Προς το περιεχόμενο

πεταλια WHA WHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σε ενα στουντιο ειχα πετυχει εναν τυπο που ειχε wah wah morley με ελατηριο απο κατω για την επαναφορα προς τα πανω.Το μονο που εκανες ειναι να το πατας ελεφρα και οσο ηθελες και δεν σε κουραζε καθολου.Το μεγεθος του ηταν πιο κοντο απο τα γνωστα wah wah.Απλα εχω παει στο site της morley αλλα δεν το εχω βρει.Μηπως καποιος ξερει ποιο μοντελο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια σε ενα στουντιο ειχα πετυχει εναν τυπο που ειχε wah wah morley με ελατηριο απο κατω για την επαναφορα προς τα πανω.Το μονο που εκανες ειναι να το πατας ελεφρα και οσο ηθελες και δεν σε κουραζε καθολου.Το μεγεθος του ηταν πιο κοντο απο τα γνωστα wah wah.Απλα εχω παει στο site της morley αλλα δεν το εχω βρει.Μηπως καποιος ξερει ποιο μοντελο ειναι;

 

 

standar αυτο το κανει http://www.morleypedals.com/dvai-1.html

 

 

το ειχα δοκιμασει οταν διαλεγα wah αλλα μου φανηκε πως ειχε πολυ μεγαλη ασαφεια οταν ηταν τερμα πατημενο οποτε πηγα για dunlop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά κάτι δε μου αρέσει στα wahwah του Vai. Δηλαδή, για να παίζει ο Vai κάτι θα αξίζουνε κι αυτά (:lol:), αλλά εμένα κάτι δε μου κάθεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα δοκιμασει οταν διαλεγα wah αλλα μου φανηκε πως ειχε πολυ μεγαλη ασαφεια οταν ηταν τερμα πατημενο οποτε πηγα για dunlop.

 

To Morley έχει ένα 'power off delay' (κάπου 1") το οποίο όμως μπορείς να το ρυθμίσεις (ανοίγοντάς το...). Μήπως ήταν αυτό;

 

Προσωπικά κάτι δε μου αρέσει στα wahwah του Vai. Δηλαδή' date=' για να παίζει ο Vai κάτι θα αξίζουνε κι αυτά (:lol:), αλλά εμένα κάτι δε μου κάθεται καλά.[/quote']

 

Δεν έχεις κι'άδικο... Αν δεν είχε το όνομα του Στήβι πάνω ίσως θα κόστιζε και 50Ε λιγώτερο.

 

Ο Βάι παίζει και με Budda πάντως (κατά τη γνώμη μου, πολύ καλό πετάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα δοκιμασει οταν διαλεγα wah αλλα μου φανηκε πως ειχε πολυ μεγαλη ασαφεια οταν ηταν τερμα πατημενο οποτε πηγα για dunlop.

 

To Morley έχει ένα 'power off delay' (κάπου 1") το οποίο όμως μπορείς να το ρυθμίσεις (ανοίγοντάς το...). Μήπως ήταν αυτό;

 

 

οχι...εννοω πως οταν το ειχα τερμα πατημενο (τερμα πριμα δηλαδη) ειχε μεγαλη ασαφεια.δεν ακουγοταν καθαρα τι επαιζα.

 

αυτο που λες ειναι για το "αυτοματο" ανοιξε-κλεισε ωστε να μην εχεις τον διακοπτη.(κατι που εγω δεν το βρισκω καθολου ενοχλητικο.τι στο καλο?δεν ξερει καποιος ποτε ειναι ανοιχτο το wah???? :lol: )...

 

σε γρηγορες φρασεις ειναι ο,τι χειροτερο να ακους απλα μια "τσιριδα" που παρατηρησα στο morley.το dunlop σε αυτον τον τομεα και για το παιξιμο μου, ηταν πολυ καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους tech του forum: έχω το Fulltone Clyde Deluxe στην πλακέτα του οποίου υπάρχει ένα trimmer (?).

Fulltone Deluxe Clyde Interior

Στo link έχει φωτογραφία από το εσωτερικό του πεταλιού. Το trimmer (ελπίζω να χρησιμοποιώ τον σωστό όρο) εμφανίζεται ακριβώς πάνω απο τη μπαταρία και αριστερά από την υπογραφή του τεχνικού.

Και η ερώτηση: το πειράζω ή καλύτερα όχι?

Στο κείμενο που συνοδεύει την φωτογραφία αναφέρεται ένα "internal control for adjusting the filter resonance". Μιλάμε για το ίδιο πράγμα?

 

Για να τοποθετηθώ στο topic: το συγκεκριμένο πετάλι είναι από τα καλύτερα wah που έχω χρησιμοποιήσει, με πολύ παχιά νότα, έντονο χαρακτήρα και χωρίς καθόλου ενοχλητικές συχνότητες. Στα αρνητικά του σημειώνω την αυξημένη του τιμή καθώς και το ότι προσφέρει τη δυνατότητα για πολλές ρυθμίσεις 8O .

Θα ήθελα επίσης να αναφερθώ στην ποιότητα κατασκευής του πεταλιόυ η οποία χωρίς καμία υπερβολή είναι εξαιρετική. Είναι μάλλον το πιο τακτοποιημένο και καθαρό εσωτερικό πεταλίου που έχω δει.

Video Sample: Robin Trower

 

Ωστόσο το πιο πιστό Hendrix style Wah που έχω παίξει ποτέ είναι το RMC Picture Wah. Ίσως τo πλέον σάτυρο Wah που υπάρχει :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να σημειώσεις με ένα μαρκαδοράκι την ρύθμιση του trimmer από την μάνα του, και μετά παίξε... :wink:

 

Μπορεί να βρεις τη θέση που να σου αρέσει καλύτερα, αν όχι γύρνα το στην αρχική...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Clyde (εξαιρετικό πετάλι όντως) δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα παλιό-καλό VOX, έχοντας όλα τα δυνατά mods που μπορεί κάποιος να κάνει σε ένα Wah (true-bypass, led, volume, trimmer...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κείμενο που συνοδεύει την φωτογραφία αναφέρεται ένα "internal control for adjusting the filter resonance". Μιλάμε για το ίδιο πράγμα?

 

Πολύ πιθανόν.:lol: Είναι το Q -που λέμε- του fx. Όσο το γυρνάς σε μεγαλύτερες τιμές (συνήθως δεξιά) τόσο πιο vocal γίνεται το wah και αντίστροφα. Ο λόγος που υπάρχει σε τρίμμερ είναι για να το φτιάξεις όπου θες. Σε μεγάλες τιμές μπορεί να σου κάνει π.χ για solo αλλά όχι και για rythm.

 

Ωστόσο το πιο πιστό Hendrix style Wah που έχω παίξει ποτέ είναι το RMC Picture Wah. Ίσως τo πλέον σάτυρο Wah που υπάρχει :twisted:

 

Αυτό με τη φωτογραφία του Real McCoy Δράκουλα απο κάτω; 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
Ωστόσο το πιο πιστό Hendrix style Wah που έχω παίξει ποτέ είναι το RMC Picture Wah. Ίσως τo πλέον σάτυρο Wah που υπάρχει :twisted:

 

Αυτό ξαναπέστο αδελφέ...

 

Χθές το πήρα, και ακόμα προσπαθουν να μου το ξεκολήσουν απο το ποδι... 8O

 

Δεν είχα ξανακουσει τετοιο πραγμα...και δεν έχω ξαναδεί τόσο θετική συμπεριφορά... το wah παραμενει σαν ήχος σε οποιοδήποτε μερος της ταστιέρας, ακόμα και στις ψιλές χορδες στα τελευταία τάστα...το δοκιμασα με μια strat (οχι την δικια μου) και επαθα πλακα οταν ανακαλυψα οτι είχα ξεχάσει τον επιλογέα στον neck μαγνήτη και όμως ακόμα ακουγόταν σαν wah...ακόμα και με τους πανμουντους μαγνήτες της benton δεν μασάει...επίσης οταν το έχεις ενεργοποιημένο αλλά τερμα πατημένο (τέρμα πρίμα) ΔΕΝ σου ξεσκίζει τα αυτιά...για την χροιά του δεν έχω να πω πολλά πραγματα...είμαι ερωτευμένος... :oops:

 

Σαν αρνητικά, δεδομένου οτι πρίν είχα ένα Dunlop, είναι ο σκληρός διακόπτης που θέλει συνήθεια...δεν είναι σαν τα Dunlop πατάς το πετάλι, βρίσκει τον διακόπτη με την μια (πολλές φορές κατα λάθος) και τον ανοιγεις ή τον κλεινεις...αυτό θελει πάτημα μεχρι τα ελαστικά μαξιλαράκια του να συμπιεστουν αρκετά και μετά μια εξτρα σπασμωδική κίνηση για να ανοιξεις ή να κλεισεις τον διακόπτη...αν δεν το πετύχεις είτε δεν θα ανοιξεις-κλεισεις τον διακόπτη, είτε θα βρείς "νεκρά"...επίσης οταν παιζεις σε χαμηλές εντάσεις οταν πας το πετάλι πανω κατω, στο τέρμα κάτω που η "λαμαρίνα" ακουμπαει τον διακόπτη, ακουγεται ο μεταλλικος θορυβος του διακόπτη...και στο Dunlop ακουγεται αλλά λιγότερο ισως επειδή είναι πιο μαλακός...

 

Αν καποιος γουστάρει vintage ήχο, ασχέτως αν έχει τα χρήματα ή όχι (μπορεί να μην είναι το πιο ακριβό wah αλλά τα έχει τα λεφτάκια του) καλό θα ήταν να πάει να το ακουσει...απλά να το ακουσει...(και να μην εχει την πιστώτική του μαζι)...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου