Προς το περιεχόμενο

Gibson Traditional or Standard και musicstore


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αφού θες να δώσεις τόσα λεφτά και η διαφορά από εδώ είναι μεγάλη, γιατί δεν αγοράζεις ένα εισητήριο για γερμανία με κόστος 200 το πολύ ευρώ και σε κανά δίμηνο πας ,δοκιμάζεις και έρχεσαι με την καλή σου. Άσε που εκεί θα μπορείς να δοκιμάσεις πληθωρα μοντέλων ανεξαρτήτως μάρκας και σχήματος και να πάρεις ότι σου αρέσει περισσότερο. ;) ;D

 

πολυ καλη ιδεα... μια μερα ουτε ξενοδοχεια ουτε τιποτα... την ιδια μερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας ****νια και δεν θα καθήσεις 2-3 μέρες?

 

να το λιωσεις το musicstore? ;D ;D ;D ;D

 

 

επ  κ ω λ ο ν ι α  γραφω....τι το σβήνει ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας ****νια και δεν θα καθήσεις 2-3 μέρες?

 

να το λιωσεις το musicstore? ;D ;D ;D ;D

 

 

επ  κ ω λ ο ν ι α   γραφω....τι το σβήνει ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

χα χα χα χα χα χα πολυ καλο... τα πρωτα 4 γραμματα σβηνει...  αλλιως θα γραφαμε...

 

 

ξηγξηγξγξηΑΝΤΕΓ@ΜΗ....ΡΕΜ@Λ@...κξγκθυγκθκθυγγυιιιιι

 

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι κάπως κατέληξα κι εγώ σε μια gibson les paul standard 2008 απο dv247 πρίν ένα χρόνο, ήρθε γρήγορα (αν και είχα μερικές δυσκολίες να κάνω την διατραπεζική συναλλαγή) και πραγματικά του κουτιού. Τώρα για γνώμες για τις κιθάρες (έχω παίξει και με τις 2):

Μεγάλη διαφορά το βάρος (υπέρ της standard) μεγάλη διαφορά στο μανίκι (θέμα γούστου αλλά εμένα με βόλεψε πολύ παραπάνω της standard) μικρά εξτρά καλούδια για την standard (κλειδιά, δέσιμο τάστων και strap lock) μεγαλούτσικη διαφορά (όχι και τρελή όμως) στον ήχο. Και εδώ μάλλον είναι το ζουμί.

Η standard ακούγεται πιο δυνατά (ακόμα και χωρίς ενισχυτή - πάντα το μετράω θετικά) ενώ και οι δύο ακούγονται καλοκουρδισμένες (τα ξύλα εννοώ).

Ο ήχος της standard ΔΕΝ θυμίζει απο μόνος του les paul! έχεις συνηθίσει πιθανώς (όπως όλοι μας) τον ήχο της "παλιάς". Ο ήχος της traditional δεν θυμίζει, αλλά ΕΙΝΑΙ ο ήχος les paul που έχουμε συνηθίσει. Η standard έχει πιο πολλά πρίμα και μπάσα και δεν "μουντάρει" όπως συνήθιζαν να κάνουν οι les paul. Γενικά ο η traditional είναι κάτι σαν την παλιά standard (αν όχι ίδια) ενώ η standard είναι ένα πολύ καλό όργανο με την βασική φιλοσοφία ίδια αλλά πιο σύγχρονο ήχο. Εγώ προτίμησα την standard γιατί απλά ήθελα τον ΛΙΓΟ πιο σύγχρονο χαρακτήρα του ήχου. Δεν με απο-γοήτευσε καθόλου, ίσα ίσα με τρέλανε. Στην τελική πιο εύκολα με ένα eq κανονίζω να βγάλω παλιότερο ήχο παρά πιο σύγχρονο.

Ελπίζω να βοήθησα (μην μετράς βέβαια την προτίμησή μου, αλλά την κριτική των οργάνων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι δεν αγοράζεις με specs αλλά με αυτί και χέρι, στην προκειμένη συζήτηση, όσες και να δοκιμάσεις εδώ, είναι κανόνας άλλη θα σου έρθει και όχι αυτή που δοκίμασες στην Ελλάδα. Πήρα μια traditional πέρυσι απλά και μόνο δοκιμαζοντάς την, την πήρα σε μαύρο παρ όλο που την ήθελα σε άλλο χρώμα.. είχε και σε άλλο χρώμα το ίδιο καθόταν στο χέρι αλλα είχε και άλλο ήχο.. οπότε πήρα αυτή που μου άρεσε πως έπαιζε.. έχει βέβαια παίξει ρόλο το γεγονός ότι είχα και άλλες 4 διαφορετικές Gibson και ήξερα τι έψαχνα. Το σημαντικό είναι ότι ίσως είναι η πρώτη σου πολύ καλή κιθάρα και δεν ξέρεις πως θα έπρεπε ή πως θα ακούγεται. Εξηγούμαι... μπορεί να σου φανεί καταπληκτική να να να να και σε 2 χρόνια όταν θα σου δοθεί η ευκαιρία να ακούσεις άλλες 5 Gibson να καταλάβεις ότι τελικά σου έστειλαν "πατάτα", Φυσικά μπορεί και να σου στείλουν την πιό τέλεια Gibson που φτιάχτηκε ποτέ. Εσύ ή εγώ το ξέρουμε? Μάλλον όχι. Όταν είναι να δώσεις 2000 ευρώ για κιθάρα προσωπικά πάντα εγώ θα την έπαιρνα απο μαγαζί Ελληνικό. Σίγουρα με 2000 ευρώ θα βρείς καλή Gibson. Και 2100 να κοστίζει δεν θα τα χαλάσεις. Για το λόγο ότι σίγουρα θα την διαλέξεις ανάμεσα από 1-2 άλλες και επιπλέον θα σου εξηγήσει ένας πωλητής 5 πράγματα πάνω κάτω για τις διαφορές τους. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πιό πολύ ο ήχος της traditional. Καλές είναι και οι strd, εξαρτάται τι θές. Γνώμη μου είναι άκου όσες περισσότερες μπορείς, και αν καταλάβεις ότι υπάρχουν διαφορές πάρτην από εδώ και μη σε νοιάζει αν είναι στο ράφι ή όχι...αλλοίμονο ούτε live έχει κάνει ούτε πρόβα... παλιές χορδές θα έχει και το σημαντικότερο δεν θα έχει ελλάτωμα. Τώρα αν δεν ακούσεις καμία διαφορά πάρτην από έξω θα γλυτώσεις ίσως κόπο να συνεχίσεις να ψάχνεις.  ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι άκου όσες περισσότερες μπορείς, και αν καταλάβεις ότι υπάρχουν διαφορές πάρτην από εδώ και μη σε νοιάζει αν είναι στο ράφι ή όχι...αλλοίμονο ούτε live έχει κάνει ούτε πρόβα... παλιές χορδές θα έχει και το σημαντικότερο δεν θα έχει ελλάτωμα. Τώρα αν δεν ακούσεις καμία διαφορά πάρτην από έξω θα γλυτώσεις ίσως κόπο να συνεχίσεις να ψάχνεις.  ;)

 

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη...

Σε οτι αφορά τις κιθάρες κι εγω θα προτιμούσα ένα σεταρισμένο, τσεκαρισμένο όργανο, το οποίο θα το έχουν δοκιμάσει και 5-6 ζευγάρια χέρια, παρά ένα τελείως του κουτιού σε στύλ "kinder έκπληξη"!... :) ;) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλά είναι τελείως αστείο το θέμα όπως εξελίχθηκε νομίζω.

 

Πάω στα μαγαζιά απαιτώ να δοκιμάσω. Δοκιμάζω.

Μετά λέω... "ε όχι και δοκιμασμένη κιθάρα..." και την παραγγέλνω από τα εξωτερικά.

Είναι αυτό που λέμε: Ντόμπρα συμπεριφορά...  :P

 

Ο εδώ να τις έχει για δοκιμή και φυσικά αυτό δεν πρέπει να... κοστίζει τίποτα.

Αυτη την υπηρεσία δεν πρέπει να την πληρώσουμε εστω κατι τις;

 

Επίσης οι κιθάρες του "φθείρονται" με τους "περίεργους" που θέλουν να τις δοκιμάζουν κιόλας. Από εκεί θα την πάρω;..  :o Αρα όλα υπέρ μου και όλα κατά του. Και το σκύλο... και την πίτα!

 

Κάθε κιθάρα ακόμα και από την αυστηρότερη γραμμή παραγωγής να έχει κατασκευαστεί, είναι διαφορετική.

Αρα το να δοκιμάζεις μια και να απαιτείς / αγοράζεις άλλη στο κουτί, είναι λάθος τακτική.

Δεν αγοράζεις κρύσταλλα για το σερβάν φίλος... μουσικό όργανο παίρνεις.

Εγώ δοκίμασα τουλάχιστον 50 Fender stratocaster πριν καταλήξω πως η κιθάρα που μου μίλησε ήταν μια MIM Strat. Οχι η διπλανή της η άλλη ΜΙΜ... ούτε η παραδιπλανή της Deluxe. Η φτηνή η Mexico. Κι ας διέθετα περισσότερα.

 

Ας είμαστε και λίγο υπεύθυνοι καταναλωτές. Δεν λέμε να πληρώσουμε τα διπλά για να την πάρουμε από εδώ. Δεν είναι και καιροί για φιλανθρωπίες.

 

Αλλά αν σου κάτσει κιθάρα στο χέρι και η τιμή δικαιολογεί την εξυπηρέτηση, τον καφέ και τις δοκιμές, χτύπα την. Αλλιώς, αν δεν πιστεύεις πως η καθε κιθάρα έχει το δικό της mojo, παράγγειλε την στο κουτί με την φτηνότερη τιμή που θα βρείς, να την ανοίξεις πάνω στη μπουχάρα.

Ετσι κι αλλιώς πρώτη φορά θα τη βλέπεις είτε την πάρεις από εδώ σφραγισμένη είτε από Σουαζιλάνδη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι τελείως αστείο το θέμα όπως εξελίχθηκε νομίζω.

 

Πάω στα μαγαζιά απαιτώ να δοκιμάσω. Δοκιμάζω.

Μετά λέω... "ε όχι και δοκιμασμένη κιθάρα..." και την παραγγέλνω από τα εξωτερικά.

Είναι αυτό που λέμε: Ντόμπρα συμπεριφορά...  :P

 

Ο εδώ να τις έχει για δοκιμή και φυσικά αυτό δεν πρέπει να... κοστίζει τίποτα.

Αυτη την υπηρεσία δεν πρέπει να την πληρώσουμε εστω κατι τις;

 

Επίσης οι κιθάρες του "φθείρονται" με τους "περίεργους" που θέλουν να τις δοκιμάζουν κιόλας. Από εκεί θα την πάρω;..  :o Αρα όλα υπέρ μου και όλα κατά του. Και το σκύλο... και την πίτα!

 

Κάθε κιθάρα ακόμα και από την αυστηρότερη γραμμή παραγωγής να έχει κατασκευαστεί, είναι διαφορετική.

Αρα το να δοκιμάζεις μια και να απαιτείς / αγοράζεις άλλη στο κουτί, είναι λάθος τακτική.

Δεν αγοράζεις κρύσταλλα για το σερβάν φίλος... μουσικό όργανο παίρνεις.

Εγώ δοκίμασα τουλάχιστον 50 Fender stratocaster πριν καταλήξω πως η κιθάρα που μου μίλησε ήταν μια MIM Strat. Οχι η διπλανή της η άλλη ΜΙΜ... ούτε η παραδιπλανή της Deluxe. Η φτηνή η Mexico. Κι ας διέθετα περισσότερα.

 

Ας είμαστε και λίγο υπεύθυνοι καταναλωτές. Δεν λέμε να πληρώσουμε τα διπλά για να την πάρουμε από εδώ. Δεν είναι και καιροί για φιλανθρωπίες.

 

Αλλά αν σου κάτσει κιθάρα στο χέρι και η τιμή δικαιολογεί την εξυπηρέτηση, τον καφέ και τις δοκιμές, χτύπα την. Αλλιώς, αν δεν πιστεύεις πως η καθε κιθάρα έχει το δικό της mojo, παράγγειλε την στο κουτί με την φτηνότερη τιμή που θα βρείς, να την ανοίξεις πάνω στη μπουχάρα.

Ετσι κι αλλιώς πρώτη φορά θα τη βλέπεις είτε την πάρεις από εδώ σφραγισμένη είτε από Σουαζιλάνδη.

 

 

Πέστα καλέ μου άνθρωπε...Συμφωνώ με ότι έγραψες 8)

 

Ειδικά για την ντόμπρα συμπεριφορά που έκανες λόγο,θα σκάσω αν δεν το πω:

 

Προχθές έχασα 2 ώρες από ένα -τάχα μου- ενδιαφερόμενο για μιά από τις κιθάρες που πουλάω.Κάποια στιγμή που κατάλαβα οτί...δεν,του είπα οτί αν μου έλεγε εξ'αρχής και στα ίσια οτί απλά ήθελε να δει και να παίξει μιά κιθάρα που όμως δεν μπορεί να αγοράσει, ευχαρίστως και με μεγάλη μου χαρά θα τον άφηνα.Τέλοσπάντων,γεροί να μάστε...

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου