Προς το περιεχόμενο

πεταλια WHA WHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα ΕΗ που τα βρίσκετε και τα δοκιμάζετε και τι τιμές έχουν (πχ το DoctorQ);

 

Εγώ τα δοκίμασα στο Διαμαντόπουλο πάντως. Την τιμή του doctor q δεν τη θυμάμαι. Ρίξε μια ματιά στο θωμά να πάρεις μια ιδέα!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί από κάτω λέει Made by JEN (που είναι Ιταλική εταιρεία εκείνης της περιόδου' date=' οπότε είναι πολύ πριν το αγοράσει η Dunlop...

 

Το cryBaby προσφέρεται για πολλές μετατροπές και πειραματισμούς...το πιο απλό πράγμα είναι να του αλλάξει κανείς το inductor και να του βάλει ένα Fasel Red (όπως τα Vox) για πιο vintage χροιά, το Fasel Yellow για πιο clean χροιά ή κάποιο απ'τα χειροποίητα που φτιάχνουν διάφοροι συνήθως στα specs των παλιών καλών inductors...

 

Εγώ το μόνο που έκανα στο δικό μου ήταν να του βάλω άλλο inductor σαν του Vox και να το κάνω True-Bypass...το πετάλι έγινε απλά σαν ένα πολύ καλό VOX συγκρίνοντάς το με ένα Vox δεκαετίας '70 που έχει ένας φίλος ! Πολύ απλό και φοβερό αποτέλεσμα.[/quote']

 

Τα κέλυφη φτιάχνοναι για όλους απο το ίδιο εργοστάσιο.

Έβγαλες το πηνίο απο ενα Vox του 1970 -όπως λες- και έβαλες ενα μοντέρνο Dunlop για πιο vintage ήχο; :lol:

 

Το πετάλι στη φωτογραφία είναι true bypass;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται ότι θα ρίξω μια ματιά στον Τόμαν :D

 

Συνήθως αγοράζω από γερμανία με οδηγό τα βιντεο και ντεμο της ΕΗ.

 

Ακριβώς αυτό, κάνουν οι περισσότεροι φίλε μου...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι στην φωτογραφία δεν είναι το δικό μου...μου το έφερε ένας για να του το κάνω true-bypass...(στην φωτογραφία είναι πριν το φτιάξω)

 

Το δικό μου είναι modern CryBaby, του έβγαλα το inductor της μαμάς του και του έβαλα ένα στα specs του Vox, για πιο vintage ήχο... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω ναι εγώ μία jen του '70. Τα στοιχεία απ' όσο ξέρω είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούσαν τα <καλά> vox wha, και τα οποία ήταν ιταλικά. Αργότερα και η vox χρησιμοποίησε κάποια ιαπωνικά με αποτέλεσμα ο ήχος να αλλάξει. Όπως και να χει την αγόρασα σε ενα κατάστημα με vintage εφέ στο Λος ¶ντζελες, αφού δοκίμασα καμιά 30αριά Vox, DeArmond κλπ. Πήρα αυτή που συνδύαζε τον πιο vocal χαρακτήρα με το περισσότερο quack. O ήχος παραμένει σχετικά καθαρός χωρίς αύξηση στα treble ή στην ένταση πράγμα που με ενοχλούσε πολύ στην dunlop που είχα παλιά. Γεγονός είναι ότι δοκιμάζοντας όλα αυτά τα vintage wha (σε έναν Matchless Chieftain), δεν βρήκα δυο ίδια. Και υπήρχαν και άλλα wha τελείως διαφορετικού χαρακτήρα από αυτό που διάλεξα τα οποία μου άρεσαν πολύ. Το μόνο που έχω να πώ σαν συμπέρασμα είναι: βγαίνεις, δοκίμαζεις όσο μπορείς περισσότερα, ακούς και αγοράζεις αυτό που εσένα σου ακούγετε καλύτερα. Τα forum προσφέρονται μόνο για στατιστικές μελέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ναι εγώ μία jen του '70. Τα στοιχεία απ' όσο ξέρω είναι τα ίδια με αυτά που χρησιμοποιούσαν τα <καλά> vox wha' date=' και τα οποία ήταν ιταλικά. Αργότερα και η vox χρησιμοποίησε κάποια ιαπωνικά με αποτέλεσμα ο ήχος να αλλάξει. Όπως και να χει την αγόρασα σε ενα κατάστημα με vintage εφέ στο Λος ¶ντζελες, αφού δοκίμασα καμιά 30αριά Vox, DeArmond κλπ. Πήρα αυτή που συνδύαζε τον πιο vocal χαρακτήρα με το περισσότερο quack. O ήχος παραμένει σχετικά καθαρός χωρίς αύξηση στα treble ή στην ένταση πράγμα που με ενοχλούσε πολύ στην dunlop που είχα παλιά. Γεγονός είναι ότι δοκιμάζοντας όλα αυτά τα vintage wha (σε έναν Matchless Chieftain), δεν βρήκα [u']δυο[/u] ίδια.

 

Πράγματι τα πηνία που λες είναι τα TDK. Όλα τα πρώτα wah ήταν ιταλικά αλλά γρήγορα πετάχτηκαν πολλές εταιρίες απο το πουθενά μιας και ο δημιουργός τους δεν τα είχε πατεντάρει και έτσι όλοι σήμερα αυτοεπικαλούνται δημιουργοί του συγκεκριμένου εφέ.

 

Όλα τα wah του τότε έχουν διαφορετικό ήχο. Στην κυριολεξία βάζανε μέσα ότι υλικά είχανε στο ράφι...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου