Προς το περιεχόμενο

Rockinger Strat + Steel block σε γέφυρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τη γνώμη μου το εξάβιδο Wilkinson είναι μια χαρά. Το βασικότερο πρόβλημά του είναι πως δεν έχει 56mm spacing. :?

 

Στο site λέει 54mm :roll:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνεχίζοντας το review για τη Rockinger, να πω οτι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με strat, εκτός από τη Blade Texas Standard Pro με 3 μαγνήτες Fender Texas Special (και πιο παλιά η γέφυρα είχε JB jr). Το λέω αυτό γιατί δεν μπορώ ουσιαστικά να συγκρίνω άμεσα τη Rockinger με μια vintage strat ή μια USA strat.

 

Ο ήχος της Rockinger είναι τόσο σκαστός που δεν το περίμενα να πω την αλήθεια. Είναι γεμάτος, (όχι όσο μιας Tom Anderson που είχα παίξει βέβαια!...Ούτε όσο μιας G&L USA, sss που έπαιξα πρόσφατα...)αλλά γενικά είναι αρκετά πλήρης "συχνοτικά", να το πω έτσι.

 

Βγάζει έναν χαρακτηριστικό μεταλλικό ήχο που προέρχεται από τη γέφυρα φαντάζομαι (για να συνεχίσω και το θέμα με τις γέφυρες... :) ) το οποίο όπως μου είπε ο elavd είναι χαρακτηριστικό των "σωστών" strat!

 

Οι χορδές που τις φοράω προς το παρών είναι DR Nickel Wound hybrid 9-46 και τα μπάσα της είναι πολύ καλά και έχουν την τάση να "σκάνε". Ακούγονται στακάτα δηλαδή και ό,τι πρέπει για φανκιές!

 

Γενικά σε συνδυασμό με τον ενισχυτή μου (Laney LC-30) μου ακούστηκε πολύ πρίμα, κάτι το οποίο δεν είχα συνηθίσει με τη Blade (αν και οι Texas Special από μόνοι τους έχουν όγκο και ένα περίεργο τσίγκινο κατά τη γνώμη μου vintage ήχο).

 

Αλλά με λίγο ψάξιμο ακόμα θα τη βρω την άκρη πιστεύω (άλλωστε ο ενισχυτής αυτός είναι πρίμος από μόνος του...) Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κόψω τα πρίμα και να ανεβάσω τα μεσαία, αν και πάλι πολλά ρυθμικά φάνκυ σημεία τα έπαιζα στη θέση 4 (κάτι το οποίο δεν μπορούσα να διαννοηθώ με τους Texas Special στη Blade)!

 

Στα γκάζια τώρα σε συνδυασμό με το Tonebone Hotbritish (αλλά και σε overdrive καταστάσεις με το Bad Monkey) ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος από τους Texas αφού επιτέλους βρώμιζε σωστά! Γενικά σε κομμάτια κλάσσικ ροκ ευχαριστήθηκα ήχο πραγματικά.

Γενικά μου φαίνονται αρκετά vintage (αυτή την εντύπωση μου δίνουν) οι μαγνήτες της με καλό note definition και αρκετή ευελιξία ως προς τους ήχους και τα είδη μουσικής που μπορούν να παίξουν.

 

Κάποια στιγμή όμως θα ήθελα να δοκιμάσω τους SD Alnico II Pro καθώς σε μια Fender Strat Lite Ash Special Edition που είχα ακούσει πρόσφατα έβγαζαν πολύ σκάσιμο, κρυστάλλινο ήχο και δύναμη.

 

Η κιθάρα σε γενικές γραμμές με έχει ενθουσιάσει, αφού το μπράτσο της μου έχει κάτσει καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο και μου θυμίζει G&L που είναι λίγο πιο χοντρό από Fender Strat. Τα τάστα της είναι πολύ καλά γυαλισμένα και στρογγυλεμένα εν αντιθέσει με την G&L που ήταν τετραγωνισμένα σχεδόν και το χέρι σου κολλούσε περίεργα πάνω τους...

 

Όπως και να χει το όργανο είναι πολύ αξιόλογο (ειδικά για τα χρήματα αυτά) και ενώ εγώ έχω μια μανία με δοκιμές και πειράματα στις κιθάρες μου, σε εμφάνιση αλλά και σε μαγνήτες ηλεκτρικά κλπ τη Rockinger δε θα την πειράξω για πολύ καιρό πιστεύω...Να πω επίσης ότι έχω δοκιμάσει πολλά knobs αλλά τα συγεκριμένα (volume, tone) με βολεύουν απίστευτα και έχουν πολύ καλή αίσθηση και προοδευτικότητα.

 

Οτιδήποτε έχω ξεχάσει να αναφέρω θα το συμπληρώσω στη συνέχεια, αν θέλει κανείς να ρωτήσει κάτι παραπάνω θα χαρώ να πω τη γνώμη μου.

 

Όμηρος

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τη συνέχεια του review! :wink:

 

Οι ερωτήσεις τώρα... (όχι που θα γλύτωνες!) :lol:

 

1) Πως πάει από βάρος; Ζύγισμα;

 

2) Το μπράτσο είναι 'λακαρισμένο' ή με σατινέ επίστρωση;

 

3) Τι γίνεται με θόρυβο; Έχεις κοιτάξει τι shielding έχει;

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τη συνέχεια του review! :wink:

 

Οι ερωτήσεις τώρα... (όχι που θα γλύτωνες!) :lol:

 

1) Πως πάει από βάρος; Ζύγισμα;

 

2) Το μπράτσο είναι 'λακαρισμένο' ή με σατινέ επίστρωση;

 

3) Τι γίνεται με θόρυβο; Έχεις κοιτάξει τι shielding έχει;

 

:)

 

1. Έχει φυσιολογικό βάρος, κατά τη γνώμη μου, ούτε ελαφριά ούτε βαριά. Δηλαδή είναι πιο βαριά από τη Lite Ash που είχα δοκιμάσει, βέβαια αυτή ήταν πούπουλο! Αλλά έχει ίδιο βάρος με τη Blade της οποίας βέβαια το μπράτσο είναι πολύ πιο λεπτό, οπότε φαντάζομαι παίζει ρόλο...

 

2. Είναι με σατινέ επίστρωση και βολεύει απίστευτα!Α ναι, νομίζω το ξανάπα ότι βολεύει... :roll:

 

3. Την έχω κοιτάξει από μέσα, από Shielding δεν έχει τίποτα, παρά μόνο το σημείο όπου είναι τα knobs έχει ένα κομμάτι σαν μεταλλική επίστρωση. Αλλά γενικά δεν έιχα πρόβλημα θορύβου, είναι πολύ καλά οργανωμένα τα καλώδια μέσα, τα knobs φαίνονται καλής ποιότητας (made in japan) όπως και οι κολλήσεις φαίνονται προσεγμένες. Κάποια στιγμή ένα shielding θα της κάνω καλό, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη ανάγκη...

 

Ο μόνος θόρυβος που κάνει είναι όταν δεν την ακουμπάς λόγω γείωσης προφανώς. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ενοχλεί, άλλωστε δεν έχω δει κιθαρίστα ποτέ να παίζει κιθάρα χωρίς να ακουμπάει τις χορδές! :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΤΑΝΕΙ !!! ΜΗ!!!

ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΕ ΠΩΡΩΝΕΙΣ ΑΛΛΟ!!!! :lol:

 

Περιμένω μέχρι τις αρχές Μαΐου που θα φέρουν απόθεμα από Sunburst kits...

 

:wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το απόθεμα ήρθε νωρίτερα!!! :D:D:D

 

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΤΗΝ 2 ΤΟΝΕ SUNBURST!!!! :D:D:D

 

Ελπίζω στο live του NOIZ να την έχω μαζί μου!!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το απόθεμα ήρθε νωρίτερα!!! :D:D:D

 

ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΤΗΝ 2 ΤΟΝΕ SUNBURST!!!! :D:D:D

 

Ελπίζω στο live του NOIZ να την έχω μαζί μου!!!!

 

ΌΛΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! :D :D :D

 

¶ντε με το καλό!!!Περιμένουμε νεότερα μόλις την παραλάβεις!!!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε να σου ξαναπούμε ματαξαναματαμεγειές! Αρχίζεις να καταλήγεις σαν και μένα μου φένεται Ηλία, στο τέλος παντελόνι δε θα χουμε αλλά απο καμια 5-6-7 κιθάρες να μας βρισκονται δε θα λέμε όχι :lol: :lol: :lol: :lol: , και να φανταστείς πριν 3,5 χρόνια ξεκίνησα να πάρω μια 70ς MIM Fender για λίγο καλύτερες μουσικές μέρες αντικαθιστώντας το μονάκριβο μου Squier Japan του 90 και ............

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε να σου ξαναπούμε ματαξαναματαμεγειές! Αρχίζεις να καταλήγεις σαν και μένα μου φένεται Ηλία' date=' στο τέλος παντελόνι δε θα χουμε αλλά απο καμια 5-6-7 κιθάρες να μας βρισκονται δε θα λέμε όχι :lol: :lol: :lol: :lol: , και να φανταστείς πριν 3,5 χρόνια ξεκίνησα να πάρω μια 70ς MIM Fender για λίγο καλύτερες μουσικές μέρες αντικαθιστώντας το μονάκριβο μου Squier Japan του 90 και ............[/quote']

 

Ασε άσε...

ΤΡΕΛΟ G.A.S.....

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως (αν ενδιαφέρεται κάποιος) μου είπανε όταν τους ρώτησα αν θα φέρουν κι άλλα χρώματα, ότι θα φέρουν και μαυρή strat σε 2-3 μήνες...

 

Το κακό είναι ότι θα έχει το logo της Rockinger πάνω :(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου