Προς το περιεχόμενο

Squier Vintage Modified vs Classic Vibe (strat)


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

ένας φίλος μου ενδιαφέρεται για αγορά στρατ γύρω στο 300άρι.

Κατεβήκαμε σήμερα στο κέντρο και ακούσαμε μια στρατ Bachus (ή baccus δε ξερω πως γραφεται ;D) και μια Classic Vibe.

Η bachus αποκλείστηκε λόγω πολύ λεπτού μανικιού.

Η classic vibe strat μας έκανε πολύ καλή εντύπωση με την ποιότητα κατασκευής, το ωραίο μπράτσο και ήχο.

Τώρα που γύρισα όμως θυμήθηκα οτι έιχα ακουσει να λέγονται και για την σειρα vintage modified της squier και παρατήρησα οτι είναι στην ίδια κατηγορία τιμής.

 

Έψαξα στο φορουμ και δεν βρήκα να λέγονται πολλά για στρατ, έβρισκα μόνο θεματα για μπάσο.

 

Μέχρι να ξανακατεβούμε για δοκιμές, ρίχτε καμια άποψη για αυτή τη σειρά (vint mod)

Συγκριτικά με τις classic vibe ποια θεωρείτε καλύτερη κατασκευαστικά, αλλά και απο θέμα ηλεκτρικών?

 

και μια ακόμα απορία: Στο μαγαζί που δοκιμάσαμε την classic vibe ακούσαμε στις θέσεις που παίζουν οι μονοί μαγνήτες θόρυβο, αλλά πολύ πιο δυνατό απο αυτό που λέμε "θορυβο του μονου μαγνητη". Ο ενισχυτής ήταν καθαρός και ούτε καν πολύ δυνατα ωστε να ζορίζονται οι λαμπες. Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς αυτό, ή μηπως θα μπορουσανε να φταινε άλλοι παράγοντες οπως πχ τα φώτα του μαγαζιου?

 

 

Ευχαριστώ!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις? :)

 

Έλα ρε γκρινιάρη.  :P

 

Λοιπόν, απ'όσο έχω δοκιμάσει, η Classic Vibe είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Οι VM μου φαίνονται περίπου σαν hot-rodded εκδόσεις των τυπικών Squier. Αντίθετα οι CV ήταν μια νέα φιλοσοφία από μόνες τους. Περίπου σαν τις παλιές Κορεάτικες Squier.

 

Τώρα για τον θόρυβο, πολλά μπορούν να ευθύνονται, αλλά τα περισσότερα διορθώνονται. Ένα καλό shielding στην κιθάρα θα βοηθήσει τα μάλα. Πάντως δεν πιστεύω ότι έχουν περισσότερο θόρυβο συγκριτικά με, ας πούμε, μια μεξικάνικη Fender.

 

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειδες? η γκρινια απέδωσε μια χαρα ;D ;D

 

μάλιστα, ενδιαφέροντα αυτά που λες. Η αλήθεια είναι οτι έμεινα έκπληκτος με την ποιοτητα κατασκευής της CV που είδα στο μαγαζί

 

κι εγώ τείνω να πιστεύω πως ο θορυβος που ακουγαμε δεν ήταν φυσιολογικός, γιατί ήταν σαφώς εντονότερος απο την δικια μου στρατ affinity.

 

Και απο μαγνήτες η CV φαινόταν να φυσάει. Για καμιά φτηνή αναβάθμιση τι θα ήταν καλό? Ένα καινούριο καλοκομμένο nut θα κάνει διαφορά λές?

 

όσο περίμενα κάποιον να απαντήσει, έψαξα και στο νετ για παρόμοια θέματα και βρήκα αυτό (στα αγγλικά) που ίσως βοηθήσει κάποιον

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2166019-SQUIER-Classic-Vibe-vs-Vintage-Modified!

 

cheers! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ειδες? η γκρινια απέδωσε μια χαρα ;D ;D

 

μάλιστα, ενδιαφέροντα αυτά που λες. Η αλήθεια είναι οτι έμεινα έκπληκτος με την ποιοτητα κατασκευής της CV που είδα στο μαγαζί

 

κι εγώ τείνω να πιστεύω πως ο θορυβος που ακουγαμε δεν ήταν φυσιολογικός, γιατί ήταν σαφώς εντονότερος απο την δικια μου στρατ affinity.

 

Και απο μαγνήτες η CV φαινόταν να φυσάει. Για καμιά φτηνή αναβάθμιση τι θα ήταν καλό? Ένα καινούριο καλοκομμένο nut θα κάνει διαφορά λές?

 

όσο περίμενα κάποιον να απαντήσει, έψαξα και στο νετ για παρόμοια θέματα και βρήκα αυτό (στα αγγλικά) που ίσως βοηθήσει κάποιον

 

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2166019-SQUIER-Classic-Vibe-vs-Vintage-Modified!

 

cheers! ;D

 

Λοιπόν, οι μαγνήτες σε όλες τις CV είναι εξαιρετικοί "για τα λεφτά τους", αλλά και καλοί vintage μαγνήτες όπως και να το δει κάποιος.

 

Το nut σε όσες έχω δει είναι πολύ καλά κομμένο, στη δική μου Tele μάλιστα τόσο καλά, που δεν πίστευα στα μάτια μου.

 

Για αναβαθμίσεις, αν θέλεις μια καλή Strat με vintage προσανατολισμό, τίποτα απολύτως.

 

Ωραία, αν είναι να γίνουμε παρανοϊκοί... άντε το shielding που λέγαμε. Τα pots είναι Alpha. Ο διακόπτης μπορεί να αλλαχτεί ενδεχομένως, για λόγους peace of mind. Αν θέλεις να πειραματιστείς, βάζεις και ένα steel block στο tremolo (έχει ο Jay - GFS).

 

Από την άλλη, είναι τόσο φτηνές, που άνετα αγοράζει κάποιος μία σαν βάση για τρελλές μόντες, κρατώντας μόνο σώμα/μπράτσο. Κάτι σαν την πάλαι ποτέ Squier '51. Προσωπικά πάντως, όποτε με ρωτάει πιτσιρικάς/αρχάριος για κιθάρα (τύπου Fender) τον στέλνω κατευθείαν στις CV.

 

edit: πολύ σημαντικό για όλες τις φτηνές κιθάρες, οπότε ισχύει και για τις CV. Όπως καταλαβαίνουμε, σ'αυτό το κόστος, υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στη γραμμή παραγωγής, κυρίως στο ΒΑΡΟΣ του σώματος. Γενικά βαφές, nut, συναρμολόγηση, κλπ, τα πετυχαίνουν πάντα, αλλά το βάρος μπορεί να διαφέρει αρκετά. Οπότε, αν μας απασχολεί αυτό, είναι σημαντική η δοκιμή/επιλογή (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου