Προς το περιεχόμενο

πεταλια WHA WHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σου πω τώρα...

Είναι υποκειμενικό το θέμα. Έχω πολλές καλές εντυπώσεις απο τα wah πετάλια της Boss, Ibanez και κυρίως Morley για funk παίξιμο αλλά αν ακούσεις παλιούς funk δίσκους όλοι είχαν τα γνωστά wah και ακουγόντουσαν ok. Επίσης, έμαθα πρόσφατα για εναν

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να σου πω τώρα...

Είναι υποκειμενικό το θέμα. Έχω πολλές καλές εντυπώσεις απο τα wah πετάλια της Boss' date=' Ibanez και κυρίως Morley για funk παίξιμο αλλά αν ακούσεις παλιούς funk δίσκους όλοι είχαν τα γνωστά wah και ακουγόντουσαν ok. Επίσης, έμαθα πρόσφατα για εναν[/quote']

 

wow, you really know how to build up tension don't you? "Και ξαφνικά σήκωσε το μαχαίρι, έβγαλε μια κραυγή και". Τέλος. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oops: ...sorry. Ήθελα να γράψω για εναν φάνκι δίσκο ο οποίος θεωρείτε κορυφή στο είδος του αλλά δεν θυμόμουν ακριβώς τίτλο και ξέχασα να αφαιρέσω την τελευταία πρόταση. Anyway σε αυτόν το δίσκο είχε χρησιμοποιηθεί ενα Schaller Yo-Yo αλλά όσο και αν προσπάθησα ...δεν μπόρεσα να βγάλω εξίσου καλό funky ήχο με αυτό το πετάλι :roll:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκειμενικά μιλώντας πάντως, wah wah με πολλά μεσαία είναι ok για solo, ενώ wah με πολλά μπάσα-πρίμα και γρήγορο sweep είναι για πιο rythm καταστάσεις.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτά που με ενοχλούν στο Dunlop Cry Baby που έχω, είναι τα εξής:

 

 

1) το μικρό εύρος συχνοτήτων (δηλαδή σαν να μην έχει πολύ ομαλή μετάβαση από τα μπάσα στα πρίμα)

2) το γεγονός ότι δυναμώνει το σήμα όταν είναι ΟΝ

3) Δεν είναι true bypass

4) Δεν ξέρεις πότε είναι ΟΝ (και σε live είναι πολύ σπαστικό...)

 

Οπότε με βλέπω να πηγαίνω full για τροποποιήσεις... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτά που με ενοχλούν στο Dunlop Cry Baby που έχω' date=' είναι τα εξής:

 

 

1) το μικρό εύρος συχνοτήτων (δηλαδή σαν να μην έχει πολύ ομαλή μετάβαση από τα μπάσα στα πρίμα)

2) το γεγονός ότι δυναμώνει το σήμα όταν είναι ΟΝ

3) Δεν είναι true bypass

4) Δεν ξέρεις πότε είναι ΟΝ (και σε live είναι πολύ σπαστικό...)

 

Οπότε με βλέπω να πηγαίνω full για τροποποιήσεις... :roll:[/quote']

 

1) όλα τα dunlop έτσι είναι. Απο τελείως μουντό ήχο σε πρίμα. Πολλά πράγματα για να αλλάξεις σε αυτό το θέμα. Ξεκίνα με αλλαγή του Q του wah. Για περισσότερα πρίμα και πιο vocal εφφέ άλλαξε την αντίσταση που είναι δίπλα στο πηνίο σου απο 33Κ (συνήθως) σε 58Κ. Μερικά αρχαία Vox είχαν μέχρι και 100Κ αλλά παραείναι υψηλό το Q.

 

2) Χμ...έτσι και έτσι. Αν είναι παλιό Dunlop χωρίς Buffer ίσως. Αν είναι μοντέρνο δεν βρίσκω το λόγο, η αλήθεια είναι ότι δυναμώνει λίγο ο ήχος αλλά μια τρίχα. Μην ξεχνάς ότι παίζεις με συχνότητες...

 

3) Ε, και; Αν πάντως δεν έχει ούτε Buffer να το τροποποιήσεις σίγουρα...

 

4) Σώπα ρε. ΚΑι εγώ που νόμιζα ότι όλα έχουν led... 8)

 

Αν γίνεται ξεκίνα με ενα Vox μιας και είναι καλύτερο σαν βάση για μετατροπές.

 

.jpg

jhg.jpg

mjy.jpg

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) όλα τα dunlop έτσι είναι. Απο τελείως μουντό ήχο σε πρίμα. Πολλά πράγματα για να αλλάξεις σε αυτό το θέμα. Ξεκίνα με αλλαγή του Q του wah. Για περισσότερα πρίμα και πιο vocal εφφέ άλλαξε την αντίσταση που είναι δίπλα στο πηνίο σου απο 33Κ (συνήθως) σε 58Κ. Μερικά αρχαία Vox είχαν μέχρι και 100Κ αλλά παραείναι υψηλό το Q.

 

Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο μικραίνει το Q? Αν βάλω τρίμερ' date=' δε θα είναι καλύτερα ώστε να μπορώ να το αλλάζω ανάλογα με την περίσταση?

 

4) Σώπα ρε. ΚΑι εγώ που νόμιζα ότι όλα έχουν led... 8)
Πώς το τρύπησες ρε θηρίο το WAH? Είναι λίγο παχύ ή κάνω λάθος??? :D

 

 

Αν γίνεται ξεκίνα με ενα Vox μιας και είναι καλύτερο σαν βάση για μετατροπές.
Το κακό είναι ότι έχω Dunlop :(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο μικραίνει το Q? Αν βάλω τρίμερ' date=' δε θα είναι καλύτερα ώστε να μπορώ να το αλλάζω ανάλογα με την περίσταση?

 

2)Πώς το τρύπησες ρε θηρίο το WAH? Είναι λίγο παχύ ή κάνω λάθος??? :D[/quote']

 

1) Όσο μεγαλύτερη αντίσταση τόσο περισσότερο vocal χαρακτήρας. Ναι μπορείς να βάλεις και τρίμερ. Το πετάλι που βλέπεις απο πάνω έχει εξωτερικό ποτενσιόμετρο αλλά δεν φαίνετε καλά γιατί είναι μαύρο μεταλικό. Κοίτα δίπλα στο jack... 8)

 

2) Μα δεν το τρύπησα με τη μύτη. Ηλεκτρικό τρυπάνι και προσοχή μην το χαλάσεις ή βρει πουθενά απο μέσα...Εν δυνάμη, η συσκευή να είναι άδεια. Ειδικά αν βάλεις το μικρό Led και όχι των 5mm που έχω βάλει εγώ ...σίγουρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Αν θες πές μου να σου στείλω πληροφορίες για to πως να κατασκευάσεις δικό σου πηνίο σύμφωνα με τις προδιαγραφές των fasels. Είναι λίγο μανούρα αλλά αξίζει τον κόπο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου