Προς το περιεχόμενο

Korg KRONOS


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ, απ' την άλλη, θα στοιχημάτιζα ότι μιλάς μόνο για λαϊκά / σκυλάδικα... άντε και για πρωινάδικα στη τηλεόραση.

 

Φυσικα και δεν μιλαω μονο για Σκυλαδικα και λαικα. Υπαρχουν κι αλλα ειδη μουσικης στην ελλαδα που οι ανθρωποι που παιζουν ειναι σαφως επαγγελματιες, ΕΝΤΕΧΝΗ, (ΜΕ Δισκογραφικα ονοματα). ΡΟΚ, επισης με γνωστα ονοματα, ΠΟΠ σχηματα, Μουσικες σκηνες που δεν παιζουν λαικα και δουλευουν ολο το χρονο (με τοπικα σχηματα και ονοματα), κλπ κλπ κλπ

 

Μάνο δεν έχω καταλάβει τον προβληματισμό σου.Λες ότι είναι δυνατό και εφικτό να εξομοιωθεί ένα δείγμα πιάνου (κοινώς patch;) και όχι ένα όργανο ολόκληρο; ???

 

Αprooptos θα σε βοηθήσω να με καταλάβεις, βοήθησε με και εσύ.

Σου παραθέτω ένα βίντεο.Πρόσεξε στο 0:38 .Θα δεις ένα laptop ανοιχτό.

Το πιασες το υπονοούμενο;(μην σταθείς στο brand του λαπτοπ, καμία σχέση)

Eπένδυσε το χρήμα σου αλλού.Μικρόφωνα, προενίσχυση, effe modules.

Είμαι σίγουρος ότι με καταλαβαίνεις.

 

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ, ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΛΑΠΤΟΠ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ  ;)

 

 

ΤΟ Μ3 ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΜΩΣ?

Προφανως το Laptop to exei mono gia loops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρίση χτυπά την πόρτα μας. Τσακωνόμαστε για ένα workstation  ;D  ;D

Mην της ανοίξεις, συνέχισε να τσακώνεσαι...Αν και δεν καταλαβαίνω γρυ τι γράφετε, παρακολουθώ με ενδιαφέρον 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε ρε παιδιά, δεν το κόβουμε το αστειάκι καλύτερα; Υπάρχουν και τα pm αν θέλετε να μεταφέρετε μηνύματα από τον μπαμπά του ενός στον μπαμπά του άλλου... ::)

 

Επί του θέματος, νομίζω ότι κάπου χάσαμε τη μπάλα. Το θέμα είναι αν το Kronos είναι ένα καλό workstation ή ότι τα workstation εν γένει έχουν μεταλλαχθεί σε κάτι άλλο από αυτό που είχαμε στο μυαλό μας έως τώρα;

 

 

Υ.Γ. Το πομπώδες κλίμα της παρουσίασης δεν μου άρεσε ούτε εμένα. Ούτε η παρουσία του Rudess.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

 

Ας κουλάρουμε, γιατί ως συνήθως θα πρόκειται για παρεξήγηση.

 

Δε νομίζω ότι έχει αντίρρηση κάποιος ότι η virtual analog είναι καλύτερη από analog δείγματα, και η FM σύνθεση καλύτερη για FM ήχους.

 

Οπότε καλό είναι να υπάρχουν αυτές οι μηχανές.

 

Όσο αφορά το πιάνο, καλά και τα πολλά δείγματα, καλά και τα λίγα με ΦΟΒΕΡΑ φίλτρα (Kurzweil) καλό και το modelling.

 

Ορίστε ένα youtube από Modelling piano. Γ***ει:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ορίστε ένα youtube από Modelling piano.

 

 

 

οφφ τόπικ:

 

αυτό το μουσικό θέμα είχε αναρτήσει ο Τρίτωνας  ''Heaven Piano''....

 

???

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179114.0

Ποιος παίζει τελικά....τι wtf γίνεται!????

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

f1.jpg

 

 

Να OurDarkness, αυτή είναι η φωτό από τη Roland που απαντά στην απορία σου περί εκφραστικότητας. Το ίδιο ισχύει και για τα electric piano και για την FM, ακόμα και για τα virtual analog.

 

Γιατί π.χ. ο προγραμματιστής της Korg μπορεί να συνδέσει το filter cutoff με το velocity, ή τη δύναμη του... σφυριού με το velocity, χωρίς να χρειάζεται να σαμπλάρει τα μαλλιά του.

 

 

Μη νομίζεις ότι και το sampling είναι πανάκεια. Γιατί το να συναρμόσεις όλα αυτά τα δείγματα, να κάνεις τα σωστά crossfades ανάμεσα στα layers κλπ είναι και αυτός ένας προγραμματισμός που συνήθως αφήνει much to be desired. Γιαυτό όσο αφορά την εκφραστικότητα, το Modeling είναι ένα βήμα μπροστά: Με ένα απλό hard/ soft ποτενσιόμετρο αλλάζεις εντελώς την απόκριση, με μαθηματικό τρόπο, χωρίς να μπλέξεις σε περιπέτειες... μηνών με δεκάδες layers.

 

I hope you see now.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου