Προς το περιεχόμενο

Τζιμης Πανουσης - Ελλη Στάη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει συμμετασχει ως guest σε διαφορες ταινιες,made in greece κτλ με μικρους

ρολους.Επισης ειχε συμβολαιο το 96 αν θυμαμαι καλα με την Ετ2 και εβγαλε 1-2 επεισοδια,τα οποια ομως κοπηκανε τελικα καμμια βδομαδα πριν αρχισει η

εβδομαδιαια προβολη τους,γενικα για περισσοτερες πληροφοριες δειτε και εδω....

http://www.edu.uoc.gr/~math2172/panousis/

http://www.kissamos.com/panousis.html

http://www.geocities.com/tzimispanousis/NO1.html

http://www.geocities.com/tzimispanousis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα ήθελα να πω δυό λογάκια για τον Τζιμάκο' date=' μιας και τυγχάνω μεγάλος οπαδός του, αλλά ταυτόχρονα-θέλω να πιστεύω-και ακριβοδίκαιος κριτής όσων μου ξινίζουν...

 

...Ας μην διαφωνήσουμε ότι η συγκυρία της εμφάνισης στη Στάη είναι προσοδοφόρα και για τις δύο πλευρές. Η μεν κρυόκωλη κάνει νουμεράκια με την ευκαιρία της "βλάσφημης" αφίσας, ο δε Πανούσης σπρώχνει τις εμφανίσεις του στο μαγαζί.Γιατί αν το ζητούμενο δεν ήταν αυτό, τότε ίσως και να τον βλέπαμε πιό έτοιμο για αθυροστομίες, ρήξεις, για κάτι τέλοσπάντων που να μην μυρίζει συμβιβασμό.

 

Ο Πανούσης με τις Μουσικές Ταξιαρχίες είχε παρουσιάσει για τα δεδομένα της εποχής πολύ καλούς δίσκους (πάντα κατά τη δική μου κρίση). Κακά τα ψέμματα όμως, ακόμα και τότε, το ροκ της Ελλάδας ήταν-και παραμένει- ένα σπορ για εισοδηματίες. Αν δεν έχεις καλυμένα τα νώτα σου από λεφτά, δεν μπορείς να περιμένεις να φας ούτε από το ροκ ούτε από την πρόζα. Δεν δήλωσε ο Τζιμάκος κάτοικος Ψυχικού χτες; Ε, δεν είναι σύμπτωση λοιπόν που ούτε και ο Πανούσης δείχνει να πεινάει. Δεν φαντάζομαι ότι πείναγαν πολλοί έξάλλου από την γενιά του Πουλικάκου, του Σιδηρόπουλου, του Πιλαλί, του Βαβούρα κ.α. Αν ωστοσο πέφτω έξω, ευχαρίστως να με διορθώσετε...

 

Δύο μέρες στο στρατό; Συγνώμη, αλλά αν κατά βάθος μιλάμε για επανάσταση, έστω και ατομική, για μένα η επανάσταση δεν περνάει από το να σκαπουλάρεις το φανταριλίκι, όπως κι αν το σκαπούλαρε ο Τζιμάκος.

 

Και να με συμπαθάνε οι τυχόν μοντέρνοι, αλλά αν και πιτσιρικάς θέλω πάντα να έχω μια άποψη για την προσωπική ζωή του εκάστοτε καλλιτέχνη, πιστεύω ότι δεν είναι άσχετη με το έργο. "Βαριές" οι κουβέντες που γράφω, αλλά παίζουν το ρόλο τους.

 

Η ένσταση σε σχέση με το αμιγώς καλλιτεχνικό μέρος-βλέπετε τον είχα δει live πέρσι-έχει να κάνει με το γεγονός ότι ξενερώνω όταν δω παλιότερα σκετσάκια ή κομμάτια πρόζας να περνάνε αυτούσια στον λόγο του. Πολύ περισσότερο όταν βλέπω ότι πάρά τις ό,ποιες ενστάσεις-κι εγώ έχω αρκετές όπως βλέπετε-έχει ακόμα βέλη για πολλούς στη φαρέτρα του, και βέλη με ουσία. ¶σ'τα λοιπόν τα μπαγιάτικα ρε Τζιμάκο. Χορτάσαμε.

 

Σαν πολύ μακρυγόρησα... :lol:

 

Ένα ειδικότερο συμπέρασμα με αφορμή την χτεσινή συνέντευξη του Πανούση, είναι εν κατακλείδι το εξής: Το μυαλό του εξακολουθεί να στροφάρει μια χαρά, το συχνά εντελώς παραλειπόμενο μουσικό μέρος των εμφανίσεων του είναι κυριολεκτικά πολύ μακριά από τον συρμό, δυστυχώς όμως το κωλοδάχτυλο που νοητά ύψωνε προς πολλές κακώς κείμενες καταστάσεις ο Τζιμάκος μοιάζει πιό διαλλακτικό πια... :?[/quote']

 

συμφωνω με παρα πολλα απο αυτα που λεει ο φιλος ,

παιζει μεγαλο ρολο αυτα που 'διδασκεις' να τα εφαρμοζεις και στην πραξη.

Τι να τις κανεις τις ηρωικες κουβεντες , αμα μολις ακουσεις 'πολεμος'

την κανεις για αλλη χωρα ?

Να φας το 'παστιτσιο' και μετα να το κρινεις αρνητικα , οχι να το θαβεις

οταν απεφυγες να το φας ... Τοτε η γνωμη σου θα εχει βαρυτητα

 

Ως αναφορα για το'ροκ' του συγκεκριμενου καλλιτεχνη , αν το συγκρινουμε με τα υπολοιπα ελλ (καταφαντασιαν τα περισσοτερα) ροκ

σχηματα-προσπαθειες , κατι λεει , αν το συγκρινουμε με τους εξω ,

ειναι σαν να μιλαμε για την ελλ.φορμουλα 1 .

Επισης το ροκ , ειναι το ειδος που στην ουσια 'ξεχασανε' οι Ελληνες να

ασχοληθουνε , ενω υπηρχε προσφορο εδαφος , δεν ξερω αν τοχετε καταλαβει αλλα πολλα ιδιωματα ροκ (π.χ. metal ) ειναι τα πιο

δημοφιλη ειδη και στη χωρα μας μεχρι σημερα .

Η ροκ ,ειναι μουσικο ειδος , δεν εχει σχεση με αντιδραση, αποψεις πολιτικες, αμφισβητηση ,φουλαρια και αλλα . Οι κυριοι που αναφερονται

στην Ελλαδα σαν ροκ ,στην ουσια ειναι 'εκμοντερνισμενη' ελληνικη λαικη

μουσικη.Καθε δικαιωμα να υπαρχουν βεβαια και να αρεσουν επισης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι αξιοσημείωτο είναι το πως εκείνοι που βρίζουν τον Σιδηρόπουλο εξυμνούν τον Πανούση ως γίγαντα της εγχώριας μουσικής ιστορίας απλώς επειδή τυχαίνει να έχουν κολλητηλίκια με τη συντεχνία.

 

Έτσι γίνεται πάντα στο ελλάντα, ο ένας ευλογάει τα γένια του άλλου και μετά το παίζει μοντέρνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να βριζουν τον Σιδηροπουλο & εξυμνουν τον Πανουση?Δεν νομιζω να εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους? (και ο Πανουσης ποτε δεν επετεθηκε στον μακαριτη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
φιλε npap ' date='καταρχην δεν υπαρχει λογος για νευρα... [/quote']

 

Μόνο αστήρικτες γνώμες (όπως εγώ τουλάχιστον έκλαβα το πρώτο σου post κι αν έσφαλλα sorry), μπορούν να διεγείρουν τις σκουριασμένες χορδές των νεύρων μου με τα λιγοστά αντανακλαστικά που τους έχουν απομείνει...

Από την άλλη στα post μελών με επιχειρήματα όπως πχ Εye (ή και το δεύτερο δικό σου) που πολλές φορές διαφωνώ ριζικά, δεν μπορώ παρά να τα θεωρήσω σπονδή στην -πηγή της ζωής- θεά "διαφορετικότητα" και να σεβαστώ τον συντάκτη τους...

 

 

ΥΓ. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία κατ εμέ από το να συγκρίνεις έλληνα που προσπάθησε να εκφραστεί με rock φόρμες (όπως και να τις εκλαμβάνει ο καθένας μας) , με αντίστοιχο άγγλο αμερικάνο ή και νοτιοαφρικανό...Ανδρώθηκε στην νεοελληνική πραγματικότητα και δεν μπορεί παρά το έργο του και η πορεία του να είναι ποτισμένα από τις ιδιαιτερότητές της...καλές και κακές...

Ένα πρόσφατο παράδειγμα σχετικότατο μέσα στην ασχετοσύνη του .

Υπήρξα ασθενής σε ελληνικά και αγγλικά νοσοκομεία...Δεν ήταν μόνο η ποιότητα της νοσηλείας μου διαφορετική...με έκπληξη διαπίστωσα και εγώ και οι οικείοι μου ότι άλλαξε και η δική μου ποιότητα σαν ασθενή με ότι αυτό συνεπάγεται...

Το πως θα δράσω ή θα αντιδράσω κατά περίπτωση -ακόμα και σαν μουσικός- έχει να κάνει με το περιβάλλον και το ερέθισμα που μου προκαλεί...

Και θα επιμείνω...Μπορώ να βάλω στη συλλογή μου το cd του όποιου Τζιμάκου ή να το ρίξω στην λεκάνη να χέσω και να τραβήξω καναζάκι για να χαθεί στην λήθη του απόπατου...Είμαι υποχρεωμένος όμως να αφήσω την πρόθεσή του γραμμένη στα δικά του αρχίδια και να ασχοληθώ μαζί της μόνο αν επιχειρήσει να τα χώσει στον κώλο μου...

(μάστα... για υστερόγραφο το ξεκίνησα, υστερό...γραμμα το κατάντησα...) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί όμως ρε SF ο Παύλος παρέα με την ...Τατιάνα να έρχεται στα ποταπά όνειρά του Πανούση ως ερηνεία με μορφή σούπερ ντούπερ noizκριτικής...και να ασχολείται μαζί του...το ξέρεις δεν το ξέρεις...εκτός αν για κάποιους είσαι μέλος της συντεχνείας... κι εσύ κι εγώ...:D :D :D

 

Η ιλαρότης μου γαργαλάει τα αχαμνά, γιατί όμως δεν γελάω???...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο αν κάποιος δημιούργησε τέχνη φαίνεται από αυτό που άφησε πίσω του. Ο Σιδηρόπουλος άφησε πίσω του ηχογραφήσεις, ο Πανούσης ραδιοφωνικές εκπομπές όπου απλώς κορόιδευε όποιον προλάβαινε για να βγάλει το μεροκάματο.

 

Όχι μόνο σωστά μίλησε ο Ιχνηλάτης για τα όρια της σάτυρας, αλλά υπάρχουν και άλλα όρια, ανάμεσα στην Μουσική και τους ήχους που αρθρώνονται στις "μπουζουκερί για ψαγμένους" και τα στριπτηζάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όμως ρε SF ο Παύλος παρέα με την ...Τατιάνα να έρχεται στα ποταπά όνειρά του Πανούση ως ερηνεία με μορφή σούπερ ντούπερ noizκριτικής...και να ασχολείται μαζί του...το ξέρεις δεν το ξέρεις...εκτός αν για κάποιους είσαι μέλος της συντεχνείας... κι εσύ κι εγώ...:D :D :D

 

Η ιλαρότης μου γαργαλάει τα αχαμνά' date=' γιατί όμως δεν γελάω???...[/quote']

 

πως να γελασεις φιλε μου αφου ο...εμετος που λεγαμε πριν..ξεχυνεται ΑΚΟΜΑ :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου