Προς το περιεχόμενο

Korg KRONOS


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν είναι αξιόπιστη η οθόνη αφής και μένα δεν θα μου είναι χρήσιμο το ποντίκι.

Αλλά,για την στραβή την ώρα λέμε.

 

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ μου μηχάνημα Korg, πόσο μάλλον με οθόνη αφής, απλά θέλω να πιστεύω ότι είναι αξιόπιστες. Ποντίκι εμένα έχει το Fantom-G, αλλά σε ζωντανές εμφανίσεις δεν το κουβάλησα ποτέ. Καλύτερα θα με βόλευε μια οθόνη αφής. Κάτι να πω την αλήθεια, όλοι οι τύποι που στην κυριολεξία έχουν διαλύσει τα διάφορα Tritons στα μαγαζιά, θα είχαν εκφράσει παράπονα για τις οθόνες αφής, αν υπήρχε πρόβλημα. Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ή διαβάσει τίποτα σχετικό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aν είναι αξιόπιστη η οθόνη αφής και μένα δεν θα μου είναι χρήσιμο το ποντίκι.

Αλλά,για την στραβή την ώρα λέμε.

 

 

Σχετικά με την οθόνη αφής, 10 χρόνια σε Triton ποτέ δεν είχα πρόβλημα αξιοπιστίας με την οθόνη, μιλάμε για "σκληρή" χρήση και σε lives, και γενικά λιώσιμο του οργάνου.

Πάντα έκανε ό,τι πατούσα  ;D

Νομίζω η οθόνη αφής είναι ό,τι πιο εύχρηστο, αν και αυτό έχει να κάνει με ό,τι έχει συνηθήσει να δουλεύει κανείς. Επίσης μια μεγάλη έγχρωμη οθόνη ας πούμε μπορεί να γίνει κουραστική κάποιες φορές. Ο σχεδιασμός του οργάνου, από οθόνη, controllers, sliders, knobs, switches, joystick, wheels, ribbons κτλ κτλ είναι τεράστιο θέμα.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είναι αξιόπιστη η οθόνη αφής και μένα δεν θα μου είναι χρήσιμο το ποντίκι.

Αλλά,για την στραβή την ώρα λέμε.

 

 

Η οθόνη αφής στο Extreme μου, γενικά, δεν παρουσιάζει πρόβλημα πλην κάποιων εξαιρέσεων στις άκρες. Δηλαδή έχω διαπιστώσει ότι καλύτερα μπορώ να αλληλεπιδράσω με πληροφορίες που είναι στο κέντρο της οθόνης παρά με αυτές που βρίσκονται στις άκρες. Επίσης πολλές φορές δεν μπορούσε καν να ανταποκριθεί, οπότε αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ μία γραφίδα, που ενδείκνυται περισσότερο, αν και δεν έλυσε τα προβλήματα 100%

 

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπήρχε και κάποιο utility που έκανε κάτι σαν ... ζυγοστάθμιση;; ;D

 

Κάποια άλλη φορά η οθόνη άνοιξε μετά από κάποια δευτερόλεπτα - ίσως λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας στην οποία βρισκόταν. Το έκανε 1-2 φορές.

 

Φυσικά, δεν ξέρω αν η οθόνη στο Kronos είναι όμοια με αυτή του Extreme. Αν/όταν το δοκιμάσεις το όργανο, δες κατά πόσο ανταποκρίνεται καλά στις άκρες η οθόνη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να υπήρχε και κάποιο utility που έκανε κάτι σαν ... ζυγοστάθμιση;; ;D

 

Ναι οι οθόνες των Triton κάνουν ζυγοστάθμιση (πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις στο Global), κατα την οποία σου ζητάει να πατίσεις σε κάποια σημεία της οθόνης και τις 4 γωνίες, οπότε καλιμπράρει την πίεση και το X-Y.  

 

Δεν γνωρίζω αν η οθόνη του Εxtreme είναι ακριβώς η ίδια με το Classic, an και δεν πιστεύω να έχουν διαφορές. Ε του KRONOS να μην είναι καλύτερης τεχνολογίας;

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για οθόνες αφής, αυτές που κυκλοφορούν γενικά στα synths είναι τεχνολογίας resistive ή capacitive; Δηλαδή είναι ευαίσθητες στην πίεση (resistive) ή σε απλό άγγιγμα (capacitive, όπως οι οθόνες στα πιο σύγχρονα κινητά τηλέφωνα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν είναι ίδια με του OASYS, θα είναι λίγο σπαστική, από την άποψη ότι λόγω υψηλής ανάλυσης, κάποιες λειτουργίες πρέπει να βάλεις τη μύτη από  το... μικρό δαχτυλάκι για να τις επιλέξεις. Τουλάχιστον εγώ που είναι λίγο... λουκανοειδή τα δάχτυλά μου  ;D

 

Αλλά γενικά η οθόνη αφής είναι όλα τα λεφτά στα Korg. Δε μου τη γλυτώνει το PC! Με το που πάω στα 7 για τη μουσική, θα του κοτσάρω και μια αφής.  ;D Ωραίο thread θα ήταν αυτό: Μουσικό PC με οθόνη αφής: Who has done it? Αν δε βαριέστε ανοίξτε το  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε έρχεται περίπου;

 

Τέλη Απριλίου θα αρχίσει η διάθεση του οργάνου όπως λέει η korg.

Τώρα για το πότε θα έρθει Ελλάδα είτε για δοκική ή για αγορά από εδώ, ρώτα στο bon studio.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, σκέφτεται κάποιος από εδώ μέσα να το αγοράσει; Πότε έρχεται περίπου;

 

Μακάρι, πολύ θα το 'θελα να το αποκτήσει κάποιος, και να μας κάνει ένα review ή ακόμα ακόμα να μας "ανεβάσει" και ένα σετ από ήχους που θα συνθέσει o ίδιος.Εσύ τι λες, έχουμε τύχη;Ή τσάμπα καίει η λάμπα.Αν θα με ρωτήσεις προσωπικά εγώ πιστεύω πως όχι.Στο γυαλί της tv θα το δούμε -ως είθισται-από κάποιον "ποζερά".Διότι εκείνος που γνωρίζει πραγματικά να "ηχοσυνθέτει" δεν περιμένει το Kronos.Πετυχαίνει το σκοπό του και σε άλλα υποδεέστερα μηχανήματα, με λιγότερες μηχανές σύνθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι εκείνος που γνωρίζει πραγματικά να "ηχοσυνθέτει" δεν περιμένει το Kronos.Πετυχαίνει το σκοπό του και σε άλλα υποδεέστερα μηχανήματα, με λιγότερες μηχανές σύνθεσης.

 

Όπως π.χ. αυτό  ;D

 

 

moog_modular.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου