Προς το περιεχόμενο

Τα ερωτηματικά της αγοράς (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

περιστατικο που εζησα εδω στον στολλα στην θεσσαλονικη...

 

οπου βλεπετε στον διαλογο:

 

>ειμαι εγω

 

και οπου

 

]ο πωλητης

=====================================

>ποσο εχει αυτη η κιθαρα;

]900€

>ειχα σκοπο να την παρω απο γερμανια με 700€ ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα αλλα σκεφτηκα οτι αν μου την δινατε εσεις σε αυτην την τιμη γιατι να μην δωσω σε εσας αυτα τα λεφτα και να τα δωσω στο εξωτερικο;

]απο που την βρηκες τοσο;

>απο γερμανια!

]αφου την βρηκες τοσο απο εκει παρτην απο εκει...

 

:? :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

]αφου την βρηκες τοσο απο εκει παρτην απο εκει...

 

Ειλικρινής απάντηση, δεν λεω ... αλλα μάλλον δεν θα γίνει ο "πωλητής του μήνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν φίλε ¶γγελε ούτε ο Η/Υ είναι προιόν διατίμησης ΑΛΛΑ εγώ σαν έμπορος Η/Υ οφείλω να ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΙ με τον ανταγωνισμό και το "ρεύμα" (ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ή και πολλές φορές σχεδόν τίποτε) σε αυτή την περίπτωση ο ανταγωνισμός λειτουργεί (φυσικά υπέρ του καταναλωτή ευτυχώς ή δυστυχώς) αλλά κατά επέκταση έχω και πάντα ΔΟΥΛΕΙΑ και μάλιστα θα προτιμηθώ εάν η τιμή μου με ένα πολυκατάστημα είναι στο συν - πλήν 3-5% (από κάποιον καταναλωτή στην γειτονιά μου που δεν θα τον συμφέρει να πάρει τους δρόμους για να ψωνίσει πιό φτηνά) και ΟΧΙ ΣΤΟ 40%!!!!! που συμβαίνει με αυτούς τους αντιπροσώπους! και δεν πιστεύω ότι τα μουσικά όργανα είναι MAZERATI & BUGATI για να πούμε ότι έχουν εκλεκτό και λίγο κοινό που απευθύνονται. Το 60% των ελληνικών νοικοκυριών διαθέτει τουλάχιστον ένα απλό αρμόνιο ή κάποιο άλλο έγχορδο! και αυτοί οι κύριοι εξακολουθούν να πουλάνε ΟΣΟ τους γουστάρει προφανώς κάτω από "κάποιες ειδικές μεταξύ τους συμφωνίες" καλό θα ήταν να ανοίξουν τα μάτια και να ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΩ που φεύγουν από Ψαροκώσταινα προς Ευρωπαική ένωση!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ yameth καθόλου άσχετο το poll της έρευνας που φυγουράρει στην αρχική σελίδα του noiz!!! Αν διαβάζουν και τα καταστήματα πώλησης (που είμαι σίγουρος όπως λες θα το κάνουν) Θα δουν ότι μέχρι παρόντος κάπου 50 από τους 180 που απάντησαν πήραν κάποιο όργανο μπάσσο ή κιθάρα ή τύμπανα και synth από εξωτερικό αυτό σημαίνει χονδρικά τα 10-12 μαγαζιά που είναι στο κέντρο έχασαν τουλάχιστον 20000 έως 50000 ευρώ από το συνολικό τους τζίρο! και δεν μιλάω φυσικά για τους υπόλοιπους που γενικά όλο και κάτι ακριβούτσικο θα πήραν! Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να μην τους ενδιαφέρει και καθόλου!!! :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tag, δεν διαφωνούμε ουσιαστικά, όμως αυτό που περιγράφεις είναι ο τρόπος που λειτουργεί η αγορά, καλώς ή κακώς

 

Κάποιες εταιρείες μπορούν να έρθουν σε συνενόηση τέτοια που να επιβάλουν μονοπωλιακές τιμές στην αγορά (trusts). Αυτο δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά είδη στην Ελλάδα και όχι μόνο στα μουσικά. Αν η αγορά είναι μεγάλη και το είδος του αγαθού τέτοιο που να υπάρχουν έντονα ανταγωνιστικά συμφέροντα, μπορεί να αρθεί αυτό το μονοπώλιο προς όφελος -ίσως- του καταναλωτή. Αν και γνώμη μου είναι ότι αυτό γίνεται συνήθως όταν η πτώση των τιμών θα αυξήσει σημαντικά τον τζίρο έτσι ώστε τελικά να οφεληθούν πάλι οι εταιρείες.

 

Στην δική σου αγορά ισχύει κατα κάποιο τρόπο το δεύτερο διότι το μονοπώλιο είναι σε πολύ ψηλό επίπεδο σε σχέση με τον τελικό καταναλωτή (βλέπε Intel, Microsoft, κλπ) και το αγαθό είναι έντονα καταναλωτικό.

 

Στα μουσικά όργανα οι μεγάλες εταιρείες έχουν μοιράσει μεταξύ τους την πίτα των προιόντων και έτσι είναι ουσιαστικά μονοπώλια στην κάθε μάρκα εμφανιζόμενοι δήθεν σαν αντιπρόσωποι και λέω "δήθεν" γιατί απαγορεύεται απο την ευρωπαική νομοθεσία ή αποκλειστική αντιπροσώπευση. Δεν νομίζω πάντως ότι τα μουσικά όργανα αντιπροσωπεύουν μεγάλο κομμάτι του τζίρου εταιρειών σαν το Bon Studio ή τον Νακα.

 

Μια γνώμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶γγελε (Taq όχι tag :wink: ) Παναγιώτη με λένε.

Ορθότατη η γνώμη σου! και συμφωνώ..... όμως στον αντίποδα δες ότι ο κόσμος σιγά αλλά σταθερά στρέφεται στο εξωτερικό..... τι θα γίνει? αν φτάσει το ποσοστό των "ξενιτεμένων" στο 60%-70% ? Δεν θα πρέπει να προσαρμοστούν κάποιοι? και να νερώσουν το κρασί τους?

 

Από την άλλη ναι ο νόμος της αγοράς ..... προσφορά και ζήτηση του προιόντος έχεις πάλι δίκιο..... οι τζίροι..... σωστά όλα αυτά

 

Ναι αλλά και από την "ανάποδη" της άλλης εγώ έχω να ανταγωνιστώ 350 ή και 800 ακόμα σημεία πώλησης μόνο στην Αθήνα και αυτά τα μαγαζιά έχουν να ανταγωνιστούν 5-10 (μεταξύ τους δηλαδή) μόνο μια ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ αγορά εξωτερικού που πλέον είναι ΠΡΟΣΙΤΗ στο ελλάντα. Δεν υπάρχει δηλαδή χρυσή τομή?

Αν βαράνε μύγες στο τέλος ποιός θα φταίει? το αγοραστικό κοινό?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός έμπορος είναι αυτός που μπορεί να προβλέψει το μέλλον μιας αγοράς και μπορεί (αν μπορεί) να προσαρμοστεί ανάλογα.

 

Υπάρχουν κακοί έμποροι και -δυστυχώς- υπάρχουν και κατηγορίες καλών εμπόρων που θα εκλείψουν γιατί δεν μπορούν να επιβιώσουν για λόγους ανεξάρτητους της θελήσεώς τους.

Δεν μπορούν δηλαδή να νερώσουν το κρασί τους, ίσως όχι γιατί δεν θέλουν αλλα γιατί δεν μπορούν. Πολλά επαγγέλματα έχουν εξαφανιστεί άλλα ταυτόχρονα πολλά άλλα έχουν εμφανιστεί.

 

Για μένα δεν τίθεται θέμα ξενιτεμένων ή όχι, αυτό πρέπει να το καταλάβει κανείς το γρηγορότερο δυνατόν, ιδιαίτερα να είναι έμπορος. Δεν υπάρχει πλέον το "προτιμάτε Ελληνικά" και δεν υπάρχει εξωτερικό και εσωτερικό σε μία παγκόσμια αγορά. Αν μπορώ να πάρω κατι φτηνότερα και να έρθει στην πόρτα μου θα το πάρω απο οπουδήποτε ...

 

Επι τη ευκαιρία είμαι στον χώρο της Πληροφορικής πάνω απο 20 χρόνια είτε σαν έμπορος, είτε σαν πελάτης, είτε σαν υπάλληλος ... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ!

Απλά καλοί κακοί κλπ πιστεύω ότι και με 20% - 25% κέρδος "βγαίνουν" πέρα (δεν πουλάνε δα και μιά κιθάρα τη βδομάδα.....και αυτό είπα πριν ούτε 100 ανταγωνιστικά μαγαζιά είναι) το 45-65% ή και 100% (μπορεί και πιό πάνω σε κάποια είδη κέρδος με προβλιματίζει........

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, ένα απο τα χαρακτηριστικά των μονοπωλιακών τράστ είναι ότι πολλές φορές επιβάλουν τους όρους τους (ή τις τιμές τους) στους μικρούς με όχι και τόσο θεμιτά μέσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη Αλήθεια ΚΑΙ αυτό φίλε!

Αλλά γιατί όταν κάποιοι τους την "πούνε" οι περισσότεροι πέφτουν "ηρωικώς" 25% κάτω της τιμής? (και φυσικά εξακολουθούν να έχουν μεγάλο κέρδος) αλλά τέλος πάντων ατέρμονη κουβέντα κάποια πράγματα είναι όπως είναι μέχρι να αλλάξουν όπως λες....... αν αλλάξουν..... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου