Προς το περιεχόμενο

Τζιμης Πανουσης - Ελλη Στάη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο θεος να μας φυλαει απο "καλλιτεχνες"!! :twisted:

 

αυτοι καταντησαν την ελληνικη μουσικη να μην ακουγεται,την ελληνικη λογοτεχνια να μη διαβαζεται,το ελληνικο θεατρο να μην αντεχεται & τον ελληνικο κινηματογραφο να μη βλεπεται!! :roll:

 

 

ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικα μου φαινεται ανιαρος και προβλεψιμος ' date='

εχει δει οτι στην Ελλ. αγορα της showbiz λειπει αυτος ο 'τυπος' και τον

καλυπτει αναλογα.

alpatman[/quote']

 

Φίλε μου...μερικές φορές καλύτερα είναι να μασάμε παρά να μιλάμε...

Μπορείς να εκφέρεις οποιαδήποτε γνώμη άποψη άντε και κρίση για το έργο που φτάνει στα αυτιά σου και στα μάτια σου ενός καλλιτέχνη...¶σε όμως ήσυχη την πρόθεση και την διάθεση του ειδικά αν δεν γνωρίζεις την ιστορία του...αιδώς αργείοι...

 

ΥΓ.1 τον προτοείδα ζωντανά σε κλαμπάκι τη αχαρνών το 82 και γοητεύκα από την προσωπικότητά του μιλώντας του για λίγο... είχα την τύχη μέσω φίλου που τυγχάνει κολλητός του να τον γνωρίσω λίγο πιο στενά εν έτει 2005...είναι ο ίδιος και απαράλαχτος ("Τζιμάκος" όπως τον φωνάζουν οι φίλοι του) στην όψη και στην συμπεριφορά και στις απόψεις, σαν μην έχει περάσει ο χρόνος...

ΥΓ.2 Η πρώτη πειρατική κασσέτα (δεν κυκλοφόρησε ποτέ επίσημα σε βινύλιο ή cd - και πως θα μπορούσε άλλωστε-) των μουσικών ταξιαρχειών, αποτελεί κατ εμέ (παρ όλη την ερασιτεχνική παραγωγή) ένα απο τα σημαντικότερα rock έργα που εκπονήθηκαν εν ελλάδι και είμαι ευτυχής που την κατέχω...

ΥΓ.3 σε πρόσφατο μου post μίλησα για την απέχθειά μου στους δήθεν...για τον καθένα -πχ Αραπάκης- έχω και ένα επιχείρημα βιωμένο και αν δεν έχω "μασάω" δεν μιλάω...το ότι ο κύριος Πανούσης (γιατί περί κυρίου πρόκειται) στα γεράματά του δεν αναπαραγάγει καταστάσεις τύπου JRB αρχών 80', Καρδίτσας (αλήθεια θυμάται κανείς την περιβόητη συναυλία? τι κρίμα που δεν ήμουν μέσα...) κλπ δεν μειώνει διόλου την αυθεντικότητά του στα μάτια μου...

ΥΓ.4 Προσπάθησα να είμαι ευγενικός μέσα στα νευρα μου (κι ας με μαλώσει ο ...πάρτα άρρωστε SuperFunk) κι ελπίζω να τα κατάφερα... :)

 

+ 500.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000!!!!!!!!!!!11

 

ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ!!!!!

 

Α,ΡΕ SKYLAB ΘΡΥΛΙΚΕΣ ΕΠΟΧΕΣ!!1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επιτέλους βρήκα και κάτι να διαφωνήσω με τον Eye... :D :D :D

Ρε κωλόγερε 007 (με την καλή έννοια πάντα..:lol: ), αν αυτό που γουστάρω και κάνω, κάποια στιγμή μου αποφέρει και φράγκα, πρέπει να ντρέπομαι???

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημαντικοτερη συνεισφορα του Τζιμακου ειναι οτι «εδωσε φωνη» σε όλους εμας που βλεπαμε να ξεχυνεται απο ολες τις πλευρες ο μεταπολιτευτικος αριστερο-ποιοτικο-εντεχνο-ψευτοκουλτουρε ΕΜΕΤΟΣ (πανω στα πτωματα του Θοδωρακη & του Χατζηδακη) & δεν μπορουσαμε να συνειδητοποιησουμε τι κακο μας ειχε βρει !!! 8O

 

Μονο και μονο η αντίδραση του σε αυτη τη ξεφτιλα (που δυστυχως ακομα και σημερα ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ στην Ελλαδα) αρκει για να τον τοποθετησει στο ΠΑΝΘΕΟΝ των εθνικων μας ηρωων!!! :lol:

 

α,και παρεμπιπτοντως επειδη τον ξερω,ειναι και γαμω τα παιδια ο Τζιμάκος!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι να πω Sf...Τάπες όλα κι όποιος καταλάβει ...κατάλαβε... :roll:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε npap ,καταρχην δεν υπαρχει λογος για νευρα ,ο καθενας την αποψη του λεει , η εντυπωση που εχω απο τον ανθρωπο αυτο , αυτη ειναι ,

εχοντας ακουσει αποσπασματα της δουλειας του αρκετα χρονια τωρα απο

την δεκαετια του 80 , χωρις να εχω ακουσει την κασετα που αναφερεσαι

αλλα δεν μιλησα μουσικα αλλωστε , το θεμα μας δεν ειναι τα 'αγνωστα διαμαντια του ελλ.ροκ ' .

Η γνησιοτητα δεν αποτελει για μενα προσον καταναγκη , εξαρταται του

τι πραγματος γνησιοτητα εκφραζεις ,αλλοτε ειναι αλλοτε οχι , επισης το να μενεις και τελειως απαραλακτος οταν τα παντα γυρω αλλαζουν ταχυτατα παλι ισως δεν ειναι και τοσο προσον . Τις προθεσεις και την διαθεση του ,την εισπρατω οπως και εσυ αλλωστε και λεμε την γνωμη μας . Δεν

βλεπω διαφορα .Σιγουρα καθε 'καλλιτεχνης' που ειναι τοσο χρονια στο προσκηνιο σιγουρα κατι εχει μεσα του ,καποιους 'αφορα' , εισαι ενας απο αυτους ,εγω δεν ειμαι .Ετσι συμβαινει σε ολα αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι με τις απόψεις τις Ελένης Λουκά τον αγαπάμε, είμαστε μαζί του, μπορεί στο τέλος να μπει στον σωστό δρόμο, όσοι αντιδράτε κατά του Τζιμάκου δείξτε αγάπη και κατανόηση, μην κρίνετε για να μην κριθείτε

στο τέλος θα τον κρίνει ο κύριος.

 

αγαπάτε αλήλους.

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

*επλίζω να καταλάβατε ότι αστειευομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μερικές ώρες δεν είχα μπει στο φόρουμ και κατάπληκτος βλέπω ότι έχει δημιουργηθεί θέμα για τον Πανούση - προφανώς εν' αγνοία μου, ο άνθρωπος είναι μύθος.

 

Ιδού λοιπόν οι απόψεις μου:

 

α) Κάποιος μου έγραψε "αν δεν σου αρέσει, μην τον ακούς". Μόνο και μόνο για να καταδειχθεί η αγένεια μίας τέτοιας τοποθέτησης, απαντώ : Αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω, μην τα διαβάζεις.

 

β) Ο npap λέει ότι τον άκουσε το 1982. Εγώ είδα τις ΜΤ το 1981 στο Ριάλτο στην Κυψέλη. Επίσης, ήμουν ο μόνος που ήξερα στη γειτονιά μου που αγόρασε την εν' λόγω πειρατική κασέτα. Με το θάρος της παλιάς γνωριμίας λοιπόν, επιμένω ότι ο τύπος είναι comedian και μάλιστα με την προσβλητική αμερικάνικη έννοια, αυτή που απέφυγα στην προηγούμενη αναφορά μου.

 

γ) O Superfunk λέει ότι οι "καλλιτέχνες" έχουν δημιουργήσει το πρόβλημα της ελληνικής μουσικής πραγματικότητας. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Είναι οι νοούμενοι από ένα απαίδευτο και άσχετο κοινό (όπως το ελληνικό) ως καλλιτέχνες που έχουν δημιουργήσει το πρόβλημα. Ο Πανούσης είναι για τους αθηναίους αναρχο-αυτόνομους ότι είναι ο Βασίλης Παπακωσταντίνου για τους Κνίτες, δηλαδή ένα σύμβολο επιβεβαιωσης ότι "ακόμη και αν τα φτύνω όλα, ακόμη και αν σας κοροϊδεύω μέσα στα μούτρα σας, ακόμη και αν είμαι αντιφατικός, πάλι θα έρχεστε να με βλέπετε". Απορρίπτω αυτή τη στάση ζωής - δικαίωμά μου δεν είναι;

 

δ) Υπάρχει ένας διάχυτος υπαινιγμός ότι ο Πανούσης είναι (και καλά) ο καλύτερος εκ' των ελλήνων ροκάδων. Απάντηση (official) : Who gives a fuck? Ήδη από το 81, (και αυτό Superfunk το ξέρεις πολύ καλά), η ντόπια ροκ σκηνή είχε να ανταγωνιστεί τα απίστευτα διαμάντια που ερχόντουσαν από την Αγγλία και την Αμερική. Ήδη από το 81 (ίσως και πολύ παλαιότερα) ήταν σαφές ότι δεν φτουράει. Τι έχει αλλάξει από τότε; Δίπλα σε ποιον ξένο θα βάλω τον Πανούση με όλο του το έργο παρέα και θα φτάνει έστω και για ζήτω; Για εκτεθείτε γράφοντας ονόματα...

 

ε) Προς τον Brain: η τρελάρα η Λουκά σαρκάζει τους πάντες και τα πάντα. Δεν είναι και κανένα κατόρθωμα να σε κράζει η Λουκά, εμείς οι δύο αν φτιάχναμε μπάντα και εμφανιζόμασταν φορώντας ράσα, πάλι θα μας έβριζε. Για πες μου, είδες κανέναν σοβαρό άνθρωπο (όποιον θεωρείς εσύ σοβαρό) να βρίζει τον Πανούση, ή να ασχολείται μαζί του; Ούτε και θα δεις, διότι ο ίδιος ο Πανούσης στερείται σοβαρότητας και για να συντηρήσεις τον μύθο ενός τέτοιου τύπου ΠΡΕΠΕΙ να βάζεις άλλα σούργελα να τον βρίζουν, είτε είναι θρησκευόμενοι, είτε νομικοί κλπ. Το λένε "τηλεόραση" αυτό το παιγχνίδι και ο Πανούσης το παίζει πολύ καλά - εντελώς τυχαία εμφανίστηκε τώρα που έχει νέο σώου?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλουμε τις κασέτες μας να τις μετρήσουμε. Λοιπόν εμένα η δικιά μου δεν ήταν αγορασμένη αλλά αντιγραμμένη. Δεύτερον ήμουν μέσα στο live της φοιτητικής εστίας που έγινε της πόπης. (Παρεμπιπτόντως ήμουν μέσα και στο crazy love στου ζωγράφου του Πούλικα στο ανοιχτό τότε. Δεν έχει σχέση αλλά το λέω για να ανεβάσω το κύρος μου.)

 

Μετά λοιπόν τα διαπιστευτήρια, έχω να σας πω ότι σαν το Τζιμάκο δε θα υπάρξει άλλος. Ο άνθρωπος είναι απλά τρελλός αλλά και πανέξυπνος και τον πάω με χίλια. Και λέει αλήθειες. Έως μερικά χρόνια πριν δεν έχανα εμφάνισή του. Το κακό είναι ότι είναι μόνο ένας. Φυσικά και δεν το κάνει για τα λεφτά, τουλάχιστον όχι περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο που αγαπά αυτό που κάνει, και ταυτόχρονα ζει από αυτό. Σεβαστή βέβαια και η αντίθετη γνώμη, αλλά λιγάκι υποχόνδρια. Είναι σα να βγαίνεις στην Αρχαία Ελλάδα και να σνομπάρεις το Θεό Διόνυσο.

 

Από την άλλη δε θα φτάσω ούτε στις αντίθετες άποψεις περί εμετού. Κάποιοι φίλε κάνουν εμετό επειδή απλά δεν αντέχουν ένα δύσκολο ταξίδι. Ίσως να σε χάλασε αυτό τελικά. Το ωραίο είναι ωραίο ανεξαρτήτως προελεύσεως. Και οι μουσικοί τουλάχιστον καλό είναι να είναι ανοιχτοί σε όλα τα ακούσματα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα και ολα ωραια σχετικα με τον πανουση. πανεξυπνος και το χιουμορ του με αγγιζει.

αλλα για να υποβαθμισω λιγο το επιπεδο της συζητησης, πως σχολιαζετε τις τιμες μπουζουκιων που χρειαζεται να πληρωσει κανεις για να τον δει ζωντανα??? :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου