Προς το περιεχόμενο

Πόσοι πληκτράδες ήξεραν στην αρχή πιάνο πιάνο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν εχεις τις θεωρητικες γνωσεις θα εισαι παντα περιορισμενος σε οσα κανεις..εκτος βεβαια αν εισαι ο ..hendrix..

 

Eγώ θα το έλεγα περιορισμένος, απλά ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα σε "χαζή" σειρά και πάνω απ'όλα δεν ξέρεις τι είναι! Αυτό εμένα μου αρέσει όμως! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αποσο ξερω σχεδων ολοι. Οπως και ολοι φαγαμε το σπασιμο να ενταχοθουμε στη rock νοοτροπια. Ομως το ζητημα είναι αλλο. Ποσα λεφτα πρεπει να σκασεις για να γουσταρεις οταν παιζεις? Και κατα ποσο καλη η κακη είναι η επιρροή της κλασικης μουσικής στα πλήκτρα? πρωσοπικά όταν πήγα να τα συνδιάζσω ολο μεταλ μου έβγαινε

 

Μετά από 4-5 σελίδες, παραθέτω το ποστ με το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση. Προσωπικά το θεωρώ μνημείο ασύντακτης σκέψης και γραφής - πιο συγκεκριμένα δεν καταλαβαίνω τι προσπαθεί να πει αυτός ο άνθρωπος.

 

Για το αιώνιο θέμα των εκπαιδευμένων ή αυτοδίδακτων μουσικών, η απάντηση είναι πολύ απλή και την ξέρουμε όλοι: ότι υπάρχουν μουσικές που δεν μπορείς να παίξεις αν δεν έχεις ωδειακή παιδεία, και υπάρχουν μουσικές που δεν μπορείς να παίξεις αν έχεις ωδειακή παιδεία.

 

Ευτυχώς οι πιο πολλές είναι κάπου ανάμεσα, οπότε είναι προτιμότερο να έχει κανείς ωδειακή παιδεία, αν μπορεί να την πληρώσει και να αντέξει την όλη φάση της. Όπως ξέρουν πολύ καλά οι φίλοι με τα πτυχία, η έμπνευση είναι πολύ ιδιότροπη γκόμενα: δεν πηδιέται πάντα με τον καλύτερο.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρουν πολύ καλά οι φίλοι με τα πτυχία' date=' η έμπνευση είναι πολύ ιδιότροπη γκόμενα: δεν πηδιέται πάντα με τον καλύτερο.

 

[/quote']

 

thumbsup.gif

 

Νομίζω ο καλύτερος επίλογος για την συζήτηση!

 

Post #666 devil.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν είμαι 30 που διάβασα κάπου είμαι 24! Δεν θα μεγαλώσω πριν την ώρα μου! Διάβασα αρκετά, για ζήλιες και βλακίες δεν θα κάτσω να μιλήσω είναι ολίγον γελοία.

Θα κλείσω τις απόψεις μου με δυο τρεις συμπληρωματικές προτάσεις και ..οκ δεν θα μαλώσουμε κιόλα ούτε θα πω ότι κάποιος λέει κάτι επειδή δεν ξέρει και ..ζηλεύει, ακόμα ένα ζήτημα παιδείας στη γραπτή συμπεριφορά μας..

 

Βλέπω ότι με την "εισβολή" των γνωστικών κριτηρίων και της επίκλησης μιας άρτιας μουσικής εκπαίδευσης κάποιοι υπερασπίστηκαν το ταλέντο και την έμπνευση. Λοιπόν να δύο απαντήσεις

Α. Αν το ταλέντο και η έμπνεσυη υπάρχει σην ψυχή μας δεν χάνεται ποτέ

Β. Σκεφτείτε από την άλλη πόσο θα εμπλουτίνει κανείς τις πιθανές φαντασίες του όταν Β1: ξέρει περισσότερες πιθανές συνθέσεις και Β2: μπορεί να τις ακούσει από τον ίδιο του τον εαυτό, να τις παίξει δηλαδή.

 

Δεν κρύβω πως αρκετές φορές έτυχε να διαβάσω αυτό που έγραψα για να το παίξω σωστά τελικά, όπως το φαντάστηκα.

 

Αυτοδίδακτοι δηλαδή άσχετοι θεωρητικά και με τεχνική δικής τους εμπνεύσεως λυπάμαι αλλά δεν είναι μουσικοί. Είναι κάτι ανήσυχοι τύποι που μπορεί να παίζουν κανένα σολάκι ενδιαφέρον αλλά ούτε πιάνο θα παίξουν ποτέ ούτε θα συνεννοηθούν με κάνεναν άλλο σε μπάντα.

 

 

κάπου είδα ότι δεν πρέπει να απαγορεύουμε στους άσχετους ακο΄μη 16άρηδες να παίζουν. Σαφώς και όχι, όμως θεωρώ περισσότερο προσβλητικό γι αυτούς να τους μυθοποιούμε τη μετριότητα του μη διαβάσματος. Να υπάρξουν χώροι, να τυς δωθεί βήμα και να υπερασπίσουμε την παιδευτική αξία της μουσικής στην ψυχή και το μυαλό του ανθρώπου παράλληλα με τη νοοτροποία του ότι αν δεν καταφέρεις να γίνεις μουσικός δεν είσαι χειρότερος άνθρωπος από κάποιον άλλον και ότι για να γίνεις κάποτε πρέπει να παιδευτείς με τα βιβλία, να τα διαβάσεις και αν είσαι και μάγκας ή μάγκισα να διαφωνήσεις και να προτείνεις κάτι δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοδίδακτοι δηλαδή άσχετοι θεωρητικά και με τεχνική δικής τους εμπνεύσεως λυπάμαι αλλά δεν είναι μουσικοί. Είναι κάτι ανήσυχοι τύποι που μπορεί να παίζουν κανένα σολάκι ενδιαφέρον αλλά ούτε πιάνο θα παίξουν ποτέ ούτε θα συνεννοηθούν με κάνεναν άλλο σε μπάντα.

 

Αν είναι κουφοί συμφωνώ

 

To τι είναι μουσική και ποιοι είναι μουσικοί έχει αναλυθεί σε άλλο ποστ, δεν μπαίνω στον κόπο.

 

Μάλλον ζεις σε τελείως διαφορετικό κόσμο από αυτόν που ζώ εγώ και βλέπεις τα πράγματα τόσο διαφορετικά. Τι να πώ ότι και να πώ τζάμπα πληκτρολογώ. Καλύτερα να πιάσω κανά βιβλίο γραμματικής μπάς και γίνω καλύτερος μουσικός. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραμματικής; Δηλαδή βιβλία υπάρχουν μόνο στη γλωσσολογία και γραμματική; Οκ. Πάντως το HANON έχει καλές ασκήσεις κλιμακωτής δυσκολίας, ξεκίνα απο κει και αφού από ανησυχία και ταλέντο καλά πας θα βελτιωθείς πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός σου είπε ότι δεν έχω μελετήσει βιβλία μουσικής? Ποιός σου είπε ότι δεν ξεκίνησα να μελετάω πιάνο με το HANON? (Μπασίστας είμαι)

 

Δηλαδή έλεος τι νομίζεις? Ότι είσαι η ανώτερη δύναμη? Ότι κάποιος αυτοδίδακτος είναι ντουγάνι και δεν μπορεί να πάρει ένα βιβλίο και να την ψάξει μόνος του?

 

Δεν χρειάστηκε να πάω σε κάποια σχολή για να το κάνω όπως μου πούν.

 

Το έκανα όπως ήθελα εγώ, επιλογή μου και θα υποστώ τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσπυ άρχισες τις ειρωνίες όχι εγώ, οι οποίες μου τη δίνουν. Λες και εδω ήρθα για να ασχοληθώ με το τι θεωρείς γελοίο ή με το να μου πεις αν ζηλεύω ή όχι, ούτε καμμία δύναμη είμαι ούτε τίποτα, μια γνώμη λέω την οποία πσιτρύω πως δικαιολογώ και δεν έχω όρεξη για μαλώματα και ηλιθιότητες. Εσύ ασχολείσαι με τον χαρακτήρα μου και γω με όσα γράφονται.

 

Πάντως, για να βγουν σωστά οι ασκήσεις κάποιος πρέπει να σου προτείνει τρόπους να βάλεις τα χέρια σου και αμα είσαι μπασίστας άσε να μιλήσουμε με κανένα συνάδελφο, με βλέπεις να λέω τίποτα για το μπάσο; Δεν υποτιμά κανενός τη αυτονομία η συμβολή από κάποιον δάσκαλο που κερδίζει την εμπιστοσύνη σου. τεσπα κάτι θα βρεις πάλι να πεις για το ποταπό ποιόν μου, χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ασχολείσαι με τον χαρακτήρα μου και γω με όσα γράφονται.

 

Πάντως σε αυτά που έγραψα εγώ δεν απάντησες. Και έχουν και σωστή ορθογραφία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω όρεξη για μαλώματα και ηλιθιότητες. Εσύ ασχολείσαι με τον χαρακτήρα μου και γω με όσα γράφονται.

 

Πλάκα κάνεις? Μπαίνεις σε ένα site και με το καλημέρα την λές σε όλους και δεν ψάχνεις για μαλώματα?

 

Πάντως' date=' για να βγουν σωστά οι ασκήσεις κάποιος πρέπει να σου προτείνει τρόπους να βάλεις τα χέρια σου και αμα είσαι μπασίστας άσε να μιλήσουμε με κανένα συνάδελφο, με βλέπεις να λέω τίποτα για το μπάσο;[/quote']

 

Σου απάντησα πουθενά σαν μπασίστας? Το πως θα βάλω τα χέρια μου πάνω στο πιάνο είναι δικιά μου υπόθεση! Και θα αποφασίσω εγώ αν θα χρειαστώ συμβουλές από διδάσκαλους κύριε καθηγητά

Και ο μόνος λόγος που σου απαντάω έτσι απότομα και σου την μπαίνω είναι γιατί το μόνο που προσπαθείς να κάνεις είναι να επιβάλεις την γνώμη σου! Πράγμα που με συγχίζει σε όλους τους ανθρώπους αλλά περισσότερο στους "και καλάδες" σαν εσένα!

 

Τέσπα η συζήτηση δεν οδήγεί πουθενά με την χοντροκεφαλιά σου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου