Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Looper.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω παιδια

Bloody πολυ ωραιο φαινεται το βοξ  :)

 

drool.gif

Πολύπλοκο όμως, και εξαρτάται αν ζωντανά μπορείς να μαζέψεις όλους τους "παπάδες" που κάνει και να τους πεις τι θες εύκολα και γρήγορα...

 

 

Aλήθεια, γιατί να κάνεις όλη αυτή την ιστορία προετοιμάζοντας το looper γράφοντας σε δύο διαφορετικές θέσεις και να μην έχεις έτοιμο όλο το "backing track" σε μία θέση?

 

Κι εγώ τα έχω σκεφτεί αυτά (μάλλον την είχαμε κάνει και κατ'ιδίαν τη συζήτηση)... αυτό θα εξυπηρετούσε αλλά χαλάει τον αυθορμητισμό σε μια ζωντανή παράσταση, και δίνει (ενίοτε) στον εκτελεστή και στο κοινό μια ξυνή γεύση "κονσέρβας".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ένα σχόλιο για την επιλογή λούπερ :

 

Oι εταιρίες φαίνονται να κλίνουν είτε προς την κατεύθυνση μιας συσκευής που προορίζεται για να μπει στο τέλος της αλυσίδας εφέ και προορίζεται κυρίως για την ηχογράφηση αυτού του τελικού σήματος (Boss, Digitech) προσφέροντας μεγάλη διάρκεια ηχογραφήσεων σε καλή ποιότητα, ή προς την κατεύθυνση μιας συσκευής που περισσότερο μοιάζει με πολυεφέ (πχ το looper της Vox μοιάζει με μια βελτιωμένη Tonelab ST), αλλά έχει πάνω και looper διάρκειας λίγων δευτερολέπτων (όπως είναι η Line6 M9). Σε μία κατηγορία μόνο του είναι το JM4 της Line6 που δίνει και αρκετά εφέ και μεγάλη διάρκεια ηχογραφήσεων σε καλή ποιότητα, μαζί με έτοιμα backing tracks κλπ.

 

Aπλά ήθελα να κάνω αυτή την επισήμανση γιατί βλέποντας τις τιμές για τα νέα προϊόντα βλέπω οτι μηχανήματα που δηλώνουν βασική λειτουργία το looping έιναι ουσιαστικά ανταγωνιστικά μηχανημάτων άλλων εταιριών που για βασική λειτουργία δηλώνουν multi-effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλήθεια, γιατί να κάνεις όλη αυτή την ιστορία προετοιμάζοντας το looper γράφοντας σε δύο διαφορετικές θέσεις και να μην έχεις έτοιμο όλο το "backing track" σε μία θέση?

 

Ειναι μαλλον απλο, σε περιπτωση που θελησεις ας πουμε να κρατησεις ενα μερος παραπανω, η αν επιλεξεις να αλλαξεις καπως το κομματι, προσθετοντας κατι επιπλεον... δεν εχεις την "στατικοτητα" του προηχογραφημενου μπακινγκ τρακ... αναρωτιομουν αν εχει δοκιμασει κανεις τα καινουρια loopers της digitech... θα ηταν πολυ χρησιμη η απο πρωτο χερι γνωμη καποιου...

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το feature που εχει το boomerang, να μπορει να αποθηκευει σε ξεχωριστες θεσεις loops, ωστε να μπορει κανεις να εχει για παραδειγμα δυο διαφορετικα μερη ενος κομματιου και να τα εναλλασσει, μπορουμε να το βρουμε σε καποιο αλλο looper της αγορας?

Το συγκεκριμένο feature μπορείς να το βρεις σε αρκετά από τα νέα loopers αλλά και στο RC-20 (με το μειονέκτημα ότι τις αλλαγές τις κάνεις με το χέρι).

Το καινούργιο Jamman (stereo) έχει τις ίδιες δυνατότητες με το παλιότερο με τη διαφορά ότι έχει ενσωμετωμένα πλέον το expression pedals. Πλέον μπορείς να αλλάζεις τα "κανάλια" με το πόδι (στα οποία μπορείς να έχεις αποθηκευμένο ότι θέλεις και μπορείς να κάνεις όσο overdubs επιθυμείς (χωρίς όμως να στα αποθηκεύει αν δεν το επιλέξεις).

Γενικά το Jamman stereo είναι πολύ καλό και όπως λέει το όνομά του είναι και stereo.

 

Το καλύτερο όμως για την τέλεια ανεξαρτησία και προσαρμοστικότητα θεωρώ είναι το RC-50. Το συγκεκριμένο είναι ουσιαστικά σαν να έχεις 3 loopers ανεξάρτητα σε κάθε "κανάλι" και μπορείς να κάνεις όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Το boomerang είναι πολύ καλό αλλά πιστεύω ότι του λείπουν βασικές λειτουργίες που πλέον τις βρίσκεις σε όλες τις άλλες επιλογές.

 

Τέλος τα καινούργια loopers της boss (RC-3, RC-30) είναι ουσιαστικά η εξέλιξη των προκατόχων τους και σου δίνουν επίσης πολλές επιλογές και αποτελούν ολοκληρωμένες λύσεις.

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Σκεφτομαι να αγοράσω το jamman stereo.Δουλευει στα 24 beat .

 

To boss rc20 δουλευει στα 16.

Μονο το rc50 απο βοσσ δουλευει στα 24.

 

 

Τι λετε ?

Αυτο που με αποσχολεί ειναι να εχει καλυτερο ηχο αναπαραγωγης απο τα boss rc 20/30

 

To εχει συγκρινει κανεις ?

 

Λογικα το jamman πρεπει θα εχει καλυτερο ηχο ?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτομαι να αγοράσω το jamman stereo.Δουλευει στα 24 beat .

 

To boss rc20 δουλευει στα 16.

Μονο το rc50 απο βοσσ δουλευει στα 24.

 

 

Τι λετε ?

Αυτο που με αποσχολεί ειναι να εχει καλυτερο ηχο αναπαραγωγης απο τα boss rc 20/30

 

To εχει συγκρινει κανεις ?

 

Λογικα το jamman πρεπει θα εχει καλυτερο ηχο ?

 

καλημερα παιδες ?

Εχει κανεις αποψη μεταξυ jamman και βοσσ rc 20xl , oσο αφορα την ποιοτητα του ηχου τους

?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτιά είναι έτσι όπως τα λες. Το Jamman έχει μεγαλύτερο Sample Rate.

Επί της ουσίας δεν νομίζω ότι θα διακρίνεις τρελή διαφορά!! (τουλάχιστον εμένα το RC-20 όταν το δοκίμασα και είχα το πρώτο Jamman δεν με ενόχλησε η διαφορά).

 

Νομίζω ότι σημαντικότερα είναι τα features που προσφέρει το κάθε πετάλι.

Αν οι απαιτήσεις σου είναι οι βασικές (κ όχι τπτ τρελό) αξίζει πολύ να τσεκάρεις και το Jamman Solo  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ για looper, η απορία μου είναι λίγο basic: η έξοδος του looper πάει ας πούμε στον ενισχυτή της κιθάρας. Σε αυτή την περίπτωση δυνατότητες τύπου bass synth που έχει π.χ. το vox, ή είσοδος για μικρόφωνο, ουσιαστικά δεν είναι πολύ χρήσιμες, σωστά; Δεν θα ακούγονται άσχημα σε ενισχυτή κιθάρας;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ για looper, η απορία μου είναι λίγο basic: η έξοδος του looper πάει ας πούμε στον ενισχυτή της κιθάρας. Σε αυτή την περίπτωση δυνατότητες τύπου bass synth που έχει π.χ. το vox, ή είσοδος για μικρόφωνο, ουσιαστικά δεν είναι πολύ χρήσιμες, σωστά; Δεν θα ακούγονται άσχημα σε ενισχυτή κιθάρας;

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Όλα είναι σχετικά και ανάλογα ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες!! Για παράδειγμα το mic in μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μια ακουστική.. ή επίσης υπάρχουν αρκετοί χρήστες που μπορεί το output από το looper να το χρησιμοποιούν καρφί σε κονσόλα και όχι απαραίτητα σε ενισχυτή κιθάρας.

 

Οπότε ξαναλέω.. αποφασίζεις τι είναι χρήσιμο ή όχι ανάλογα με τη χρήση που θέλεις εσύ να κάνεις.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Όλα είναι σχετικά και ανάλογα ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες!! Για παράδειγμα το mic in μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μια ακουστική.. ή επίσης υπάρχουν αρκετοί χρήστες που μπορεί το output από το looper να το χρησιμοποιούν καρφί σε κονσόλα και όχι απαραίτητα σε ενισχυτή κιθάρας.

Οπότε ξαναλέω.. αποφασίζεις τι είναι χρήσιμο ή όχι ανάλογα με τη χρήση που θέλεις εσύ να κάνεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω ότι μπορεί να μπει σε κονσόλα. Συγκεκριμένα για την περίπτωση που πηγαίνει σε ενισχυτή κιθάρας ρωτούσα, όπου φαντάζομαι η ακουστική ή τα σύνθια θα ακούγονται χάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου