Προς το περιεχόμενο

πεταλια WHA WHA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι ως μεγάλος fan του dynamic wah ή αλλιώς envelope follower έχω στην κατοχή μου ένα Electro-Harmonix Doctor Q και είμαι κατευχαριστημένος από τη στιγμή κιόλας που έδωσα μονάχα 55 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μετα τη μετατροπη μια και η μετατροπη σε true bypass απαιτει και απομακρυνση καποιων components toy buffer.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τη μετατροπη μια και η μετατροπη σε true bypass απαιτει και απομακρυνση καποιων components toy buffer.....

 

Και τι αντιστάσεις πρόσθεσες για να ενισχύσεις το σήμα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σήμα σου άρχισε να εξασθενεί μετά τη μετατροπή που του έκανες σε true bypass ή στο έκανε και πριν?

Εμένα αντιθέτως (ειδικά όταν παίζω με drive) το σήμα ενισχύεται όταν ανοίγω το πετάλι.

 

Πάντως κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το gcb95' date=' σκέφτομαι να κάνω τις εξής μετατροπές:

1) True bypass διακόπτης

2) Προσθήκη LED για να ξέρω πότε είναι ON

3) Προσθήκη 2 extra ποτενσιομέτρων (ή trimmers) για να ελέγχω το συχνοτικό εύρος του πεταλιού και το αν θέλω να ακούγεται Wah ή Woh...:lol:[/quote']

 

Θα χρειαστεις να παντρευτεις το κολλητηρι (και να σου βγει η πιστη για να τρυπησεις το "σωμα" του wha ωστε να βαλεις το led)για να τα κανεις ολα αυτα αλλα αξιζει τον κοπο......

 

Υπαρχει μια αντισταση στο κυκλωμα του wha που ειναι στα 68Κ......τη βγαζεις και την αντικαθιστας με μια χαμηλοτερη καπου αναμεσα....45-55.....εγω εβαλα αν θυμαμαι καλα μια 47Κ.....υπαρχει και ενας αλλος τροπος........κατσε καπου πρεπει να εχω μια σελιδα με ολα τα mods toy gcb95

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ιδου μια....

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm

 

Αν εχεις καλη σχεση με τα γαλλικα ιδου 3 αριστες σελιδες με φοβερες φωτογραφιες που ειναι idiot proof για να κανεις και τις τρεις μετατροπες που θελεις μονος σου..

 

http://www.guitariste.com/forums/le-coin-du-bricoleur,true-bypass-sur-une-whawha,25802.html

 

http://www.guitariste.com/forums/le-coin-du-bricoleur,mod-crybaby-gcb-pour-la,116687.html

 

http://www.guitariste.com/forums/le-coin-du-bricoleur,led-detat-sur-une-wahwha,36490.html

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THANKS!!! :D

 

Θα χρειαστεις να παντρευτεις το κολλητηρι (και να σου βγει η πιστη για να τρυπησεις το "σωμα" του wha ωστε να βαλεις το led)για να τα κανεις ολα αυτα αλλα αξιζει τον κοπο......

 

Με τρυπάνι λες να είναι δύσκολο να τρυπηθεί?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια εχετε δοκιμασει' date='ποια σας αρεσουν περισσοτερο και γιατι;[/quote']

 

Χμ... απλά δεκάδες. :roll:

Είναι ενα απο τα αγαπημένα μου εφφέ.

Να σου πω μερικά απο αυτά που δοκίμασα πρόσφατα.

 

Apo ta γνωστά ...το Boss wah είναι καλό για ρυθμική.

Τα Morley προσωπικά δεν τα αντέχω αλλά είναι Ok για ρυθμικό παίξιμο, δυστυχώς έχουν ενα ελατήριο και δεν μπορείς να τα αφήσεις μόνιμα on σε κάποια θέση.

 

Crybaby, καλό και απλό wah. Όσο πάει τα φτιάχνουν και χειρώτερα.

 

Vox wah, στα χνάρια του Crybaby αλλά με λίγο πιο vocal χαρακτήρα.

 

Ibanez Wah (αυτό είναι του Fleamail), ωραίο wah kai πρωτότυπο. Στην ουσία είναι ενα vcf που ελέγχεται μέσα σε ενα κέλυφος crybaby like.

 

Κάτι παλιά Luxor, Schaller κλπ που δοκίμασα τώρα τελευταία είναι ok για συγκεκριμένα πράγματα. Και όπως όλα τα παλιά πετάλια έχουν τον δικό τους τρόπο λειτουργίας.

 

Ta REAL MCCOY είναι apo τα καλύτερα wah που κυκλοφορούν. Ena πετάλι που δεν χρειάζεται μετατροπές για να ακουστεί καλά. Δυστυχώς, νομίζω ότι τα περισσότερα δεν έχουν buffer αλλά ούτε και true bypass.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα vox του `80 που το γουστάρω' date=' δεν έχω παίξει και με άλλο :lol:[/quote']

 

Μα δεν χρειάζεται να παίξεις με άλλο! :lol:

 

Εγώ πάλι ως μεγάλος fan του dynamic wah ή αλλιώς envelope follower έχω στην κατοχή μου ένα Electro-Harmonix Doctor Q και είμαι κατευχαριστημένος από τη στιγμή κιόλας που έδωσα μονάχα 55 ευρώ!!!

 

Βρε John αυτό είναι αυτόματο envelope. Δεν είναι φίλτρο που μπορείς να ελέγξεις...όχι ότι δεν κάνει καλή δουλειά. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εγώ αν και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το gcb95' date=' σκέφτομαι να κάνω τις εξής μετατροπές:

1) True bypass διακόπτης

2) Προσθήκη LED για να ξέρω πότε είναι ON

3) Προσθήκη 2 extra ποτενσιομέτρων (ή trimmers) για να ελέγχω το συχνοτικό εύρος του πεταλιού και το αν θέλω να ακούγεται Wah ή Woh...:lol:[/quote']

 

Να συμπληρώσω και εγώ μερικά πραγματάκια σε αυτά που σωστά έγραψε ο fenderiarhs.

 

1) Διακόπτης με 6 ποδαράκια ή 9 αν θες και led με εύκολη σύνδεση.

Πράγματι πρέπει να μειώσεις την αντίσταση εισόδου, απο 68K σε μια μικρότερη, κατα προτίμηση όχι κάτω απο 51Κ. Όσο κατεβαίνεις σε μέγεθος έχεις boosting του σήμτος αλλά και θορύβους...

 

2) Δεν ξέρεις πότε είναι On; :lol:

Μπορείς να βάλεις ενα Led. Προτειμώ την πάνω αριστερή γωνία για τοποθέτηση του led.

 

3) Εδώ...http://www.geofex.com/Article_Folders/wahpedl/wahped.htm

έχει ενα αναλυτικό άρθρο για να βάλεις όσα ποτενσιόμετρα γουστάρεις.

 

Για το τρύπημα του κουτιού πράγματι θα δυσκολευτείς λίγο. Χρησιμοποίησε ενα μικρό τρυπάνι και ανέβαιανε σταδιακά. Επίσης, υπάρχουν και τρυπάνια "πυραμιδοειδές", τα οποία βοηθάνε αρκετά σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Προσωπικά τα βρίσκω σε καταστήματα στην Αθήνα που έχουν υλικά για άτομα που κάνουν καλλιτεχνία σε μέταλλο και ξύλο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου