Προς το περιεχόμενο

Τα ερωτηματικά της αγοράς (???)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί έτσι είναι το εμπόριο, σαν το ποκερ.

Αν έχεις καλό χαρτί χτυπάς, αν είσαι καλός στις μπλόφες πάλι χτυπάς, αλλοιώς την τρώς ...

 

Υπήρχαν εποχές που για να αγοράσεις ένα χαλί θα καθόσουνα όλη μέρα στο μαγαζί, να πιείς καφέ, να φάς γλυκό και να γνωριστείς με τον έμπορο υπολογίζοντας ο ένας τα "χαρτιά" του άλλου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

My 2 cents (σόρρυ για την έκταση αλλά τα πήρα σιγά σιγά):

 

Σαν κράτος η Ελλάδα περισσότερο παιδεύει παρά στηρίζει τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

 

Τα λειτουργικά κόστη μιας μικρομεσαίας επιχείρησης & τα έξοδα μεταφοράς/εισαγωγής αγαθών είναι από τα ακριβότερα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Ένα χαρακτηριστικό ποσοστό των ιδιοκτητών μαγαζιών με μουσικά όργανα είναι εμπορικά εντελώς βλαμμένοι (το screw assortment pack της Fender με τις πολύτιμες ανταλλακτικές βίδες για Strat & Tele έχει 200 Ευρώπουλα & ούτε ο αποκλειστικός εισαγωγέας έχει αξιωθεί να πάρει ένα τόσα χρόνια να έχει να δίνει στον κοσμάκη έστω και 5 Ευρώ τη μια).

 

Ένα χαρακτηριστικό ποσοστό των ιδιοκτητών μαγαζιών & υπαλλήλων με μουσικά όργανα είναι γενικά άσχετοι με το εμπόριο & συνεπώς δεν ξέρουν πως να τρέξουν ανταγωνιστικά την επιχείρησή τους (δημιουργία, διαχείρηση και ανανέωση στοκ) ή και να την προωθήσουν.

 

Όλοι θέλουν να αποφύγουν να βάλουν λεφτά μπροστά για στοκ αφού υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα για το αν και πότε θα πουληθούν αυτά που θα φέρει ο εισαγωγέας.

 

Οι κλασικές παραγγελίες στον κατασκευαστή είναι: μια απ'αυτήν, μια απ'την άλλη, σε ένα χρώμα μόνο (κλασικά μαύρο)... συνεπώς οι τιμές στους αντιπροσώπους απ'το εργοστάσιο είναι υψηλές. Γιατί να φέρει στοκ όμως εδώ κάνει αμάν για να διώξει τις κιθάρες της βιτρίνας. Δεν έχει καταλάβει ότι πρέπει να έχει μια για βιτρίνα, να διώξει της αποθήκης και μετά να διώξει της βιτρίνας σε προσφορά

 

Ο μαγαζής θέλει να καλύψει τα έξοδά του & να βγάλει και ένα γερό εισόδημα, οπότε πάρε απο 2 μέχρι 5 φορές την τιμή πάνω.

 

Βάλτε και τον παράγοντα μάρκα, φήμη, ράδιο αρβύλα, επίδειξη, γενική ασχετοσύνη (εμπόρων και πελατών) και μαζί με όλα τα προαναφερθέντα έχουμε μια κατάσταση που διώχνει τους πελάτες και τους στέλνει στα www.cheapprices-goodservice.de όπου βέβαια το κράτος στηρίζει τις επιχειρήσεις (πολύ σημαντικό), τα έξοδα είναι πολύ χαμηλότερα από Ελλάδα, οι ιδιοκτήτες είναι σωστοί & έντιμοι επιχειρηματίες ως επι το πλείστον, κάνουν μαζικές παραγγελίες και γενικά ξέρουν πως να πουλάνε και να κάνουν καλό όνομα για το μαγαζί.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά, όλοι παιδευόμαστε χρόνια και ότι μάθαμε πάνω στον εξοπλισμό το μάθαμε με δυσκολία, χρήμα & νεύρα. Ζούσαμε τόσα χρόνια σε Μπανανία και βλέπαμε τους απ'έξω και μας έπιανε ο καημός. Τώρα όμως έχουμε πρόσβαση στον έξω κόσμο και μπορούμε να αγοράζουμε φθηνότερα, με καλύτερη υποστήριξη και πολλές φορές καλύτερη ποιότητα. Οι σαχλαμάρες τύπου: "τα φρένα μου είναι ελληνικά" δεν είχουν βάση πλέον. Και γω θα'θελα να αγοράζω από Ελλάδα και να στηρίζω την οικονομία μας αλλά η κοροϊδία έχει όρια, άσχετα με το ποιός φταίει για τις υπερβολικές τιμές. Συνεχίζοντας να αγοράζουμε από Ελλάδα, απλά στηρίζουμε την κατάσταση που επικρατεί.

 

Σήμερα έβαλα παραγγελία από Θωμανν (σικ) την Epiphone Boneyard με 570 Ευρώ. Στον Διαμαντόπουλο που κατέβηκα μου άφηνε της βιτρίνας με ραγισμένο nut 930 από 1200. Υποθέτω ότι ο Διαμαντόπουλος το πλήρωσε συνολικά πιο ακριβά να το φέρει από τον Θωμανν (τιμή από Epiphone kai μεταφορικά/εκτελωνιστικά) αλλά αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ας πιέσει και αυτός τους μεταφορείς και τους λοιπούς να μειώσουν και αυτοί τα κόστη τους. Κάντε υπομονή και ο ανταγωνισμός θα δουλέψει υπέρ μας. Απλά πρέπει να τα "χώνουμε" και μεις. Αν το 90% όσων μπαίνουν στο Νάκα του λένε "πόσο το πουλάς; 2000 Ευρά; Τότε θα το παραγγείλω από Γερμανία με 1000 και κράτα το δικό σου να κάνεις κανόε/καγιάκ στους επόμενους Ολυμπιακούς", να δείτε για πότε θα γίνει από φαρμακείο το Dia discount music store market.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι είναι το εμπόριο' date=' σαν το ποκερ.

Αν έχεις καλό χαρτί χτυπάς, αν είσαι καλός στις μπλόφες πάλι χτυπάς, αλλοιώς την τρώς ...

 

Υπήρχαν εποχές που για να αγοράσεις ένα χαλί θα καθόσουνα όλη μέρα στο μαγαζί, να πιείς καφέ, να φάς γλυκό και να γνωριστείς με τον έμπορο υπολογίζοντας ο ένας τα "χαρτιά" του άλλου ...[/quote']

 

Μάλλον φίλε ¶γγελε έτσι ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ το ελληνικό εμπόριο κάποιοι ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ & το κράτος που μπαίνει ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ στην τσέπη σου με 30-50% από φόρους κλπ. και πολύ φοβάμαι ότι ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ Α Λ Λ Α Ξ Ε Ι κάποια στιγμή, και σε αυτό ΕΜΕΙΣ είμαστε οι ίδιοι που κινούμε τα νήματα! Ένα μποικοτάζ από τους καταναλωτές θέλουν όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο, και να δεις πως σφίγγουν οι.... ταυτόχρονα το κράτος πρέπει επιτέλους να ΑΝΑΛΑΒΕΙ τις ευθύνες του και να σταματήσει την αφαίμαξη των μικρομεσαίων!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έμποροι και τα προιόντα τους δεν είναι σε διατίμηση' date=' αρα πουλάνε όσο πιο ακριβά τους επιτρέπουν οι συνθήκες της αγοράς για να έχουν το μεγαλύτερο κέρδος και καλά κάνουν. [/quote']

 

Συμφωνώ απόλυτα (παρεμπιπτόντως διάβασα όλη τη συζήτησή σου με τον taq και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας παιδιά). Καλά κάνουν, αλλά σιγά σιγά θα πρέπει εμείς να τους δείξουμε ότι δεν είμαστε ούτε τυφλοί ούτε ηλίθιοι κι ότι ξέρουμε από πού να πάρουμε τα προϊόντα που μας ενδιαφέρουν για να γλιτώσουμε λεφτά. Και ΑΝ έχουν λίγο μυαλό (για του περισσότερους πολύ αμφιβάλω) θα κατεβάσουν τις τιμές.

 

Μα τι λέμε τώρα ρε παιδιά. Όταν δεν έχουν stock της προκοπής, όταν επικοινωνούν με μια εταιρία λες και αγοράζουν προϊόντα σε λιανική, όταν συνολικά η συνεργασία τους με την εκάστοτε εταιρία είναι σχεδόν αυτή που θα είχα κι εγώ αν αγόραζα μια κιθάρα απευθείας από τον κατασκευαστή, τι περιμένουμε; Ούτε πολλά λεφτά βγάζουν αυτοί, ούτε καλές τιμές κάνουν. Επιπλέον πολλοί είναι ΑΣΧΕΤΟΙ επιχειρηματικά οπότε τέρμα. Τι λέμε τωρα! Όταν καταφέραμε να μειώσουμε τον τουρισμό μας σε άθλια επίπεδα επειδή ο κάθε κρετίνος ανέβαζε 100% τις τιμές του ("γιατί ο δίπλα είναι πιο έξυπνος που τις ανέβασε;;;") και προσέφερε ΑΘΛΙΑΣ ποιότητας υπηρεσίες, σε μια χώρα που έχει την τύχη να διαθέτει από φυσικής πλευρά Ο,ΤΙ χρειάζεται για έναν εκπληκτικά προσοδοφόρο τουριστικό τομέα, τι περιμένουμε; Προσωπικά έχω καταλήξει ότι ο μέσος Έλληνας "επιχειρηματίας" είναι παντελώς άσχετος (με τρώει να γράψω ηλίθιος, αλλά θα το αποφύγω) με την επιχειρηματική λογική, απατεώνας (συγνώμη, αλλά το πιστεύω! ¶θλια προϊόντα τα πουλάνε ως top quality), κουτοπόνηρος (εγώ ξέρω, οι άλλοι δεν ξέρουν, οπότε ας τους κλέψω) και πάνω απ'όλα εντελώς μα εντελώς ανίκανος να δει ΛΙΓΟ μακροπρόθεσμα.

 

Δύο μικρά παραδείγματα θα αναφέρω μόνο:

 

1. Κάποιος καταστηματάρχης μου είχε πει κάποτε "εμείς ξέρουμε. Ο xyz είναι άσχετος. Ουσιαστικά υπάρχει για να βγάλουμε εμείς λεφτά."

2. Αφού ο τουρισμός της ελλάδας καταστράφηκε σε τεράστιο βαθμό, και τεράστιο ποσοστό του τουρισμού πήγε στην Τουρκία, πέρσι ακούστηκε ότι οι Τούρκοι ανέβασαν τις τιμές τους κατά τεράστια ποσοστά, πέφτοντας στην ίδια παγίδα με εμας. Θα περίμενε κανείς ότι οι έλληνες που ασχολούνται με τα τουριστικά θα είχαν καταλάβει τη μα...ία τους και το γιατί έπεσε τόσο η τουριστική κίνηση, αλλά σε ρεπορτάζ στις ειδήσεις κάποιος μαγαζάτορας έκανε την εξής καταπληκτική δήλωση περί των αυξίσεων στην Τουρκία: "Ξύπνησαν και οι Τούρκοι". Μετά απ'αυτό τι να πω;;; Δεν υπάρχει ελπίδα.

 

Όσο θεωρούμε ότι εμείς είμαστε έξυπνοι και όλοι οι υπόλοιποι ηλίθιοι, όσο θεωρούμε ότι αξίζει περισσότερο να βγάλουμε 5-6 χιλιάδες ¤ extra φέτος (χωρίς να συνυπολογίσουμε ότι οι πελάτες (έιτε μουσικοί, είτε τουρίστες, είτε οτιδήποτε) θα φύγουν με άθλιες εντυπώσεις τις οποίες θα ΠΟΥΝ σε φίλους, γνωστούς κλπ και θα τις βγάλουν και σε κανα site, εφημερίδα, περιοδικό συντελώντας στη μελλοντική κατάρευση της επιχείρησής μας) από το να προσφέρουμε καλές υπηρεσίες σε ανταγωνιστικές τιμές, όσο τέλος πάντων έχουμε την αηδιαστικότατη λογική του Έλληνα εμπόρου, δε θα αλλάξει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταυτόχρονα το κράτος πρέπει επιτέλους να ΑΝΑΛΑΒΕΙ τις ευθύνες του και να σταματήσει την αφαίμαξη των μικρομεσαίων!

 

Έχεις δίκιο αλλά σε τελική ανάλυση εμείς είμαστε το κράτος. Παράδειγμα της χαζομάρας που μας κατέχει σαν λαό, είναι τα χθεσινά δρώμενα περί Ευρωβίζιον. Ή εκδήλωση έγινε σε μαγαζί λες και είναι σκυλάδικο ο διαγωνισμός, δεν είχε στούντιο η ΕΡΤ να γίνει η εκδήλωση Έστω στο κλειστό μπάσκετ στο ΟΑΚΑ. Το μαγαζί λειτουργεί χωρίς άδεια 4 χρόνια, δεν έχει πυρασφάλεια και μπλαμπλαμπλα. Κι όμως ήταν φίσκα το μέρος. Όταν λοιπόν όχι απλά γράφουμε τα γεγονότα αυτά εκεί που δεν πιάνει η μελάνι και μάλιστα επιβραβεύουμε την επιλογή πηγαίνοντας εκεί απλά και μόνο να δουμε τη Βίσση playback με σαχλοτράγουδα δεν τίθεται θέμα, συμβαίνουν γιατί τα αφήνουμε ΕΜΕΙΣ. Χώρια που την αφήνουμε και εκμεταλλεύεται το θεσμό και το πρεστίζ της Ελλάδας λόγω Παπαρίζου μπας και κάνει κι'αυτή καριέρα. Και μεις από πίσω αντί να πέσει γιούχα και αποχή, επειδή είναι για την Ελλάδα ρε γαμώτο. Να πάει απο κει που ήρθε με τη γριά-μάγισσα παρέα.

 

Τεσπά μη με παρεξηγείτε περιμένω εδώ και 5 ώρες να μου στείλει το order confirmation ο Θωμανν (σικ) και τα έχω πάρει :lol:

 

Take care & keep on rockin'

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ΕΜΕΙΣ είμαστε το κράτος όπως και ΕΜΕΙΣ είμαστε οι καταναλωτές και για να μην ξεφύγουμε του ΘΕΜΑΤΟΣ και για να αποδώσουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι σε 2 χρονάκια θα διαμαρτυρηθώ με τον τρόπο μου στην κάλπη :lol: :lol: :lol: και όσο αφορά τα μαγαζιά ούτε πένα από εμένα μέχρι να συνειδιτοποιήσουν το έτος 2006 που ζούμε και διανύουμε! και να ξεκολήσουν από την μεταπολεμική άντε μεταπολιτευτική νοοτροπία που τους δέρνει ως τώρα! :evil: :evil:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιδια ο καταναλωτης εχει την μεγαλυτερη δυναμη (οπως και ο ψηφοφορος).

 

Κανεις δεν μου απαντησε στην απορια που ειχα θεσει 2-3 σελιδες πιο πριν σε σχεση με καποιες τιμες σε Ευρωπαικο επιπεδο. Το λεω αυτο γιατι οτι λετε εσεις για τα Ελληνικα μαγαζια, λεω εγω και για τα Αγγλικα μαγαζια και τους τα χωνω κανονικα οσο μπορω μιας και σιγουρα απο οικονομικα ξερω κατι παραπανω απο τον οποιονδιποτε μαγαζατορα...

 

Εγω αυτο που θελω παντα να ξερω ειναι το εξης... εαν ο Χ μαγαζατορας, μου εχει την τιμη 100ευ (για παραδειγμα) παραπανω απο την χαμηλοτερη τιμη που μπορω να βρω, θελω να μου δωσει μια καλη εξηγηση για τον λογο για τον οποιο θα πρεπει να του δωσω τα 100ευ. Μερικοι (στην Αγγλια) σου λενε και καλα για ενα χρονο δωρεαν σεταπ κτλ κτλ. Απλα εαν ο αλλος δεν εχει μια ρεαλιστικη δικαιολογια για τα +100ευ, και απλα τα θελει για την τσεπη του, τοτε θα τον αποφυγω και μακαρι να το κανουν ολοι μεχρι να κλεισει ή να αλλαξει πολιτικη.

 

Το προβλημα παντως πιστευω το εχουν οι Εισαγωγεις, και μετεπειτα οι Πελατες. Δηλαδη η τιμη αρχιζει να βρωμαει απο τον εισαγωγεα και μετα αλυσιδωτα χτυπαει ασχημα στην βιτρινα του μαγαζιου.

 

Απο την αλλη φταιει και ο πελατης ο οποιος (για παραδειγμα) θεοποιει την Γκιμπσον/Φεντερ/Μεσα/κτλ κτλ και δεν την βλεπει απλα σαν ενα προιον (οπως γινεται εξω). Αποτελεσμα ... να "ξυπναει" ο εμπορος/εισαγωγεας και να λεει "Θες Γκιμπσον (για το τζακι σου?)... θα πλερωσεις (με εμφαση στο "ε")."

 

Το τελευταιο που με ενοχλει ειναι η ασχετοσυνη.

 

1. Μαγαζατορας στην Μπενακη (ή τρικουπη δε θυμαμαι)... τον ρωταω για ατσαλινα ταστα... μου λεει οτι δεν υπαρχουν... του τα χωνω να το βουλωσει.. και μετα τα μασαει λεγοντας οτι αυτος προσωπικα δεν εχει δει...εεε τοτε τι μας λες οτι δεν υπαρχουν?"

 

2. Αλλος μαγαζατορας.... "Οι λανευ δεν ειναι λαμπατοι αλλα εχουν τρανζιστορ μεσα ..." (μιλαγε για την ΛΑΜΠΑΤΗ σειρα των Λανευ).

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταθέσω κι εγώ την άποψή μου για το ζήτημα, κι αυτό γιατί βλέπω πως οι περισσότεροι ψάχνετε το δίκιο σας ως πελάτες θεωρώντας άτιμη την συμπεριφορά των εμπόρων.

 

Από τα λίγα που καταλαβαίνω από οικονομικά νομίζω οι τιμές διαμορφώνονται από τον απλό κανόνα προσφοράς-ζήτησης. Προφανώς στο εξωτερικό η αγορά είναι μεγαλύτερη και οι έμποροι περισσότεροι, άρα μεγάλη ζήτηση+μεγάλος ανταγωνισμός=χαμηλότερες τιμές.

Η ελληνική αγορά όμως είναι μικρή και κανένας έμπορος δεν θα ρίσκαρε να κάνει π.χ. παραγγελία 1000 telecaster (για να ρίξει την τιμή χονδρικής), καταλαβαίνοντας πως μέχρι να τις πουλήσει όλες θα έχουν σκεβρώσει στην αποθήκη του. Αν θεωρήσουμε την Ελλάδα κλειστή αγορά, μη επηρεαζόμενη από όσα γίνονται στο εξωτερικό οι τιμές θα ήταν λογικές...άλλωστε ήταν λογικές μέχρι να εισβάλλουν στη ζωή μας οι αγορές από το internet.

Από την στιγμή όμως που ο γερμανός/ολλανδός/άγγλος έμπορος και ο έλληνας έμπορος εξισώθηκαν στα μάτια τα δικά μας...οι τιμές δεν είναι λογικές και αγοράζουμε από το internet, ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΛΥΣΗ! Δεν είναι μακριά η μέρα που και οι έλληνες έμποροι θα προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΑΖΙΚΑ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ...μην σας πω πως ήδη συμβαίνει αφού σε πολλά είδη (πιατίνια, πεταλάκια) βρήκα στην Ελλάδα τιμές γνωστού γερμανικού cyberstore...

 

Επομένως δεν υπάρχει καμία ατιμία όσον αφορά τις τιμές...Ο καθένας πουλάει όσο θέλει, εφ' όσον η αγορά είναι ελεύθερη και ο καταναλωτής αποφασίζει. Δεν υπάρχει καμία διατίμηση στα μουσικά όργανα...

 

Τώρα όσον αφορά ελεεινές συμπεριφορές από μαγαζάτορες και πωλητές που θέλουν να μας πείσουν ότι το άσπρο είναι μαύρο και να μας πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες όσοι τις ανέφεραν έχουν απόλυτο δίκιο..αλλά είναι άλλο θέμα από τις τιμές των οργάνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταθέσω κι εγώ την άποψή μου για το ζήτημα' date=' κι αυτό γιατί βλέπω πως οι περισσότεροι ψάχνετε το δίκιο σας ως πελάτες θεωρώντας άτιμη την συμπεριφορά των εμπόρων.

 

Από τα λίγα που καταλαβαίνω από οικονομικά νομίζω οι τιμές διαμορφώνονται από τον απλό κανόνα προσφοράς-ζήτησης. Προφανώς στο εξωτερικό η αγορά είναι μεγαλύτερη και οι έμποροι περισσότεροι, άρα μεγάλη ζήτηση+μεγάλος ανταγωνισμός=χαμηλότερες τιμές.

Η ελληνική αγορά όμως είναι μικρή και κανένας έμπορος δεν θα ρίσκαρε να κάνει π.χ. παραγγελία 1000 telecaster (για να ρίξει την τιμή χονδρικής), καταλαβαίνοντας πως μέχρι να τις πουλήσει όλες θα έχουν σκεβρώσει στην αποθήκη του. Αν θεωρήσουμε την Ελλάδα κλειστή αγορά, μη επηρεαζόμενη από όσα γίνονται στο εξωτερικό οι τιμές θα ήταν λογικές...άλλωστε ήταν λογικές μέχρι να εισβάλλουν στη ζωή μας οι αγορές από το internet..[/quote']

ακριβως το αντιθετο συμβαινει φιλε μου...

στην φρανκφουρτη υπαρχουν 2 μαγαζια με μουσικα οργανα και στην αθηνα 20!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταθέσω κι εγώ την άποψή μου για το ζήτημα' date=' κι αυτό γιατί βλέπω πως οι περισσότεροι ψάχνετε το δίκιο σας ως πελάτες θεωρώντας άτιμη την συμπεριφορά των εμπόρων.

 

Από τα λίγα που καταλαβαίνω από οικονομικά νομίζω οι τιμές διαμορφώνονται από τον απλό κανόνα προσφοράς-ζήτησης. Προφανώς στο εξωτερικό η αγορά είναι μεγαλύτερη και οι έμποροι περισσότεροι, άρα μεγάλη ζήτηση+μεγάλος ανταγωνισμός=χαμηλότερες τιμές.

Η ελληνική αγορά όμως είναι μικρή και κανένας έμπορος δεν θα ρίσκαρε να κάνει π.χ. παραγγελία 1000 telecaster (για να ρίξει την τιμή χονδρικής), καταλαβαίνοντας πως μέχρι να τις πουλήσει όλες θα έχουν σκεβρώσει στην αποθήκη του. Αν θεωρήσουμε την Ελλάδα κλειστή αγορά, μη επηρεαζόμενη από όσα γίνονται στο εξωτερικό οι τιμές θα ήταν λογικές...άλλωστε ήταν λογικές μέχρι να εισβάλλουν στη ζωή μας οι αγορές από το internet..[/quote']

ακριβως το αντιθετο συμβαινει φιλε μου...

στην φρανκφουρτη υπαρχουν 2 μαγαζια με μουσικα οργανα και στην αθηνα 20!!

 

Δεν το γνωρίζω αυτό...δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, αλλά ακόμα κι αν ισχύει ότι οι έμποροι είναι πιο λίγοι (είναι όμως η Φρανκφούρτη μέτρο σύγκρισης για όλη την Ευρώπη...???) η αγορά είναι μεγαλύτερη και αυτό ρίχνει τις τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου