Προς το περιεχόμενο

Τζιμης Πανουσης - Ελλη Στάη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολα καλα και ολα ωραια σχετικα με τον πανουση. πανεξυπνος και το χιουμορ του με αγγιζει.

αλλα για να υποβαθμισω λιγο το επιπεδο της συζητησης' date=' πως σχολιαζετε τις τιμες μπουζουκιων που χρειαζεται να πληρωσει κανεις για να τον δει ζωντανα??? :evil:[/quote']

 

ποσο παει το μαλλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο βολο που ηρθε πριν ενα μηνα 20 ευρω . (15 εισοδος και αλλα 5 για το ποτο)

 

δεν ειναι τιμη μπουζουκιων παντως.

και αλλωστε παντα ελεγε οτι η συναυλιες του εχουν ιδιο εισητηριο με τα μπουρδελα στην φυλης. τοσο παει δηλαδη? δεν αυξηθηκαν πολυ βλεπω , καλη φαση .κουφαλες αθηναιοι , ακομη και στις μπουρδελοτσαρκες πιο μαγκες ειστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω δυό λογάκια για τον Τζιμάκο, μιας και τυγχάνω μεγάλος οπαδός του, αλλά ταυτόχρονα-θέλω να πιστεύω-και ακριβοδίκαιος κριτής όσων μου ξινίζουν...

 

...Ας μην διαφωνήσουμε ότι η συγκυρία της εμφάνισης στη Στάη είναι προσοδοφόρα και για τις δύο πλευρές. Η μεν κρυόκωλη κάνει νουμεράκια με την ευκαιρία της "βλάσφημης" αφίσας, ο δε Πανούσης σπρώχνει τις εμφανίσεις του στο μαγαζί.Γιατί αν το ζητούμενο δεν ήταν αυτό, τότε ίσως και να τον βλέπαμε πιό έτοιμο για αθυροστομίες, ρήξεις, για κάτι τέλοσπάντων που να μην μυρίζει συμβιβασμό.

 

Ο Πανούσης με τις Μουσικές Ταξιαρχίες είχε παρουσιάσει για τα δεδομένα της εποχής πολύ καλούς δίσκους (πάντα κατά τη δική μου κρίση). Κακά τα ψέμματα όμως, ακόμα και τότε, το ροκ της Ελλάδας ήταν-και παραμένει- ένα σπορ για εισοδηματίες. Αν δεν έχεις καλυμένα τα νώτα σου από λεφτά, δεν μπορείς να περιμένεις να φας ούτε από το ροκ ούτε από την πρόζα. Δεν δήλωσε ο Τζιμάκος κάτοικος Ψυχικού χτες; Ε, δεν είναι σύμπτωση λοιπόν που ούτε και ο Πανούσης δείχνει να πεινάει. Δεν φαντάζομαι ότι πείναγαν πολλοί έξάλλου από την γενιά του Πουλικάκου, του Σιδηρόπουλου, του Πιλαλί, του Βαβούρα κ.α. Αν ωστοσο πέφτω έξω, ευχαρίστως να με διορθώσετε...

 

Δύο μέρες στο στρατό; Συγνώμη, αλλά αν κατά βάθος μιλάμε για επανάσταση, έστω και ατομική, για μένα η επανάσταση δεν περνάει από το να σκαπουλάρεις το φανταριλίκι, όπως κι αν το σκαπούλαρε ο Τζιμάκος.

 

Και να με συμπαθάνε οι τυχόν μοντέρνοι, αλλά αν και πιτσιρικάς θέλω πάντα να έχω μια άποψη για την προσωπική ζωή του εκάστοτε καλλιτέχνη, πιστεύω ότι δεν είναι άσχετη με το έργο. "Βαριές" οι κουβέντες που γράφω, αλλά παίζουν το ρόλο τους.

 

Η ένσταση σε σχέση με το αμιγώς καλλιτεχνικό μέρος-βλέπετε τον είχα δει live πέρσι-έχει να κάνει με το γεγονός ότι ξενερώνω όταν δω παλιότερα σκετσάκια ή κομμάτια πρόζας να περνάνε αυτούσια στον λόγο του. Πολύ περισσότερο όταν βλέπω ότι πάρά τις ό,ποιες ενστάσεις-κι εγώ έχω αρκετές όπως βλέπετε-έχει ακόμα βέλη για πολλούς στη φαρέτρα του, και βέλη με ουσία. ¶σ'τα λοιπόν τα μπαγιάτικα ρε Τζιμάκο. Χορτάσαμε.

 

Σαν πολύ μακρυγόρησα... :lol:

 

Ένα ειδικότερο συμπέρασμα με αφορμή την χτεσινή συνέντευξη του Πανούση, είναι εν κατακλείδι το εξής: Το μυαλό του εξακολουθεί να στροφάρει μια χαρά, το συχνά εντελώς παραλειπόμενο μουσικό μέρος των εμφανίσεων του είναι κυριολεκτικά πολύ μακριά από τον συρμό, δυστυχώς όμως το κωλοδάχτυλο που νοητά ύψωνε προς πολλές κακώς κείμενες καταστάσεις ο Τζιμάκος μοιάζει πιό διαλλακτικό πια... :?

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα όμως, ακόμα και τότε, το ροκ της Ελλάδας ήταν-και παραμένει- ένα σπορ για εισοδηματίες. Αν δεν έχεις καλυμένα τα νώτα σου από λεφτά, δεν μπορείς να περιμένεις να φας ούτε από το ροκ ούτε από την πρόζα. Δεν δήλωσε ο Τζιμάκος κάτοικος Ψυχικού χτες; Ε, δεν είναι σύμπτωση λοιπόν που ούτε και ο Πανούσης δείχνει να πεινάει. Δεν φαντάζομαι ότι πείναγαν πολλοί έξάλλου από την γενιά του Πουλικάκου, του Σιδηρόπουλου, του Πιλαλί, του Βαβούρα κ.α. Αν ωστοσο πέφτω έξω, ευχαρίστως να με διορθώσετε

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μεσα πεφτεις! :wink:

Εχεις λεφτα?Τοτε "ζεις" απο την εναλλακτικη μουσικη στην Ελλαδα (γιατι "ροκ" ελληνικο ΔΕΝ υπηρξε,δεν υπαρχει,ουτε θα υπάρξει βεβαια ποτε,οπως δεν υπαρχει γερμανικο ρεμπετικο :wink: ) ,δεν εχεις ?Τοτε αστο καλυτερα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και περιμενα καποια ανταποκριση εσεις με ξαφνιασατε...!!!

Καταρχην μια και μιλαμε για το εν λογω ατομο οντως ο Πανουσης εχει πολυ χρημα,εχει αρκετα αγροτεμαχια(η δικα του η της γυναικας του)στην Ιθακη,οπως επισης και ξενοδοχειακα συγκροτηματα σπιτια,κτλ,κτλ.

Χωρις αυτο να μειωνει την οποια αξια του ως καλλιτεχνη,απλα το αναφερω.

Σιγουρα ομως δεν ειναι ο πανουσης που ειχα δει και εγω πριν απο αρκετα χρονια,αλλα απ οτι ξερω εχει κανει και 2 εγχειρισεις στο εξωτερικο τα τελευταια 5 χρονια,οποτε εχει αραξει λιγο.

Συμφωνω με τον Wow! σχεδον σε ολα,αλλα ρε παιδια ειναι και ο μονος

που τα λεει καπως πιο χυμα.Και ποσους τετοιους εχουμε στην Ελλαδα μας;

Σαν μουσικος ειναι πολυ καλος και εχει διαλεξει και πολυ καλους μουσικους

κατα περιοδους.Απλα επειδη πιστευω οτι η σατιρα στην Ελλαδα ειναι λιγο πολυ

φαυλος κυκλος ετσι αυτο αναγκαζει τους δημιουργους να περιστρεφονται σε

επαναλαμβανομενα θεματα.

Εκει που ξεχωριζει λοιπον ο showman ειναι στον τροπο που τα διακομωδει και

εκει διαλεγουμε και εμεις σαν ακροατες-θεατες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να σε άλλο νήμα συζήτησης

να συζητήσουμε τα όρια της Τέχνης.

Τώρα βλέπω πως θα έπρεπε να συζητήσουμε

τα όρια της Σάτιρας.

 

Ξέρετε υπάρχει μεγάλη διαφορά από τον Χλευασμό.

 

Η Σάτιρα είναι ιερό πράγμα

ενώ ο Χλευασμός ανίερο.

 

Αλλά δεν νομίζω πως θα έχει καλύτερη τύχη από το «Τι είναι Τέχνη».

 

 

 

Τελικά τι πιστεύετε για τον «Τζιμάκο»;

 

Κάνει Τέχνη και ποια;

Είναι μουσικός, ηθοποιός, πεζογράφος, ποιητής … ;

Τι στο καλό είναι;

 

Έχει να εκφράσει κάτι νέο;

Έχει να εκφράσει κάτι παλιό,

αλλά με νέο τρόπο;

 

Θέλει να τονώσει τον εγωισμό του;

 

Θέλει να δοξαστεί;

Να μείνει στην ιστορία;

 

Θέλει να βγάλει χρήμα;

 

Δεν ξέρει τι θέλει;

 

Με αυτό που έκανε τώρα, τι τελικά κατάφερε;

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι πιστεύετε για τον «Τζιμάκο»;

 

OTI EINAI EKΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΠΕΡΦΟΡΜΕΡ,ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ,ΦΟΒΕΡΟΣ ΠΛΑΚΑΤΖΗΣ & ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΑΣ & ΟΙ ΜΠΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ,ΕΠΙΣΗΣ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΙΑ & ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ .

 

Κάνει Τέχνη και ποια;

 

WHO GIVES A FLYING FUCK! :wink:

 

Είναι μουσικός, ηθοποιός, πεζογράφος, ποιητής … ;

 

ΓΡΑΦΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ,ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ "ΣΙΝΕΜΑ" ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ (ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΠΑΡΑΙΤΗ "ΔΗΘΕΝΙΑ" ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ :lol: ),ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΓΡΑΜΜΕΝΑ (ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ 99% ΤΗΣ ΜΟΝΤΕΡΝΑΣ "¨ΨΑΓΜΕΝΗΣ" ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο JOHN FANTE ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΕΙ.ΠΟΙΗΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΧΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΙΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΦΑΝΦΑΡΕΣ! :lol: )

 

Τι στο καλό είναι;

 

ΜΑ Ο...ΤΖΙΜΑΚΟΣ! :lol: ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!

 

Έχει να εκφράσει κάτι νέο;

 

ΤΟ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΤΟ 1980 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 26 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ,ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΛΕΓΑΜΕ ΣΤΟΝ DYLAN "ΕΛΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! :lol: "

 

Έχει να εκφράσει κάτι παλιό,

αλλά με νέο τρόπο;

 

ΞΕΡΩ ΕΓΩ?? 8O ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΕΚΦΡΑΖΕΙ & ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΥΠΗΡΧΕ ΕΞ-ΑΠΑΝΕΚΑΘΕΝ :lol:

 

Θέλει να τονώσει τον εγωισμό του;

 

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ....

 

Θέλει να δοξαστεί;

 

ΜΠΑ ΣΤΑ ..ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥ.. :lol:

 

Να μείνει στην ιστορία;

 

ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΜΕΙΝΕΙ.

 

Θέλει να βγάλει χρήμα;

 

ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ" ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΙΣΟΥΝ (ΕΞ'ΑΛΛΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΕΣ ΛΙΓΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ,ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΜΗ ΓΕΛΙΕΣΑΙ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 15-20 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

 

Δεν ξέρει τι θέλει;

 

ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ?ΞΕΡΩ ΕΓΩ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? :lol:

 

Με αυτό που έκανε τώρα, τι τελικά κατάφερε;

 

ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΥΜΕ (ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ) & ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ??) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να σε άλλο νήμα συζήτησης

να συζητήσουμε τα όρια της Τέχνης.

Τώρα βλέπω πως θα έπρεπε να συζητήσουμε

τα όρια της Σάτιρας.

 

Ξέρετε υπάρχει μεγάλη διαφορά από τον Χλευασμό.

 

Η Σάτιρα είναι ιερό πράγμα

ενώ ο Χλευασμός ανίερο.

 

Αλλά δεν νομίζω πως θα έχει καλύτερη τύχη από το «Τι είναι Τέχνη».

 

 

 

Τελικά τι πιστεύετε για τον «Τζιμάκο»;

 

Κάνει Τέχνη και ποια;

Είναι μουσικός' date=' ηθοποιός, πεζογράφος, ποιητής … ;

Τι στο καλό είναι;

 

Έχει να εκφράσει κάτι νέο;

Έχει να εκφράσει κάτι παλιό,

αλλά με νέο τρόπο;

 

Θέλει να τονώσει τον εγωισμό του;

 

Θέλει να δοξαστεί;

Να μείνει στην ιστορία;

 

Θέλει να βγάλει χρήμα;

 

Δεν ξέρει τι θέλει;

 

[b']Με αυτό που έκανε τώρα, τι τελικά κατάφερε; [/b]

 

 

ειναι μουσικος και ηθοποιος κανεις δεν αμφιβαλει γιαυτο νομιζω .

 

παντα ειχε να εκφρασει κατι νεο . μερικες φορες απλως λογω του οτι οι ανθρωποι αλλαζουν πιο αργα αποτι ο κοσμος το χιουμορ του και η θεματολογια του εμοιαζε λιγο παρωχημενο και ανεπικαιρο , αλλα γρηγορα εβρισκε ξανα τον δρομο του (γνωμη μου ολα αυτα)

 

ολοι θελουν να δοξαστουν και να μεινουν στην ιστορια και δεν ειναι κακο αυτο. . (οποιος το αρνηθει ειναι υποκριτης και μας θεωρει βλακες, εγω πχ θελω να γινω αφισσες σιδεροτυπα μπλουζακια , να γινω το συμβολο μιας ολοκληρης γενιας... χε χε :) )

 

- σε πειραζει αν θελει να βγαλει χρημα? (εγω πιστευω οτι δεν ειναι το πρωτο μελημα του αλλα φυσικα και θελει να βγαλει χρηματα απο αυτο που κανει για χιλιους λογους )

 

εχω αντιρηση για την σωκρατικη μαιευτικη μεθοδο σου (:) οκ δεν προσπαθεις να κανεις αυτην την μεθοδο αλλα λεμε τωρα :) )παντως ιχνηλατη. μοιαζουν οι ερωτησεις σου να εχουν σαν αντικειμενικο σκοπο να με εντυπωσιασουν και να μου δειξουν οτι εσυ γνωριζεις και απλως μας τσεκαρεις, παρα να προσφερουν κατι στην συζητηση. ελπιζω να εχεις τις δικες σου απαντησεις και να μας τις πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ "ΣΙΝΕΜΑ" ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Εννοείς τον Δράκουλα των εξαρχίων? ή έχει εμφανιστεί και αλλού?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ "ΣΙΝΕΜΑ" ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Εννοείς τον Δράκουλα των εξαρχίων? ή έχει εμφανιστεί και αλλού?

...και σε άλλες....

http://www.cine.gr/people.asp?name=%D0%E1%ED%EF%F5%F3%E7%F2%2C%20%D4%E6%E9%EC%E7%F2 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου