Προς το περιεχόμενο

Gibson Traditional or Standard και musicstore


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το bon studio Aris, είναι αντιπρόσωπος και έχει τιμές καταλόγου. Αυτές που άκουσες σαν τιμές είναι οι τιμές καταλόγου χωρίς καμία έκπτωση. Τα μαγαζιά που προμηθεύει κάνουν εκπτώσεις που φθάνουν σε πολλά είδη και το 25% το έχω διαπιστώσει πολλές φορές μέσα από τις δικές μου αγορές. Εγώ στη θέση σου απλά θα επισκεπτόμουν όσα μαγαζιά μπορούσα στο κέντρο και θα έλεγα χωρίς καμιά περιστροφή, θέλω να βρώ μιά Gibson strd ή traditional διαθέτω 2000 ευρώ και στην αντιπροσωπεία μου είπαν τάδε τιμές, υπάρχει δυνατότητα έκπτωσης σε εσάς? Μπορώ να δοκιμάσω κάποιες? Να σαι σίγουρος ότι δεν θα σου πει κανείς όχι.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να επισημάνω προηγουμένως κάτι που όντως γράφτηκε, και που είναι αυτονόητο: όχι μόνο είναι εντελώς λανθασμένο ηθικά να πάει κάποιος να δοκιμάσει μια κιθάρα και μετά να την παραγγείλει από αλλού, αλλά και ανεδαφικό να περιμένει πως η άλλη θα είναι carbon copy αυτής που δοκίμασε. Χώρια που αν μας δοθεί η δυνατότητα να τονώσουμε κάπως την ματωμένη ελληνική οικονομία (αν νιώσουμε πως δεν μας πιάνουν εντελώς κορόιδο), πρέπει οπωσδήποτε να το κάνουμε σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις (σαν πρώτο βήμα) είναι να κοιτάξεις την αγορά μεταχειρισμένων. Σε σχέση με ταξίδι στην γερμανία ή αλλού στο εξωτερικό, μπορείς να μετακινηθείς κάπου κοντινότερα, και με πιθανό αποτέλεσμα:

 

-να αγοράσεις ένα καλύτερο όργανο στα ίδια χρήματα

-να αγοράσεις ένα ισάξιο όργανο με λιγότερα χρήματα

 

Δυστυχώς, τα καταστήματα που στοκάρουν περισσότερο από ένα ακριβά όργανα είναι ελάχιστα στην ελλάδα, και αυτά έχουν συνήθως τιμές τόσο ψηλές, που τελικά συμφέρει να πληρώσεις τη διαφορά σε αεροπορικά/ξενοδοχεία στο εξωτερικό. Προσωπικά πήρα το ρίσκο στις κιθάρες που αγόρασα (παρήγγειλα κατευθείαν απέξω), μεταξύ των και μια gibson 335, και (μάλλον) στάθηκα τυχερός, καθότι δεν το έχω μετανιώσει για καμία από αυτές. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, καλύπτεσαι με 30 day money back guarantees, οπότε και να σου στείλουν 'πατάτα' (που το αμφιβάλλω προσωπικά για τα όργανα που συζητάμε), μπορείς να την στείλεις πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Προσωπικά πήρα το ρίσκο στις κιθάρες που αγόρασα (παρήγγειλα κατευθείαν απέξω), μεταξύ των και μια gibson 335, και (μάλλον) στάθηκα τυχερός, καθότι δεν το έχω μετανιώσει για καμία από αυτές. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, καλύπτεσαι με 30 day money back guarantees, οπότε και να σου στείλουν 'πατάτα' (που το αμφιβάλλω προσωπικά για τα όργανα που συζητάμε), μπορείς να την στείλεις πίσω.

 

συμφωνώ και το ίδιο έκανα κι εγώ για την εικονιζόμενη Standard 08 η οποία με κάλυψε πλήρως και την προτείνω ανεπιφύλακτα (δεν έχω παίξει με την traditional)

αξιολόγησε πόσο ψείρας είσαι και αν δεν σε κυριεύουν σκέψεις του τύπου " μήπως αυτή που δεν δοκίμασα ήταν καλλίτερη..." προχώρα άφοβα σε οnline αγορά και δεν νομίζω ότι θα χάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την γνωμη μου...

 

μαρεσουν πολυ οι Les paul και μαλιστα οι gibson, εν τελει εψαχνα μια wine red αλλα οχι σε studio, εψαξα, εψαξα, δοκιμασα στο bon καποιες standard tranditional pro, αλλα οι τιμες ηταν απαγορευτικες σε σχεση με τα ευρωπαικα μαγαζια..δοκιμασα και αλλες στο guitar store μπας και επαιρνα σε αλλο χρωμα..σιγουρα ομως δεν ηθελα να παρω στα τυφλα γιατι ειμαι λιγο γκαντεμης με τις online συναλλαγες (δεν κανω πλακα!) αλλα και επειδη οι κιθαρες διαφερουν πολυ μεταξυ τους ακομα και τα ιδια μοντελα, προτεινω οτι σου ειπαν και οι παραπανω, αφου τις γουσταρεις μην βιαστεις να παρεις, ψαξε δοκιμασε μερικες, πηγαινε και μαγαζια με μεταχειρισμενα (υπαρχουν τρομερες ευκαιριες!) και αποφασισε μετα. στις αγγελιες βγαινουν κατα καιρους διαφορες, οποτε υπομονη.

 

τιπ για δοκιμη σε μαγαζι: παιξε εσυ δες αν σου κανει και μετα ας παιξει ενας φιλος σου (που θαναι μαζι σου) ή ζητα απτον πωλητη. γιατι? γιατι οταν παιζουμε εμεις δινουμε σημασια στο τι παιζουμε και δεν ακουμε 100% τι γινεται.

 

φυσικα διαφωνω με το δοκιμαζω κιθαρα εδω και παιρνω απεξω αλλα το δικαιολογω για διαφορες τιμων πανω απο 200ευρω

 

το σιγουρο ειναι ομως οτι με αυτα τα χρηματα παιρνεις ενα ποιοτικο οργανο απο καθε αποψη.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς, σε ότι αφορά το OP, η άποψή μου είναι ότι αν έχεις να διαθέσεις 2000 ευρώ ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και τη λύση να πάρεις μια μεταχειρισμένη '57 goldtop ή μια '58 από τις Historic reissue/VOS. Η κιθάρα κατά πάσα πιθανότητα (για να μην πω βεβαιότητα) θα είναι καλύτερη από τις δύο που κοιτάς.

 

Όσον αφορά τώρα το θέμα "δοκιμάζω πριν αγοράσω" : θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το ιδανικό θα ήταν να ήμασταν στο Wildwood guitars, να δοκιμάζαμε 30 Les Paul και να αγοράζαμε αυτή που θα θεωρούσαμε καλύτερη. ΑΛΛΑ, όταν θέλεις μια '57/'58 VOS, πόσες ακριβώς θα ακούσεις σε μαγαζιά για να διαλέξεις? Και ακόμα και αν ακούσεις μια και σου φανεί καλή, με τί θα τη συγκρίνεις? Ποιος σου εγγυάται ότι μια άλλη δεν θα είναι ακόμα καλύτερη?

Θέλω να πω ότι αυτή η λογική στέκει αν είσαι Αμερική/Αγγλία κτλ, αλλά όχι και τόσο για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος παρα μονο την τελευταια΄ υπαρχει και η επιπλεον εξης επιλογη την οποια εχω κανει : συννενοηθηκα με καποιο καταστημα του οποιου πηγαινω και πηγα μαζι με τον ιδιοκτητη του στο Βον (αφου προηγουμενως, στο περιπου συννενοηθηκα μαζι του για τις τιμες) και στο Βον επειτα απο διαφορες δοκιμες κατεληξα σε μια, η οποια δοθηκε στον καταστηματαρχη του μαγαζιου που πηγαμε μαζι και επειτα τα κανονισαμε μεταξυ μας : τυχον δοσεις και λοιπα.

επιπλεον εχω αγορασει και μεσω ebay 2 Standards second hand και γενικα εχω μεινει ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να πω οτι οι αντιπροσωπειες παντα εχω υψηλοτερες τιμες στα προιοντα τους λογω του οτι εχουν πελατες στη λιανικη, εκτος απο μας, τα διαφορα καταστηματα οποτε θα ηταν αναρμοστο να δινουν φτηνοτερες τιμες , ενω μπορουν, και να χτυπανε τα κατστηματα που αλλωστε απο αυτα βγαζουν και το ψωμι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου