Προς το περιεχόμενο

Korg KRONOS


ThS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και από εμένα έχω το kronos 61 από τη πρώτη παρτίδα που έφερε η bon.το όργανο τα έχει όλα απίστευτο ήχο και τρελά specs.Έχω δουλέψει όλες τις εταιρείες αλλά καμία δεν πλησίαζει αυτό το workstation.Η korg με αυτό το μηχάνημα έκανε τη διαφορά.Βέβαια αν είσαι εξικοιωμένος με το interface της korg ακόμα καλύτερα.Καλό είναι να το ακούσεις και να το επεξεργαστείς στην αντιπροσωπεία

Είναι απιστευτο μηχανημα ;D

σε αυτό το τραγούδι έχω χρησιμοποιήσει korg kronos 61 (και nord electro 3 μονο για τα hammonds)

 

 

Χρόνια πολλά και Καλά Χριστούγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Thank you για την απάντηση φίλε leca! :-*

 

Θα μπορούσες να αναφέρεις κάποιες λεπτομέρειες από τις μέχρι τώρα εντυπώσεις σου; Ας πούμε, ποιές κατηγορίες ήχων είναι το φόρτε του Kronos κατά τη γνώμη σου; Ή πόσο εύκολο είναι να στήσεις το κλαβιέ για live χρήση (splits, layers κλπ) αν υποθέσουμε ότι έχεις μια κάποια εμπειρία στα Korg;

 

Thanks και πάλι, ευπρόσδεκτες και άλλες γνώμες. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ευπρόσδεκτες και άλλες γνώμες. :)

Παρε το Motif XF ;D ;D ;D

Σοβαρα τωρα, αν εχεις τα λεφτα αγορασε το, ολα τα reviews που εχω διαβασει και δει το εχουν εκθειασει.

Το "προτεινει" και ο συναδελφος Derek Sherinian... :P

 

5d6a4ed11643f7601f1dd4993c709722.png

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνδρεα, απο ευχρηστία νομίζω πως δε θα εχεις κανενα προβλημα. Ασχολήθηκα μιση ωρα μαζι του και ολα μου φανηκαν απλά και γνώριμα.

 

Που χανει? Hammonds & Leads κατα τη γνώμη μου. Το χανει βεβαια είναι σχετικό. Τα leads πχ ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει απο all around μηχανημα, αλλα δεν ακουσα κατι κοντα στα v synth, virus, nord lead. (εκει εγκειται και η διαφωνια μου περι τερατων all around)

 

Τα δε hammonds, δε μου αρεσαν ιδιαιτερα. Ισως φταιει που εκει προτιμώ το μουντο k2661 μου.

 

Θα ελεγα προς το παρον,με τα κριτηρια που θετεις, με κλειστά τα μάτια, αφου πρωτα ομως δεις και το Jupiter 80. Eχω την εντυπωση πως η supernatural τεχνολογία εμβαθύνει περισσότερο στο editing. Bεβαια δεν ξερω αν εχει seq, που ισως ειναι στα κριτήρια σου.

 

Απο την αλλη...αν το χρησιμοποιεί ο Σερινιαν, ισως να το ξανασκεφτόσουν? ???

 

 

Προσωπικά καταλήγω σε ενα καλό και τιμιο all around (k2661) που ομως θα ειναι και πολυ ευχρηστο κοντρολερ, για μια σειρα απληκτρων εξειδικευμενων μηχανηματων. Ετσι μαζι με το V synth, σκοπευω να κοτσαρω ενα DSI MoPho και μαλλον ειμαι καλυμενος για πολυ ευρεία γκάμα ήχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και πάλι λοιποοον έχουμε και λέμε :P.σαν all around μηχάνημα είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά μακράν από όλα τα άλλα.

 

Ποτέ ένα synth-workstation (γιατι το έχω ψάξει πάρα πάρα πολύ) δεν μπορεί πλησιάσει στο τέλειο όλους τους ήχους παρόλα αυτά στα δικά μου αυτιά η korg έχει κάνει απίστευτη δουλειά πάνω σε αυτό το μηχάνημα που καλύπτει τους πάντες επαγγελματίες-ερασιτέχνες-studio-live χρήση.

 

Το δυνατό όπλο είναι ότι έχει 9 μηχανές σύνθεσης ήχου

http://synth.me/sites/default/files/kronos-5.png

το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις τα πάντα από ήχους

 

Τα πιάνα του απλά απίστευτα κάτι που κάνει και τη πρώτη στα πιάνα τόσα χρόνια kurzweil να ζηλεύει.

 

Το μηχάνημα γράφει απίστευτα στη κονσόλα και έχει πολύ όγκο στον ήχο.Άλλο δυνατο σημείο που το έχω λατρέψει μιας και όπως άκουσες παίζω progressive metal είναι η λειτουργία  setlist

http://www.purgatorycreek.com/img/Kronos-screen.jpg

 

για live κατάσταση.ΔΗΛΑΔΗ βάζει τους ήχους που θέλεις

SOS όχι μόνο ήχους αλλά και combinations-samplers-songs   στη σελίδα που έχεις φτιάξει για το τραγούδι που θέλεις και τα έχεις όλα μπροστά σου.

 

Την λειτουργία αυτή την έμπνευσε ο πασίγνωστος πιανίστας Jordan Rudess ο οποίος σε κάθε live-σε κάθε κομμάτι αλλάζει πολλούς ήχους (με χρήση foot switch).

 

Aν έχεις εμπειρία από korg με οθόνη touch (πχ series triton) το όργανο το στήνεις στο λεπτό για live.

Kάποιος που θα διαβάσει αυτά που γράφω μπορεί να πεί kronos και μαλα......ς  :-X

δεκτή η γνώμη αλλά πίστεψέ με έχω δουλέψει πολλά μηχανήματα .

η kurzweil δυνατή εταιρεία αλλάαααααααα αυτή η VAST (μηχανή σύνθεσης ήχου της kurzweil) δεν παλεύεται με τη καμία πολύ δύσκολη.

 

Είχα το kurzweil k2661 και το pc3 τα έδωσα γιατί έχασα τη μπάλα.

 

ΥΑΜΑΗΑ MOTIF XF πολύ δυνατό μηχάνημα αλλά αλλά υπάρχει ένα αλλά δεν μου έκανε το κλικ που μου έκανε  το kronos για τους ήχους μιλάω.

Roland άστο καλύτερα δεν συγκρίνεται με τη καμία με τo kronos και το jupiter 80 που έβγαλε καλά κρασιά EKΤΟΣ αν σου αρέσουν μόνο οι ήχοι φυσικών οργάνων όπου σε αυτό το τομέα έκανε τρελή δουλεία (σαν το v synth gt) αλλά δεν τα κατάφερε να φτιάξει ένα workstation all around.

Αν μου λέγανε να κρατήσω ένα πλήκτρο από τα τόσα που έχω θα κρατούσα το kronos.

τα μηχανηματα που δουλεύω αυτή τη στιγμή  είναι korg kronos 61-nord stage 2- nord lead 3-nord electro 3- dave smith prophet 08 - korg microx

επίσης παλαιότερα είχα kurzweil k2661-kurzweil pc3-korg m3- nord lead 2x- roland juno g

αυτάάάάάάάά  :-X

 

Αν πας πάντως για 73 η 88 τσέκαρέ το καλύτερα στο internet για τι κάπου άκουσα ότι παρουσίασαν προβλήματάκια τα κλαβιέ τους οι πρώτες παρτίδες που βγήκαν  ;)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη...αν το χρησιμοποιεί ο Σερινιαν, ισως να το ξανασκεφτόσουν? ???

Η αληθεια ειναι οτι λιγο πριν δω αυτο το ποστ εβλεπα κατι κλιπς στο YouTube απ'τους "Black Country Communion" (απο κει και η pic) και μου ηρθε στο μυαλο κατευθειαν ο Sherinian και το Kronos του.

 

Αλλα δεν πειραζει, αν δεν σε πειθει ο Leca και ο Sherinian, ο αλλος συναδελφος

(ονοματι Vangelis αν δεν κανω λαθος)

ισως σε πεισει... ;D

(περισσοτερες φωτος απο το παρακατω setup συντομα σε αλλο ποστ.....)

Kronos.png.ef2a746e98d9681479de6f41838117ba.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι λιγο πριν δω αυτο το ποστ εβλεπα κατι κλιπς στο YouTube απ'τους "Black Country Communion" (απο κει και η pic) και μου ηρθε στο μυαλο κατευθειαν ο Sherinian και το Kronos του.

 

Αλλα δεν πειραζει, αν δεν σε πειθει ο Leca και ο Sherinian, ο αλλος συναδελφος

(ονοματι Vangelis αν δεν κανω λαθος)

 

 

??? ο γνωστός Vangelis ? ο μεγάλος Vangelis ?  ο Έλληνας Vangelis ? ο Παπαθανασίου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις! :)

 

Να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι η δεύτερη σκέψη που έχω (πέραν του Kronos) είναι αυτή που αναφέρει ο Νικόλας, δηλαδή 2-3 εξειδικευμένα μηχανήματα αντί για ένα και μοναδικό all-around εργαλείο.

Σαν κόστος θα έβγαινε στα ίδια ή χαμηλότερα επίπεδα, θα έχανε σαν πρακτικότητα και φορητότητα και σαν ήχος... παίζεται! ;D

 

Πέραν αυτού, το ότι εμπιστεύονται το Kronos κάποιοι μεγάλοι και γνωστοί πληκτράδες λέει όντως κάποια πράγματα για την αξία και τις δυνατότητές του αλλά δεν ξέρουμε πώς το χρησιμοποιούν οι αστέρες.

Θεωρώ μάλιστα ότι η χρησιμοποίηση του Kronos από τους παίκτες τύπου Sherinian και Vangelis δεν αποτελεί εγγύηση πως θα κάνει και για τον (κατά κύριο λόγο χομπίστα) μέσο πληκτρά που πιθανότατα θα το αξιοποιήσει με άλλο τρόπο σε σχέση με τους μεγάλους.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δεν πειραζει, αν δεν σε πειθει ο Leca και ο Sherinian, ο αλλος συναδελφος

 

Tι εννοεις βρε να με πείσουν? Δε βλέπω τα σεταπ των διασημων για να αποφασίσω τι θα πάρω.

 

Απλά το αστειο με το Σερινιάν, ήταν επειδη επι Dream Theater, το συγκρότημα είχε τους πιο κακογουστους ήχους στα πληκτρα. Φυσικά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω με τον κύριο.

 

Ανδρέα δεν το σκέφτεσαι και για PC3K? Εχεις παλι μηχανη modelling VA και B3, και θα είναι επιπλεον ενα πολυ καλό controller αν θες να επεκτείνεις το σετάπ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου