Προς το περιεχόμενο

Πόσοι πληκτράδες ήξεραν στην αρχή πιάνο πιάνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένας απλός ψυχολογικός μηχανισμός: αν εμφανιζόταν κάποιος που θα έλεγε "μόνο οι ξανθές είναι ωραίες γυναίκες"' date=' τότε όλοι όσοι ερωτευτήκαμε κάποτε κάποια μελαχροινή, θα πεέφταμε πάνω του και θα του λέγαμε ότι κάνει λάθος, παρά το γεγονός ότι πράγματι πολλές ξανθές γυναίκες είναι ωραιότατες.[/quote']

 

ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ!!! 8O

ΟΙ ΞΑΝΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΟΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΕΣ :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ!!! 8O

ΟΙ ΞΑΝΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΟΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΕΣ :!:

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα.... σε παραδίδω στην κρίση των εραστών του noiz... :) :) :) :)

 

Πάω για ύπνο να ονειρευτώ καμιά παρτιτούρα... :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω θα τρελαθούμε τελείως. Σχεδόν τα ίδια λέμε με τους τελυταίους. Το ταλέντο και η έμπνευση υπάρχουν ή δεν υπάρχουν, αυτό το θεωρώ δεδομένο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν είναι μετριότητα να μένει κανεις στα ..αυτοδίδκτα και να μην ασκηθεί σε μελέτη. Βρίσκω κακό να μην ακούσουμε κάποιον δάσκαλο που εμπιστευόμαστε όπως βρίσκω κακό να κολήσουμε σε αυτο που θα μας πει. Κριτική σκέψη, μελέτη και ανύσηχο παίξιμο. Αυτό υποστηρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλημερα σε ολους μολις διαβασα ολο το τοπικ.

 

γενικα συμφωνω με τους περισσοτερους,αν και πιστευω οτι ο φιλος band Υπερβαλλει,ισως και να μην πιστευει ολα οσα λεει.

 

προσωπικα,στο κλασσικο τελειωσα την μεση σχολη(μια βαρια τενοτιτιδα πριν 4 χρονια με απερριψε απο κλασσικο πιανιστα..),τελειωνω την βασικη αρμονια,ειμαι 1 ροκ μπαντα,τα προς το ζην βγαινουν σε σκυλαδικο ενω παραλληλα κανω και μαθηματα τζαζ,μουσικη εξαιρετη κατα την γνωμη μου με απειρα μονοπατια και που ακονιζει το μυαλο.

 

εχω περασει και απο τα 2 σταδια πληκτροpresser(πιανο-πληκτρα). οι συναδελφοι μου λενε οτι εχω κλασσικο παιξιμο και νιωθω περηφανα για αυτο ΑΛΛΑ:::::::::::::::::::::::

 

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟ-ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΑΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΩΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

----------------------------------------------------------------------------

Καπου διαβασα πιο πανω περι ενορχηστρωσης και οτι ειναι καλο να παιζουμε λιγες νοτες το καθε οργανο για σωστο αποτελεσμα.

συμφωνω απολυτα,παιζω σε tribute band των Pink floyd,Οι οποιοι ειναι φοβεροι ενορχηστρωτες με απολυτα αφαιρετικη λογικη.

 

δουλευτε την αφαιρετικη λογικη μονο καλο κανει.Ο μεσος ακροατης θελει να ακουσει ευηχο αποτελεσμα,στον που..@%#@@%ο του αν εσυ ανεβοκατεβαζεις μυξολυδιες η αν 'μπουκωνεις' το hammond.

 

 

--θεωρω πολυ σημαντικες τις θεωρητικες σπουδες,οσο πιο ψηλα μπορει να φτασει κανεις να το κανει.

 

----επισης,ενα κακο με τα ωδεια ειναι η αφοσιωση στην παρτιτουρα.

 

ημουν τυχερος,εχοντας ενα προτωποριακο δασκαλο,να ακολουθει την εξης τεχνικη: μου ελεγε να του βρισκω σε καθε μετρο εργου του μπαχ(πρωτος διδαξας τζαζιστας κατ'εμε) τις συγχορδιες που σχηματιζονται.

 

δυστυχως οι περισσοτεροι κανουν τους μαθητες να βλεπουν σκετες νοτες χωρις να μας εξηγουν στους καημενους την λογικη σειρα που διεπει καθε εργο. αυτο ναι μεν βελτιωνει την τεχνικη αλλα σαπιζει το μυαλο.

 

αντιθετως ο αυτοδιδακτος δεν θα μπλεχτει στα πλοκαμια της παρτιτουρας αλλα θα την ψαξει αλλιωτικα με την ψυχη.

 

τελειωνω..

 

οποιος διαολος μπορει και συνδυαζει τα αυτακια του και τις σπουδες του μαζι με ταλεντο και μερακι θα παει μπροστα.αρκετα μπροστα..

 

οποιος διαφωνει μου το λεει,μπορει να εχω γραψει και μ%#%@@ιες,η ωρα ειναι 6:43..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟ-ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ

 

Και άλλο να τον υποτιμήσεις;;; Εδώ τον λες "αυτιστικό"..!! Τέλος πάντων, μάλλον κατά λάθος το έγραψες.. ο αυτισμός είναι ασθένεια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοδίδακτοι δηλαδή άσχετοι θεωρητικά και με τεχνική δικής τους εμπνεύσεως λυπάμαι αλλά δεν είναι μουσικοί. Είναι κάτι ανήσυχοι τύποι που μπορεί να παίζουν κανένα σολάκι ενδιαφέρον αλλά ούτε πιάνο θα παίξουν ποτέ ούτε θα συνεννοηθούν με κάνεναν άλλο σε μπάντα.

 

 

Ο φιλος band που το εγραψε να θυμηθει αυτο

 

 

Εγω ρε παιδια ξερω (και εσεις βεβαια) αυτοδιδακτο πληκτρα ο οποιος εφυγε απο την Καλαματα και εκανε διεθνη καριερα στην Αμερικη(και σολο καριερα μαλιστα). Αυτος ειναι ο γνωστος σε ολους --YANNI-- που ειχα και την τυχη να τον ακουσω το 1994 στο "live at the Αcropolis".

 

Τι σημαινει επειδη ο YANNI ηταν αυτοδιδακτος δεν ειναι μουσικος?

Εγω λεω οτι ειναι και μαλιστα αρχ.......τος.

 

Αυτοι που ειναι αυτοδιδακτοι εχουν το χαρισμα της μουσικης μεσα τους (ειναι κατι σαν ευλογια απο τον θεο) και η ψυχη τους δεν μπορει να κλειστει στους 4 τοιχους ενος ωδειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και αρκετά μετά, μια παρατήρηση:

 

το να πηγαίνεις σε ένα ωδείο, δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι και αυτοδίδακτος!

εντάξει, όταν ξεκινάς σε ηλικία 6 χρονών να παίζεις (όπως εγώ) καλό είναι να έχεις μια "γραμμή" παιξίματος, γιατί αλλιώς θα πατάς τις νότες με το 1 δάκτυλο.

 

το αν θα μελετάς 1 ώρα και θα αυτοσχεδιάζεις 2 είναι καθαρά δικό σου θέμα.

 

προς θεού, δεν είναι όλοι όσοι πάνε σε ωδείο άψυχοι αναγνώστες παρτιτούρας, γιατί αυτό λέγεται (δηλαδή το ότι ένας που πηγαίνει σε ωδείο δεν μπορεί να παίξει αυτό που παίζει ο αυτοδίδακτος -> αυτό είναι εντελώς λάθος, μπορείς να συνδυάζεις το αυτοδίδακτο με το ωδείο).

 

Το κλασσικό πιάνο δε θα σου δώσει τις συγχορδίες του coltrane, αλλά θα μάθεις να πατάς σε νότες, θα μάθεις τις βασικές συγχορδίες, ώστε να μπορείς μετά να εξελιχθείς όπως νομίζεις.

 

Από ένα σημείο και πέρα η μουσική δεν διδάσκεται ;)

 

Το αυτοδίδακτο έχει περισσότερο νόημα στη μη γνώση των θεωρητικών.

Εκεί θεωρώ ότι μπορείς να θεωρηθείς αυτοδίδακτος και ότι παίζεις με "ένστικτο". Και ναι, υπάρχουν περιπτώσεις αυτοδίδακτων (με την έννοια του θεωρητικού) που παίζουν παπάδες, γιατί να μην γίνεται άλλωστε? Το τι παίζεις είναι συνάρτηση του πόσο έχεις καταλάβει το όργανο και πόσες ώρες ασχολείσαι (μιλάμε πάντα για κάποιον που "τό χει").

 

Μπορεί να μην ξέρεις μουσική, αλλά να την αισθάνεσαι, αυτό σου εξασφαλίζει ότι και χωρίς θεωρία μπορείς να παίξεις καλά.

Όμως, συνήθως κάπου τα αισθήματά σου τελειώνουν. Καλό είναι να μπορείς να παίξεις και έργα που εκφράζουν συναισθήματα άλλων. Και οι sequencer, γράφω 1 νότα στις 1000, είναι υποκατάστατο. Την προσωπική απόλαυση του να παίζεις κάτι ωραίο δεν θα την πάρεις με το ένα χέρι στο πληκτρολόγιο και το άλλο στα πλήκτρα.

 

Η κλασσική παιδεία (που την έχετε ψιλοθάψει :D) πιστεύω ότι είναι αρκετά "αναγκαία". Εντάξει, θα μπορούσε να εξυγχρονιστούν λίγο τα κομμάτια, υπάρχουν και πιο σύγχρονα κλασσικά έργα, αλλά τα πιο σύγχρονα είναι συνήθως και πιο απαιτητικά από τον εκτελεστή. Το να φτάσεις στην Jazz ξεκινώντας από το 0, είναι πολύ δύσκολο. Και μη λέμε πάλι για New Orleans, η μουσική μπορεί και περνάει από γενιά σε γενιά, δε νομίζω κανείς να κάθισε μπροστά σε 88 πλήκτρα και να τού ρθε η επιφοίτηση, προφανώς κάποιος του "έδειξε", κάποιον άκουσε, και μετά έγινε ο ray charles.

 

Αυτό που πιστεύω, είναι ότι πηγαίνοντας σε ωδείο, μπορείς να επιταχύνεις (λίγο) τη δεξιοτεχνία που θα έπαιρνες ούτος ή άλλως αν το ψαχνες μόνος σου (αφού θα σου "δείξει" κάποιος άλλος, θά ναι πιο γρήγορα, αργά ή γρήγορα όμως τον τρόπο θα τον έβρισκες, άλλωστε δε λύνεις καμιά διαφορική εξίσωση στα ωδεία, πράγματα που προέρχονταν από εμπειρία προηγούμενων μουσικών μαθαίνεις!).

 

Τελευταία είδα στην tv (στο mezzo όσοι έχετε δορυφορική) τον Chick Corea, δεν τον ήξερα, πραγματικά απίστευτος!

http://en.wikipedia.org/wiki/Chick_Corea

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου