Προς το περιεχόμενο

Korg KRONOS


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα GB είναι το πιάνο; :o Δεν έχει σημασία, εφόσον η λειτουργία του πεντάλ του κανονικού πιάνου δε μπορεί να εξομοιωθεί.

 

Δεδομένου ότι είναι ένα εργαλείο για live, πιστεύω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η ευκολία χρήσης και το κλαβιέ.

 

Έχει σημασία να μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα οι μηχανές σύνθεσης (ξέρει κανείς αν γίνεται; ) ώστε να συνδυάζει στα combis πχ sample based με VA. Για αυτό το σκοπό πιστεύω ότι η έκδοση με 61 πλήκτρα δεν αρκεί, για να φτιάξει κανείς τρελά combis με πολλά split.

 

Τελοσπαντων. Όλα τα προϊόντα κρίνονται με βάση την τιμή τους. Σημασία έχει αν κάποιος  θα άξιζε με τα ίδια χρήματα να πάρει το Kronos ή ένα συνδυασμό δύο άλλων μηχανημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οφφ τόπικ:

 

αυτό το μουσικό θέμα είχε αναρτήσει ο Τρίτωνας  ''Heaven Piano''....

 

???

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179114.0

Ποιος παίζει τελικά....τι wtf γίνεται!????

 

 

Ειναι το καναλι μου στο youtube. :)

 

Sorry για το offtopic. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοσπαντων. Όλα τα προϊόντα κρίνονται με βάση την τιμή τους. Σημασία έχει αν κάποιος  θα άξιζε με τα ίδια χρήματα να πάρει το Kronos ή ένα συνδυασμό δύο άλλων μηχανημάτων.

 

...και 3 και 4 και 5...

σε διαφορετική περίπτωση ας μας πει που θα παίζει live και ποια απαιτητικά αυτιά θα τον ακούσουν (ώστε να απαιτείται απαραιτήτως η ύπαρξη kronos on stage) για να πάω πάσο και να του ζητήσω και συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΕΣ Εμφανιστηκε στο musicstore με πρωτη τιμη 4.133 τα 61 πληκτρα!!!! μαζι με φπα! μηπως οι τιμες που προανειγγειλαν καποιοι ηταν μουφα??

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Synthesizers/Synthesizers/Korg-Kronos-61-Synthsizer-Workstation/art-SYN0003852-000

 

βεβαια εχει epxected release date 15-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται καθόλου μούφα.(άλλωστε δεν είνια και μικρό μαγαζί).Συγκεκριμένα εγώ τέτοαι τιμή περίμενα για να είμαι ειλικρινής.Δεν ήταν δυνατόν να ξεκινούσε στσα 2500 όπως λέγαν κάποιοι καθώς θα ανταγωνιζόταν το m3 που είναι οικονομικά ασύμφορο για μια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edessaios o anitus εννοει οτι οι τιμες που εγραφαν καποιοι στο τοπικ οτι ηταν μουφα οχι η τιμη στο συγκεκριμενο καταστημα  ;D

 

anywayssssss...οπως και να 'χει 4.133 στα 61 keys ειναι πραγματικα υπερβολικη τιμη για ενα τετοιο ΚΡΑΝΟΣ το οποιο απ τους 10 που θα το αγορασουν (λεμε τωρα) μονο οι 2 (κ πολυ λεω) θα κατσουν να ασχοληθουν με συνθεση ηχων και με δημιουργια ηχων απ το μηδεν  ::) (εφοσον μπορουν με λιγοτερα Money να αγορασουν ενα m3 και να ειναι κι αρχοντες)!

Με λιγα λογια για να μην το κουραζουμε συμφωνω με τα γραφομενα του νεκταριου!

 

:-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

kurz PC3(x ή Κ προς το παρόν) και τα λεφτά στη τσέπη όπως λέει και ένας γνωστός σεφαραδίτης κιθαρέμπορας της Σαλονίκης.

Αυτά απο μένα και μην ξεχνάτε ο Χρόνος τρώει τα παιδιά του (o Ζεύς ήταν ξύπνιος και την γλίτωσε). (:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οι τιμές πώλησης (για Αμερική) από το Sweetwater.com:

 

61:  2999$  (list price 3750$)

73:  3499$  (list price 4350$)

88:  3799$  (list price 4750$)

 

http://www.sweetwater.com/store/search.php?s=Korg+Kronos

 

Δεν αναγράφεται βέβαια ακριβής ημερομήνια που θα είναι διαθέσιμο.

Όπως γράφει "The new Korg Kronos is expected to begin shipping in Spring 2011"

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φοβάμαι ότι θα ξεμείνουμε από ονόματα πλανητών/αρχαίων θεών. :D

 

Αναμένω με ελαφρά ανυπομονησία την απάντηση της Roland.

 

 

προφητικα λογια??  ;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ξέθαμμα του παρόντος thread αλλά για καλό λόγο... :)

 

Σε ένα πλαίσιο εορταστικής διάθεσης και άκρατου ονειροπολήματος, μου έχουν μπει κάποιες σκέψεις περί Kronos. Εντελώς φιλολογικό το ενδιαφέρον προς το παρόν, δεν μπορώ να δεσμευτώ για το μέλλον! ;D

 

Έχω ήδη δει κάποια posts που αναφέρουν σκόρπιες εντυπώσεις από το Kronos, όπως και αγγελίες όπου πωλείται το εν λόγω όργανο οπότε θεωρώ ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να με διαφωτήσει για το αν το Kronos είναι τόσο καλό στην πράξη όσο διατυμπανίζει η Korg και βέβαια αν αξίζει τα (ομολογουμένως πολλά) χρήματα που κοστίζει.

Παρακαλώ λοιπόν τους κατόχους Kronos ή έστω όσους το έχουν παίξει/ακούσει από κοντά να βοηθήσουν την κατάσταση, αναφέροντας τις εντυπώσεις τους από τον ήχο, την αίσθηση, την ποιότητα κατασκευής και την ευκολία χρήσης.

 

Ευχαριστώ σας και εύχομαι Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές σε όλους! :)

 

EDIT: Παράλειψη από μέρους μου, η χρήση που έχω στο μυαλό μου είναι σαν all-in-one όργανο για live χρήση σε ευρύ ηχητικό φάσμα και σαν εργαλείο σύνθεσης/έμπνευσης για τις μοναχικές στιγμές στο σπίτι. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου