Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο αξιζει να παρεις ενα καλο σετ για live?


juamx214

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εννοια της αποσβεσης..δικαιολογημενα και υπαρχει.και συμφωνω με τον φιλο που την παραθετει.

Αγαπητε σατανα...οταν χωσεις τα πρωτα σου 5000 χιλιαρικα στα τυμπανα..ισως την ξανασκεφτεις.

 

Φίλτατε μου πρώτον δεν είμαι ντράμερ...έχω δηλώσει κιθαρίστας 26 συναπτά έτη..

Δεύτερον ότι αγοράζω το αγοράζω(εδώ και 25χρ..40+)το αγοράζω για μένα και για την Γκ...λα μου και δεν σκέφτομαι αν θα κάνω απόσβεση ή αν θα το σούρνω μεσα στα πορτ παγκάζ στα απαράδεκτα stage του Ελλαδιστάν..

Τό είδα ??Το άκουσα??Με βόλεψε??Το γούσταρα??Το Πήρα...ΤΕΛΟΣ

Κουβάλησα κι εγώ αρκετά 4Χ12 μέχρι να καταλάβω ότι μ ένα καλο combaki κι ενα αντε 2 πεταλακια είσαι κομπλέ.για νορμάλ συνθήκες(you Know Greek Colloseum Stages)..

Όταν θα παίξω με τους Maiden θα το ξανασυζητήσουμε σε ποιά απ τις νταλίκες της μπάντας θα χώσω και το δικό μου(καλό) rig... :P

Κι έχω χαλάσει το νούμερο που έβαλες με κανα δυο μηδενικά ακόμα...

Υπολογίζω να κάνω απόσβεση το 2846...Κοντά είναι.... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Απαραίτητη συνθήκη για να ευτυχήσει κάποιος,είναι να κάνει το χόμπυ του επάγγελμα,ή το επάγγελμα του χόμπυ.Υπο αυτές τις συνθήκες μιλάμε για έναν χομπύστα είτε επαγγελματία,είτε ερασιτέχνη(εφόσον είναι διαφορετική η επαγ. του ενασχόληση) και εφόσον δεν συντρέχει λόγος οικονομικής ανέχειας, ,το θέμα της απόσβεσης, είναι λίγο άτοπο και ειδικά όταν μιλάμε,για επιστήμη ή για τέχνη(όπως εδώ)

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε μου πρώτον δεν είμαι ντράμερ...έχω δηλώσει κιθαρίστας 26 συναπτά έτη..

Δεύτερον ότι αγοράζω το αγοράζω(εδώ και 25χρ..40+)το αγοράζω για μένα και για την Γκ...λα μου και δεν σκέφτομαι αν θα κάνω απόσβεση ή αν θα το σούρνω μεσα στα πορτ παγκάζ στα απαράδεκτα stage του Ελλαδιστάν..

Τό είδα ??Το άκουσα??Με βόλεψε??Το γούσταρα??Το Πήρα...ΤΕΛΟΣ

Κουβάλησα κι εγώ αρκετά 4Χ12 μέχρι να καταλάβω ότι μ ένα καλο combaki κι ενα αντε 2 πεταλακια είσαι κομπλέ.για νορμάλ συνθήκες(you Know Greek Colloseum Stages)..

Όταν θα παίξω με τους Maiden θα το ξανασυζητήσουμε σε ποιά απ τις νταλίκες της μπάντας θα χώσω και το δικό μου(καλό) rig... :P

Κι έχω χαλάσει το νούμερο που έβαλες με κανα δυο μηδενικά ακόμα...

Υπολογίζω να κάνω απόσβεση το 2846...Κοντά είναι.... :P

 

 

+1

 

Οι περισσοτεροι ντραμερ που βλεπω εχουν τα βασικα παντα μαζι τους (ταμπουρο, πιατινια, πεταλια και καμια βαση hi-hat)

 

Τα μικρα μαγαζια που θεωρουνται συναυλιακοι χωροι εχουν ενα μεσης κατηγοριας μηχανηματων και ντραμς. Αν τωρα μιλαμε για μεγαλους συναυλικους χωρους συνηθως ενοικιαζουν backline αλλα αυτο προυποθετει συγκροτημα με μεγαλη προελευση κοινου και αυξημενο αντιτοιμο στο εισητηριο για το κοινο. Οποιαδηποτε αλλος μικρος χωρος δεν εχει καθολου εξοπλισμο τοτε πιθανοτατα δεν ειναι συναυλιακος χωρος αφου συνηθως δεν εχει τη δυνατοτητα να κοβει εισητηρια.

 

Στις μερες μας οι επιλογες σε μαρκες και μοντελα ειναι πλεον απειρες οποτε ειναι δυσκολο να ειναι ολοι οι μουσικοι ικανοποιημενοι σε ενα συναυλιακο χωρο.

 

Αν υπαρχει ταπεινοτητα και καλη διαθεση και απο τις δυο πλευρες ειναι σιγουρο οτι η συναυλια θα ειναι επιτυχημενη και ο κοσμος θα περασει καλα.

 

υ.γ. Η πιστοτητα αναπαραγωγης ενος μουσικου οργανου θα με απασχολουσε περισσοτερο σε μια ηχογραφηση, σε μια συναυλια υπαρχουν παρα πολλοι παραμετροι (ακουστικη του χωρου, χωρητικοτητα σκηνης, κοστος, αριθμος συγκροτηματων και ποιοτητα ΡΑ). Εχω δει πολλες φορες να στηνεται ολοκληρη σκηνη (συνηθως μικρη σε μεγεθος) απο την αρχη για καθε συγκροτημα στην ιδια συναυλια γιατι το καθε συγκροτημα ηθελε να παιξει με τον δικο του εξοπλισμο η γιατι δεν ηθελε τα αλλα συγκροτηματα να παιξουν με τον δικο τους εξοπλισμο. Αυτο σημαινει καθυστερηση, νεο soundcheck, και κινδυνος ατυχηματων γιατι απλα ειναι 10 ατομα ταυτοχρονα στην σκηνη.

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πια ειναι η διαφωνια μου μαζι σου βρε σατανα?

Οτι δεν δεχεσε ...και ειρωνευεσε τον προβληματισμο του αλλου χωρις να τεκμηριωνεις την απαντηση σου .Το οτι εσυ δεν περιμενεις ποτε να κανεις αποσβεση των χρηματων σου..καταρχην μαγκια σου μαγκα μου!!

..αλλα κατα δευτερον...πρεπει ολοι να συμφωνουμε μαζι σου? Το οτι εχεις ξοδευσει 100 χιλιαρικα για την..χωρις να περιμενεις να τα παρεις πισω...Ακριβη Γ...εχεις φιλε μου.

Η αποσβεση...ειναι μια πολυ γενικη κατασταση που προβληματιζει πολλους..και εξαρταται παρα πολυ απο την τσεπη του καθενος...δεν νομιζεις?

Αν και το οταν παιξεις με τους Maiden..εκει κι αν δεν θα σε ενδιαφερει η αποσβεση..μιας και ολα θα τα παιρνεις τσαμπα.

Χαλαρα λοιπον..και να μπαινουμε και λιγο στα μυαλο του αλλουνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσβεση .....αλλη μια εννοια που ερημηνευει ο καθενας οπως θελει.

Μπορει να κανω απόσβεση χρηματική , πιο σημαντικη ομως ειναι η συναισθηματικη αποσβεση !!.Μπορει να σκασω ενα 5χιλιαρο για τυμπανα και να εχω εισπραξει τεραστια ικανοποιηση απο 2-3 live για το πόσο ομορφα ακουγοντουσαν ! Μπορει και να κανω 100 live και να παρω τα λεφτα μου πισω....

 

Υπαρχουν 2 αποψεις κατ' εμέ ...

α) Ναι εαν εχω ολα τα τυμπανα σε hardcases , το κουβαλημα ειναι ευκολο, το στησιμο το ιδιο,η προστασια εγγυημενη και εαν εχω τα δικα μου μικροφωνα οπως ειπωθηκε πριν.Επισης σημαντικοτατο ρολο παιζει ο χωρος που παιζω.Εαν ειναι να βγαλω τη ferrari στο χωματοδρομο τι να το κανω ? ???

β) Ναι επισης γιατι γουσταρω, κ@@@λώνω γενικα, κανω το κεφι μου, you only live once κλπ κλπ...

αρα συμπερασματικα ναι με προυποθεσεις

καλη χρονια !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει να ακουω πολες γνωμές! Εβαλα την ενοια της αποσβεσης γιατι μιλαω για την αγορα ενος ΕΞΤΡΑ σετ για live!! Περα του καλου σετ που εχουμε ολοι μας στο σπιτι μας και ειναι ακριβως οπως το θελουμε! Γιατι κανεις δεν θελει να το ξεστηνει καθε βδομαδα για να παει να παιξει εδω και εκει! Οποτε ολοι θελουμε αυτο το εξτρα σετ!! Και οπως ειπε και ο pericles πανε οι εποχες που στηναμε το σετ για πολυ καιρο... Το καλο το σετ θα το βγαλεις για ενα καλο live, οχι συνεχεια... οποτε το δευτερο σετ ειναι ενα εργαλειο. Που χρειαζεται να αποσβεσει τα χρηματα του! Φιλε Satanas και εγω στο καλο μου σετ δεν με νοιζουν τα χρηματα που εδωσα. Αλλα μιλαω για ενα οργανο που θα το εχω παντα σε ετοιμοτητα για φορτωμα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πια ειναι η διαφωνια μου μαζι σου βρε σατανα?

Οτι δεν δεχεσε ...και ειρωνευεσε τον προβληματισμο του αλλου χωρις να τεκμηριωνεις την απαντηση σου .Το οτι εσυ δεν περιμενεις ποτε να κανεις αποσβεση των χρηματων σου..καταρχην μαγκια σου μαγκα μου!!

..αλλα κατα δευτερον...πρεπει ολοι να συμφωνουμε μαζι σου? Το οτι εχεις ξοδευσει 100 χιλιαρικα για την..χωρις να περιμενεις να τα παρεις πισω...Ακριβη Γ...εχεις φιλε μου.

Η αποσβεση...ειναι μια πολυ γενικη κατασταση που προβληματιζει πολλους..και εξαρταται παρα πολυ απο την τσεπη του καθενος...δεν νομιζεις?

Αν και το οταν παιξεις με τους Maiden..εκει κι αν δεν θα σε ενδιαφερει η αποσβεση..μιας και ολα θα τα παιρνεις τσαμπα.

Χαλαρα λοιπον..και να μπαινουμε και λιγο στα μυαλο του αλλουνου.

Tο οτι διαφωνούμε ειναι πολυ φυσιολογικo φίλε μου αφου βλέπουμε τα πράγματα από την πλευρά που μας βολεύει τον καθένα..

Δεν είναι και ανάγκη να συμφωνήσουμε ντε και καλά ή να δεχτώ την δική σου ή εσύ την δική μου γνώμη..

Αλλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα ρε αδερφέ είναι αυτονόητα...

Μένουμε Ελλάδα

Colloseum Greek Stages...

Προσφορά και ζήτηση etc etc etc....

Ειδικά για κάποιους που έχουν φάει τα live stages με το κουτάλι όπως πολλοί από εδώ μέσα...

Διάβασε και το σχόλιο του Fabricaudio που είναι μέσα στα πράγματα και θα βοηθηθείς...

Γτ για να μπείς στο μυαλό του άλλου πρέπει και να το θέλεις.... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει να ακουω πολες γνωμές! Εβαλα την ενοια της αποσβεσης γιατι μιλαω για την αγορα ενος ΕΞΤΡΑ σετ για live!! Περα του καλου σετ που εχουμε ολοι μας στο σπιτι μας και ειναι ακριβως οπως το θελουμε! Γιατι κανεις δεν θελει να το ξεστηνει καθε βδομαδα για να παει να παιξει εδω και εκει! Οποτε ολοι θελουμε αυτο το εξτρα σετ!! Και οπως ειπε και ο pericles πανε οι εποχες που στηναμε το σετ για πολυ καιρο... Το καλο το σετ θα το βγαλεις για ενα καλο live, οχι συνεχεια... οποτε το δευτερο σετ ειναι ενα εργαλειο. Που χρειαζεται να αποσβεσει τα χρηματα του! Φιλε Satanas και εγω στο καλο μου σετ δεν με νοιζουν τα χρηματα που εδωσα. Αλλα μιλαω για ενα οργανο που θα το εχω παντα σε ετοιμοτητα για φορτωμα...

Στα λόγια μου έρχεσαι (αλλά μην κάτσεις πολύ γιατί περιμένω κι άλλους ;D).

 

Από τη στιγμή που έχεις ήδη ένα καλό σετ και θέλεις ένα workhorse μονίμως έτοιμο για …μετακόμιση, δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου κανένας απολύτως λόγος να δώσεις πάνω από ένα – άντε ενάμισι το πολύ – χιλιάρικο.

Και πολύ καλά τύμπανα θα πάρεις με αυτά τα λεφτά, και δεν θα σε πιάνει πανικός κάθε φορά που θα στήνεις/ξεστήνεις μην τυχόν και γδάρεις τον πανάκριβο καπλαμά από bubinga…

 

Για παράδειγμα, νομίζω ότι αυτό συναγωνίζεται επάξια σετ με τριπλάσια τιμή.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για παράδειγμα, νομίζω ότι αυτό συναγωνίζεται επάξια σετ με τριπλάσια τιμή.

 

Ναι τετοια κανε μας τωρα Χαρη να χτυπησουμε κανα BUY IT NOW κατα λαθος  :P :P ;D

Τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση τα renown απ'τα καλυτερα VFM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, μα γιατί νομίζεις ότι το πόσταρα; Μήπως και δεν κρατηθεί κάποιος άλλος, και μου φύγει η φαγούρα απ' το δάχτυλο να πατήσω το BIN (και να φορτωθώ άλλο ένα σετ που δεν μου χρειάζεται, αφήνοντας απλήρωτους 3-4 λογαριασμούς…) ;D

 

Συμφωνώ απόλυτα για το VFM των Renown.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου