Προς το περιεχόμενο

Nord Electro III


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Νέος στο site και γενικά στη μουσική τεχνολογία.. Αναζητώ τα "φώτα" σας!

 

Μπορώ να splitάρω το nord electro με κάποιο τρόπο, έστω μέσω του editor;

Κρίμα τέτοιο όργανο να μη έχει αυτή τη λειτουργία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να χεις τετοιο όργανο και να μην διαβάζεις το εγχειρίδιο χρήσεως.Διαβασέ το .Αλλωστε είκαι και μικρο.

 

Το όργανο σπλιτάρεται μόνο στα organ section. Εχει και ειδικό κουμπί .

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να περιμένεις κάποιον που δεν ξέρει και ρωτάει για να κάνεις τον έξυπνο...

 

Δεν το έχω ακόμα και το ψάχνω να δω αν μου κάνει.

Η απορία μου είναι αν με το editor μπορείς να φτιάξεις και να φορτώσεις ήχο splitαρισμένο.

Όποιος ξέρει, παρακαλώ, ας μου απαντήσει. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επισημο σαιτ της εταιριας μπορεις να κατεβασεις το μανιουαλ. Στον εντιτορ μπορεις να εγκαταστησεις ή να απεγκατεστησεις ηχους απο τις βιβλιοθηκες της Νορντ. Ετοιμοι ηχοι στο φορματ του ελεκτρο . Οσο για το σπλιτ, σου απαντησα. Χωριζεται σε 2 χαμμοντ με τις δικες σου επιλογες.

 

Επειδη το εχω, και απο τα λιγα που γραφεις, σου προτεινω το stage. Εκει θα βρεις χαρακτηριστικα που ψαχνεις. Το ελεκτρο εχει αλλο ρολο στην μουσικη σκηνη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Φιλε μου αν θες split και εχεις και το χρημα αγορασε το nord stage 2 που μολις κυκλοφορησε(+1000 το 73αρι σε σχεση με το electro).

Στο θεμα τι μπορεις να κανεις αν φορτωσεις δειγματα που εχεις φτιαξει στο sample editor εννοειται οτι αμα φτιαξεις ενα δειγμα με δειγματα απο διαφορους ηχους και τους ορισεις που να σπλιταρουν θα εχεις οτι θελεις.Πρεπει ομως να μαθεις να δουλευεις πρωτα τον sample editor της nord.

Στο group του Yahoo με τους χρηστες Nord Electro δεν εχει ανεβει απο οσο θυμαμαι καποιο splitαρισμενο sample.Μπορεις να απευθυνθεις παρολα αυτα σε καποιον Pontus Henrikson που ειναι σε αυτο το group και μαλλον δουλευει και στην clavia σαν εξωτερικος συνεργατης...

 

Ευχομαι να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορτώνεις samples ''τρώγοντας'' μνήμη από το electro. Και με τον editor ορίζεις σε ποιες εκτάσεις των πλήκτρων μπορούν να αναπτυχθουν.

Δίκοπο μαχαίρι,αν θα θελήσεις να παίξεις με sound library και samples στο ίδιο μηχάνημα.

Αυτο το μειονέκτημα και η απουσία software για bendind είναι αυτά που το ξεχωρίζουν από την κατηγορία των stage.Για αυτό και έχει άλλο ρολο στην μουσική σκηνη.

Υπερτερει βεβαια σε κλαβιε και σε vintage ηχους,για οσους λαχταρουν να ακουμπήσουν την μουσική παραγωγή των 60ς-70ς.

Αν μπορείς να συνδιάσεις και ενα lead2x ή 3,τότε...το stage ''πάει περίπατο''.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου