα υποψη τους.

Εχω παραδειγματα με εταιρειες υπαρκτα !

Οποιος δεν το λαβει σοβαρα υποψη του σε λιγα χρονια θα καταντησει γραφικος!....και θα πεινασει....

Και να ξερετε και κατι αλλο .

Υπαρχουν εταιρειες που στο ΟΝΟΜΑ του SERVICE χτυπανε τρελλες λιανικες

στα προιοντα τους και η αληθεια ειναι οτι τα στελνουν εξωτερικο, οποτε να ρωτατε που γινεται το service???

Μιλησα συγκεκριμενα χτες για ενα OBERHEIM ΟΒ 12 και μολις εμαθα λιανικη αντιπροσωπου εδω Ελλαδα!Επεσα απο τα συννεφα...κλασικο παραδειγμα των οσων αναφερουμε εδω Ελλαδα!

τιμη με χονδρικη εκπτωση διπλασια σχεδον του εξωτερικου ΕΛΕΟΣ(και χωρις service εδω ελλαδα φυσικα ετσι ?)

Εγω δεν ειμαι διαθετημενος να πληρωσω το νοικι του μαγαζατορα απο μια πωληση ....εσεις? LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Μενελαε ,

μια και λες την φραση ,ποσα λεφτα εχασαν 'απο ενα μουσικο που δεν ειναι επαγγελματιας' ,συμφωνω μαζι σου , μονο που θα σου πω οτι οι πραγματικα 'χομπιστες' μουσικοι ,δινουν πολυ περισσοτερα λεφτα απο τους επαγγελματιες ,τουλαχιστον απο προσωπικη πειρα αυτο εχω διαπιστωσει .

 

Οσο για την κατασταση εδω , νομιζω οτι η καλυτερη διαφημιση ειναι η

'δια στοματος ' οποτε , συντομα ολοι θα 'μπουν στο νοημα' , και τελευταιοι

οι εισαγωγεις ,οταν θα δουν οτι κατι δεν παει καλα στα νουμερα τους ,η

οταν ο Θωμας ,οπως το λετε ,θα ανοιξει παραρτημα .

 

alpatman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαίνω τον λόγο της γκρίνιας και την ελπίδα ότι κάποιοι πρέπει να "καταλάβουν". Είναι έμποροι και τα προιόντα τους δεν είναι σε διατίμηση, αρα πουλάνε όσο πιο ακριβά τους επιτρέπουν οι συνθήκες της αγοράς για να έχουν το μεγαλύτερο κέρδος και καλά κάνουν. Οσο για το παζάρι, ούτε εμένα μου αρέσει αλλα σε πολλά είδη είναι μέσα στο παιγνίδι.

 

Εμείς, σαν πελάτες, εάν έχουμε την δυνατότητα ψάχνουμε την καλλίτερη τιμή και αγοράζουμε απο όπου μας συμφέρει, είτε για οικονομικούς, είτε για άλλους λόγους. Και όλοι οι διαθέσιμοι τρόποι έχουν τα υπέρ και τα κατά.

 

Επίσης σήμερα -ευτυχώς- έχουμε την δυνατότητα να ενημερωνόμαστε μέσα απο το Internet και απο forum όπως αυτό εδω.

 

Εκτός αυτού νομίζω ότι δεν είναι στα μουσικά το μόνο και κυριώτερο πρόβλημα τιμών ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου