Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση με RME HDSP 9632 και Mackie CFX16 MKII


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το σεντόνι εννοώ ότι το κείμενό σου είναι τόσο μεγάλο που για να γραφτεί χρειάζεται χαρτί σαν... σεντόνι. Είναι κλασσική ατάκα, αλλά μάλλον έχει γίνει πλέον... αρχαία  ;D

 

Με το ερωτηματικό, εννοώ ότι δεν διάβασα όλο το κείμενο, αλλά απλά έψαξα για κάποιο ερώτημα. Βρήκα αυτό που υπογράμμισες, το διάβασα και πέταξα την μπαρούφα μου.

 

 

Μιλάμε για υπεύθυνη στάση  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok όλα σαφή τώρα.

 

Το ξέρω οτι το μέγεθος του κειμένου αποτρέπει πολλούς από το να το διαβάσουν καν αλλά όπως έγραψα και στην αρχή, ήθελα τουλάχιστον αυτοί που θα το διαβάσουν να λάβουν πλήρη εικόνα.

 

Όπως και να χει ευχαριστώ για μια ακόμη φορά που ασχολήθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος και ευγενέστατος. Να κάτι σπάνιο στο net.

 

Σχετικά λοιπόν με το πρώτο ζήτημα, μου ήρθε το εξής flash: Γιατί δε συνδέεις τις εξόδους του lexicon απευθείας σε κάποια είσοδο της RME; Θα μπορείς έτσι να γράφεις τα effect return σε ξεχωριστό κανάλι. Μπορείς μάλιστα να ρυθμίσεις τον εσωτερικό μίκτη της RME ώστε να ακούγεται σε real time monitoring το εφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το δεύτερο ζήτημα, αν κατάλαβα καλά, έχει ως εξής: Το σήμα γίνεται "με το ζόρι" μονοφωνικό, λόγο της δρομολόγισης της κονσόλας. Ε, τότε φίλε Νίκο είναι φυσικό να χάνονται κάποια db. Η πιο απλή εξήγηση είναι ότι αλλοιώνεται η φάση του σήματος, με ότι αυτό συνεπάγεται. Μην προβληματίζεσαι περαιτέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο ζήτημα: H RME HDSP 9632 έχει μόνο ένα ζεύγος Αναλογικων εισόδων ή αλλιώς μία Stereo In. Υπάρχουν βέβαια Optional επεκτάσεις για 2 επιπλέον Stereo In και Stereo Out τις οποίες αν είχα θα μπορούσα να κάνω αυτό που προτείνεις.

 

Δευτερο ζήτημα: Το γνωρίζω αυτό αλλά δοκίμασα να συγκρίνω και τα επιμέρους μονοφωνικά σήματα. Όπως περιέγραψα στο TEST 3 σύνδεσα τη Stereo έξοδο της κάρτας ήχου σε 2 μονοφωνικά κανάλια (11 και 12). Στη συνέχεια το 11 το pan-αρα Full Left και το 12 Full Right. Μετά άνοιξα το Aux 1 Knob του 11 και το Aux 2 Knob του 12. Έτσι το Aux Send 1 λάμβανε το Aux του 11 (το Left δηλαδή) και το Aux Send 2 λάμβανε το Aux του 12 (το Right). Τα Aux Send 1 και 2 ήταν συνδεδεμένα στη Stereo είσοδο της κάρτας ήχου.

 

Με αυτόν τον τρόπο η στερεοφωνία διατηρούταν αλλά και πάλι υπήρχε απόκλιση σε dB χωρίς να γίνεται εξαναγκασμός στερεοφωνίας σε mono έξοδο (=πρόσθεση L/R σημάτων πριν το Aux Send).

 

Μάλιστα όταν τσέκαρα τα VU-μετρα τσέκαρα και τα Left και Right χωριστά.

 

Eφόσον είχα Split-άρει από την αρχή τη στερεοφωνία της κάρτας σε 2 Mono κανάλια τα οποία τα διατηρούσα Mono μέχρι την είσοδό τους ξανά στην είσοδο της κάρτας χωρίς να προστίθενται πουθενά στο Audio Path δεν θα έπρεπε να είχα απώλεια dB λόγω μετατροπής στερεοφωνίας σε μονοφωνία έτσι δεν είναι;

 

PS: Sorry αν σας κουράζω. Η λύση όπως ανέφερα και πριν έχει βρεθεί (Sub 1-2 έξοδος προς ηχογράφηση και δημιουργία 4 FX Καναλιών) και αυτή θα ακολουθήσω. Απλά συζητάμε σε "εγκυκλοπαιδική" βάση για την απώλεια αυτή των dB και γιατί αυτή να συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι

 

http://www.thomann.de/gr/rme_ai4s_192_aio.htm

 

Μιλάμε για επένδυση, αφού θα μπορείς να γράψεις ξεχωριστά κανάλια.

 

Μήπως το lexicon βγάζει ψηφιακή έξοδο; Γιατί είναι και η κάρτα ένα... έξοδο  ;D

 

Επίσης δε θα μου έκανε απορία να υπήρχε ένα μικρό ρίξιμο στα db των send επίτηδες. Αφού εξ ορισμού ενώνουν τα L&R σήματα, μπορεί να είναι λίγο πιο χαμηλά για να μην παραμορφώνουν.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/rme_ai4s_192_aio.htm

Μιλάμε για επένδυση, αφού θα μπορείς να γράψεις ξεχωριστά κανάλια.

Ναι αυτή εννοούσα κι εγώ αλλά προς το παρόν δεν μου είναι απαραίτητη. Θα δουλέψω πρώτα με τα 4 FX Κανάλια που θα δημιουργήσω στη Mackie και θα κρίνω μετά κατά πόσο πρέπει να την αγοράσω.

 

Άλλωστε όπως εξήγησα θέλω να κάνω Real Time αλλαγές στον τρόπο εφαρμογής των εφφέ κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης όπως πχ Panning στο εφφέ κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης ή προσωρινή αύξηση στο Wet του Wet/Dry Mix χειριζόμενος μόνο την κονσόλα και όχι τον Software Mixer της RME πράγμα που υποχρεωτικά πρέπει να κάνω σε περίπτωση που στείλω τις εξόδους του Lexicon στην Optional AI4S. Πιθανόν τις Real Time αλλαγές να μπορώ να τις κάνω και μέσω του Interface του Lexicon αλλά δεν θέλω να μπλέκω με τα υπομενού του και τα Real Time Assignment Knobs.

 

Μήπως το lexicon βγάζει ψηφιακή έξοδο; Γιατί είναι και η κάρτα ένα... έξοδο  ;D

Ναι βγάζει 2 S/PDIF Out (ένα για κάθε Processor οι οποίοι έχουν 2 μηχανές FX ο καθένας) αλλά η RME έχει μόνο μια S/PDIF Input. Eπίσης η σύνδεση μέσω S/PDIF αποτρέπει πάλι το χειρισμό μέσω κονσόλας και κάνει υποχρεωτικό το χειρισμό μέσω του Total Mix της RME. Επίσης ανησυχώ μήπως η "υβριδική" χρήση της κάρτας μεταξύ Analogue Mode για τα Dry Signals και Digital Mode για τα Wet μου προξενήσει άλλα προβλήματα. Θεωρώ οτι είναι πιο "ασφαλές" να δουλεύουν όλα ή Analog ή Digital.

 

Επίσης δε θα μου έκανε απορία να υπήρχε ένα μικρό ρίξιμο στα db των send επίτηδες. Αφού εξ ορισμού ενώνουν τα L&R σήματα, μπορεί να είναι λίγο πιο χαμηλά για να μην παραμορφώνουν.

Αυτό ζήτησα ακριβώς να μου επιβεβαιώσουν από τη Mackie και το μόνο που μου είπαν ήταν σε ελέυθερη απόδοση: "Μην προβληματίζεσαι, η κονσόλα σου δουλεύει μια χαρά" χωρίς βέβαια να μου πουν αν όντως έχει σχεδιαστεί η κονσόλα έτσι. Επίσης υπενθυμίζω οτι στο Manual δεν αναφέρουν οτι οι Aux και οι EFX Outs είναι έστω και λίγο χαμηλωμένες. Λέει για όλες οτι η Rated Οutput τους είναι στα +4dBu και υποθέτει κανείς οτι είναι ίδια η στάθμη.

 

Τέλοσπάντων πολύ το αναλύσαμε και θα καταντήσω σπαστικός στο τέλος και "διϋλίζων τον κώνωπα".

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη συζήτηση.

 

Εν τω μεταξύ όποιος άλλος θέλει να ρίξει μια ιδέα στο τραπέζι προς συζήτηση...ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου