Προς το περιεχόμενο

Ασχολείται κανείς με μικροελεγκτές??


kokoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ. προγραμματίζω αποκλειστικά σε assemply.Το λέει κι η λέξη: είναι απλή και κατανοητή σε αντίθεση με την C' date='που για να διαβάσεις πρόγραμμα σε μικροΕ θα σου βγει η ...γείωση ανάποδα!Επίσης το καλό με την assemply είναι ότι την δέχονται ΟΛΟΙ οι μικροΕ, γιατί είναι από τις κατώτερες γλώσσες (δηλαδή είναι πολύ κοντά στην γλώσσα μηχανής)[/quote']

 

Σόρυ παιδιά δε θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά η γλώσσα μηχανής

λέγεται assembly που σημαίνει συνάθροιση και όχι απλότητα (as-simply).

Η γλώσσες υψηλότερου επιπέδου όπως η C έχουν φτιαχτεί για να

διαβάζονται πιο εύκολα από άνθρωπο και λειτουργούν ανεξάρτητα

από το ποιος είναι ο επεξεργαστής (αυτή είναι η δουλειά του compiler).

Αντίθετα ο κάθε επεξεργαστής έχει τη δικιά του γλώσσα μηχανής και

οι assembly τους ΔΕΝ είναι ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά,το "είναι απλή και κατανοητή" το είπα κατά παράφραση(επειδή από πολλούς το ακούω αυτό),όχι σαν ακριβή μετάφραση της λέξης.Μάλλον θα διαφωνήσω,καθώς νομίζω ότι η γλώσσα C (και όλες οι παρεμφερείς ανώτερες γλώσσες προγραμματισμού)δεν φτιάχτηκαν για να είναι πιο εύκολες στην ανάγνωση,αλλά πιο εύκολες στην συγγραφή τους. (Μιλώντας πάντα ως προς του μικροΕ,έτσι?)είναι πιστεύω πιο εύκολο να διαβάσεις assemply παρά C.Φυσικά και ο κάθε επεξεργαστής έχει την δικιά του γλώσσα μηχανής,αλλά όλες μοιάζουν πάρα πολύ(ειδικά σε βασικές εντολές είναι ολόιδιες).Εννοείται ότι από κει και πέρα,ο καθένας έχει τους δικούς του καταχωρητές,την δικιά του οργάνωση μνήμης και γενικά συμπεριφορά.Με αυτό που είπα,εννούσα ότι για ΕΝΑΝ συγκεκριμένο επεξεργαστή (ή εταιρία αν προτιμάς) είναι πολύ καλύτερο να γράψεις σε assemply (τουλάχιστον αυτό ισχύει με μένα),καθώς βλέποντας το πρόγραμμα είναι σαν να βλέπεις τα pins του επεξεργαστή του,ενώ αντίθετα βλέποντας τα pins, σου έρχονται κομμάτια κώδικα στο μυαλό.Από αυτή την άποψη και μόνο την προτιμώ από C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει ενα παρεμφερές post sto keyboard section με θέμα "Ψηφιακός έλεγχος αναλογικού σήματος;"

 

Θες να ελέγξεις hardware ή software;

Υπάρχει μια σκέψη στο μέλλον οι εταιρίες μουσικού software να δίνουν μαζί με το πρόγραμμα και έναν αποκλειστικό hardware controller, για χρήση μαζί με το πρόγραμμα. Είναι και ένας τρόπος να καταπολεμήσουν την πειρατεία όταν δεν θα την έχουν πλέον ανάγκη.

 

Διαφορετικά για hardware εφαρμογές, εμένα μου φαίνονται πιο απλά τα πράγματα. Από ότι ξέρω με μερικά PICs μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα κανέναν για να μου δείξει μερικά πραγματάκια και να ολοκληρώσω έτσι, κάποιες ιδέες που είχα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να κάνω κάτι harwarικό.Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρεί κάτι,που όντως θα με βοηθούσε(αυτό δεν είναι το θέμα ούτως ή άλλως? Δεν θέλω να κάνω κάτι,απλά για να το κάνω,να είναι και χρήσιμο κιόλας).Βέβαια για να κάνεις κάτι σαν ψηφιακό έλεγχο αναλογικών κυκλωμάτων,θα πρέπει να ξέρεις καλά από DSP (Digital Signal Processing)που έχω κάποιες (καλές) βασικές γνώσεις,αλλά δεν είμαι και αυθεντία.Θα ήθελα να επικεντρώσω στο τμήμα του μικροΕ.

Γενικά είμαι ολίγοντι ...micro-psycho!Δεν είμαι ξερόλας,ούτε και ξέρω τις απίστευτες εφαρμογές.Αλλά όσον αφορά τους μικροελεγκτές της Atmel (μόνο σ'αυτούς έχω δουλέψει) πιστεύω ότι μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα.Γι'αυτό αν θέλεις κάτι και μπορώ να βοηθήσω(ή απλά έχεις κάποια ιδέα) πές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν κολλαει εδω, αλλα θα ήθελα κάποιον που έχει ασχοληθεί με το θέμα αν γινεται να φτιάξει κανείς midi controller με 2 ή παραπάνω push buttons?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου