Προς το περιεχόμενο

Αγορά motif es


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά' date=' αφού το motif είναι καλύτερο από το triton extreme γιατί στις πίστες οι πληκτράδες έχουν μόνο το korg? (γενικότερα είναι μια απορία που την έχω χρόνια).

 

ΥΓ: Σας παρακαλώνα μην παρεξηγηθεί η ερώτηση μου. Δεν έχει κανένα ίχνος αιχμής προς τα γραφόμενα παραπάνω!!![/quote']

 

Ελα μου ντε!Ποτε δεν το καταλαβα αυτο και ειδικα οταν τα ακουσα και τα δυο δεν εβγαλα ακρη γιατι προτιμουν το Korg. Ανοιξα ενα topic στο KVR εκεινη την περιοδο και ειχα 3 σελιδες απαντησεις με δεκαδες χρηστες να "θαβουν" τα Korg(σε σχεση παντα με τον ανταγωνισμο και τα χρηματα που στοιχιζουν).

 

Πιστευω οτι εχει επικρατησει αναμεσα στον κυκλο των σκυλαδων η νοοτροπια οτι αν θες οργανο για πιστα παρε Korg. Απο την αλλη βεβαια καποιοι λενε οτι οι ηχοι των Korg ειναι πιο "ουδέτεροι" και στεκουν καλυτερα σε ενα συνολο αντιθετως με τους ηχους του Motif ES που εχουν πολυ χαρακτηρα.

 

Αν καποιος μπορει να μας διαφωτισει για την "korgιτιδα" στα νυχτερινα μαγαζια ας το κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξέρουνε , αυτό εμπιστεύονται.. ή δώσανε με απόσυρση το παλιό τους trinity. Την εποχή trinity πάντως η yamaha δεν είχε κάτι αντίστοιχο.. Βέβαια και το motifes το 2004 ήρθε ελλάδα, ενώ το triton μεσουρανούσε.. :-)

Ε, δεν είναι να αλλάζεις και synth στο χρόνο ειδικά αν πρέπει να το μάθεις και να φτιάξεις ήχους.. Αν έχεις triton και δουλευεις το επόμενο βήμα είναι triton extreme και έχεις έτοιμους τους ήχους σου.. Επίσης η οθόνη αφής είναι πολύ βολική και ότι μαθαίνεις στο triton σε ενα μήνα στο motif θες 3! Επίσης τι να τον κάνεις τον ήχο όταν το 90% των τραγουδιών στην πίστα παίζει με πιάνο, ακορντεόν, strings, κανένα brass , organ και άντε και κανένα synth lead για τα πολύ σκυλάδικα. Οπότε προτιμάς ευκολία χρήσης.. βέβαια η Βίσση στην παρουσίαση του τραγουδιού eurovision είχε ενα MotifES8 πίσω της... αρχίζουν να μαθαίνουν και στην ελλάδα σιγά σιγά.. :-) αλλά είναι για ευροπαική μουσική όργανο το motifes μωρέ... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα με το προλαλησαντα.

 

Μετα απο παααρα πολυ μελετη και των δυο οργανων (γνωριζουν πολυ καλα οι φιλοι εδω μεσα ποσο πολυ το εψαξα) μπορω να σας διαβεβαιωσω για ενα πραμα.

 

Το KORG triton ειναι ενα οργανο με επιθετικο ηχο. Ειναι αποτομο και ξερο. Γι αυτο και σε ενα live το KORG triton θα προσθεσει αλλο ενα η δυο η τρια οργανα..

 

To YAMAHA motif ES αντιθετα ειναι γλυκο και ζεστο. Οσοι το εχουν ακουσει πληρως το οργανο ξερουν! Σε ενα live το ΥΑΜΑΗΑ δε θα προσθεσει ενα η δυο η τρια οργανα. Απλα θα ντυσει το backround. Δεν ειναι επιθετικο. Ειναι γλυκο και σε χαιδευει. Εχει μια αλλη προσωπικοτητα στον ηχο του!

 

 

Επισης στην απορια σου να προσθεσω και το πολυ προσιτο και ευκολο interface με τις touch screen οθονες! Μεγαλη υποθεση για live. Ασε που για να κανεις στο motif es μια ρυθμιση θες να πατησεις γυρω στα 20 κουμπια. Στο korg αντιθετα θες 5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά' date=' αφού το motif είναι καλύτερο από το triton extreme γιατί στις πίστες οι πληκτράδες έχουν μόνο το korg?[/quote']

 

Πάντως οι πληκτράδες της Βίσση παίζουν με Motif ES 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα παράδοσης. Η Korg είναι μια εταιρία που από το M1 και μετά αποτέλεσε το σημείο αναφοράς στους πληκτράδες των νυχτερινών διασκεδαστηρίων. Τα Trinity, Triton, Karma και λοιπά απλά είναι τα μηχανήματα που συνεχίζουν την παράδοση στις πίστες. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα μηχανήματα αλλά όπως καλά γνωρίζουμε, η μούρη είναι κάτι το πολύ σημαντικό στον κλάδο της νύχτας. Δυστυχώς...

 

Υ.Γ. Το καλύτερο το είδα στον Πανούση όπου ο πληκτράς είχε 3 Clavia Nord! Ένα Lead 3 (αν είδα καλά), ένα G2 και ένα Electro! Και το παλικάρι τα χρησιμοποιούσε φανταστικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων που δείξατε και προσπαθήσατε να με διαφωτίσετε .Παρόλα αυτά σήμερα προχώρησα στην αγορά. Το πήρα το MOTIF ES 61. Η αλήθεια είναι ότι μετά από τόσες μέρες που ψάχνω το θέμα έμαθα για κάποιο παλικάρι από την Δράμα ο οποίος μπορεί με κάποιο αντίτιμο να μου φτιάξει ότι φωνές θέλω. Δεν πήρα KORG γιατί το αντίστοιχο (θεωρώ ότι είναι το extreme) είναι κατά 700.00 ευρώ ακριβότερο. Το Roland δεν μπόρεσα να το ακούσω .Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Lead 3 (αν είδα καλά)' date=' ένα G2 και ένα Electro! Και το παλικάρι τα χρησιμοποιούσε φανταστικά...[/quote']

 

Ορεστης Πλακιδης ονομαζεται.Χρησιμοποιει ενα laptop για τις λουπες και ειναι πολυ καλος ενορχηστρωτης.Εχει κανει παρα πολλες δουλειες απο αυτες που ακουμε καθημερινα.Και εγω οταν τον ειχα δει μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου