Προς το περιεχόμενο

Drum Grooves που μας ξενυχτισαν.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το παραγνωρισμενο train beat,εδω το παιζει ο "βασιλιας" του &  ισως ο πιο ηχογραφημενος ντραμμερ στην ιστορια της μουσικης  Eddie Bayers (απο το 1979 παιζει στους 7 απο τους 10 δισκους που βγαινουν στο Nashville..... ;D)

 

στην Ελλαδα μεχρι στιγμης εχω βρει μονο ΕΝΑΝ ντραμμερ που να μπορει να το παιξει σωστα....και με πειθω ;D

 

 

ισως επειδη δεν φορανε τη...στολη του σωστου αμερικανου country drummer (τζην παντελονι μπαγκι,Τ-Shirt MEΣA στο παντελονι ΜΕ ΖΩΝΗ ,δερματινη φυσικα,και ΑΣΠΡΑ δερματινα sneakers & φυσικα καπελακι του μπεϊζ μπωλ.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μelodic εισαι πρωτος ,εσκισες πιστευω να σου αρεσει το live ...αλλα και το κουκλι εεε????

Και μενα τα νιατα μου μου θυμισες τοτε που " κενταγαμε " οτι και να ''κτυπαγαμε ''.Ο νοων  νοειτο !! Μπραβο φιλε εισαι  πρωτος .Καλη σου νυκτα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

playloud ακουγωντας το κομματι σου θυμιθηκα αυτο το videaki και το βαζω σε περιπτωση που βοηθησω σε καλυτερη κατανοηση του συγκεκριμενου ρυθμου. Δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο beat αλλα θα μας απαντησουν ή πιο εμπειροι  κι εσυ βεβαιως  :)

 

Jeff Porcaro

 

 

πολυ ωραιο οντως φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακούω ποτέ ένα τραγούδι για το κιθαρίστα του ,ή το ντράμερ του ,ή το τραγουδιστή του κλπ. Μπορεί ο κάθε μουσικός της μπάντας να παίζει από μητροπολίτες ,μέχρι απλοικές παπακίες . Εμβληματικό τραγούδι με απλά τύμπανα τονισμένα σωστά εκεί που πρέπει .

Εδώ από ένα πιτσιρικά στη τύχη ,από τους πολλούς που προσπαθούν ..........

 

Ναι κι εγώ έλιωσα δίσκους ακούγοντας ένα γύρισμα του Κιθ Μουν , του Τζον Μπόναμ και άλλων ,ίσως όχι τόσο σπουδαίων βιρτουόζων κι ας μην είμαι ντράμερ..............ωραία τραγούδια ,πολλά ξενύχτια μαζί τους ακρόαση ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα δυο ειναι απο τον "Βασιλια του groove" EINAI NA MHN  ΞΕΝΥΧΤΑΣ ; Ο συγχωρεμενος μεχρι που  εφυγε  ειχε γραψει την μιση δισκογραφια των ΗΠΑ  και στο τελοσ δεν πηγαινε κιολας

για να παιζει με τους 3 γιους του.Τι να λεμε τωρα για τον JEFF PORCARO??? Aπλα ακουμε και αν προσπαθησουμε ισως να τα ''ψιλοβγαλουμε ''.Γιατι στο Georgy Porgy φαινεται ευκολο αλλα αν θελεισ να το παιξεις  ακριβως τοτε δεν ειναι καθολου ευκολο.Βαγγελη για ρωτα τον Ηλια

που το επαιζε στο Hilton το 1982 τι ζορι τραβαγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

playloud ακουγωντας το κομματι σου θυμιθηκα αυτο το videaki και το βαζω σε περιπτωση που βοηθησω σε καλυτερη κατανοηση του συγκεκριμενου ρυθμου. Δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο beat αλλα θα μας απαντησουν ή πιο εμπειροι  κι εσυ βεβαιως  :)

πολυ ωραιο οντως φιλε

 

A, ΔΕΝ ειμαι drummer, κιθαριστας ειμαι, απλα προσπαθω να ειμαι πιο πολυ ΜΟΥΣΙΚΟΣ και ακουω οποιοδηποτε αξιοσημειωτο θεμα, απ οποιο οργανο και να ειναι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  50 ways to leave your lover και 5000 ways to loose your sleep,τότε αλλά και μέχρι σήμερα, από τον ΆΡΧΟΝΤΑ και ορισμό του ευφιή drummer STEVE GADD.

    υ.γ.:Όποιος θέλει και μπορεί, άς ρίξει το σχετικό video, γιατί μ'αυτά δεν τα πάω και πολύ καλά.Αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου