Προς το περιεχόμενο

Τζιμης Πανουσης - Ελλη Στάη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αυτό' date=' για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να γελάσω και πολύ.[/quote']

 

τουλαχιστον γελασες εστω και λιγο; :)

νομιζω εισαι λιγο αυστηρος μαζι του... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk: ασε που τραγουδαει ΤΕΛΕΙΑ και τη "Μολυβιά" :!: :lol:

 

...Και το "Τι πάθος ατελείωτο"! Η καλύτερη δήλωση ήταν περί χυδαιότητας στην τέχνη: "Δηλαδή πρέπει να ξεριζώσουμε τα γεννητικά όργανα του Ερμή του Πραξιτέλους επειδή τάχα είναι χυδαία;" (Κάπως έτσι το είπε). Σωστόοος

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και το "Τι πάθος ατελείωτο"! Η καλύτερη δήλωση ήταν περί χυδαιότητας στην τέχνη: "Δηλαδή πρέπει να ξεριζώσουμε τα γεννητικά όργανα του Ερμή του Πραξιτέλους επειδή τάχα είναι χυδαία;" (Κάπως έτσι το είπε). Σωστόοος

 

Σωστό για το 'Τι πάθος...', η μοναδική εκτέλεση παλιού λαϊκού τραγουδιού που δεν αποτελεί προσβολή στον αρχικό δημιουργό...

 

Για μένα η καλύτερη ατάκα ήταν η εξής (απευθυνόμενος στην κρυόκωλη): 'ας υποθέσουμε ότι, ω μη γένοιτο, κάτι γίνεται μεταξύ μας μετά την εκπομπή, και μετά εγώ έρχομαι και σου κάνω μήνυση γιατί κατά τη διάρκεια της ερωτικής μας συνεύρεσης έλεγες βρωμόλογα' :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μου φαινεται ανιαρος και προβλεψιμος ,

εχει δει οτι στην Ελλ. αγορα της showbiz λειπει αυτος ο 'τυπος' και τον

καλυπτει αναλογα. Επισης το οτι παει΄'κοντρα' θα μου επιτρεψετε να αμφιβαλλω , μαλλον με το ρευμα παει , αν τουλαχιστον νομιζει οτι παει

κοντρα .

Το θεμα δεν ειναι να αμφισβητεις ,αλλα αν καταφερνεις να αλλαξεις κατα

1 χιλιοστο αυτο που αμφισβητεις .

Βεβαια η προσωπικη αποψη δεν παει να πει οτι ειναι και σωστη , αυτη την

εντυπωση μου εχει δημιουργησει ,επισης δεν τον κρινω σαν 'επαγγελματια'

ειναι καλος στην δουλεια του σιγουρα με τοσα χρονια στο προσκηνιο και

με αρκετους θαυμαστες

alpatman

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πανούσης είναι κάτι σαν...τον τελευταίο των Μοϊκανών. Έχω την εντύπωση ότι όταν αποσυρθεί, η τέχνη στην Ελλάδα θα μείνει μουγκή...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον alpatman. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα και αυτό, να θέλει ο κάθε comedian να κάνει τον καλλιτέχνη. Από Χάρυ Κλύνν, μέχρι Αμάν, μέχρι, μέχρι, όλοι θέλουν να μας πείσουν ότι έχουν κάτι παραπάνω στο μυαλό τους από τα φράγκα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω πληροφορίες απο γνωστό μου άτομο πρώιν γείτονα το τζιμάκου περίπου προ 30ετίας (πριν γίνει γνωστός) που μου λέει οτι έβγαινε και έκανε βόλτα με ένα άλογο φορόντας μόνο το βρακί του!! (τα κλασικά τα μινέρβα!!) Μιλάμε για βλαμμένο άνθρωπο, με την καλή την έννοια!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον alpatman. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα και αυτό' date=' να θέλει ο κάθε comedian να κάνει τον καλλιτέχνη. Από Χάρυ Κλύνν, μέχρι Αμάν, μέχρι, μέχρι, όλοι θέλουν να μας πείσουν ότι έχουν κάτι παραπάνω στο μυαλό τους από τα φράγκα...[/quote']

 

Τι εννοείς 'να κάνει τον καλλιτέχνη';

 

Έχεις κάποιον ορισμό του καλλιτέχνη να μας δώσεις;

 

Διαφωνώ με την 'αγιοποίηση' (και απ'όσο ξέρω το ίδιο και ο Τζίμης)... αλλά διαφωνώ και με την καθ'έξιν άρνηση... τι αντανακλαστικό κι'αυτό!

 

Δε νομίζω ότι προσπαθεί να υποδυθεί κάποιο ρόλο, είναι τραγουδιστής, σατυρικός συγγραφέας, γράφει στίχους... αυτά... Στις περισσότερες απόψεις του με βρίσκει σύμφωνο και γουστάρω να τον ακούω... Αν δε σ'αρέσει δεν τον ακούς, απλά τα πράγματα, οι ψυχογραφικές αναλύσεις καταντούν ανούσιες IMNSHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
προσωπικα μου φαινεται ανιαρος και προβλεψιμος ' date='

εχει δει οτι στην Ελλ. αγορα της showbiz λειπει αυτος ο 'τυπος' και τον

καλυπτει αναλογα.

alpatman[/quote']

 

Φίλε μου...μερικές φορές καλύτερα είναι να μασάμε παρά να μιλάμε...

Μπορείς να εκφέρεις οποιαδήποτε γνώμη άποψη άντε και κρίση για το έργο που φτάνει στα αυτιά σου και στα μάτια σου ενός καλλιτέχνη...¶σε όμως ήσυχη την πρόθεση και την διάθεση του ειδικά αν δεν γνωρίζεις την ιστορία του...αιδώς αργείοι...

 

ΥΓ.1 τον προτοείδα ζωντανά σε κλαμπάκι τη αχαρνών το 82 και γοητεύκα από την προσωπικότητά του μιλώντας του για λίγο... είχα την τύχη μέσω φίλου που τυγχάνει κολλητός του να τον γνωρίσω λίγο πιο στενά εν έτει 2005...είναι ο ίδιος και απαράλαχτος ("Τζιμάκος" όπως τον φωνάζουν οι φίλοι του) στην όψη και στην συμπεριφορά και στις απόψεις, σαν μην έχει περάσει ο χρόνος...

ΥΓ.2 Η πρώτη πειρατική κασσέτα (δεν κυκλοφόρησε ποτέ επίσημα σε βινύλιο ή cd - και πως θα μπορούσε άλλωστε-) των μουσικών ταξιαρχειών, αποτελεί κατ εμέ (παρ όλη την ερασιτεχνική παραγωγή) ένα απο τα σημαντικότερα rock έργα που εκπονήθηκαν εν ελλάδι και είμαι ευτυχής που την κατέχω...

ΥΓ.3 σε πρόσφατο μου post μίλησα για την απέχθειά μου στους δήθεν...για τον καθένα -πχ Αραπάκης- έχω και ένα επιχείρημα βιωμένο και αν δεν έχω "μασάω" δεν μιλάω...το ότι ο κύριος Πανούσης (γιατί περί κυρίου πρόκειται) στα γεράματά του δεν αναπαραγάγει καταστάσεις τύπου JRB αρχών 80', Καρδίτσας (αλήθεια θυμάται κανείς την περιβόητη συναυλία? τι κρίμα που δεν ήμουν μέσα...) κλπ δεν μειώνει διόλου την αυθεντικότητά του στα μάτια μου...

ΥΓ.4 Προσπάθησα να είμαι ευγενικός μέσα στα νευρα μου (κι ας με μαλώσει ο ...πάρτα άρρωστε SuperFunk) κι ελπίζω να τα κατάφερα... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου