Προς το περιεχόμενο

Τα ερωτηματικά της αγοράς (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνδυασμό με άλλες καταστάσεις που έχουν αναφερθεί' date=' πλέον δε μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω να βρω κάτι στην ελλάδα.[/quote']

 

Eδώ πιστεύω πως κάνεις λάθος. Υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις που συμφαίρει να πάρεις από εδώ. Σε ποιο "συνηθησμένες" μάρκες μέν αλλά υπάρχουν.

 

Αξίζει να κάνεις πρώτα μια έρευνα εδώ και μετά να δεις έξω.

 

Εξαιρείται βέβαια ο Νάκας, εκεί δεν υπάρχει γιατριά..... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε συνδυασμό με άλλες καταστάσεις που έχουν αναφερθεί' date=' πλέον δε μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω να βρω κάτι στην ελλάδα.[/quote']

 

Eδώ πιστεύω πως κάνεις λάθος. Υπάρχουν και αρκετές περιπτώσεις που συμφαίρει να πάρεις από εδώ. Σε ποιο "συνηθησμένες" μάρκες μέν αλλά υπάρχουν.

 

Αξίζει να κάνεις πρώτα μια έρευνα εδώ και μετά να δεις έξω.

 

Εξαιρείται βέβαια ο Νάκας, εκεί δεν υπάρχει γιατριά..... :lol:

 

Ομολογώ ότι στις ιμπανεζ μπορεί να βρεις συμφέρουσες τιμές, αλλά και στα λάιν σιξ ο νακας είναι ανταγωνιστικός. Αυτά όμως είναι σταγόνες στον ωκεανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι χρειάζονται; Ένα mail με ένα link σε τέτοια threads. Μπας και καταλάβουν κάποτε ότι ίσως να μπορουν να πουλάνε πανάκριβα τα πολύ φτηνά μοντέλα (γιατί οι περισσότεροι πάνε απλά σε ένα μαγαζί να πάρουν μια κιθάρα με 200¤ για το παιδί τους κέρω γω)' date=' όσοι όμως ενδιαφερόμαστε για κάτι παραπάνω ούτε τυφλοί είμαστε, ούτε ηλίθιοι! Θα επαναλάβω ότι μου έβγαινε ίδια λεφτά να πάρω μια PRS από Ελλάδα ή να πάρω το αεροπλάνο, να πάω στην Αμερική, να διαλέξω μία να την πάρω και να τη φέρω πίσω! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

 

EDIT: Ποια ίδια λεφτά; Παραπάνω μου 'βγαινε να την πάρω από εδώ!!! :evil:[/quote']

στην ευρωπη ναι θα σου εβγαινε λιγοτερα αν πας εκει να την παρεις..

αμερικη ξεχασε το!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία..

 

Πολύ πρόσφατα ήθελα να αγοράσω 3 μαγνήτες seymour dunkan και πήγα σε φίλο μου που εχει μαγαζί με μουσικά και είναι μεταπωλητής του στολλα (που φέρνει τους seymour)

Ο μόνος λόγος που πήγα είναι επειδή είναι φίλος (ξέρω έκτον προτέρων ότι θα πληρώσω περισσότερα)

 

Όταν τηλεφώνησε ο φίλος στον στολλα μάθαμε πως υπάρχει διαθέσιμος μόνο ο ένας απτούς 3 και αν θέλουμε να μας παραγγείλει από εξω τους άλλους 2(και με έναν μήνα καθυστέρηση)!!!!!!!

Την ιδια τακτική ακολουθεί και με τις fender!!(όχι όμως και με τις behringer μιας και τα προϊόντα της είναι φτηνά)

 

Όταν λοιπόν μια επίσημη αντιπροσωπεία δεν αγοράζει στοκ αρκετή ποσότητα κάποια προϊόντα και περιμένει τον έναν πελάτη που θα ενδιαφερθεί για να παραγγείλει ένα-ένα τα κομμάτια, τι τιμές περιμένετε να πάρει απτον κύριο dunkan????

 

Τελικά τους άλλους 2 μαγνήτες θα τους πάρω απτο musicstore και πιο φτηνά και πιο γρήγορα.

 

Διαπίστωσα δε πως τελικά οι μεταπωλητές δεν φταίνε και τόσο για την μεγάλη κατάντια της ελληνικής αγοράς.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ευρωπη ναι θα σου εβγαινε λιγοτερα αν πας εκει να την παρεις..

αμερικη ξεχασε το!!

Κι όμως, τα έχω υπολογίσει όλα, και μιλάμε για καινούρια κιθάρα, αλλά φυσικά από μαγαζί ετοιμοπαράδοτη, όχι order.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταπωλητες οντως δεν φταινε και τοσο (παντα).

 

Αυτο που με παραξενευει ειναι οι δικαιολογιες.

 

Αμερικανικη τιμη λιανικης 1000$. Αμερικανικη τιμη χονδρικης 500-600$ + Μεταφορικα 100$ (λεμε τωρα που σιγα μην παει τοσο) + 23% φορος. Παμε στα 750$ πανω κατω στην πορτα του αντιπροσωπου. Βαλε αλλο ενα 30% (εξτρα ΦΠΑ και κερδος αντιπροσωπου) παμε στα... 975$. Παμε για ενα αλλο 25-30% κερδος λιανικης για το μαγαζι (μαζι με ΦΠΑ) φτανουμε στα 1250-1300$.

 

Δηλαδη το λογικο θα ηταν εαν βλεπεις κατι να κανει 100$ στην Αμερικη, να εχει στην Ευρωπη +30% πανω κατω ΜΑΖΙ με ολους τους φορους/μεταφορικα/κερδη.

 

Γιατι δεν εχει τοσο? (ρητορικο ερωτημα)

 

Παζαρια παντως παιζουν και εξω, και ειδικα στην Αγγλια που μενω ΠΟΛΥ χοντρα και στα μουτρα του εμπορου. Δυστυχως σε καποια προιοντα οι Αγγλοι την εχουν δει στραβα και πουλανε μουρη με την ακριβεια οποτε οσο μπορω τους τα χωνω γιατι η Γερμανια διπλα ειναι.

 

Δυστυχως το φαινομενο του "και καλα" αντιπροσωπου παιζει και εδω... και το επαθα προσφατα με την Ριβερα, οπου μου ειπαν εαν θελω τον Χ ενισχυτη θα πρεπει να τον κανω ειδικη παραγγελια με προκαταβολη χωρις να τον δοκιμασω.... που? Στην Αγγλια...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αμερική είναι πάρα πολύ ποιο φθηνή ακόμη και σε ευρωπαικά προιόντα...

 

Τώρα επειδή είμαι στο ψάξημο για ένα akg 414 έχουν δεί πολλά τα μάτια μου. Ευρωπαικές τιμές είναι περίπου στο χιλιάρικο ενώ από Αμερική το έχω βρεί και με 450 ευρώ από επίσημο αντιπρόσωπο.

 

Η φάση είναι ότι η akg είναι Γερμανική εταιρία :?

 

Όπως και τα behringer είναι πολύ ποιο φθηνά στην Αμερική...

 

Συμπέρασμα μου είναι πως η τιμές πάντα κυμαίνονται ανάλογα με την ζήτηση σε κάθε χώρα και κάθε εταιρία έχει διαφορετικό image από χώρα σε χώρα. Πχ στην Αμερική βρίσκεις b1 και με 50 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα είναι απλό. Είναι ΑΣΤΕΙΟ οι τιμές πώλησης να είναι πάνω από τις τιμές καταλόγου, και στην Ελλάδα ΕΙΝΑΙ!!! Παίρνουν τις τιμές καταλόγου σε $ και αντικαθιστούν το "$" με "¤". Αυτό ρίχνει ένα 15-20% πάνω από τις τιμές καταλόγου. Όταν στην Αμερική βρίσκεις την ίδια κιθάρα 20-25% κάτω από τις τιμές καταλόγου. Μην αρχίσω τώρα και την ανάλυση για το λόγο των μέσων μισθών αμερικής/ελλάδας, πάντως με δυο λόγια οι αμερικανοι "αισθάνονται" το κόστος μιας κιθάρας περίπου στο ένα τρίτο (!!!!!) του αντίστοιχου έλληνα. Και για να μην πείτε ότι λέω ό,τι θέλω:

 

*Καινούρια* PRS Custom 22 από το ebay πάει 1800$, περίπου 1500¤. Στην ελλάδα 3000¤. Με βάση τα επίσημα στοιχεία του ΟΗΕ (ή όποιος άλλος οργανισμός είναι που τα ανακοινώνει), το κατα κεφαλήν εισόδημα στις ΗΠΑ είναι 3 φορές όσο στην Ελλάδα. Είναι μάλλον προφανές ότι το ένα τρίτο που ανέφερα ήταν και πολύ κολακευτικό για τη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το θέμα είναι απλό. Είναι ΑΣΤΕΙΟ οι τιμές πώλησης να είναι πάνω από τις τιμές καταλόγου' date=' και στην Ελλάδα ΕΙΝΑΙ!!! Παίρνουν τις τιμές καταλόγου σε $ και αντικαθιστούν το "$" με "¤". Αυτό ρίχνει ένα 15-20% πάνω από τις τιμές καταλόγου. Όταν στην Αμερική βρίσκεις την ίδια κιθάρα 20-25% κάτω από τις τιμές καταλόγου. Μην αρχίσω τώρα και την ανάλυση για το λόγο των μέσων μισθών αμερικής/ελλάδας, πάντως με δυο λόγια οι αμερικανοι "αισθάνονται" το κόστος μιας κιθάρας περίπου στο ένα τρίτο (!!!!!) του αντίστοιχου έλληνα. Και για να μην πείτε ότι λέω ό,τι θέλω:

 

*[b']Καινούρια[/b]* PRS Custom 22 από το ebay πάει 1800$, περίπου 1500¤. Στην ελλάδα 3000¤. Με βάση τα επίσημα στοιχεία του ΟΗΕ (ή όποιος άλλος οργανισμός είναι που τα ανακοινώνει), το κατα κεφαλήν εισόδημα στις ΗΠΑ είναι 3 φορές όσο στην Ελλάδα. Είναι μάλλον προφανές ότι το ένα τρίτο που ανέφερα ήταν και πολύ κολακευτικό για τη χώρα μας.

 

= PSONILA PREMIUM λεγεται... σου λεει ο αλλος... Θες αμερικανικο προιον... αααα ειναι πολυ καλο αυτο... αλλα κανει τοσο...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου