Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο αξιζει να παρεις ενα καλο σετ για live?


juamx214

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπος ενος φορουμ {για μενα] δεν ειναι να συμφωνουμε η να διαφωνουμε.

Ειναι η υγιης ανταλαγη αποψεων {με επιχειρηματα] χωρις ειρωνικα σχολια και παραθεσεις με σκοπο τον καβγα.

Μια πολιτισμενη συζυτηση οπου ολες οι αποψεις ειναι καλοδεχουμενες.

Ειναι τοσο ευκολο να ειρωνευτεις και να βρισεις σε δυο γραμμες..οταν εισαι απλα ενα Nick..

Ποσο δυσκολο ειναι ομως πραγματικα να αναπτυξεις τα επιχειρηματα σου και πραγματικα να προσπαθησεις να δικαιολογησεις την αποψη σου με σκοπο να βοηθησεις εναν ανθρωπο.

Το να λες οτι η αποσβεση ειναι μια βλακεια η οτι ειναι ατοπη συζητηση οταν εχεις κληρονομισει 1 εκατομμυριακι απο την Γιαγια απο την Κορωνη..και απλα δεν σε νοιαζουν τα λεφτα ..αυτο για μενα ειναι ατοπο γιατι εισαι η εξαιρεση. {ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΣΑΤΑΝΑ}

Το να σκεφτεσε αν θα χωσεις 5 χιλιαρικα σε ενα σετ..και αν αξιζει βαση συνθηκων και αν ποτε θα τα παρεις πισω..το θεωρω πολυ σχετικο.Τουλαχιστον για οσους βρισκονται στην γυρα και δουλεουν με τα τυμπανα. Ασχετος ποσα λεφτα βγαζουν η θα βγαζουν.

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Προσφορά και ζήτηση etc etc etc....

Ειδικά για κάποιους που έχουν φάει τα live stages με το κουτάλι όπως πολλοί από εδώ μέσα...

Διάβασε και το σχόλιο του Fabricaudio που είναι μέσα στα πράγματα και θα βοηθηθείς...

Γτ για να μπείς στο μυαλό του άλλου πρέπει και να το θέλεις.... ;)

 

 

Ολοι οσοι παιζουν σε συναυλιες ειναι μεσα στα πραγματα (αλλοι πολλοι αλλοι λιγο)

 

 

Η αισθηση του να παιζεις με κατι που σε ικανοποιει ηχητικα σε συναυλιες σιγουρα ειναι ηθικη και ψυχολογικη αποσβεση.

 

Αλλα τα δεδομενα αλλαζουν απο την αποψη της οικονομικης αποσβεσης (προσωπικα δεν πιστευω οτι ενας μουσικος πρεπει να σκεφτεται την οικονομικη αποσβεση, παρα μονο ενας επαγγελματικος χωρος οπως στουντιο η συναυλιακος χωρος)

 

 

1. Σε μια συναυλια με συγκροτηματα ειμαι σιγουρος οτι κανενας δεν θα θελει να δανεισει τον εξοπλισμο του σε καποιο αλλο συγκροτημα αρα το στησιμο γινεται πονοκεφαλος στην αλλαγη και στο soundcheck

 

2. Η αναβαθμιση εξοπλισμου ενος μουσικου δεν συνεπαγει και αναβαθμιση τη πληρωμης του (αν τυχον υπαρχει, συνηθως σε επαγγελματιες μουσικους). Η παροχη ενος μεσης κατηγοριας ενισχυτη η ντραμς σε ενα χωρο ειναι δεδομενη και απο εκει και επειτα αν θελησουμε προσωπικα κατι καλυτερο η ιδιαιτερο που να ταιριαζει στα γουστα μας ειναι προσωπικη ευθυνη και επιλογη και βεβαιως επιβαρυνομαστε με αυτο το κοστος.

 

 

Η προσφορα και ζητηση ειναι κατι που καθοριζει την πορεια αναβαθμισης, ειναι πολυ συνηθισμενο πια με τις τοσες πολες επιλογες και την ευκολια αγορας μεσω ιντερνετ να αγοραζουμε ακριβο εξοπλισμο για προσωπικη χρηση και να αναμενουμε να αποσβεσουμε το κοστος με τις συναυλιες. Βεβαια η ποιοτητα και το κοστος του εξοπλισμου ειναι ανεξαρτητα απο την δημοτικοτητα της μουσικης μας οποτε δημιουργειται συγχυση σχετικα με το αν θα κανουμε αποσβεση.

 

 

Απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω οτι κουβαλησα το fender rhodes στο κυτταρο και η αισθηση ηταν ωραια αλλα ειχε πολυ κουβαλημα πριν και μετα και απλα δεν αξιζε το κοπο. Βεβαια υπηρχε ενα clavinona εκει οποτε υπηρχαν δυο πληκτρα στην σκηνη και στριμωξα λιγο τους υπολοιπους. Δεν ειχα καποια απαιτηση απο τον διοργανωτη και σιγουρα  δεν εκανα καμια αποσβεση, μαλλον ζημια θα εκανα αν συνεχισα να το κουβαλαω σε συναυλιες.

 

Νικος    

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Νικο καλη ΧΡΟΝΙΑ .ΣΥΝΦΩΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ οτι η αποσβεση για αλλους ειναι ΗΘΙΚΗ

για αλλους ειναι χρηματικη και ισως για τους ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ συνδυασμος και των δυο σε καποιο ποσοστο ανα περιπτωση.Δεν ειναι αναγκη λοιπον να ειρωνευομαστε αναγκη ειναι να συννενοηθουμε και να βοηθηθουμε.Γιαυτο προχρα φιλε μου στην αγορα του σετ ε'φ οσον σε παιρνει οικονομικα και βλεπεις οτι θα το αποσβεσεις σε ευλογο χρονο (το αλλο το καλο αστο να το χαιρεσαι στο σπιτι η σε καποιο ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ Live.Αν εισαι επαγγελματιας πιστευω οτι αυτη ειναι η ορθη λυση .( μετην ευκαιρια δεν μου εστειλες ΠΜ για ενημερωση που αφορα την ΤΑΜΑ σου αν μπορεις και δεν βαριεσαι στειλτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fabricaudio +1

 

+ Δεν έχω παίξει ακόμα σε κάποιο χώρο που ο ΗΧΟΣ του σετ να έκανε τη διαφορά στο λάηβ. Ισως όταν παίξω στο μέγαρο ή στο Ηρώδειο...

 

= έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλύτερα να κουβαλάω το κάθισμά μου, πάρα το ταμπούρο μου.  8)

 

Χάρη με τα Renown ξύνεις πληγές.. Αλλά αν το πρωτείνεις για "δεύτερο σετ" δε θέλω να φανταστώ ποιό είναι το "πρώτο" σου... Αν παλι γίνει κάποιο λάθος και τα αγοράσεις χωρίς να τα χρειάζεσαι, εδώ είμαστε εμείς για να σε απαλλάξουμε! χοχο  ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fabricaudio +1

 

+ Δεν έχω παίξει ακόμα σε κάποιο χώρο που ο ΗΧΟΣ του σετ να έκανε τη διαφορά στο λάηβ. Ισως όταν παίξω στο μέγαρο ή στο Ηρώδειο...

 

= έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καλύτερα να κουβαλάω το κάθισμά μου, πάρα το ταμπούρο μου.  8)

 

Χάρη με τα Renown ξύνεις πληγές.. Αλλά αν το πρωτείνεις για "δεύτερο σετ" δε θέλω να φανταστώ ποιό είναι το "πρώτο" σου... Αν παλι γίνει κάποιο λάθος και τα αγοράσεις χωρίς να τα χρειάζεσαι, εδώ είμαστε εμείς για να σε απαλλάξουμε! χοχο  ;D

Μίλτο, όχι μωρέ, τουλάχιστον ένα καλό ταμπούρο και ένα-δυο πιατίνια χρειάζεται να κουβαλάς, αφού είναι αυτά που δίνουν χαρακτήρα στον ήχο. Κατά τα άλλα συμφωνώ. Το σκαμπό (και το πετάλι) είναι πολύ σημαντικό, ειδικά αν πέσεις σε χώρο που δεν έχουν, και σε βάλουν να κάτσεις σε καρέκλα ...σκηνοθέτη (Μου έχει τύχει. Κρίμα που δεν είχα συνεργείο και σενάριο μαζί μου...).

 

Όσο για τη Renown, ναι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πρώτο (και μοναδικό) σετ. Την αναφέρω ως δεύτερο μόνο λόγω της τιμής της. Το δικό μου "πρώτο", είναι μια αμερικάνικη Gretsch, αλλά όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να ακούσω διαφορά από τις Renown που έχω παίξει.

 

Αν τώρα κατά λάθος χτυπήσω το BIN για τη συγκεκριμένη, ευχαρίστως να στην χαρίσω (απλά θα πρέπει να πληρώσεις κατιτίς - όχι πολλά, κανα διχίλιαρο στη χειρότερη - για τα μικροέξοδα, ξέρεις τώρα...  8))

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου